Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Ergenlik Sivilceleri Gençlerin Korkulu Rüyası

Ergenlik Sivilceleri Gençlerin Korkulu Rüyası

Ergenlik Sivilceleri Gençlerin Korkulu Rüyası

Ergenlik sivilceleri; gençlerde psikolojik ve fiziksel açıdan rahatsızlık uyandırmaktadır. Dönemsel olarak çıkan bu sivilceler; estetik görünümü bozmakta, ciltte acı ve ağrı hissi uyandırmaktadır. Ergenlik sivilcelerinin bilinçsizce sıkılması; yayılma ve iz bırakma gibi sorunlara sebep olmaktadır.

Ergenlik sivilceleri tedavisi; bireysel uygulamalarla, ilaçlarla veya klinik işlemlerle gerçekleştirilmektedir. Tedavi yöntemi; cilt sağlık durumuna, sivilcelerin yayılma oranına ve cilt hassasiyetine göre değişebilmektedir.

Ergenlik sivilceleri, belirli bir dönem boyunca çıkmaktadır. Bu dönemde; spor faaliyetlerine katılmak, sağlıklı beslenmek ve cilt bakım işlemlerine özen göstermek sivilce oluşumunu en aza indirmektedir. Ergenlik sivilcelerinin sıkılması; sivilcelerin daha geniş bir alana yayılmasına, ciltte iz kalmasına veya cilt enfeksiyonlarının oluşmasına sebep olabilmektedir.

Ergenlik sivilcelerinin daha hızlı geçmesini sağlamak ve tekrar oluşmalarını önlemek için sivilce karşıtı bakım ürünleri kullanılabilmektedir. Kullanılacak ürünlerin cilt tipine uygun olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Yoğun sivilcesi bulunan ve hassas cilt tipine sahip olan gençlerin; bu tür ürünler kullanmadan önce dermatoloğa başvurmaları önerilmektedir.

Ergenlik Sivilceleri İçin Çözüm

Ergenlik Döneminde Sivilce Sorunu

Ergenlik sivilceleri; vücudun sebum üretimini arttırmasıyla ortaya çıkmaktadır. Sebum içeriğindeki bakteriler, iltihap oluşmasına yol açmaktadır. Ergenlik dönemindeki gençlerde 1/10 oranında ileri seviye sivilce problemi görülmektedir.

Ergenlik döneminde bulunan gençler; sivilce problemlerinden psikolojik ve fiziksel olarak rahatsızlık duymaktadır. Ergenlik sivilceleri, estetik görünümde bozukluk oluşturmaktadır. Ergenlik sivilcelerinden kaynaklı olarak; ciltte yanma, kaşıntı ve ağrı gibi problemler oluşabilmektedir. Ergenlik sivilcelerinin sıkılmaması, doğru ürün ve yöntemlerle tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ergenlik Sivilceleri Nasıl Geçer?

Ergenlik sivilceleri tedavisi genellikle basit olan cilt problemleri arasında yer almaktadır. Ergenlik sivilceleri, genellikle temizleme işlemleriyle tedavi edilebilmektedir. Temizleme işlemlerinde; cilt tipine uygun, sivilce karşıtı bakım ürünleri kullanılması tavsiye edilmektedir. Sivilce problemi ileri derecede olan gençlerin, bu tür ürünler kullanmadan önce dermatoloğa danışmaları gerekmektedir.

Ergenlik sivilcelerini sıkmak; geçmelerini sağlamak yerine daha derinlere inerek büyümelerine sebep olabilmektedir. Sıkılan sivilceler; enfeksiyon oluşumuna açık hale gelmekte ve daha büyük cilt problemlerine sebebiyet vermektedir.

Ergenlik sivilcelerini bireysel uygulamalarla geçirmek için, cilt bakımı işlemlerine özen gösterilmesi gerekmektedir. Rutin halinde uygulanan cilt bakım işlemleri; sivilce oluşumunun önüne geçmekte ve mevcut sivilcelerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Cilt bakımının en temel aşaması olan temizleme işlemleri; gözeneklerde bulunan kir veya tabakasını ortadan kaldırmakta ve akne, sivilce ve siyah nokta oluşumunu önlemektedir.

