Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Deniz Sonrasında Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Deniz Sonrasında Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Deniz Sonrasında Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Deniz sonrası saç bakımı, tuzlu suyun saç telleri üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmektedir Tuzlu su, saç tellerinin yıpranmasına ve doğal nem dengesini kaybetmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, tatil süreci boyunca deniz sonrası saç bakımı adımlarının düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

Deniz suyu, her ne kadar saç diplerini temizlese de; saç tellerine büyük ölçüde zarar vermektedir. Deniz suyunun saça teması sonrası, yoğun UV ışınlarına maruz kalmak; saç tellerinin ciddi düzeyde hasar almasına neden olmaktadır. Bu durumların önüne geçmek adına, deniz sonrası ve deniz öncesi saç bakımı aşamalarının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Denize veya havuza girmeden önce, saç sağlığının korunması adına alınması gereken önlemler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Koruyucu yağ veya krem kullanmak, saç tellerinin deniz suyuna hazırlanmasına olanak tanımaktadır. Hindistan cevizi yağı ve badem yağı, bu amaca en iyi şekilde hizmet edebilmektedir.
 2. Deniz veya havuzdan önce saçları tatlı su ile ıslatmak, saç tellerinin tuzlu suya karşı daha dayanıklı olmasına olanak tanımaktadır. Tatlı su, saç telleri üzerinde kalkan oluşturmakta ve tuzlu suyun olumsuz etkilerini azaltmaktadır.
 3. Yüzücü bonesi kullanmak, saç tellerinin sağlığı için son derece önem arz etmektedir. Yüzücü bonesi, saç diplerinin ve saç tellerinin; deniz suyunun yıpratıcı etkisine karşı en iyi şekilde korunmasına olanak tanımaktadır.

Saç Bakımı ve Sağlığı

Deniz Sonrası Saç Bakımı Neden Önemlidir?

Denizden sonra saç bakımı, yaz aylarının en keyifli aktivitesi olan yüzme eyleminin; sorunsuz bir şekilde yürütülmesine olanak tanımaktadır. Yüzme esnasında yıpranan ve deniz suyu nedeniyle hasar alan saç telleri, saç bakım aşamaları sayesinde eski dinamikliğini tekrar kazanmaktadır. UV ışınları ve tuzlu su gibi etkenlerin, saç tellerine daha az zarar vermesi için saç bakımı aşamalarının aksatılmadan uygulanması gerekmektedir.

Saç telleri, sanılanın aksine son derece hassas bir yapıya sahiptir. En güçlü saç telleri dahi güneş ışığı ve tuzlu su gibi faktörler nedeniyle hassaslaşmaktadır. Yaz tatilinin daha verimli geçmesi, saç tellerinin hiçbir şekilde yıpranması ile mümkün hale gelmektedir. Saç dökülmesi ve saç kepeği gibi problemler, saç bakımı aşamalarının düzenli olarak uygulanması yoluyla engellenebilmektedir.

Deniz sonrası saç bakımı yaparken, kimyasal içerikli ürünlerden kaçınılması gerekmektedir. Tuzlu su nedeniyle, hâlihazırda hassas olan saç telleri; kimyasal maddeler nedeniyle daha fazla hasar almaktadır. Bu nedenle, doğal özlerden oluşan yağlar ve bakım ürünleri; deniz sonrası saç bakımı konusunda daha avantajlı çözümler sunmaktadır.

Havuz ve Deniz Sonrası Saç Bakımı

Deniz Sonrası Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Deniz sonrasında saç bakımı yapılırken, saç tellerinin tuzlu sudan arındırılması gerekmektedir. Deniz suyu, saç telleri tarafından edilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için denizden çıkar çıkmaz durulama işlemine başvurulması önem arz etmektedir. Tatlı su ile durulanan saçlar, tuzlu suyun olumsuz etkilerini en hızlı şekilde bertaraf edilebilmektedir.

Saç bakım yağları, deniz sonrası saç bakımı için mükemmel seçenekler arasında yer almaktadır. Durulanan ve iyi bir şekilde temizlenen saçlar, saç bakım yağları ile beslenmekte ve daha dirençli bir hale getirilmektedir. Güzellik marketlerinde satılan ve saç bakım yağı olarak kullanılan doğal özler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Argan yağı
 2. Badem yağı
 3. Hindistan cevizi yağı
 4. Zeytinyağı

Doğal özlerle beslenen saç telleri, güçlü bir nem desteği sağlayan ürünler sayesinde eski formuna döndürülmektedir. Saç maskeleri, saç tellerinin doğal nem dengesini korumakta ve eski dolgun görünümünü yeniden kazanmasına olanak tanımaktadır. Deniz sonrası saç bakımı için son derece önem arz eden saç maskeleri, tuzlu su nedeniyle kuruyan saçların en iyi şekilde nemlendirilmesine olanak tanımaktadır.

Deniz Sonrası Saç Bakım Aşamaları

Deniz sonrası saç bakım aşamaları, tuzlu su nedeniyle oluşan tahribatın azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu aşamalar, temiz ve durulanan saç üzerinde uygulanmalıdır. Saç bakım aşamalarının tam olarak etki göstermesi, denizden çıkar çıkmaz durulama işlemi yapılmasıyla mümkün hale gelmektedir. Durulama işleminin tatlı su ile yapılması gerekmektedir. Deniz sonrası saç bakım aşamaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Saç Temizliği

Deniz sonrası saç bakımının ilk aşaması, saç tellerinin besleyici bir şampuanla yıkanmasıdır. Şampuan, saç diplerinde kalan tuz ve sodyumun, en iyi şekilde arındırılmasına olanak tanımaktadır. Denizden çıkar çıkmaz durulanan saçlar, uygun bir şampuan ile yıkanmalı ve tamamen temiz bir forma getirilmelidir. Aksi takdirde, saç dipleri içinde kalan tuz; saç tellerinin incelmesine ve kırılmasına neden olmaktadır.

Deniz Sonrası Saç Bakımı

 1. Saç Bakım Yağları

Deniz suyunun olumsuz etkileri, saç bakım yağları sayesinde bertaraf edilebilmektedir. Doğal içerikli saç bakım yağları, tuzlu su nedeniyle kuruyan saç tellerinin beslenmesine olanak tanımaktadır. Saç bakım yağı çeşitleri; badem yağı, Hindistan cevizi yağı, argan yağı, shea yağı ve zeytinyağı olarak sıralanmaktadır. Bu yağlar, saç dökülmesi ve saç kepeği gibi problemlerin en aza indirilmesine olanak tanımakta ve tuzlu suyun oluşturduğu hasarı iyi bir şekilde gidermektedir.

 1. Saç Maskeleri

Piyasada bulunan saç maskeleri, deniz suyunun saç üzerinde yarattığı yıpratma etkisini en aza indirmektedir. Nemlendirici özelliği ile öne çıkan saç maskeleri, saç diplerinin beslenmesine ve saç tellerinin canlı görünmesine olanak tanımaktadır. Deniz sonrası saç bakımının en önemli aşamalarından biri olan saç maskesi kullanımı; tuzlu suyun oluşturduğu tahribatı hızlı bir şekilde giderebilmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..