maruderm
500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava ! 500 TL ve üzeri alışverişlerde kargo bedava !

Saç Güzelliğinin Sırları Sağlıklı ve Dış Bakım İpuçları

Saç Güzelliğinin Sırları Sağlıklı ve Dış Bakım İpuçları

Saç güzelliği, doğru bakım kadar doğru ürünleri kullanmakla da ilgilidir. Bu nedenle saç güzelliğinin sırları denildiğinde sadece bir iki maddeden bahsetmek yanlış olacaktır. Saçlar, insanların görünümünü direkt olarak değiştiren oldukça önemli yapılardır. Herkesin saç tipi farklıdır. Kalın, ince, dalgalı, kıvırcık… Her bir saç ihtiyacı da insana göre değişir. Örneğin çabuk yağlanan saçlar için saç bakım rutini farklı olurken kuru ve yıpranmaya meyilli saçların bakım rutini farklı olacaktır. Bu nedenle doğru rutini bulmak için öncelikle kişinin kendi saç tipini ve saçının ihtiyacını en iyi şekilde anlaması gerekir. Sonrasında uygulayacağı doğru bakım rutini ile güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşması mümkün olacaktır.

Sağlıklı ve parlak saçlara iç ve dış bakım ipuçları çoğu insanın arayıp da bulamadığı önemli bilgiler. Pek, bu ipuçları neler? Sağlıklı saçlar için hangi rutinleri takip etmek gerekiyor. Önce iç bakım sonrasında dış bakım olmak üzere iki maddede konuyu detaylandırmak doğru olacaktır.

İç Bakım

Sağlıklı ve parlak saçlara iç bakım önceliği sağlıklı beslenmektir. Protein, sebze ve meyve saç sağlığı açısından önemli besinlerdir. Ayrıca bol bol su içmek de bir diğer önemli ve aksatılmaması gereken konudur. Su içmek hem cilt sağlığı hem de saç sağlığı açısından önemlidir. Günde en az 2 litre su içilmesi önerilir. Bunun yanında stres, saçları direkt olarak olumsuz yönde etkileyen durumlardan bir tanesidir. Stresi azaltmaya çalışmak önemlidir. 

Dış Bakım

Sağlıklı ve parlak saçlara dış bakım ilk kuralı doğru saç ürününü seçmek olacaktır. Hem saç tipine hem de saçın ihtiyacına göre ürünler kullanmak gerekir. Piyasada her saç tipine göre ürün bulmak mümkün olduğundan her birey kendine özel bir bakım ürününe sahip olabilir. Bunlar arasında saç kremi, şampuan, maske, serum gibi çeşitlendirebileceğimiz ürünler bulunur. Bir diğer önemli konu saçların düzenli yıkanması, taranması, ısıdan korunması, düzenli kestirme, doğal ürün kullanımı sayılabilir. 

Saç Sağlığına Önem Verme Doğru Beslenme ve Hidrasyonun Saça Etkileri

Saç sağlığına önem verme, saç sağlığını koruyabilmek, her daim ışıl ışıl canlı saçlara sahip olabilmek için beslenmenin ve nemlendirmenin önemi çok büyüktür. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, bol su içmek önemlidir. Saçların ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin ve mineral besinlerde bulunur. Biotin, çinko, demir ve B vitaminleri bakımından zengin besinleri tercih edin. Et, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, kuruyemişler, sebzeler ve meyveler saç sağlığı için yararlı besinler arasındadır. Hidrasyon yani su ve nem konusunda da dikkatli olmak, özenli davranmak gerekir. Günde 2 litre su içmek, saçların çok daha nemli ve kalmasına destek verecektir. 

Doğru Şampuan ve Saç Bakım Ürünlerinin Seçimi Saç Tipinize Uygun Ürünlerin Önemi

Sağlıklı ve güzel görünen saçlara sahip olmak için doğru şampuan ve saç bakım ürünleri seçmek gerekir. Bunun için de kişinin saçlarının ihtiyacını en iyi şekilde belirlemesi önemlidir. Saç tipleri arasında yağlı, kuru, kıvırcık, kepekli, hassas diyebileceğimiz farklı saçlar bulunur. Bu saçların her biri için farklı ürünler söz konusudur. Doğru şampuan ve saç bakım ürünleri seçimi esnasında saçın sorununu da göz önüne almak gerekir. Dökülme, kepek, yağlanma, kırılma, yıpranma sorun bunlardan hangisi ise bu soruna özel içeriklerle oluşturulmuş ürünlere yönelmek gerekir. Bu noktada mevcut saç sorununu giderecek içeriklere yönelmek gerekir. Bunu da ürün içeriklerini araştırarak bulmak mümkündür. 