Cilt temizliğinin hassas şekilde ve doğru ürünlerle yapılması gerekmektedir. Temizlik aşamasında sivilce karşıtı yüz temizleme jeli gibi ürünler kullanılabilir. Temizlenen cildin tek kullanımlık kâğıt havlularla kurulanması önerilmektedir. Temizleme aşamasından sonra, cilde nemlendirici ürünler uygulanması ve cildin yatıştırılması gerekmektedir.

İleri seviye ergenlik sivilcelerinin tedavisi için, dermatolog yardımı gerekmektedir. Tedavi sürecinde; jel, losyon, krem, antibiyotik ve A vitamini türü kapsüller kullanılabilmektedir. Dermatolog tarafından gerekli görüldüğünde; sivilceler klinik ortamda boşaltılmakta, siyah noktaların çıkartılmakta ve cilt kimyasal ürünlerle soyulmaktadır.

Sivilce ve akne karşıtı cilt bakımı

Ergenlik Sivilceleri Önlenebilir Mi?

Ergenlik sivilceleri genellikle 14-16 yaşları arasında görülmektedir. Gençleri fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz etkileyen bu sorun; içinde bulunulan dönemin etkisiyle, sebum üretiminin artmasından kaynaklanmaktadır. Yaşam standartlarını düzenlemek ve etkili cilt bakımı rutini oluşturmak; sivilce oluşumunu önleyebilmektedir. Sivilce oluşumunu önlemek için uygulanabilecek işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Cildi her gün kir veya tabakasından arındırmak
 2. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak
 3. Düzenli olarak spor yapmak
 4. Sağlıklı beslenmek ve ağır yağlı besinlerden uzak durmak
 5. Sivilce karşıtı cilt bakım ürünleri kullanmak
 6. Yoğun makyaj uygulamalarından kaçınmak
 7. Cildi nemlendirmek ve cilt kuruluğunu önlemek

Sivilceli Cilt İçin Bakım Önerileri

Cilt bakımı işlemlerinin; sağlıklı, pürüzsüz ve canlı bir cilt görünümü için düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Sivilce barındıran yüzlerde, cilt bakımı işlemlerinin daha hassas ve dikkatli şekilde uygulanması gerekmektedir. Sivilceli ciltler için cilt bakımı uygulamalarında dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Cilt temizliğini doğru ürünlerle ve nazik hareketlerle gerçekleştirmek gerekmektedir. Cilt temizliğinde sivilce karşıtı yüz yıkama jeli kullanılabilmektedir.
 2. Cilt temizleme işlemlerinde aşırıya gidilmemesi gerekmektedir.
 3. Cilt bakım ürünlerinin yoğun olarak kullanılmasından kaçınılması gerekmektedir.
 4. Cildin nemlendirilmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Kuruyan ciltte daha fazla sebum üretilmektedir. Artan sebum üretimi, sivilce oluşumunu tetiklemektedir.
 5. Sivilce bulunan cilde, peeling uygulanmaması gerekmektedir. Peeling uygulaması cildi tahriş edebilmekte ve sivilcelerin yayılmasına sebep olabilmektedir.
 6. Yıkanan cildin tek kullanımlık kâğıt havlularla kurulanması önerilmektedir.

Sivilceli ciltler için bakım önerileri

Yüz Temizleme Ürünleri Kullanmak

Yüz temizleme ürünleri, cildin kir ve yağ tabakasından arındırılmasına destek olmaktadır. Cilt tipine uygun temizleme ürünleri kullanılarak, pürüzsüz bir cilt görünümü elde edilebilmektedir. Bu tür ürünlerin, cilt yüzeyine nazik hareketlerle uygulanmasına ve uygulama aşamasında cildin tahriş edilmemesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Sabun, sivilce karşıtı yüz temizleme jeli gibi ürünler; ciltte bulunan sivilcelerin kurutulmasına yardımcı olmaktadır. Bu tür ürünlerin kullanımından sonra cildin nemlendirilmesi gerekmektedir.

Gençlerde sivilce problemi

Yüz Bakım Ürünleri Kullanmak

Sivilceli cildin; hassas biçimde temizlenmesi, ardından yatıştırıcı ve nemlendirici özellikte yüz bakım ürünleriyle desteklenmesi gerekmektedir. Cildin nem ihtiyacının karşılanması; sebum üretimini dengelemekte ve sivilce oluşumunu önlemektedir. Cilt kuruluğunu önlemek için; nemlendirici serum ve krem formunda yüz bakım ürünleri kullanılabilmektedir. Kullanılacak yüz bakım ürünlerinin, cilt tipine uygun olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..