Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Aloe Vera Nedir? Aloe Veranın Cilde Faydaları

Aloe Vera Nedir? Aloe Veranın Cilde Faydaları

Aloe Vera Nedir? Aloe Vera’nın Cilde Faydaları

Süs bitkisi olarak nitelendirilen aloe vera; cilt yapısına ve insan vücuduna, pek çok açıdan yarar sağlamaktadır. Antik Mısır’dan başlayarak günümüze kadar, pek çok hastalığın tedavisinde, ana hammadde olarak kullanılmıştır. Kozmetik sektörünün bitkilerinden biri olan aloe vera, hoş kokusu ve mükemmel nemlendirici özelliği sayesinde; kullanıcılarının gönlünü fethetmektedir.

Geleneksel tıpta, yanık ilacı olarak kullanılan aloe vera jeli, günümüz güzellik sektörünün de baş tacı haline gelmiştir. Solunum, sindirim, dolaşım ve salgı sistemleri üzerinde pek çok faydası bulunan aloe vera, güzellik ürünlerinin ana maddesi olarak kullanılmaktadır. Özellikle cilt sağlığı üzerindeki muhteşem etkileri, çok sevilen bir bitki olmasını sağlamaktadır.

Aloe Vera Nedir?

Aloe vera, 400 kadar türü olan Aloe bitkisinin sadece bir çeşidi olarak tanımlanmaktadır. Tıbbi amaçlara hizmet etmesi nedeniyle, çoğunlukla ilaç ve krem olarak kullanılmaktadır. Ancak doğrudan aloe vera bitkisinden faydalanmak da mümkündür.

Aloe vera bitkisinin doğal yaşam alanları; Kuzey Afrika, Hindistan ve Akdeniz’in güneyi olarak sıralanmaktadır. Bununla beraber günümüzde ev ortamında bile rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Sıcak ortamları seven aloe vera, şık görünümü ve hoş kokusu nedeniyle dekoratif çiçekler kategorisine girmektedir.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe vera, yapraklarının içinde taşıdığı jel aracılığıyla cilt problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Kişiler, evlerinde yetiştirdikleri aloe vera bitkisinden doğrudan yararlanabilmektedir. Etli yaprakların içerisindeki kaygan ve yapışkan jel, bitkinin soyulması suretiyle alınmaktadır. %100 aloe vera jeli, saç ve cilt maskesi olarak kullanılabilmektedir.

Piyasada, aloe vera özü içeren veya tamamen aloe vera jeli olarak satılan pek çok cilt bakım ürünü bulunmaktadır. En az %95 aloe vera içeren ürünlerin tercih edilmesi, aloe özlerinden daha fazla yararlanmak adına önem arz etmektedir. Kişiler, evlerinde yetiştiği aloe vera ile birlikte, piyasada satılan aloe vera jellerinden de yararlanabilmektedir.

Aloe veralı cilt bakım ürünleri, son zamanlarda gittikçe daha fazla rağbet görmektedir. Doğal ürünlere yönelik gelişen bu rağbet, aloe vera bitkisinin de öne çıkmasına neden olmaktadır. Kişiler cilt tipine uygun en etkili ürünü, kolaylıkla seçebilmekte ve böylece aloe vera’nın mucizevi etkilerinden en iyi şekilde yararlanabilmektedir.

Aloe Vera’nın Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe vera, hem cilt üzerinde hem de genel vücut sağlığı üzerine pek çok fayda sağlamaktadır. Özellikle cilt lekelerinin giderilmesi, cildin doğal olarak nemlendirilmesi, çatlak ve selülitlerin azaltılması aloe vera faydaları arasında öne çıkmaktadır. Ancak aloe vera’nın cilde sağladığı faydalar bundan çok daha fazlasıdır. Aloe vera’nın cilde faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Yanık ve yara izlerinin silinmesine yardımcı olmaktadır.
 2. Düzenli kullanımda, iltihap ve sivilce oluşumunun önüne geçebilmektedir.
 3. Böcek ısırıklarına engel olabilmektedir.
 4. Kırışıklıkları azaltması nedeniyle doğal anti – age krem görevi görmektedir.
 5. Cilt beyazlatıcı krem etki göstererek cilt tonunu eşitlemektedir.
 6. Kapalı ve açık komedon oluşumunu azaltmaktadır.
 7. Fazla yağlı ciltlerin yaşadığı aşırı parlama durumunu kontrol altına almaktadır.
 8. Hassas ve atopik ciltler için yüz yıkama jeli görevi görmektedir.
 9. Düzenli olarak kullanıldığında, sivilce lekelerini azalttığı gözlenmektedir.
 10. Güneşin zararlı ışınlarına karşı kalkan görevi görmektedir.

Aloe vera bitkisinin cilt üzerindeki faydaları, kişiden kişiye göre değişkenlik göstererek gelişmektedir. Aloe vera bitkisinin zararlı etkilerinden korunmak adına, doktor tavsiyesiyle kullanmak önem arz etmektedir. Cilt yüzeyine fazla miktarda aloe vera uygulamak, alerjik reaksiyon ve tahriş oluşumu gibi durumlara neden olabilmektedir. Bu durumların engellenmesi için kullanımın kontrollü bir şekilde olması gerekmektedir.

Aloe Vera’nın Saça Faydaları Nelerdir?

Aloe vera bitkisinden elde edilen doğal jel veya aloe vera içeren bakım ürünleri, saç bakımı rutinlerinde de kullanılmaktadır. Aloe bitkisinin bitkisi hem saç telleri hem de saç derisi üzerinde oldukça faydalı etkiler göstermektedir. Banyo sonrası uygulanan aloe vera jel, saçların doğal bir şekilde nemlenmesine yardımcı olmaktadır.

Aloe vera, antioksidan özelliği sayesinde; saç kepeğinin azalmasına ve saç derisinin yenilenmesine de yardımcı olmaktadır. Kafa derisini ve saç tellerini, en titiz şekilde temizleyerek; ölü hücre ve kepek oluşumundan kurtarmaktadır. Özellikle sık bir şekilde kepek problemi yaşayan kişiler, aloe vera içeren şampuanlara daha fazla rağbet göstermektedir.

Aloe vera jeline bir kaç damla limon damlatarak, saçların daha rahat bir şekilde şekil alması sağlanabilmektedir. Bu formül, saç tellerinin yapılan işlemlerden daha az zarar görmesine olanak tanımaktadır. Kırılmaya müsait cansız saçları olan kişiler, bu doğal saç maskesi sayesinde; saçlarını hızlı bir şekilde güçlendirmekte ve yeniden sağlıklı saçlara kavuşmaktadır.

Evde Aloe Vera Maskesi Nasıl Yapılır?

Evlerinde aloe vera yetiştiren kişilerin, bu bitki aracılığıyla yapabilecekleri pek çok doğal cilt bakım maskesi bulunmaktadır. Aloe vera maskesi kullanırken dikkat edilmesi gereken ana nokta, kişilerin hangi cilt tipine sahip olduğunu net olarak analiz etmesidir. Aloe vera ile birlikte kullanılacak diğer ürünler, cilt yapısına uygun bir şekilde seçilmelidir.

Yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler; bir yemek kaşığı aloe vera jeli, bir tatlı kaşığı bal ve iki çay kaşığı kili karıştırarak maske uygulaması yapabilmektedir. Bu malzemeler homojen olarak dağıtılır ve 20 dakika kadar cilt yüzeyinde bekletilir. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler ise bu tarifin içerisine bir çay kaşığı kadar badem yağı eklemelidir. Böylece, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt görünümü elde edilmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..