Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağı Nedir? Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Aktarlarda satılan ve kolaylıkla bulunabilen kantaron çiçeği; şifalı bitkiler arasında yer alması nedeniyle çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Sarı, kırmızı ve mavi renkli olabilen kantaron çiçekleri, vücudun çeşitli fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlamaktadır. Özellikle cilt bakım rutinlerinde kullanılan kantaron yağı, cilt yaralarının hızlı bir şekilde onarılmasına olanak tanımaktadır.

Maruderm, bitkisel özlerin büyüsüne inanarak çıktığı bu yolda; her geçen gün daha fazla kişiye ulaşmayı hedeflemektedir. Doğanın mucizelerini güzellik ürünleri ile buluşturan Maruderm, birbirinden etkili cilt bakım ürünleri ile sektörde öncü olmaktadır. Maruderm imzalı tüm bakım ürünleri, her cilt tipine uygun olarak üretilmekte ve doğrudan cilt problemini hedef almaktadır.

Maruderm imzalı bakım ürünleri arasında öne çıkan yüz bakım serumları, çeşitli cilt tiplerine uygun olarak üretilmektedir. Maruderm yüz bakım serumları, içeriğindeki bol mineral ve vitamin takviyesi sayesinde; kişilerin cilt bariyerini daha güçlü hale getirmektedir. Doğadan aldığı ilhamla yola çıkan ve bu misyonla müşterilerine ulaşan Maruderm, her geçen gün daha fazla kişiye ulaşarak pazar hacmini genişletmektedir.

Kantaron Yağı Nedir?

Kantaron yağı, kantaron bitkisinin özlerinden elde edilen ve insan vücuda yarar sağlayan bir bileşendir. Kantaron çiçeği, bol miktarda aroma içeren bir bitkidir. Hoş kokusu ve faydalı özleri sayesinde, gıda sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Yaz aylarında hasat edilen kantaron çiçeği, mızrak benzeri bir yapıya sahiptir. Kırmızı, sarı ve mavi çiçeklere sahip olabilen kantaron çiçeği, bol miktarda yağ üretmektedir.

Mavi renkli kantaron çiçeklerine, peygamber çiçeği denmektedir. Üzerinde bulunan çiçekler yaz aylarında toplanmakta ve çeşitli yöntemlerle kurutulmaktadır. Kantaron çiçekleri tamamen doğal yöntemlerle işlenir ve yağ, çay, bitki özü gibi formlara dönüştürülür. Kırmızı kantaron yağı taze bitkiden elde edilirken; sarı ve mavi renkli kantaron yağı kurutulmuş çiçeklerden elde edilmektedir. Üç tür de son derece faydalıdır ve pek çok sektörde kullanılmaktadır.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron yağı, evde yapılabilecek doğal ürünler arasında yer almaktadır. Faydaları anlaşılan ve son dönemde daha da fazla kişi tarafından bilinen kantaron yağı, bazı püf noktalar ile evde de yapılabilmektedir. Kantaron yağı nasıl yapılır sorusunu merak eden kişiler, bazı adımları izleyerek istedikleri kadar kantaron yağı yapabilmektedir. Kantaron yağı yapılışı şu şekildedir:

 1. Taze kantaron çiçekleri, hijyenik bir şekilde yıkanır ve kurutulur.
 2. Çiçekler tek tek saplarından ayrılır ve cam kavanoza yerleştirilir.
 3. Çiçekleri ayırırken kesici alet kullanımından uzak durmak gerekmektedir. Ayırma işlemi el ile yapılmaktadır.
 4. Çiçeklerin hepsi kavanoza yerleştirildikten sonra üzerini biraz geçecek kadar zeytinyağı ilave edilir.
 5. Kavanozu, güneş alan bir odaya yerleştirip 5 – 6 gün kadar bekletmek gerekmektedir.
 6. En az günde iki kez olmak şartıyla kavanoz sallanarak yağ karıştırılır.
 7. Ardından bu kavanoz 45 – 50 gün kadar daha fermente olabilmesi için bekletilir.
 8. Kavanoz içerisindeki yağın koyulaşması, kantaron yağının oluştuğu anlamına gelmektedir.

Kantaron yağı yapımı esnasında; taze kantaron çiçeği kullanmak, yağın çok daha fazla ölçüde kantaron özü içermesini sağlamaktadır. Kurutulmuş kantaron çiçekleri de kantaron yağı yapımında kullanılmaktadır ancak bu çiçeklerin yağ içerisinde daha fazla bekletilmesi gerekmektedir. Kurutulmuş kantaronların çay olarak tüketilmesi, hem cilt hem de genel vücut sağlığı için oldukça faydalıdır.

Kantaron Yağının Faydaları

Kantaron yağı, şifalı özellikleri sayesinde alternatif tıp alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Kantaron yağının hemen hemen her vücut sistemine sağladığı çeşitli katkılar bulunmaktadır. Bilim dünyası, kantaron yağı ve kantaron yağının faydalarını detaylı bir şekilde incelemiş ve birçok farklı sisteme katkı sağladığını kanıtlamıştır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, hastalıkların azalması ve geç yaşlanma gibi pek çok faydası bulunan kantaron yağının; vücut sistemlerine sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Enfeksiyonlara neden olan virüs ve bakteri gibi organizmalarla savaşmaktadır.
 2. Ayak mantarı, akne, herpes virüsü gibi enfeksiyon rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 3. Egzama ve sedef gibi hastalıkları yatıştırmaktadır.
 4. Sindirim sistemini düzeltmekte ve kabızlık sorunlarının önüne geçebilmektedir.
 5. Böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına yardımcı olmaktadır.
 6. Saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlamaktadır.
 7. Saç derisi hastalıklarının çözülmesine yardımcı olmaktadır.
 8. Depresyon ve anksiyete gibi psikolojik hastalıklara iyi gelmektedir.

Kantaron yağı tüketimi veya cilt yüzeyine doğrudan sürülmesi, doktor kontrolünde yürütülmesi gereken süreçler olarak gösterilmektedir. Özellikle kronik hastalıkları olan kişiler, bitkisel ürünleri kontrollü bir şekilde kullanmalıdır. Kantaron yağının kullanım miktarı, önerilen dozun üzerine çıkmamalıdır. Kullanım sonrası alerjik reaksiyon geliştirdiğini düşünen kişiler, acil bir şekilde doktora gitmesi gerekmektedir.

Kantaron Yağının Cilde Faydaları

Kantaron yağı faydaları, cilt yüzeyini mükemmel bir şekilde onarmaktadır. Kantaron yağı, cilt dokularına sağladığı faydalar nedeniyle, cilt bakım ürünlerinin hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Düzenli olarak kantaron çiçeği yağı kullanan kişiler, cilt problemlerinin kademeli olarak geçtiğini söylemektedir. Kantaron yağının cilt üzerindeki faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Cilt lekelerinin onarılmasına ve yeni leke oluşumunun engellenmesine destek olmaktadır.
 2. Cildin doğal nem dengesinin korunmasını sağlayarak tahriş olmasına engel olmaktadır.
 3. İçeriğindeki bol miktarda vitamin ve mineraller sayesinde, cilt bariyerinin kalınlaşmasını sağlamaktadır.
 4. Cildi etkili bir şekilde besleyerek daha taze görünmesine yardımcı olmaktadır.
 5. Güneş yanıklarının azalmasına yardımcı olmaktadır.
 6. Sivilcelerin azalmasına ve sivilce lekelerinin yok olmasına destek olmaktadır.
 7. Cilt yüzeyini temizleyerek sakinleştirmektedir.
Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..