Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Yüz Lekeleri Neden Oluşur?

Yüz Lekeleri Neden Oluşur?

Yüz Lekeleri Neden Oluşur?

Yüz lekeleri, birçok farklı nedenle ortaya çıkmakta ve kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir. Cilt yüzeyinde oluşan koyu renkli lekeler, yüz bütünlüğünü bozarak; kişinin olumsuz beden algısı geliştirmesine neden olmaktadır. Yüz lekelerinin engellenmesi için dermatoloji uzmanları tarafından önerilen bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Cilt lekesi problemleri, birçok kişiyi derinden üzmekte ve sosyal yaşamın kalitesini düşürmektedir. Cilt lekeleri, bazı tedavi yöntemleriyle azaltılsa da; çoğunlukla kalıcı etki göstermektedir. Ömür boyu cilt lekesi problemi yaşamamak için bazı önlemlerin titizlikle alınması ve yaşam stili haline getirilmesi gerekmektedir.

Yüz lekesi nedenleri, yaşam standartları ve cilt bakım rutinleri ile karakterize ilerlemektedir. Çoğu zaman, kişiler tarafından kontrol edilebilen bu nedenler; diğer cilt problemlerini de tetiklemektedir. Yüz lekesi oluşumuna sebebiyet veren tüm faktörlerin, kontrol altına alınması; çeşitli cilt problemlerinin oluşmaması adına önem arz etmektedir 

 1. Güneşin Zararlı Işınları

Güneşin zararlı ışınları, yüz lekesi oluşumunun en yaygın nedenidir. Güneşten gelen UV ışınları, cilt dokularının doğal işleyişini bozarak; hücre yıkımına neden olmaktadır. Bu durum, yıkılan hücrelerin zamanla kahverengileşmesine ve cilt lekesine dönüşmesine neden olmaktadır. Güneş nedeniyle oluşan yüz lekeleri, çoğu zaman kalıcı özellik göstermektedir.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanımına özen göstermek gerekmektedir. Maruderm SPF + 50 Leke Karşıtı Güneş Kremi, yüksek koruyuculuk düzeyi sayesinde; güneş lekesi oluşumunun önüne geçebilmektedir. İçeriğinde bulunan arbutin molekülü, var olan lekelerin azalmasına ve yeni leke oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş kremi dışında başka uygulamalar da yapmak gerekmektedir. Güneşin en dik açıyla geldiği saatlerde dışarıda bulunamamak, şapka ve gözlük kullanımına özen göstermek; güneş kreminin etkinlik düzeyini arttırmaktadır. Özellikle yaz aylarında, bu uygulamaların tümüne dikkat etmek; leke oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Güneşin Zararlı Işınlarından Korunma

 1. Stres Faktörleri

Stres, yüz lekelerinin oluşmasına ve kalıcı etki göstermesine neden olmaktadır. Stres faktörleri, cilt dokularının pigment kalitesinin bozulmasına sebebiyet vererek; yüz lekelerinin yayılmasına neden olmaktadır. Stres faktörlerinin yoğun bir şekilde ilerlemesi, diğer cilt sağlığı problemlerinin hızlanmasına neden olmaktadır. Stresin cilde zararları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Cilt bariyerinin zayıflamasına ve cilt kuruluğu problemlerinin çoğalmasına neden olmaktadır.
 2. Cildin doğal yağ dengesini bozarak, sivilce ve siyah nokta oluşumunu hızlandırmaktadır.
 3. Cilt dokularındaki kolajen üretimini yavaşlatmakta ve kırışıklık oluşumuna sebebiyet vermektedir.
 4. Göz çevresi problemlerinin artmasına ve kişinin daha yaşlı ve yorgun görünmesine neden olmaktadır.
 5. Cilt dokularındaki hyalüronik asit miktarını azaltarak, cildin sarkık görünmesine sebebiyet vermektedir.

Stresin Cilt Üzerindeki Etkisi

 1. Yetersiz Beslenme

Sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yetersiz mineral alımı; cilt lekesi problemlerinin önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Yetersiz beslenme, yüz lekesi oluşumunun kalıcı sonuçlar vermesine neden olmaktadır. Bu durumun en önemli sonucu, genel cilt sağlığının giderek hasar almasıdır. Yetersiz beslenen kişiler, güneş ışınlarının ve diğer risk faktörlerinin zararlı etkilerine karşı savunmasız kalmaktadır.

Sağlıklı beslenmek ve bol bol su içmek, cilt lekelerinin azalmasına ve yeni leke oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır. Meyve, sebze, süt ürünleri ve protein çeşitleri; cilt lekelerinin engellenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Sağlıklı beslenen kişiler, cilt lekesi problemlerini daha az yaşamaktadır. Bu nedenle, sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak gerekmektedir.

 1. Vitamin Eksikliği

Vücut içerisine giren besinlerin, vitamin ve mineral açısından zayıf olması; yüz lekesi oluşumunun hızlanmasına neden olmaktadır. Mineral ve vitamin eksikliği yaşayan kişiler, tüm cilt problemlerine daha yatkın hale gelmektedir. Bu durumun önlenmesi için vitamin ve mineral açısından zengin olan besinlerin düzenli olarak tüketilmesi ve gereken durumlarda takviye ürün kullanılması gerekmektedir.

Cilt Sağlığını Korumak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Yanlış Kozmetik Ürün Kullanımı

Yanlış kozmetik ürün kullanımı, yüz lekesi oluşumunun en tehlikeli nedenleri arasında yer almaktadır. Kalitesiz ve cilt yapısına uygun olmayan bakım ürünleri, cilt lekelerinin hızlanmasına ve cildin giderek daha yaşlı görünmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte, yanlış ürün kullanımı; cilt kanseri gibi olumsuz durumlara da sebebiyet vermektedir. Cildinde herhangi bir gariplik hisseden kişilerin, en hızlı şekilde doktora gitmesi gerekmektedir.

Maruderm cilt bakım ürünleri ve yüz serumları, her cilt tipi için ayrı ayrı üretilmekte ve tamamen doğal içeriklerden oluşmaktadır. Doğal özlerin güzellik sektörüyle buluşmasına olanak tanıyan Maruderm, yüz lekesi tedavisinin tüm süreçlerine katkı sağlamaktadır. Maruderm leke karşıtı bakım ürünleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Maruderm Glutatyon Beyazlatıcı Leke Karşıtı Milk Serum
 2. Maruderm Glikolik Asit Aydınlatıcı Leke Karşıtı Tonik
 3. Maruderm Niancinamide Leke Karşıtı Gözenek Sıkılaştırıcı Krem
 4. Maruderm Azelaik Asit Solüsyon Aydınlatıcı Leke Karşıtı Cilt Bakım Serumu
 5. Maruderm Leke Karşıtı ve Beyazlatıcı Cilt Bakım Serumu
 6. Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı AHA Tonik
 1. Yetersiz Uyku

Yetersiz uyku, cilt dokularının yeterince beslenememesine neden olmaktadır. Yeteri kadar dinlenemeyen cilt hücreleri, leke oluşumuna daha yatkın hale gelmektedir. Uykusuzluk nedeniyle oluşan cilt problemleri, yüz lekeleri ile sınırlı kalmamaktadır. Yaşlılık belirtileri, sivilce oluşumu ve gözenek problemleri de yetersiz uyumaktan kaynaklanmaktadır.

Günlük en az sekiz saat gece uykusu uyumak, yüz lekesi ve yaşlanma gibi cilt problemlerinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Yeteri kadar uyuyan kişiler, cilt sağlığı problemlerini daha az yaşamakta ve uzun vadede sağlıklı bir yüze sahip olmaktadırlar.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..