Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağı Nedir? Kantaron Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Aktarlarda satılan ve kolaylıkla bulunabilen kantaron çiçeği; şifalı bitkiler arasında yer alması nedeniyle çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Sarı, kırmızı ve mavi renkli olabilen kantaron çiçekleri, vücudun çeşitli fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlamaktadır. Özellikle cilt bakım rutinlerinde kullanılan kantaron yağı, cilt yaralarının hızlı bir şekilde onarılmasına olanak tanımaktadır.

Maruderm, bitkisel özlerin büyüsüne inanarak çıktığı bu yolda; her geçen gün daha fazla kişiye ulaşmayı hedeflemektedir. Doğanın mucizelerini güzellik ürünleri ile buluşturan Maruderm, birbirinden etkili cilt bakım ürünleri ile sektörde öncü olmaktadır. Maruderm imzalı tüm bakım ürünleri, her cilt tipine uygun olarak üretilmekte ve doğrudan cilt problemini hedef almaktadır.

Maruderm imzalı bakım ürünleri arasında öne çıkan yüz bakım serumları, çeşitli cilt tiplerine uygun olarak üretilmektedir. Maruderm yüz bakım serumları, içeriğindeki bol mineral ve vitamin takviyesi sayesinde; kişilerin cilt bariyerini daha güçlü hale getirmektedir. Doğadan aldığı ilhamla yola çıkan ve bu misyonla müşterilerine ulaşan Maruderm, her geçen gün daha fazla kişiye ulaşarak pazar hacmini genişletmektedir.

Kantaron Yağı Nedir?

Kantaron yağı, kantaron bitkisinin özlerinden elde edilen ve insan vücuda yarar sağlayan bir bileşendir. Kantaron çiçeği, bol miktarda aroma içeren bir bitkidir. Hoş kokusu ve faydalı özleri sayesinde, gıda sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Yaz aylarında hasat edilen kantaron çiçeği, mızrak benzeri bir yapıya sahiptir. Kırmızı, sarı ve mavi çiçeklere sahip olabilen kantaron çiçeği, bol miktarda yağ üretmektedir.

Mavi renkli kantaron çiçeklerine, peygamber çiçeği denmektedir. Üzerinde bulunan çiçekler yaz aylarında toplanmakta ve çeşitli yöntemlerle kurutulmaktadır. Kantaron çiçekleri tamamen doğal yöntemlerle işlenir ve yağ, çay, bitki özü gibi formlara dönüştürülür. Kırmızı kantaron yağı taze bitkiden elde edilirken; sarı ve mavi renkli kantaron yağı kurutulmuş çiçeklerden elde edilmektedir. Üç tür de son derece faydalıdır ve pek çok sektörde kullanılmaktadır.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron yağı, evde yapılabilecek doğal ürünler arasında yer almaktadır. Faydaları anlaşılan ve son dönemde daha da fazla kişi tarafından bilinen kantaron yağı, bazı püf noktalar ile evde de yapılabilmektedir. Kantaron yağı nasıl yapılır sorusunu merak eden kişiler, bazı adımları izleyerek istedikleri kadar kantaron yağı yapabilmektedir. Kantaron yağı yapılışı şu şekildedir:

 1. Taze kantaron çiçekleri, hijyenik bir şekilde yıkanır ve kurutulur.
 2. Çiçekler tek tek saplarından ayrılır ve cam kavanoza yerleştirilir.
 3. Çiçekleri ayırırken kesici alet kullanımından uzak durmak gerekmektedir. Ayırma işlemi el ile yapılmaktadır.
 4. Çiçeklerin hepsi kavanoza yerleştirildikten sonra üzerini biraz geçecek kadar zeytinyağı ilave edilir.
 5. Kavanozu, güneş alan bir odaya yerleştirip 5 – 6 gün kadar bekletmek gerekmektedir.
 6. En az günde iki kez olmak şartıyla kavanoz sallanarak yağ karıştırılır.
 7. Ardından bu kavanoz 45 – 50 gün kadar daha fermente olabilmesi için bekletilir.
 8. Kavanoz içerisindeki yağın koyulaşması, kantaron yağının oluştuğu anlamına gelmektedir.

Kantaron yağı yapımı esnasında; taze kantaron çiçeği kullanmak, yağın çok daha fazla ölçüde kantaron özü içermesini sağlamaktadır. Kurutulmuş kantaron çiçekleri de kantaron yağı yapımında kullanılmaktadır ancak bu çiçeklerin yağ içerisinde daha fazla bekletilmesi gerekmektedir. Kurutulmuş kantaronların çay olarak tüketilmesi, hem cilt hem de genel vücut sağlığı için oldukça faydalıdır.

Kantaron Yağının Faydaları

Kantaron yağı, şifalı özellikleri sayesinde alternatif tıp alanında sıklıkla kullanılmaktadır. Kantaron yağının hemen hemen her vücut sistemine sağladığı çeşitli katkılar bulunmaktadır. Bilim dünyası, kantaron yağı ve kantaron yağının faydalarını detaylı bir şekilde incelemiş ve birçok farklı sisteme katkı sağladığını kanıtlamıştır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, hastalıkların azalması ve geç yaşlanma gibi pek çok faydası bulunan kantaron yağının; vücut sistemlerine sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Enfeksiyonlara neden olan virüs ve bakteri gibi organizmalarla savaşmaktadır.
 2. Ayak mantarı, akne, herpes virüsü gibi enfeksiyon rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 3. Egzama ve sedef gibi hastalıkları yatıştırmaktadır.
 4. Sindirim sistemini düzeltmekte ve kabızlık sorunlarının önüne geçebilmektedir.
 5. Böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına yardımcı olmaktadır.
 6. Saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlamaktadır.
 7. Saç derisi hastalıklarının çözülmesine yardımcı olmaktadır.
 8. Depresyon ve anksiyete gibi psikolojik hastalıklara iyi gelmektedir.

Kantaron yağı tüketimi veya cilt yüzeyine doğrudan sürülmesi, doktor kontrolünde yürütülmesi gereken süreçler olarak gösterilmektedir. Özellikle kronik hastalıkları olan kişiler, bitkisel ürünleri kontrollü bir şekilde kullanmalıdır. Kantaron yağının kullanım miktarı, önerilen dozun üzerine çıkmamalıdır. Kullanım sonrası alerjik reaksiyon geliştirdiğini düşünen kişiler, acil bir şekilde doktora gitmesi gerekmektedir.

Kantaron Yağının Cilde Faydaları

Kantaron yağı faydaları, cilt yüzeyini mükemmel bir şekilde onarmaktadır. Kantaron yağı, cilt dokularına sağladığı faydalar nedeniyle, cilt bakım ürünlerinin hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Düzenli olarak kantaron çiçeği yağı kullanan kişiler, cilt problemlerinin kademeli olarak geçtiğini söylemektedir. Kantaron yağının cilt üzerindeki faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Cilt lekelerinin onarılmasına ve yeni leke oluşumunun engellenmesine destek olmaktadır.
 2. Cildin doğal nem dengesinin korunmasını sağlayarak tahriş olmasına engel olmaktadır.
 3. İçeriğindeki bol miktarda vitamin ve mineraller sayesinde, cilt bariyerinin kalınlaşmasını sağlamaktadır.
 4. Cildi etkili bir şekilde besleyerek daha taze görünmesine yardımcı olmaktadır.
 5. Güneş yanıklarının azalmasına yardımcı olmaktadır.
 6. Sivilcelerin azalmasına ve sivilce lekelerinin yok olmasına destek olmaktadır.
 7. Cilt yüzeyini temizleyerek sakinleştirmektedir.
Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..