maruderm
500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava !

E Vitamininin Cilde Faydaları

E vitamini

E vitamini yağda çözünen ve antioksidan etkisi bulunan temel bir bileşendir. Antioksidan etkisi nedeniyle vücutta yer alan serbest radikallerin olumsuz etkileriyle mücadele etmektedir. E vitaminin 8 farklı tipi bulunmaktadır.

Vücutta düzenleyici etkisi bulunan E vitamini; saç, cilt ve tırnak sağlığının korunmasına destek olduğundan dolayı bakım ürünlerinin içerisinde kullanılmaktadır.

E Vitamini Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Ispanak, kabak ve domates başta olmak üzere günlük tükettiğimiz pek çok besinin içerisinde yer alan E vitamininin cilde faydaları şunlardır:

 1. Ciltteki UV hasarının azalmasını sağlamaktadır.
 2. Ciltte oluşan yara ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırarak ciltte yara lekesi kalmasına engel olmaktadır.
 3. Cildin koruyucu bariyerini güçlendirmekte, kurumasına ve sıkılığını kaybetmesine engel olarak cilt bariyerinde oluşan çatlakların kapanmasını sağlamaktadır.
 4. Kir ve olumsuz hava koşullarına maruz kalmış cilde bakım yapmakta ve cildin canlı bir görünüm kazanmasına yardımcı olmaktadır.
 5. Kirlilik ve güneş hasarına bağlı tahrişten sonra cildin yatışmasını sağlamaktadır.
 6. Yaşlanma belirtilerinin azalmasına destek olmaktadır. Ciltteki ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltmakta ve cildin sıkılığını kaybetmesine engel olmaktadır.
 7. Cilt tonunu eşitlemektedir.
 8. Antioksidan özelliği sayesinde foto yaşlanmaya karşı savaşmaktadır. Zararlı güneş ışınlarının cilt üzerindeki olumsuz etkilerini engelleyen bu vitamin; nemi cilde hapsetmekte ve cildin yumuşamasını sağlamaktadır. Ayrıca cildi çevresel faktörlere karşı koruyarak dayanıklılığını arttırmaktadır.
 9. E vitamini ve içerisinde E vitamini bulunan bakım ürünleri, düzenli olarak kullanıldıklarında; güneş, akne ve yaşlılık lekeleri başta olmak üzere ciltteki renk tonu eşitsizliklerin tamamına iyi gelmektedir. Zaman içerisinde leke görünümünü iyileştirmekte ve pürüzsüz bir cilt görünümü elde etmeye yardımcı olmaktadır.
 10. Hücre yenilenme sürecini hızlandırdığından dolayı erken yaşlanmaya karşı savaşmakta ve yaşlanma belirtilerinin azalmasına katkı sağlamaktadır.

E Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

E vitamini günlük tüketilen pek çok besin maddesinin içinde yer almaktadır. Bu besinlerin başında yağlı tohumlar, kuruyemişler, yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar ve bitkisel yağlar bulunmaktadır.

İçerisinde E vitamini bulunan besinler şunlardır:

 1. E vitamini arpa, buğday, yulaf, mısır ve pirinç gibi tahıllarda bulunmaktadır.
 2. Bitkisel yağların içerisinde E vitamini bulunmaktadır. Ayçiçek yağı, buğday yağı, aspir yağı ve soya yağı içerisinde E vitamini bulunan yağlar arasında yer almaktadır.
 3. Kuruyemişlerde bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. Badem, fındık, fıstık ve ceviz; içerisinde yüksek miktarda E vitamini bulunan kuruyemişler arasında yer almaktadır. 
 4. Sebzeler iyi birer E vitamini deposudur. Ispanak, brokoli, domates, patates, marul, tere, lahana, kereviz ve bal kabağı içerisinde bol miktarda E vitamini bulundurmaktadır.
 5. Kivi, muz, mango ve avokado başta olmak üzere meyvelerin çoğunda bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. 
 6. Yağlı tohumlar iyi birer E vitamini kaynağıdır. Buğday tohumu, Ayçiçek tohumu, badem tohumu ve pamuk tohumu içerisinde yüksek miktarda E vitamini bulunmaktadır.
 7. Dana eti ve koyun eti içerisinde E vitamini bulunmaktadır.
 8. Somon, sardalya, hamsi ve ton balığı içerisinde yüksek miktarda E vitamini bulunan deniz mahsülleri arasında yer almaktadır.
 9. Tavuk, hindi ve yumurta gibi kümes hayvanları ve kümes ürünleri doğal birer E vitamini kaynağıdır.

E Vitamini Cilde Nasıl Kullanılır?

E vitamini besin yoluyla vücuda alınabileceği gibi E vitamini yağları veya E vitamini içeren bakım ürünleri aracılığıyla doğrudan cilt üzerine de uygulanabilmektedir.

Kırışıklık ve ince çizgi görünümünü azaltan, yara izlerinin ve güneş lekelerinin giderilmesini sağlayan ve cilt tonunu eşitleyen E vitamininin cilde uygulanma şekilleri

 1. E vitamini, yağ formunda gece yatmadan önce cilde sürülebilir. Gözeneklerin tıkanmaması ve cildin hava alması için sabah cildin temizlenmesi tavsiye edilmektedir. Maruderm karma ve yağlı ciltlere özel salisilik asit yüz jeli ve hassas ve atopik ciltler için yüz yıkama jeli sunmaktadır. Farklı cilt yapılarına uygun olacak şekilde üretilen temizleyici jeller cildi; kir, yağ ve sabun artığından arındırarak gözeneklerin tıkanmasına engel olmaktadır.
 2. E vitamini; nemlendirici, serum ve temizleyici bakım ürünleri aracılığıyla cilt üzerine uygulanabilmektedir. 

Yüz için e vitamini kullanılırken oldukça dikkatli davranılmalıdır. E vitamini yağ olarak cilde uygulandığı taktirde cilt, 8- 10 saat içinde mutlaka bir temizleyici yardımıyla yağdan arındırılmalıdır. Aksi taktirde gözeneklerin tıkanmasına neden olacağından dolayı daha ciddi cilt problemleri doğurabilmektedir.

E vitamini içeren bakım ürünleri kullanılırken de oldukça dikkatli davranılması gerekmektedir. Ürün içeriklerinin dikkatlice incelenmesi ve kişinin cilt tipine ve ihtiyaçlarına en uygun ürünün seçilmesine özen gösterilmelidir.

E Vitamininin Saça Faydaları

E vitamininin saça faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Dökülme karşıtı etki göstermekte ve stres, mevsim değişikliği, yanlış beslenme alışkanlıkları ve genetik faktörler nedeniyle ortaya çıkan saç dökülmesini engellemektedir.

Yeni saç oluşumunu desteklemekte ve dökülme nedeniyle açılan bölgelerde kısa sürede yeni saç telleri çıkmasını sağlamaktadır. Ayrıca saçların hızlı ve sağlıklı uzamasına da yardımcı olmaktadır.

E vitamini saça pek çok farklı şekilde uygulanabilmektedir. E vitaminini saça uygulamak için Hindistan cevizi yağı ve zeytin yağı ile karıştırılması tavsiye edilmektedir. Hazırlanan karışım Hindistan cevizi yağı ve zeytin yağının faydalarını da içinde barındırdığı için saçların sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olmasını sağlarken aynı zamanda saç dökülmesine engel olacak ve yeni saç telleri çıkmasını sağlayacaktır.


 
Etiketler: e-vitamini
Aralık 28, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR