Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Aloe Vera Nedir? Aloe Veranın Cilde Faydaları

Aloe Vera Nedir? Aloe Veranın Cilde Faydaları

Aloe Vera Nedir? Aloe Vera’nın Cilde Faydaları

Süs bitkisi olarak nitelendirilen aloe vera; cilt yapısına ve insan vücuduna, pek çok açıdan yarar sağlamaktadır. Antik Mısır’dan başlayarak günümüze kadar, pek çok hastalığın tedavisinde, ana hammadde olarak kullanılmıştır. Kozmetik sektörünün bitkilerinden biri olan aloe vera, hoş kokusu ve mükemmel nemlendirici özelliği sayesinde; kullanıcılarının gönlünü fethetmektedir.

Geleneksel tıpta, yanık ilacı olarak kullanılan aloe vera jeli, günümüz güzellik sektörünün de baş tacı haline gelmiştir. Solunum, sindirim, dolaşım ve salgı sistemleri üzerinde pek çok faydası bulunan aloe vera, güzellik ürünlerinin ana maddesi olarak kullanılmaktadır. Özellikle cilt sağlığı üzerindeki muhteşem etkileri, çok sevilen bir bitki olmasını sağlamaktadır.

Aloe Vera Nedir?

Aloe vera, 400 kadar türü olan Aloe bitkisinin sadece bir çeşidi olarak tanımlanmaktadır. Tıbbi amaçlara hizmet etmesi nedeniyle, çoğunlukla ilaç ve krem olarak kullanılmaktadır. Ancak doğrudan aloe vera bitkisinden faydalanmak da mümkündür.

Aloe vera bitkisinin doğal yaşam alanları; Kuzey Afrika, Hindistan ve Akdeniz’in güneyi olarak sıralanmaktadır. Bununla beraber günümüzde ev ortamında bile rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Sıcak ortamları seven aloe vera, şık görünümü ve hoş kokusu nedeniyle dekoratif çiçekler kategorisine girmektedir.

Aloe Vera Nasıl Kullanılır?

Aloe vera, yapraklarının içinde taşıdığı jel aracılığıyla cilt problemlerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Kişiler, evlerinde yetiştirdikleri aloe vera bitkisinden doğrudan yararlanabilmektedir. Etli yaprakların içerisindeki kaygan ve yapışkan jel, bitkinin soyulması suretiyle alınmaktadır. %100 aloe vera jeli, saç ve cilt maskesi olarak kullanılabilmektedir.

Piyasada, aloe vera özü içeren veya tamamen aloe vera jeli olarak satılan pek çok cilt bakım ürünü bulunmaktadır. En az %95 aloe vera içeren ürünlerin tercih edilmesi, aloe özlerinden daha fazla yararlanmak adına önem arz etmektedir. Kişiler, evlerinde yetiştiği aloe vera ile birlikte, piyasada satılan aloe vera jellerinden de yararlanabilmektedir.

Aloe veralı cilt bakım ürünleri, son zamanlarda gittikçe daha fazla rağbet görmektedir. Doğal ürünlere yönelik gelişen bu rağbet, aloe vera bitkisinin de öne çıkmasına neden olmaktadır. Kişiler cilt tipine uygun en etkili ürünü, kolaylıkla seçebilmekte ve böylece aloe vera’nın mucizevi etkilerinden en iyi şekilde yararlanabilmektedir.

