Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

SLS Nedir? Zararları Nelerdir?

SLS Nedir? Zararları Nelerdir?

SLS Nedir? Zararları Nelerdir?

Son yıllarda artan çevre bilinci nedeniyle, adından sıkça söz edilen SLS; birçok kişinin merak ettiği kavramlar arasında yer almaktadır. SLS, temizlik ve bakım ürünlerinin daha fazla köpürmesini sağlayan sülfat alaşımlı bir madde olarak tanımlanmaktadır. Sodyum Lauril Sülfat yani SLS, temizlik ürünlerinin içeriğinde oldukça fazla bulunmaktadır.

SLS, insan cildi ve solunum sistemi üzerinde büyük ölçüde hasar bırakmaktadır. Dış macunu ve sabun gibi en temel temizlik ürünlerinde dahi bulunan SLS; cilt yüzeyinin sistematik olarak tahriş olmasına neden olmaktadır. SLS içerikli ürünlerin, sık bir şekilde kullanılması; çeşitli cilt hastalıklarına veya cilt kuruluğu problemlerine davetiye çıkarmaktadır.

Sülfat grubu içinde bulunan SLS, zararlı yönleri nedeniyle ön yargıyla karşılanmaktadır. Cilt yüzeyinde oluşturduğu hasarlar, göz ardı edilemeyecek kadar ciddi boyuttadır. Bu nedenle kişilerin SLS İçermeyen temizlik malzemelerine ve cilt bakım ürünlerine yönelmesi önem arz etmektedir. Herhangi bir cilt bakım ürünü almadan önce, SLS içermez ibaresi olup olmadığı analiz edilmelidir.

SLS içerikli ürünler

SLS Nedir?

SLS yani Sodyum Lauril Sülfat; anyonik sürfaktan grubunda bulunan ve temizlik ürünlerinin köpürmesini sağlayan bir madde olarak tanımlanmaktadır. Birçok temizlik ürünü ve kozmetik malzemeler, SLS maddesinin bileşenlerinden oluşmaktadır. SLS, söz konusu temizlik ürünlerinin daha fazla köpürmesini sağlamakta ve kişiler üzerinde daha temiz bir hissiyat bırakmaktadır.

SLS adı verilen anyonik maddenin yanıltıcı etkisi, kişilerin SLS içeren maddelere daha fazla yönelmesine neden olmaktadır. Kullanılan ürünün daha fazla köpürmesini sağlayan SLS, oldukça ucuz ve kolay ulaşılabilir bir maddedir. Ucuzluğu ve kolay bulunabilirliği nedeniyle, hemen hemen her bakım ürününe eklenen SLS, insan sağlığını büyük ölçüde tehdit etmektedir.

SLS maddesinin kullanıldığı ürünler; sabun, diş macunu, yüz yıkama jeli, şampuan, deterjan ve kişisel bakım kremleri olarak sıralanmaktadır. Anyonik sürfaktanın zararlı etkisi nedeniyle, cilt yüzeyine hasar veren SLS; birçok üründe hammadde olarak kullanılmaktadır. Solunum sistemi üzerinde dahi ciddi hasarlar bırakan SLS, artan çevre bilinci sayesinde değer kaybetmektedir.

SLS Zararlı Mıdır?

Kişisel bakım ürünlerine artan rağbet ve dış görüşüne verilen önemin her geçen gün artması; güzellik sektörünün giderek gelişmesine neden olmaktadır. Günümüzde, kaliteli ve etik kurallar çerçevesinde iş yapan firmalar; SLS içerikli ürün formüle etmekten kaçınmaktadır. SLS nedeniyle ortaya çıkan cilt problemleri, birçok kişinin hayatını zorlaştırmakta ve ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

SLS maddesi temelde, temizlik ya da dezenfekte gibi bir nitelik taşımamaktadır. SLS’nin ürünlere dâhil edilmesindeki ana etken, köpürme özelliği olarak gösterilmektedir. Bu köpürme özelliği sayesinde, kullanıcı tarafında derinlemesine temizlik hissiyatı oluşturmaktadır. Bu aldatıcı hissiyat, kişi ve toplum sağlığının riske atılmasına neden olmaktadır.

