Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Stres Yüzü Yaşlandırır Mı?

Stres Yüzü Yaşlandırır Mı?

Stres Yüzü Yaşlandırır Mı?

Stres, yaşlanma belirtilerinin erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Stres nedeniyle ortaya çıkan yaşlılık belirtileri, sosyal açıdan sorun teşkil etmekte ve kişilerin özgüven düzeylerine zarar vermektedir. Stres nedeniyle erkenden başlayan hücre yıkımı, kişilerin olduğundan daha yaşlı görünmesine sebebiyet vermektedir.

Kırışıklık ve ince çizgi görünümü, cilt dokularının kolajen bakımından zayıflaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kolajen miktarındaki düşüş, hücrelerin dolgun görünümünü ve birbirleriyle olan bağlarını olumsuz etkilemektedir. İlerleyen yaşla birlikte azalan kolajen miktarı, birçok açıdan sorun teşkil etmekte ve kişilerin yaşam kalitelerini düşürmektedir.

Stres faktörleri, hücre işleyişinin önemli bir parçası olan kolajen üretimini yavaşlatmaktadır. Söz konusu faktörlerin neden olduğu bu olumsuz durum, cilt dokularının sarkmasına ve cildin kırışık görünmesine neden olmaktadır. Stres faktörleri, her yaştan kişiyi etkilemekte ve yoğun stres altında olan kişiler erken yaşlanma belirtileri göstermektedir.

Maruderm, Fransa’dan ithal ettiği doğal hammaddeler ile yaşlanma karşıtı bakım ürünleri formüle etmektedir. Stres nedeniyle ortaya çıkan cilt kusurları, Maruderm yaşlanma karşıtı bakım ürünleri sayesinde giderilebilmektedir. Maruderm bakım ürünleri, doğal içerikli yapıları ve uygun fiyatları sayesinde müşteri memnuniyeti kazanmaktadır.

Stres ve Cilt Sağlığı

Stresin Cilde Zararları Nelerdir?

Stres, hem erkek hem de kadın bireyleri etkilemekte ve cilt sağlığının hasar almasına neden olmaktadır. Stres nedeniyle yaşanan kaos, cilt dokularının doğal işleyişini bozmaktadır. Genel vücut sağlığına olan zararları, yüz sağlığını da etkilemektedir. Stresin cilde zararları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Stres, hormon sistemini olumsuz etkilemektedir. Stres nedeniyle ortaya çıkan hormon bozukluğu, cilt dokularının sağlıklı işleyişini bozmaktadır.
 2. Stres nedeniyle salgılanan aşırı sebum, sivilce ve gözenek problemlerinin artış göstermesine neden olmaktadır. Sebum dengesizliği, cilt yüzeyinin aşırı derecede yağlanmasıne sebebiyet vermekte ve sivilce oluşumunu hızlandırmaktadır.
 3. Bazı kişiler, stres kaynaklı olarak cilt kuruluğu problemi yaşayabilmektedir. Stres cilt dokularının hassaslaşmasına ve cildin tahriş oluşumuna daha açık hale gelmesine neden olmaktadır.
 4. Stres faktörleri, cilt lekelerinin hızlı bir şekilde oluşmasına ve kalıcı etki göstermesine neden olmaktadır. Aniden oluşan ve hiçbir nedene bağlanmayan cilt lekeleri, olumsuz yaşam olayları ve stres faktörlerinden kaynak almaktadır.
 5. Yoğun stres altında kalan kişiler, daha sakin bir hayat süren kişilere nazaran; daha erken yaşlanmakta ve daha fazla cilt kırışıklığı yaşamaktadır. Stres, cilt dokularındaki kolajen üretimini yavaşlatmakta ve cildin kırışıklık/ince çizgi oluşturmasına sebebiyet vermektedir.
 6. Stres nedeniyle ortaya çıkan komplikasyonlar, egzama ve sedef hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları tetiklenmesine neden olmaktadır. Cilt sağlığı, stres düzeyi ve olumsuz yaşam olaylarından büyük ölçüde etkilenmektedir. Bu nedenle, stres faktörlerinin olabildiğince kontrol altında tutulması önem arz etmektedir.

Stresin Yaşlanma Üzerindeki Etkisi

Stres Kırışıklık Oluşturur Mu?

Kırışıklık ve ince çizgiler, ilerleyen yaş ile birlikte azalan kolajen miktarı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Cilt dokularında bulunan kolajen molekülü, doğal olarak üretilmekte ve cildin daha sıkı ve pürüzsüz görünmesini sağlamaktadır. Yaşlılık, kolajen üretimindeki azalmayı da beraberinde getirerek; kırışıklık ve ince çizgi oluşumunu tetiklemektedir.

Yoğun kaygı ve aşırı stres, gençlik çağındaki kişilerin dâhi kırışıklık geliştirmesine neden olmaktadır. Olumsuz yaşam olayları, yoğun iş yaşamı, yalnızlık, öz saygı eksikliği ve daha birçok olumsuz faktör; stres ve kaygı düzeyini artırarak, kırışıklık oluşumunu hızlandırmaktadır. Söz konusu stresörlerin her biri, dokuların doğal işleyişini bozarak kolajen üretimini yavaşlatmaktadır.

Cilt yüzeyini pürüzsüz ve sıkı gösteren bir diğer molekül, hyalüronik asittir. Hyalüronik asit, cilt dokularını sıvı bazlı besinlerle beslemekte ve cildin daha dolgun görünmesini sağlanmaktadır. Stres faktörleri, cilt dokularındaki hyalüronik asit miktarını düşürmekte ve kişilerin sarkık görünmesine sebebiyet vermektedir. Hyalüronik asit eksikliği, nemsiz ve çökkün görünen bir cilt yapısının en temel nedenidir.

Stres Kaynaklı Kırışıklıklar Nasıl Geçer?

Stres kaynaklı kırışıklık, birçok açıdan sorun teşkil ederek kişilerin özgüvenlerini düşürmektedir. Stres faktörlerinden kaynak alan yaşlanma belirtilerinin giderilmesi için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Kolajen ve hyalüronik asit desteği içeren besinler tüketmek.
 2. Yağlı ve işlenmiş gıdalardan kaçınmak.
 3. Sıvı alımına dikkat etmek.
 4. Stres faktörlerini kontrol altına almak.
 5. İş ve dinlenme dengesini en iyi şekilde kurmak.
 6. Düzenli ve yeterli uyumak.
 7. Hyalüronik asit krem ve kırışıklık karşıtı krem çeşitlerini, cilt bakım rutinine dahil etmek.
 8. Daha iyi ve daha mutlu bir yaşam için çaba göstermek.
 9. Cilt bakım rutinlerini, organik cilt bakım ürünleri ile oluşturmak.
 10. Dermatoloji uzmanları ve psikiyatri doktorlarından, tıbbi ve psikolojik yardım almak.
 11. Sevilen aktivitelere zaman ayırmak.
 12. Aile ve sosyal çevreden destek almak.

Strese Karşı Cildi Koruyan Bakım Ürünleri

Kırışıklık Karşıtı Cilt Bakım Ürünleri Nelerdir?

Maruderm kırışıklık karşıtı cilt bakım ürünleri, doğal özlerden elde edilmeleri nedeniyle; kırışıklık görünümünün en iyi şekilde giderilmesine yardımcı olmaktadır. Stres nedeniyle oluşan kırışıklar, Maruderm anti – age bakım ürünü çeşitleri ile en aza indirilmektedir. Maruderm anti – age serum ve krem çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Maruderm Caffeine Peptid Hyalüronik Asit Göz Çevresi Serumu
 2. Maruderm Night Repair Gece Onarıcı Cilt Bakım Serumu
 3. Maruderm Kolajen ve Hyalüronik Asit Anti – Age Cilt Bakım Serumu
 4. Maruderm Retinol Cilt Yenileyici Bakım Serumu
 5. Maruderm Ginseng Cilt Yenileyici Serum
Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..