Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Ergenlik Sivilceleri Gençlerin Korkulu Rüyası

Ergenlik Sivilceleri Gençlerin Korkulu Rüyası

Ergenlik dönemi, her insanın maruz kalma zorunluluğu olan bir dönem. Bu dönemde beden kendisini gelişime bıraktığı için hormonal ve bedensel açıdan farklı reaksiyonlar kendisini göstermeye başlar. Ki bu kapsamda da ciltte oluşan akne ve sivilceler de pek çok gencin korkulu rüyasına dönüşmüş durumdadır adeta! Ergenlik dönemi kızlarda genellikle 11 ile 16, erkeklerde ise 14 ile 18 yaşları arasında kendisini gösterip başlar. Bu dönemlerde de gençlerin yüzde doksanı ergenlik sivilcesi problemiyle uğraşma durumunda kalır. Tabii ki de ciltte sivilce çıkmasının tek sebebi ergenlik de değildir. Güneş ışınları, kir, stres ve ilaç kullanımı da sivilcelerin çıkmasını destekleyici etkiler arasındadır. Bu kapsamda da sizler için ergenlik sivilcesinin çıkma nedenleri ve bu sivilceli dönemde ne tarz cilt bakım uygulamaları yapmanız gerektiğine dair bilgiler sunmak istiyoruz. Çünkü herkesin mutlaka karşılaşacağı bir durum olan ergenlik dönemindeki sivilce etkileri, üzerine yoğunlaştığınız takdirde, çok da büyük bir soruna dönüşmemiş olacaktır. Çözüm: maruderm akne ve sivilce karşıtı cilt bakım seti.

Ergenlik Sivilcesi Tam Olarak Nedir?

Akne veya ergenlik sivilcesi, ergenlerde daha sık olsa da her yaş grubunda görülebilecek bir cilt problemidir. İnsan dersinin alt kısmındaki gözeneklerde yağ bezi tabakası bulunmaktadır. Bu bezlerdeki kıl köklerinin düzgün çalışmaması, belirli bölgelerde aksaklığa sebebiyet verecektir. Bu da en fazla ergenlik döneminde kendisini gösterir. Çünkü vücut devamlı yenileme ve kendisini geliştirme sürecinde olacağı için, ciltteki sıkıntılar süreklilik göstererek çeşitli problemlerin oluşumunu da desteklemiş olacaktır. Bu sivilceler kadın ve erkeklerde eşit etkilerle kendisini gösterebilir. Ki tedavi süreci sonrasında da kalıcı izlere sebebiyet verebilmektedir. Aynı zamanda da ergenlik sivilcesinin kendisini göstermesinin birçok nedeni de vardır. Cilde gerekli bakımı daima yapmalı ve bu doğrultuda da mevcut problemlerden kurtulma konusunda yoğun adımlar gerçekleştirmelisiniz. Bu süreci göz önüne alarak faaliyetlerinizi sürdürmeye başladığınız zaman, çok daha verimi sonuçlara erişim de kendisini gösterecektir. Çünkü cilt probleminde sebep ne olursa olsun, önemli olan şey sizin bakımınızı düzenli bir şekilde uygulamanız ve mevcut sonuçlara o düzen doğrultusunda ulaşmayı başarmanız olmalıdır.

Ergenlik Sivilcelerinin Çıkma Nedenleri Nelerdir?

Aslında bu durumun cevabı her daim ucu açıktır. Yani ergenlik sivilcelerinin çıkmasını destekleyici birçok etmen, çeşitli tartışmalara bile sebebiyet vermiştir. Ancak bu sebebin kesin olan tarafı, yağ bezlerinin büyümesi ve aşırı çalışmasıdır. Yağın salgılanmasını destekleyen sebum, özellikle de ergenlik dönemlerinde çok daha fazla kendisini göstermeye başlar. Sebumdaki artış ise deri hücrelerinin anormal derecede gelişmesine sebebiyet verir. Bu süreçte de deri dökülerek gözenek kanallarının tıkanmasına, yerleşik bakterilerin kendisini göstermesine sebebiyet verir. Ergenlik dönemindeki akne ve sivilcelerin oluşumu bu tarz hormonal faaliyetler doğrultusunda sağlanır. Bu oluşuma da akne denilmektedir.