Saç tipine uygun ürünlerin önemi en başta içeriklerle ilgilidir. Saçın durumuna göre onu koruyabilecek ve eski canlılığına kavuşturabilecek içeriklere dikkat etmek gerekir. Pek çok farklı ürün piyasada mevcuttur. Ancak saç tipine uygun ürün seçmek gerekir. Aksi halde saçlarda istenen verimin alınması mümkün olmayacaktır. Misal yağlı saçlar için üretilmiş bir saç bakım ürününü kuru saçlarda denemek faydadan çok zarar getirir. Bu önemli bir konudur.

Saç Derisine Dikkat Kepek ve Saç Dökülmesini Önleyici Bakım Rutinleri

Saç derisine dikkat etmek genel saç sağlığı açısından göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Bu sebeple bakım rutinlerinde nazik bir temizlik uygulanmalıdır. Sülfat ve paraben içermeyen, nazik bir şampuan tercih edilmeli, saçlar yıkanmadan sonra iyice kurutulmalıdır. Kepek sorunu için özel üretilmiş şampuanlar tercih edilmeli ve haftada en az 2-3 kez saçlar bu şampuanla yıkanmalıdır. Bu bakım rutininde saç derisinin beslenmesine de önem verilmelidir. Saç derisine uygun bir bakım yağı kullanmak faydalı olabilir. Bu bakım yağını da haftada 1-2 kez kullanmak yeterli olacaktır. 

Saç Bakım Maskeleri ve Yağlarının Faydaları: Saçın Nemlenmesi ve Beslenmesi İçin Doğal Çözümler

Saç bakım maskeleri ve yağlar, saçların özellikle saçların dış etkenlere bağlı olarak yıpranmasına karşı alınabilecek en önemli tedbirlerdir. Saç bakım maskelerinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Saçların nemlenmesine, beslenmesine yardımcı olur
 • Saç köklerine nüfuz eder, güçlendirir
 • Saç dökülmelerini azaltmayı hedefler
 • Saçlardaki kepekleri gidermeye yardımcı olur
 • Saç kırılmalarının önüne geçmeye yardımcı olur
 • Saçların parlak ve her daim yumuşak kalmasına yardımcı olur

Saç bakım rutininde bakım maskeleri kadar saç bakım yağlarının önemi de büyüktür. Saç bakım yağlarının faydalarını da şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Saç köklerine nüfuz ederek saçların daha güçlü çıkmasına yardımcı olur
 • Saçların nemli kalmasına yardımcı olur
 • Saçlardaki dökülmeleri azaltarak saçların daha güçlü çıkmasına olanak sağlar
 • Saçlardaki kırılmaların önüne geçmeye yardımcıdır
 • Saçların uzamasını destekler
 • Kepek gibi problemleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur
 • Saç derini rahatlatır

Saç Uçlarına Özel Bakım Kırıkları Önleme ve Saçın Yıpranmasını Azaltma Yolları

Saçların uçları, dış etkenlere en çok maruz kalan ve saçların yıprandığının göstergesi olan kısımlardır. Bu nedenle saç uçlarına özel bakım kırıkları önleme için faydalıdır. Saç uçlarını korumak için sık sık uçları kestirmek gerekir. 6-8 haftada bir 1-2 santim saç uçlarından kısaltmak faydalı olacaktır. Saçları ısıdan uzak tutmak, doğru ürünleri kullanmak, saç uçlarının beslenmesi için doğal yağlar kullanmak, klor ve tuzdan uzak durmak saç uçlarının bakımı için önemli konulardır. Saç uçlarını korumak için farklı doğal yağlar ve yine doğal içerikli saç bakım maskeleri kullanmak faydalı olabilir. 

Etiketler: Saç Bakımı
Haziran 04, 2024
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR