Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Yüz Lekeleri Neden Oluşur?

Yüz Lekeleri Neden Oluşur?

Cilt lekelerinin oluşmasına sebep olan birçok etken var. Özellikle cildin rengini veren melamin pigmentinin bir bölgede yoğunlaşması, cilt lekelerine sebebiyet vermektedir. Ki yüz bölgesinde bu tarz lekelerin oluşma olasılığı daha fazladır. Melamin pigmentinin bir bölgede yoğunlaşması fazlaca güneşlenmekten kaynaklanacağı gibi, kimyasal içerikli ürünlerin kullanılması, solaryuma fazla girilmesi ve genetik faktörler de cilt lekelerinin oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu kapsamda da cilt lekelerinin oluşmasını destekleyecek ana etmenleri muhakkak göz önüne almanızı ve bilinçlenmenizi öneriyoruz. Unutmamak gerekir ki her leke masum değildir. Pek çok cilt bakım uzmanı da yüz ve cildin diğer bölgelerinde oluşan lekelerin çıkma nedenlerine dair çeşitli söylemlerde bulunmaktadır.

İşte yüz ve ciltteki lekelenmelerin başlıca sebepleri;
 

·Aşırı derecede güneşe maruz kalmak – zararlı güneş ışınları
·Ergenlik dönemi
·Mevsimsel değişimler
·Hamilelik döneminde gerçekleşen hormonsal değişimler
·Kortizon etkili ilaçlar
·Ailesel genetik faktörler
·Stres ve aşırı kaygı
·Yağlı besin tüketimleri

Özellikle de kadınların lekeler konusunda hassasiyetini göz önünde bulundurduğumuzda, bu tarz lekelerin ilerleyen dönemlerde çok önemli sağlık problemlerine de kapı aralayabileceğini kesinlikle unutmamak gerekir. Bu sebepten dolayı da dermatoloji doktorları tarafından da takip edilmeli, gözetim altında olmalıdır. Bu kapsamda da sizin için sunacağımız önerilerde de bazı etmenleri dikkate alarak ilerlediğiniz takdirde, bu tarz lekelenme durumlarının önüne çok daha çabuk bir şekilde geçme başarısı edineceksiniz.

Cilt Lekelerinin Çeşitleri

Biraz önce de belirttiğimiz üzere cildin lekelenmesine sebebiyet verecek birçok faktör söz konusu. Ancak cilt ve yüz bölgesindeki lekelenmelerin de farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu lekeler hakkında da kısa bilgilendirmeler vermek istiyoruz.

Doğum Lekeleri 

Hamilelik döneminde zaten hormonsal değişimler cildin sivilcelenmesi ve lekelenmesine sebebiyet vermektedir. Doğum lekeleri ise doğum esnasında cildimizde bulunacak olan lekelerdir. Bu lekeler bazı zamanlarda kırmızı renkte olabilirler. Doğum lekeleri derideki anormal kan damarlarından kaynaklanır. Genel olarak da kahverengi, siyah ve grimsi renklere sahiptir. Bu tarz doğum lekesi durumlarında çocuğunuzun zarar görme faktörünü de göz önünde bulundurarak, cildinize kimyasal ürünlerin uzağında bir bakım uygulamalısınız.

Egzama 

Egzama zaten başlı başına bir cilt hastalığı olmaktadır. Egzamanın oluşmasına sebebiyet verecek birçok faktörden bahsedebiliriz tabi. Üzerine gidilmediği takdirde ciddi sonuçlar oluşturan sıkıntıları da beraberinde getirebilir egzamalar. Özellikle de koyu renge sahip olan ciltlerde farklı lekelenmelerin ortaya çıkmasına sebebiyet verir. Egzama tedavilerini de genellikle bir doktor gözetiminde ve önerileri doğrultusunda gerçekleştirmelisiniz. Egzama sonrasındaki lekelenme durumlarını da o şekilde bir bakımla ortadan kaldırabilirsiniz. Yani kontrollü. Her ne kadar egzamalar yüz bölgesinde çok faza çıkmayan bir cilt problemi olsalar da, muhakkak üzerine gidilip müdahale edilmesi gerekmektedir.

Sivilce ve Akneler

Sivilcelenme ve akne gibi durumlarda da cildiniz büyük tahrişe maruz kalabilir. Çünkü iltihaplanmalara sebebiyet verecek olan sivilceler, cildin gerektiği gibi yağ bezi salgılamasının, nefes almasının önüne geçecektir. Sivilcelerin tedavisi ve bakımı başlı başına bir gereklilik durumudur. Ancak sivilce ve akne tedavisi sonrasında yüz bölgelerinizde oluşacak lekelerin de üzerine gitmek ve bakım onarım aşamalarına yoğunlaşmak gerek. Bunu sağladığınız takdirde çok daha verimli bir düzeni edinme şansınız da olacaktır. Bu konuda Maruderm leke giderici krem ürününü öneriyoruz. Leke karşıtı formülüyle ciltte oluşan problemlerin kısa süre içerisinde ortadan kalkmasını sağlayacak olan bu marka sayesinde, daha ferah ve sağlıklı bir cilde kavuşmanın keyfini çıkarmış olacaksınız.