Cilt yüzeyini büyük ölçüde tahriş eden SLS’nin zararları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Sabun ve şampuanlarda bulunduğunda, saç dökülmesi ve saç kepeği gibi problemlerin oluşumunu hızlandırmaktadır.
 2. Temizlik işlemi esnasında solunduğunda, akciğer yolu tahrişine neden olmaktadır.
 3. Cildin doğal nem dengesini bozarak hyalüronik asit miktarını düşürmektedir.
 4. Sabun olarak kullanıldığına, ellerin kurumasına ve egzama geliştirmesine neden olmaktadır.
 5. Göz yakan bir etkiye sahiptir ve göz çevresi problemlerini tetiklemektedir.
 6. Cilt dokuları üzerinde kanserojen etki göstermektedir.

SLS İçeren Bakım Ürünü

SLS Cilt Yüzeyine Ne Gibi Zararlar Verir?

SLS içeren bakım ürünü çeşitleri, cilt dokularının hızlı bir şekilde tahrip olmasına neden olmaktadır. Bu yan etkilerden korunmak için organik cilt bakım ürünleri ve yüz serumları gibi malzemelerden yararlanmak gerekmektedir. Yoğun ve tahriş edici bir kimyasal olan SLS, birçok kozmetik üründe bulunmakta ve insan sağlığını riske atmaktadır.

SLS içeren ürünlerin cilt sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Atopi eğilimli cilt tipi.
 2. Egzama ve roza hastalığı.
 3. Cilt kuruluğu problemleri.
 4. Cilt lekesi problemleri.
 5. Güneşe ve sıcağa hassasiyet.
 6. Sivilce ve siyah nokta oluşumu.
 7. Kolajen ve hyalüronik asit azalması.
 8. Kırışıklık ve ince çizgiler.
 9. Cilt dokularının elastikiyet özelliğini kaybetmesi.

SLS içeren temizlik ürünü çeşitleri, solunum yolu hastalıklarının hızlanmasına neden olmaktadır. Sürekli olarak bu ürünlere maruz kalmak, ciddi akciğer hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Bu ve benzeri olumsuz hastalıkların ortaya çıkmaması adına, organik içerikli temizlik ürünlerini daha sık kullanmak önem arz etmektedir.

SLS İçermeyen Ürünler

Hangi Ürünlerde SLS Bulunur?

Piyasada bulunan birçok ürün, SLS etken maddesinin türevlerini içermektedir. Bu ürünlerin sürekli olarak kullanılması, ciddi cilt ve vücut sağlığı problemlerinin gelişmesine neden olmaktadır. SLS içerikli maddelerin, insan sağlığı üzerindeki hasarını en aza indirmek adına; organik içerikli ürünlere yönelmek önem arz etmektedir.

Artan çevre bilinci ve doğa dostu üretim mamulleri, SLS içermeyen ürünlerin daha sık kullanılmasını mümkün kılmaktadır. SLS, insan sağlığı ve doğa üzerinde birçok olumsuz sonuç oluşturmaktadır ve mümkün olan en minimum düzeyde kullanılmalıdır. Piyasada bulunan ve SLS içerme potansiyeli olan ürünler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Diş macunu
 2. Şampuan
 3. Sabun
 4. Vücut losyonu
 5. Temizlik malzemeleri
 6. Kişisel bakım ürünleri
 7. Cilt bakım serumları
 8. Bakım kremleri
 9. Yüz temizleme jeli çeşitleri

SLS İçermeyen Bakım Ürünü Nasıl Bulunur?

SLS içeren bakım ürünleri, cilt sağlığının riske görmesine neden olmaktadır. Herhangi bir bakım ürünü veya temizlik malzemesi satın alırken, SLS içermeyen ürünleri tercih etmek gerekmektedir. SLS içermeyen ürünler, cilt sağlığına ve çeşitli vücut sistemlerinin hasar almaması adına piyasaya sürülmektedir. Kişiler, SLS içermez ibaresi bulunan ürünlere daha sık yönelmelidir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..