Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Erkeklerde Saç Dökülmesine Neler İyi Gelir?

Erkeklerde Saç Dökülmesine Neler İyi Gelir?

Erkeklerde Saç Dökülmesine Neler İyi Gelir?

Erkeklerde saç dökülmesi genellikle genetik faktörlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Genetik faktörünün yanı sıra; kullanılan ürünler, stres, vitamin eksikliği ve tütün ürünleri kullanımı gibi pek çok sebep de saç dökülmesine sebebiyet vermektedir. Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için vitamin takviyesi alınmakta ve tütün ürünlerinden uzak durulmaktadır.

Saç dökülmesi ilerlemeden önlem almak ve sağlıklı saç köklerini korumak gerekmektedir. Koruma yöntemleri arasında; saç diplerini nefes alacak şekilde temizlemek, şekillendirici ürünleri yoğun kullanmamak, saçı yüksek ısıya maruz bırakmamak, sağlıklı beslenmek ve doğal yağlardan yararlanmak bulunmaktadır.

Saç dökülmesini önlemek için üretilen saç bakım ürünleri; saç köklerini güçlendirerek dökülmeyi azaltmakta ve yeni saç köklerinin oluşmasına yardımcı olmaktadır. Kalıcı sonuçlar elde etmek için güvenilir markaların tercih edilmesi gerekmektedir.

Saç bakım yağı olarak kullanılabilen badem, hindistancevizi ve lavanta yağı da yeni saç köklerinin oluşmasına yardımcı olmaktadır. Doğal yağlar, saç derisini beslemekte ve saçın daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır.

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erkeklerde saç dökülmesi yaygın olarak şakak ve tepe bölgesinde gerçekleşmektedir. Argenetic Alopecia olarak adlandırılan bu dökülme tipinin nedenleri; genetik faktörler ve Dihidrotestesteron hormonudur. Dihidrotestesteron hormonu; kıl köklerini inceltmekte ve kısaltmaktadır.

Genetik faktörlere ve hormonlara bağlı olarak gelişen saç dökülmelerinde; uzman müdahalesi yapılmadığında saç kökünün yok olduğu ve tekrar saç çıkmadığı görülmektedir. Saç dökülmesi nedenleri dikkatle incelenerek, uzman yardımına ihtiyaç duyulup duyulmadığı anlaşılabilmektedir. Saç dökülmesinin genel sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Düzensiz beslenmek
 • Vitamin eksikliği
 • Stres
 • Tütün ürünleri kullanımı
 • Boya ve açıcı gibi kimyasallar
 • Kullanılan temizleyici ürünler
 • Yüksek ısıda işlem uygulamaları

Genel saç dökülmesi problemleri, bireysel çabayla çözüme kavuşturulabilmektedir. Saç derisini kurutacak ve saça zarar verecek uygulamalardan kaçınmak, sağlıklı beslenmek ve vitamin takviyesi almak genel saç dökülmesini durdurmaktadır.

Erkek Saç Dökülmesi Nedenleri

Erkeklerde Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için öncelikle dökülme sebebini tespit etmek gerekmektedir. Saç dökülmesi; genetik faktörlerden veya Dihidrotestesteron hormonundan kaynaklanıyorsa, çözüm için doktora başvurmak gerekmektedir.

Saç dökülmesi; dış etkenler, sağlıksız beslenme ve vitamin eksikliği gibi sebeplerden de kaynaklanabilmektedir. Bu tür durumlarda vitamin takviyesi almak, stresten uzaklaşmak, protein içerikli gıdalar tüketmek ve saç bakım ürünleri kullanmak dökülmeyi durdurabilmektedir.

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için doğal ürünlere ve bakım yağlarına başvurulmaktadır. Kullanılan ürünlerin saç ve cilt tipine uygun olması, dökülme problemini daha hızlı durdurmakta ve sağlıklı saçların korunmasını sağlamaktadır. Saç bakım yağı ve dökülme karşıtı bakım ürünleri kullanan bireylerin; saça zarar verecek boya, ısı ve kimyasal kullanımından uzak durması gerekmektedir.

