Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç gerek kadın gerek erkek olsun pek çok kişinin en önemli aksesuarı ve güzelliğin büyük bir parçasıdır. Sağlıklı, dolgun, canlı ve parlak saçlara sahip olmak için pek çok kişi uğraş vermektedir. Düzenli olarak kuaföre gidip bakım yaptıran kişilerin sayısı oldukça fazladır. Ancak evde de düzenli ve doğru bakım yapıldığında sağlıklı ve canlı saçlara kavuşmak mümkündür.

Saçlara gereken özen gösterilmediğinde kırılma, yıpranma cansızlaşma gibi pek çok sorun ortaya çıkmaktadır. Saçlar, ısıl işlem gördüğünde ya da kozmetik ürünler sebebiyle yıpranabilmektedir. Bunlar dışında yine fırçalama ve tarama işlemleri, güneş ışınları ve hava kirliliği de saçları yıpratan etkenler arasındadır. Tüm bu yıpranmalar saç derisinde ve saç tellerinde kendini göstermektedir.

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saç bakımı, hem estetik olarak güzel bir görünüm elde etmek için hem de genel sağlık için gereklidir. Pek çok insan farklı saç yapılarına ve tiplerine sahiptir. Saçın dokusu, kalınlığı, nem oranı saçın nasıl göründüğünü doğrudan etkilemektedir. Saç bakımı yapılırken tüm bu etkenlere dikkat edilerek analiz yapılmalı sonrasında da saçın yapısına ve ihtiyacına yönelik bakım yapılmalıdır.

Saçlara detaylı ve kapsamlı bir bakım yapmak bazen zor ve zahmetli olmaktadır. Saç bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

Düzenli Olarak Saç Kesimi Yapılmalıdır

Saçlar; aşırı yıpranmış, kırılmış ve cansızlaşmış olabilir. Böyle durumlarda saçları uçlarından az da olsa kestirmek yenilik sağlayacaktır. Saç kesiminden sonra saçlara bakım yapılması daha iyi sonuçlar almaya yardımcı olmaktadır.

Düzenli olarak saçlardaki kırıkları aldırmak sağlıklı ve daha hızlı uzayan saçlara sahip olmayı sağlamaktadır. 2-3 ayda bir düzenli olarak kırıkların aldırılması saçlara canlılık kazandırmaktadır.

Saçları Yıkarken Dikkatli Olunmalıdır

Saçları çok fazla yıkamak saçın doğal nemini kaybetmesine neden olabilmektedir. Nemini kaybetmiş saçlar çok daha hızlı bir şekilde yıpranabilmektedir. Bu yüzden saçlar çok sık yıkanmamalıdır. Haftada 2 ile 3 kez saç yıkamak idealdir.

Saçları yıkarken sıcak su kullanımından kaçınılmalıdır. Sıcak su saçların dökülmesine ve kurumasına yol açmaktadır. Ayrıca saçları yıpratıcı etki de göstermektedir. Saçları yıkarken olabildiğince soğuk ya da ılık su kullanılması gerekmektedir.

Saçları yıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir diğeri de şampuandır. İçeriğinde tuz ve sülfat barındırmayan şampuanların kullanılmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca bir şampuan belirleyip düzenli olarak onu kullanmak da saçların temizliği ve sağlığı için önemlidir. Sürekli farklı şampuan kullanılması kepek problemine neden olabilmektedir.

Çok sık yağlanan saçları temizlemek için yıkamak yerine kuru şampuan kullanılması saçın daha sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Kuru şampuan saçtaki yağlı görünümü ortadan kaldırmakta ve saça hacim kazandırmaktadır. Ayrıca kuru şampuanlar, saçların uzamasına da fayda sağlamakta ve dökülmeye iyi gelmektedirler.

Saç Kökleri ve Saçlar İyi Beslenmelidir

Kimyasal maddelerden ya da boyalardan dolayı hasar görmüş saçların onarımında keratin önemli bir rol oynamaktadır. Düzenli olarak keratin bakımının yapılması ya da keratin içeren şampuanların kullanılması saç bakımında etkin rol oynamaktadır.

Saçlara uygulanan bakım yağları da saç köklerinin beslenmesine ve saçların ihtiyaç duyduğu nemin sağlamasına katkı sunmaktadır. Saçların ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin sağlanması önemlidir. Hindistan cevizi yağı, argan yağı, zeytinyağı ya da hint yağı gibi pek çok yağ saç bakımında sıklıkla kullanılmakta ve saçları beslemektedir. Bu yağlar saçlara nem sağlamakta ve parlaklık kazandırmaktadır.

Saçın en büyük ihtiyaçlarından birisi vitamindir. Saçın ihtiyaç duyduğu vitamini sağlamak saç bakımı için önemli bir adımdır. Özellikle mevsim geçişlerinde saçlar yıpranmaktadır. Bu dönemlerde saçın vitamin ihtiyacı karşılanarak oluşacak kötü görünümün önüne geçilmektedir.

Saç bakımında etkili olan bir diğer işlem ise saç maskeleridir. Maskeler; kurumuş, cansız ve yıpranmış saçların tedavisinde iyi bir tercih olmaktadır. Saçın ihtiyacına yönelik olarak seçilen bir maske düzenli olarak uygulandığında saç köklerini ve saçın kendisini beslemeye, korumaya ve güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Isıl İşlemlerden Kaçınılmalıdır

Isıl işlemlerden uzak durmak saçın daha sağlıklı kalmasını sağlamaktadır. Özellikle duş sonrasında kurutma makinesi kullanımından kaçınmak saçların nemini korumasına katkı sağlamaktadır. Sürekli olarak saç kurutma makinesi kullanımında saçlarda kuruluk meydana gelmektedir. Bunu önlemek adına pamuklu ince bir havlu yardımı ile saçları kurutmak faydalı olmaktadır.

Saç Bakımı Düzenli Olarak Yapılmalıdır

Düzenli ve devamlı olarak bakım yapmak saçlarda dökülmeyi ve yıpranmayı önlemeye yardımcı olmaktadır. Nemini koruyan, gerekli vitaminleri alan ve ısıl işlem görmeyen saçlar sağlıklı kalmakta ve yıpranmamaktadır. Düzenli olarak yapılan bakımlar da bunu sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Gece uyumadan önce saçları örmek hem saçın gece boyunca karışmasını engellemekte hem de saçın dalgalı olmasını sağlamaktadır. Hatta örmeden önce yağ kullanımı daha güzel dalgaların oluşmasına ve saçların sabah muazzam bir hale gelmesine yardımcı olmaktadır.

Saçların nemini kaybetmemesi saç sağlığı için oldukça kritiktir. Sigara dumanı, stres, güneş ışınları, kirli hava ve buna benzer daha pek çok sebep saçların sağlığını etkilemekte ve nemini kaybetmesine yol açmaktadır. Bunu önlemek için saçları yeterince beslemeli ve uygun şekilde nemlendirme yapılması gerekmektedir.

Beslenme Alışkanlıklarına Dikkat Edilmelidir

Sağlıklı beslenmek vücudun her alanında etkili olduğu kadar saçlar üzerinde de etkilidir. Sağlıklı beslenmeyen bireylerin saçları mat, kuru ve cansız görünmektedir. Sağlıklı beslenen bireyler vücutlarına yeterince vitamin ve mineral almakta bu da saçların dolgun, parlak ve canlı görünmesine yardımcı olmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..