Akneler, sivilcelerin de üzerinde cilde yerleşmiş olan problemlerin başında gelmektedir. Aslına bakarsanız aknelerin genel etkenlerinden birisi de genetik faktörlerdir. Özellikle de anne, baba ve ablalarında sivilce bulunan kişilerde de akne ve sivilcenin olma riski çok fazladır. Bu süreç kendisini ergenlik döneminde çok fazla açığa çıkaracağı için, genetik durumlarda da aknenin kendisini gösterme olasılığı çok daha fazla olacaktır. Bu süreçte de akneli cildin iyileşmesi için çeşitli tedavi süreçlerine giriş yapmanız gerek. Ki bu tarz dönemlerde uzman bir dermotologdan destek almak, cildinizin ne konumda olduğunu da daha rahat gözlemleyip, o doğrultuda hareket etmenizi destekleyecektir. Aknelerden kurtulma aşamalarında cilt bakım sürecini ve uygulamalarını her zaman belli bir ciddiyet doğrultusunda gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz.

Ergenlik Sivilcelerinde Tedavi Süreci

Ergenlik sivilceleri ve akneler tedavi edilebilir bir durumdur. Fakat her sivilcenin aynı yöntemlerle tedavi edilemeyeceğini bilmelisiniz. Bu sebepten de biraz önce de belirttiğimiz gibi sivilce tedavilerinde uzman bir dermatologdan destek alarak ilerlemenizde yarar görülmektedir. Uzman birisi tarafından öngörülen bakım programı, her zaman çok daha sağlıklı sonuçlara erişimi de destekleyici bir süreci beraberinde getirecektir çünkü. Bu kapsamda da hafif aknelerde cildin yağını dengeleyip bakımını gerçekleştirecek akne kremi tedavisi uygulamanızı öneririz. MaruDerm akne karşıtı cilt bakım seti çeşitleri bu konuda işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Cilt, her zaman neme ihtiyaç duyar. Ancak her insan 20’li yaşlar sonrasında nem ihtiyacında cildinde sorunlar yaşayabilir. İşte bu de ergenlik döneminde daha fazla ortaya çıkacağı için, sivilcelere karşı iyi bir nemlendirici krem kullanımını öneriyoruz. Sabah ve akşam olmak üzere düzenli bir şekilde cildinize gerekli olan bakım uygulamasını nemlendirici krem takviyeleriyle sağladığınız zaman, çok daha çabuk bir yapıya erişim de kendisini göstermiş olur. Cildin bu tarz ergenlik dönemlerinde nefes alma durumu biraz zorlaşıyor. Gözeneklerin tıkanmasına sebebiyet veren bakteri ve iltihapların önüne geçebilmek adına da nemlendirici krem ile destek almanızda yarar vardır. Bu süreç sayesinde mevcut sivilceleri daha kontrol altına alabilir, çok daha sağlıklı bir sivilce bakım süreci oluşturabilirsiniz.

Sivilcelerin türüne göre tedavi daima önemlidir. Kimi sivilcelerde de bakım losyonu kullanımı cildin rahatlayıp ferah bir nefes almasına sebebiyet verir. Cilt daima bakıma muhtaçtır ve bu durum ergenlik dönemi söz konusu olduğunda iki katı daha kendisini gösterir bir yapı oluşturmaktadır. Cilde ihtiyaç duyduğu bakımı rahat bir şekilde sağlamak adına da birçok cilt bakım seti kullanımından yararlanmanızı öneririz. Ki losyonların yanı sıra cildin yoğunlamasına dinlenip bakterilerden arınmasına sebebiyet verecek serum kullanımı da önemlidir. Serumlar, cildin en derinindeki kuruluğu bile keşfederek çok daha sağlıklı bir forma kavuşmasını sağlarlar. Bu sebepten dolayı da serum kullanımını da ergenlik dönemlerinde meydana gelen sivilcelerin tedavisinde gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz.

Ergenlik Döneminden Korkmayın

Yazımızın başlığında da belirttiğimiz gibi ergenlik dönemi ve ergenlik sivilceleri gençler için korkulu rüya modundadır. Ancak bu modu defedip daha sağlıklı bir görünüm, cilt yapısı edinebilirsiniz. Ergenlik sivilceleriniz sizlerin kabusu olmasın. Aksine bu tarz problemlerin üzerine yoğunlaşıp, cildinizin çok daha sağlıklı bir yapıda olmasını destekleyici etkiler kurabilirsiniz. Bu süreç göz önüne alındığı zaman zaten daha verimli, çok daha sağlıklı bir cilt yapısı elde edebilirsiniz. Unutmayın ki herkesin maruz kalabileceği bir süreç ergenlik. Bu sürecin en tetikleyici cilt problemi olan sivilce akneler de, önemsenip üzerine düşüldüğü müddetçe rahatlıkla ortadan kaldırılmış olacaktır. Bu sebepten ergenlik dönemi ve sivilcelerinizden korkmayın. Üzerine yoğunlaşarak adımlarınızı atmaya verim gösterin.

 

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..