Aloe Vera’nın Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe vera, hem cilt üzerinde hem de genel vücut sağlığı üzerine pek çok fayda sağlamaktadır. Özellikle cilt lekelerinin giderilmesi, cildin doğal olarak nemlendirilmesi, çatlak ve selülitlerin azaltılması aloe vera faydaları arasında öne çıkmaktadır. Ancak aloe vera’nın cilde sağladığı faydalar bundan çok daha fazlasıdır. Aloe vera’nın cilde faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Yanık ve yara izlerinin silinmesine yardımcı olmaktadır.
 2. Düzenli kullanımda, iltihap ve sivilce oluşumunun önüne geçebilmektedir.
 3. Böcek ısırıklarına engel olabilmektedir.
 4. Kırışıklıkları azaltması nedeniyle doğal anti – age krem görevi görmektedir.
 5. Cilt beyazlatıcı krem etki göstererek cilt tonunu eşitlemektedir.
 6. Kapalı ve açık komedon oluşumunu azaltmaktadır.
 7. Fazla yağlı ciltlerin yaşadığı aşırı parlama durumunu kontrol altına almaktadır.
 8. Hassas ve atopik ciltler için yüz yıkama jeli görevi görmektedir.
 9. Düzenli olarak kullanıldığında, sivilce lekelerini azalttığı gözlenmektedir.
 10. Güneşin zararlı ışınlarına karşı kalkan görevi görmektedir.

Aloe vera bitkisinin cilt üzerindeki faydaları, kişiden kişiye göre değişkenlik göstererek gelişmektedir. Aloe vera bitkisinin zararlı etkilerinden korunmak adına, doktor tavsiyesiyle kullanmak önem arz etmektedir. Cilt yüzeyine fazla miktarda aloe vera uygulamak, alerjik reaksiyon ve tahriş oluşumu gibi durumlara neden olabilmektedir. Bu durumların engellenmesi için kullanımın kontrollü bir şekilde olması gerekmektedir.

Aloe Vera’nın Saça Faydaları Nelerdir?

Aloe vera bitkisinden elde edilen doğal jel veya aloe vera içeren bakım ürünleri, saç bakımı rutinlerinde de kullanılmaktadır. Aloe bitkisinin bitkisi hem saç telleri hem de saç derisi üzerinde oldukça faydalı etkiler göstermektedir. Banyo sonrası uygulanan aloe vera jel, saçların doğal bir şekilde nemlenmesine yardımcı olmaktadır.

Aloe vera, antioksidan özelliği sayesinde; saç kepeğinin azalmasına ve saç derisinin yenilenmesine de yardımcı olmaktadır. Kafa derisini ve saç tellerini, en titiz şekilde temizleyerek; ölü hücre ve kepek oluşumundan kurtarmaktadır. Özellikle sık bir şekilde kepek problemi yaşayan kişiler, aloe vera içeren şampuanlara daha fazla rağbet göstermektedir.

Aloe vera jeline bir kaç damla limon damlatarak, saçların daha rahat bir şekilde şekil alması sağlanabilmektedir. Bu formül, saç tellerinin yapılan işlemlerden daha az zarar görmesine olanak tanımaktadır. Kırılmaya müsait cansız saçları olan kişiler, bu doğal saç maskesi sayesinde; saçlarını hızlı bir şekilde güçlendirmekte ve yeniden sağlıklı saçlara kavuşmaktadır.

Evde Aloe Vera Maskesi Nasıl Yapılır?

Evlerinde aloe vera yetiştiren kişilerin, bu bitki aracılığıyla yapabilecekleri pek çok doğal cilt bakım maskesi bulunmaktadır. Aloe vera maskesi kullanırken dikkat edilmesi gereken ana nokta, kişilerin hangi cilt tipine sahip olduğunu net olarak analiz etmesidir. Aloe vera ile birlikte kullanılacak diğer ürünler, cilt yapısına uygun bir şekilde seçilmelidir.

Yağlı cilt yapısına sahip olan kişiler; bir yemek kaşığı aloe vera jeli, bir tatlı kaşığı bal ve iki çay kaşığı kili karıştırarak maske uygulaması yapabilmektedir. Bu malzemeler homojen olarak dağıtılır ve 20 dakika kadar cilt yüzeyinde bekletilir. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler ise bu tarifin içerisine bir çay kaşığı kadar badem yağı eklemelidir. Böylece, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt görünümü elde edilmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..