Erkeklerde Saç Dökülmesini Engelleme

Erkeklerde Saç Dökülmesine İyi Gelecek Doğal Ürünler

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek amacıyla kullanılan, pek çok doğal ürün bulunmaktadır. Lavanta, çam terabentin ve karanfil yağları; soğan ve sarımsak besinleri bu ürünlere örnek gösterilebilmektedir.

Lavanta yağının; saçkıran ve saç dökülmesi gibi problemlere iyi geldiği bilinmektedir. Lavanta yağının, gece yatmadan önce masaj yapılarak saç derisine uygulanması ve sabah şampuanla saçtan arındırılması halinde; kepek problemi ortadan kalkmakta, saç derisi nefes almakta ve saç kökleri güçlenmektedir.

Çam terabentin yağı da; saç dökülmesi sorunu yaşayan bireylerin tercih ettiği, bitkisel ürünler arasında bulunmaktadır. Çam terabentin yağı, düzenli olarak kullanıldığında; saç dökülmesini durdurmakta, sağlıklı saçları güçlendirmekte ve saç uzama hızını arttırmaktadır.

Karanfil yağını veya suyunu saçlara uygulamak; sağlıklı uzayan, hacimli ve güçlü saçlara ulaşmayı sağlayabilmektedir. Karanfil yağının saç derisine nefes aldırdığı ve kepek sorunu ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Karanfil, hindistancevizi ve lavanta gibi yağlar karıştırılarak saça uygulandığında; saç köklerinin güçlendiği ve saç dökülmesinin azaldığı görülebilmektedir.

Soğan; saç bakımında, yağ ürünlerine oranla daha az tercih edilmektedir. Soğan suyunun saç derisine uygulanması; kepek sorununu ortadan kaldırmakta ve saç köklerinin beslenmesini sağlamaktadır. Soğan suyunun; saçın daha hızlı uzamasını sağladığı, saça daha parlak bir görünüm kazandırdığı ve saçın beyazlamasını yavaşlattığı bilinmektedir.

Erkekler İçin Dökülme Karşıtı Saç Bakım Rutini

Badem Yağı

Badem yağı; saça canlılık kazandırmakta ve saç köklerini güçlendirmektedir. Badem yağının içeriğinde bulunan E vitamini, yıpranmış saçların onarılmasına yardımcı olmaktadır. Hafta bir kez saç diplerine badem yağı uygulamak saç dökülmesini azaltmakta ve saça hacimli bir görünüm kazandırmaktadır.

Argan Yağı

Argan yağı; saç bakımında yaygın olarak kullanılan, doğal ürünler arasında yer almaktadır. Argan yağının, saç diplerine ve uçlarına masaj yapılarak uygulanması; saç köklerini güçlendirmekte, saça canlılık kazandırmakta ve saç tellerini daha hacimli hale getirmektedir. Argan yağı, saç uzamasını hızlandırdığı için kısa ve ince yapıdaki saçları, daha uzun ve kalın hale getirmekte ve saça gür bir görünüm kazandırmaktadır.

Sarımsaklı Şampuan

Cilt tipine uygun olmayan, saç derisini kurutan şampuanlar; saç dökülmesini tetiklemektedir. Saç diplerinin doğru ürünlerle temizlenmesi, saç derisine nefes aldırmakta ve saç köklerini canlandırmaktadır.

Sarımsaklı şampuan; saç derisini kurutmadan temizlemekte, saç köklerini güçlendirmekte ve saç tellerini kalınlaştırmaktadır. Sarımsaklı şampuan, daha gür ve sağlıklı saçlara ulaşmayı kolaylaştırmaktadır.

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı; maske, saç bakım kremi ve şampuan gibi saç bakım ürünlerinde bulunabilmektedir. Hindistancevizi yağının hafif yapısı, saçı ağırlaştırmadan güçlendirmektedir. Hindistancevizi yağının düzenli olarak kullanılması halinde; saçların daha parlak ve canlı göründüğü, saç kırıklarının azaldığı, saç tellerinin hacim kazandığı ve saçın kolaylıkla tarandığı görülmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..