Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç gerek kadın gerek erkek olsun pek çok kişinin en önemli aksesuarı ve güzelliğin büyük bir parçasıdır. Sağlıklı, dolgun, canlı ve parlak saçlara sahip olmak için pek çok kişi uğraş vermektedir. Düzenli olarak kuaföre gidip bakım yaptıran kişilerin sayısı oldukça fazladır. Ancak evde de düzenli ve doğru bakım yapıldığında sağlıklı ve canlı saçlara kavuşmak mümkündür.

Saçlara gereken özen gösterilmediğinde kırılma, yıpranma cansızlaşma gibi pek çok sorun ortaya çıkmaktadır. Saçlar, ısıl işlem gördüğünde ya da kozmetik ürünler sebebiyle yıpranabilmektedir. Bunlar dışında yine fırçalama ve tarama işlemleri, güneş ışınları ve hava kirliliği de saçları yıpratan etkenler arasındadır. Tüm bu yıpranmalar saç derisinde ve saç tellerinde kendini göstermektedir.

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saç bakımı, hem estetik olarak güzel bir görünüm elde etmek için hem de genel sağlık için gereklidir. Pek çok insan farklı saç yapılarına ve tiplerine sahiptir. Saçın dokusu, kalınlığı, nem oranı saçın nasıl göründüğünü doğrudan etkilemektedir. Saç bakımı yapılırken tüm bu etkenlere dikkat edilerek analiz yapılmalı sonrasında da saçın yapısına ve ihtiyacına yönelik bakım yapılmalıdır.

Saçlara detaylı ve kapsamlı bir bakım yapmak bazen zor ve zahmetli olmaktadır. Saç bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

Düzenli Olarak Saç Kesimi Yapılmalıdır

Saçlar; aşırı yıpranmış, kırılmış ve cansızlaşmış olabilir. Böyle durumlarda saçları uçlarından az da olsa kestirmek yenilik sağlayacaktır. Saç kesiminden sonra saçlara bakım yapılması daha iyi sonuçlar almaya yardımcı olmaktadır.

Düzenli olarak saçlardaki kırıkları aldırmak sağlıklı ve daha hızlı uzayan saçlara sahip olmayı sağlamaktadır. 2-3 ayda bir düzenli olarak kırıkların aldırılması saçlara canlılık kazandırmaktadır.

Saçları Yıkarken Dikkatli Olunmalıdır

Saçları çok fazla yıkamak saçın doğal nemini kaybetmesine neden olabilmektedir. Nemini kaybetmiş saçlar çok daha hızlı bir şekilde yıpranabilmektedir. Bu yüzden saçlar çok sık yıkanmamalıdır. Haftada 2 ile 3 kez saç yıkamak idealdir.

Saçları yıkarken sıcak su kullanımından kaçınılmalıdır. Sıcak su saçların dökülmesine ve kurumasına yol açmaktadır. Ayrıca saçları yıpratıcı etki de göstermektedir. Saçları yıkarken olabildiğince soğuk ya da ılık su kullanılması gerekmektedir.

Saçları yıkarken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir diğeri de şampuandır. İçeriğinde tuz ve sülfat barındırmayan şampuanların kullanılmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca bir şampuan belirleyip düzenli olarak onu kullanmak da saçların temizliği ve sağlığı için önemlidir. Sürekli farklı şampuan kullanılması kepek problemine neden olabilmektedir.

Çok sık yağlanan saçları temizlemek için yıkamak yerine kuru şampuan kullanılması saçın daha sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Kuru şampuan saçtaki yağlı görünümü ortadan kaldırmakta ve saça hacim kazandırmaktadır. Ayrıca kuru şampuanlar, saçların uzamasına da fayda sağlamakta ve dökülmeye iyi gelmektedirler.

Saç Kökleri ve Saçlar İyi Beslenmelidir

Kimyasal maddelerden ya da boyalardan dolayı hasar görmüş saçların onarımında keratin önemli bir rol oynamaktadır. Düzenli olarak keratin bakımının yapılması ya da keratin içeren şampuanların kullanılması saç bakımında etkin rol oynamaktadır.

Saçlara uygulanan bakım yağları da saç köklerinin beslenmesine ve saçların ihtiyaç duyduğu nemin sağlamasına katkı sunmaktadır. Saçların ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin sağlanması önemlidir. Hindistan cevizi yağı, argan yağı, zeytinyağı ya da hint yağı gibi pek çok yağ saç bakımında sıklıkla kullanılmakta ve saçları beslemektedir. Bu yağlar saçlara nem sağlamakta ve parlaklık kazandırmaktadır.

Saçın en büyük ihtiyaçlarından birisi vitamindir. Saçın ihtiyaç duyduğu vitamini sağlamak saç bakımı için önemli bir adımdır. Özellikle mevsim geçişlerinde saçlar yıpranmaktadır. Bu dönemlerde saçın vitamin ihtiyacı karşılanarak oluşacak kötü görünümün önüne geçilmektedir.

Saç bakımında etkili olan bir diğer işlem ise saç maskeleridir. Maskeler; kurumuş, cansız ve yıpranmış saçların tedavisinde iyi bir tercih olmaktadır. Saçın ihtiyacına yönelik olarak seçilen bir maske düzenli olarak uygulandığında saç köklerini ve saçın kendisini beslemeye, korumaya ve güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Isıl İşlemlerden Kaçınılmalıdır

Isıl işlemlerden uzak durmak saçın daha sağlıklı kalmasını sağlamaktadır. Özellikle duş sonrasında kurutma makinesi kullanımından kaçınmak saçların nemini korumasına katkı sağlamaktadır. Sürekli olarak saç kurutma makinesi kullanımında saçlarda kuruluk meydana gelmektedir. Bunu önlemek adına pamuklu ince bir havlu yardımı ile saçları kurutmak faydalı olmaktadır.

Saç Bakımı Düzenli Olarak Yapılmalıdır

Düzenli ve devamlı olarak bakım yapmak saçlarda dökülmeyi ve yıpranmayı önlemeye yardımcı olmaktadır. Nemini koruyan, gerekli vitaminleri alan ve ısıl işlem görmeyen saçlar sağlıklı kalmakta ve yıpranmamaktadır. Düzenli olarak yapılan bakımlar da bunu sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Gece uyumadan önce saçları örmek hem saçın gece boyunca karışmasını engellemekte hem de saçın dalgalı olmasını sağlamaktadır. Hatta örmeden önce yağ kullanımı daha güzel dalgaların oluşmasına ve saçların sabah muazzam bir hale gelmesine yardımcı olmaktadır.

Saçların nemini kaybetmemesi saç sağlığı için oldukça kritiktir. Sigara dumanı, stres, güneş ışınları, kirli hava ve buna benzer daha pek çok sebep saçların sağlığını etkilemekte ve nemini kaybetmesine yol açmaktadır. Bunu önlemek için saçları yeterince beslemeli ve uygun şekilde nemlendirme yapılması gerekmektedir.

Beslenme Alışkanlıklarına Dikkat Edilmelidir

Sağlıklı beslenmek vücudun her alanında etkili olduğu kadar saçlar üzerinde de etkilidir. Sağlıklı beslenmeyen bireylerin saçları mat, kuru ve cansız görünmektedir. Sağlıklı beslenen bireyler vücutlarına yeterince vitamin ve mineral almakta bu da saçların dolgun, parlak ve canlı görünmesine yardımcı olmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..