Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Deniz Sonrasında Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Deniz Sonrasında Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Deniz Sonrasında Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Deniz sonrası saç bakımı, tuzlu suyun saç telleri üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmektedir Tuzlu su, saç tellerinin yıpranmasına ve doğal nem dengesini kaybetmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, tatil süreci boyunca deniz sonrası saç bakımı adımlarının düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

Deniz suyu, her ne kadar saç diplerini temizlese de; saç tellerine büyük ölçüde zarar vermektedir. Deniz suyunun saça teması sonrası, yoğun UV ışınlarına maruz kalmak; saç tellerinin ciddi düzeyde hasar almasına neden olmaktadır. Bu durumların önüne geçmek adına, deniz sonrası ve deniz öncesi saç bakımı aşamalarının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Denize veya havuza girmeden önce, saç sağlığının korunması adına alınması gereken önlemler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Koruyucu yağ veya krem kullanmak, saç tellerinin deniz suyuna hazırlanmasına olanak tanımaktadır. Hindistan cevizi yağı ve badem yağı, bu amaca en iyi şekilde hizmet edebilmektedir.
 2. Deniz veya havuzdan önce saçları tatlı su ile ıslatmak, saç tellerinin tuzlu suya karşı daha dayanıklı olmasına olanak tanımaktadır. Tatlı su, saç telleri üzerinde kalkan oluşturmakta ve tuzlu suyun olumsuz etkilerini azaltmaktadır.
 3. Yüzücü bonesi kullanmak, saç tellerinin sağlığı için son derece önem arz etmektedir. Yüzücü bonesi, saç diplerinin ve saç tellerinin; deniz suyunun yıpratıcı etkisine karşı en iyi şekilde korunmasına olanak tanımaktadır.

Saç Bakımı ve Sağlığı

Deniz Sonrası Saç Bakımı Neden Önemlidir?

Denizden sonra saç bakımı, yaz aylarının en keyifli aktivitesi olan yüzme eyleminin; sorunsuz bir şekilde yürütülmesine olanak tanımaktadır. Yüzme esnasında yıpranan ve deniz suyu nedeniyle hasar alan saç telleri, saç bakım aşamaları sayesinde eski dinamikliğini tekrar kazanmaktadır. UV ışınları ve tuzlu su gibi etkenlerin, saç tellerine daha az zarar vermesi için saç bakımı aşamalarının aksatılmadan uygulanması gerekmektedir.

Saç telleri, sanılanın aksine son derece hassas bir yapıya sahiptir. En güçlü saç telleri dahi güneş ışığı ve tuzlu su gibi faktörler nedeniyle hassaslaşmaktadır. Yaz tatilinin daha verimli geçmesi, saç tellerinin hiçbir şekilde yıpranması ile mümkün hale gelmektedir. Saç dökülmesi ve saç kepeği gibi problemler, saç bakımı aşamalarının düzenli olarak uygulanması yoluyla engellenebilmektedir.

Deniz sonrası saç bakımı yaparken, kimyasal içerikli ürünlerden kaçınılması gerekmektedir. Tuzlu su nedeniyle, hâlihazırda hassas olan saç telleri; kimyasal maddeler nedeniyle daha fazla hasar almaktadır. Bu nedenle, doğal özlerden oluşan yağlar ve bakım ürünleri; deniz sonrası saç bakımı konusunda daha avantajlı çözümler sunmaktadır.

Havuz ve Deniz Sonrası Saç Bakımı

Deniz Sonrası Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Deniz sonrasında saç bakımı yapılırken, saç tellerinin tuzlu sudan arındırılması gerekmektedir. Deniz suyu, saç telleri tarafından edilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için denizden çıkar çıkmaz durulama işlemine başvurulması önem arz etmektedir. Tatlı su ile durulanan saçlar, tuzlu suyun olumsuz etkilerini en hızlı şekilde bertaraf edilebilmektedir.

Saç bakım yağları, deniz sonrası saç bakımı için mükemmel seçenekler arasında yer almaktadır. Durulanan ve iyi bir şekilde temizlenen saçlar, saç bakım yağları ile beslenmekte ve daha dirençli bir hale getirilmektedir. Güzellik marketlerinde satılan ve saç bakım yağı olarak kullanılan doğal özler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Argan yağı
 2. Badem yağı
 3. Hindistan cevizi yağı
 4. Zeytinyağı

Doğal özlerle beslenen saç telleri, güçlü bir nem desteği sağlayan ürünler sayesinde eski formuna döndürülmektedir. Saç maskeleri, saç tellerinin doğal nem dengesini korumakta ve eski dolgun görünümünü yeniden kazanmasına olanak tanımaktadır. Deniz sonrası saç bakımı için son derece önem arz eden saç maskeleri, tuzlu su nedeniyle kuruyan saçların en iyi şekilde nemlendirilmesine olanak tanımaktadır.

Deniz Sonrası Saç Bakım Aşamaları

Deniz sonrası saç bakım aşamaları, tuzlu su nedeniyle oluşan tahribatın azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu aşamalar, temiz ve durulanan saç üzerinde uygulanmalıdır. Saç bakım aşamalarının tam olarak etki göstermesi, denizden çıkar çıkmaz durulama işlemi yapılmasıyla mümkün hale gelmektedir. Durulama işleminin tatlı su ile yapılması gerekmektedir. Deniz sonrası saç bakım aşamaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Saç Temizliği

Deniz sonrası saç bakımının ilk aşaması, saç tellerinin besleyici bir şampuanla yıkanmasıdır. Şampuan, saç diplerinde kalan tuz ve sodyumun, en iyi şekilde arındırılmasına olanak tanımaktadır. Denizden çıkar çıkmaz durulanan saçlar, uygun bir şampuan ile yıkanmalı ve tamamen temiz bir forma getirilmelidir. Aksi takdirde, saç dipleri içinde kalan tuz; saç tellerinin incelmesine ve kırılmasına neden olmaktadır.

Deniz Sonrası Saç Bakımı

 1. Saç Bakım Yağları

Deniz suyunun olumsuz etkileri, saç bakım yağları sayesinde bertaraf edilebilmektedir. Doğal içerikli saç bakım yağları, tuzlu su nedeniyle kuruyan saç tellerinin beslenmesine olanak tanımaktadır. Saç bakım yağı çeşitleri; badem yağı, Hindistan cevizi yağı, argan yağı, shea yağı ve zeytinyağı olarak sıralanmaktadır. Bu yağlar, saç dökülmesi ve saç kepeği gibi problemlerin en aza indirilmesine olanak tanımakta ve tuzlu suyun oluşturduğu hasarı iyi bir şekilde gidermektedir.

 1. Saç Maskeleri

Piyasada bulunan saç maskeleri, deniz suyunun saç üzerinde yarattığı yıpratma etkisini en aza indirmektedir. Nemlendirici özelliği ile öne çıkan saç maskeleri, saç diplerinin beslenmesine ve saç tellerinin canlı görünmesine olanak tanımaktadır. Deniz sonrası saç bakımının en önemli aşamalarından biri olan saç maskesi kullanımı; tuzlu suyun oluşturduğu tahribatı hızlı bir şekilde giderebilmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..