Leke Oluşumu Nasıl Önlenebilir: 

Fazla Güneşten Uzak Durun

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi güneş ışınlarının fazlası da zararlı cilt lekelerine sebebiyet verecektir. Öyle ki güneş ışınlarındaki etki, cildin kızarmasına ve çeşitli yanıkların oluşmasına sebebiyet verir. Bu da zaten cilt lekelerini pekiştirmeye yetip artacak ölçüde. Bu kapsamda da özellikle güneş ışınlarının dik geldiği öğlen saatlerinde güneşe çıkmamaya özen göstermelisiniz. Cildinize güneş koruma faktörlü kremler sürmelisiniz. Aynı zamanda da güneşli günlerde şapka ya da şemsiyeyle dolaşmaya da özenli davranmanızda yarar var. Güneş gözlüğü ve cilt bakım kremleri gibi destek aldığınız zaman sizler, daha sağlıklı ve çok daha bakımlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu da yüzünüzün lekelenme ihtimalini en aza indirebilir.

Bol Su Tüketimi Çok Önemli

Cildin hastalıklardan ve lekelenmelerden uzak kalması adına bol su tüketimi her zaman önemlidir. Çünkü su bedenin büyük bir kısmını ayakta tutmayı başaran faktörlerdendir. Bu sebepten dolayı da vücudunuza ihtiyaç duyduğu suyu vermeye özen gösterin. Yaz aylarında özellikle, günde en az 3 ile 5 litre arası su tüketin. Ki bu miktar bile düzenli su tüketiminde sizlere ihtiyaç duyacağınız noktaya ve sağlığa ulaşabilmeniz açısından çok azdır. Vücudunuzu ve yüzünüzü her fırsatta yıkamaya da özen göstermelisiniz. Ki ılık suyla yapacağınız bu aşamalarda, çok sıcak ya da çok soğuk sulardan da kaçınmaya özen gösterin. Bu tarz sonuçlara eriştiğiniz zaman, cildiniz daha da nefes alabilir bir konuma erişmiş olacaktır.

Leke Kremi Takviyeleri

Cildin nemli olması için Maruderm leke kremini denemenizi öneririz. Cilt lekelenmelerinin tedavisinde en etkili nemlendirici krem takviyesi her zaman önemlidir. Krem kullanımını da belli bir şekilde gerçekleştirmeli, o düzene kendinizi adapte etmelisiniz. Çünkü cildin her zaman neme ve vitamine ihtiyacı bulunuyor. Bu ihtiyacı karşılamak adına cilt ve yüz bakımında özenli bir program gerçekleştirmeniz gerektiğini asla aklınızdan çıkarmamalısınız. Düzenli ve temizliği bir arada sağladığınız takdirde zaten ciltte ve yüz bölgelerinde oluşan lekelerine önüne çok daha çabuk bir şekilde geçmeyi de başarmış olacaksınız.

Doğal Yüz Bakım Maskeleri

Cilt bakım seti içerisinde de yer almasıyla birlikte sizlerin de evde kendi imkanlarınız doğrultusunda uygulamaya alabileceğiniz doğal yüz maskeleri hazırlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Özellikle de sirke, zeytinyağı, limon, yoğurt, salatalık, yulaf ve daha birçok ürünle sizler farklı farklı yüz maskeleri hazırlığında bulunabilirsiniz. Bu konuda gerçekten de cildin hassasiyetini dikkate almalı, ona göre akşamdan akşama yüzünüze cilt maskeleri uygulamasını gerçekleştirmelisiniz. Yüzünüzü çok daha yumuşak ve hassas bir cilde dönüşmesi açısından da bu tarz formülleri denemeyi öneriyoruz. Zaten yüz maskesi çeşitleri şeklinde yapacağınız araştırmalarda da sizler için ideal önerilerin çıkacağını göreceksiniz. Cildinize en iyi gelecek maskelerle daha bakımlı bir süreç oluşturabilirsiniz.

Sonuç itibariyle yüzlerde ve cildinizin belli bölgelerinde çeşitli sebeplerden dolayı lekelenme durumları olabilir. Önemli olan şey ise bu tarz lekelerin kısa süre içerisinde ortadan kaldırılması ve bunun da sağlıklı aşamalarla gerçekleştirilmesidir. İşte bu sebepten dolayı sizler için bahsettiğimiz tüm bu önerileri ve uygulamaları göz önüne alarak cildiniz için en doğru olanını yapmalısınız. Bunu başardığınız takdirde, istenmeyen leke ve siyah noktalardan da kurtulmuş olacaksınız.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..