Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Alerjik ve Hassas Cilt Arasındaki Fark Nedir?

Alerjik ve Hassas Cilt Arasındaki Fark Nedir?

Alerjik ve Hassas Cilt Arasındaki Fark Nedir?

Alerjik reaksiyon ve cilt hassasiyeti, benzer özelliklere sahip olsa da birbirinden tamamen farklı iki kavram olarak görülmektedir. Alerjik ciltler çeşitli dış etkenlerden dolayı hassasiyet kazanırken; hassas ciltlerin hasar alması için dış etkenlere ihtiyacı yoktur. Alerjik cilt yapısına sahip olan kişiler, belirli etkenler nedeniyle cilt tahribatı yaşamaktadır. Hassas cilt yapısına sahip olan kişiler ise her durumda cilt tahribatı yaşayabilmektedir.

Soğuk, sıcak, güneş, rüzgâr, sıvı teması ve daha birçok etken; hassas yapıya sahip olan ciltlerin korkulu rüyası olarak nitelendirilmektedir. Hassas bir yapıda olan cilt yüzeyi, en ufak temasta bile hızlı bir şekilde kızarabilmektedir. Hassas cilt yapısına sahip olan kişiler, ciltlerinin neden olduğu olumsuz durumlar nedeniyle büyük ölçüde sıkıntıya girmektedir. Cilt yapısının cansız ve güçsüz olması, çeşitli cilt problemlerine sebebiyet vermektedir.

Alerjik ciltler; polen, kimyasal ürün, sigara, parfüm, alkol ve daha birçok ürüne karşı hassas bir yapı göstermektedir. Alerjik reaksiyonun hangi etkenden kaynak alarak geliştiği, kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Ortamda var olan alerjik madde, cilt yapısının hızlı bir şekilde anormal görünmesine neden olmaktadır. Alerji nedeniyle kızaran, moraran, şişen ve iltihap oluşturan cilt tipleri; kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir.

Alerjik Reaksiyon Nedir?

Alerjik reaksiyon, vücudun herhangi bir etkene karşı tepki göstermesi anlamına gelmektedir. Soluma veya temas yoluyla vücuda giren alerjik faktörler, vücut yapısından alerjik reaksiyon ile atılmaya çalışılmaktadır. Vücudun tehdit olarak algılayabileceği pek çok etken, alerjik reaksiyona sebebiyet vermektedir.

Alerjik reaksiyon neticesinde cilt yüzeyinde morarma, şişme, kaşınma, kızarma ve benzeri olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Alerji geliştiren ve alerji bir cilt yapısına sahip olan kişiler; yaşamlarını alerjik ürünlerden uzak kalarak geçirmeye çalışmaktadır. Bu durum her yaştan kişinin mustarip olduğu olumsuz bir problem olarak tanımlanmaktadır.

Alerjik Reaksiyonun Sebepleri Nelerdir?

Sadece kuru ciltler değil, tüm cilt tipleri zaman zaman alerjik özellik gösterebilmektedir. Alerji nedeniyle, cilt yapısı pürüzsüz bir durumdayken aniden kızarabilmekte şişebilmektedir. Alerjik reaksiyonun literatüre kaydedilen birçok nedeni bulunmaktadır. Genellikle kurdeşen şeklinde kendini gösteren alerjik reaksiyon, şu sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır:

 1. İlaç kullanımı.
 2. Çeşitli besinler.
 3. Polen solunumu.
 4. Mevsim değişiklikleri.
 5. Ani şekilde kilo vermek.
 6. Sigara dumanı solumak.
 7. Toza maruz kalmak.

Alerjik reaksiyonun tüm nedenleri, kişilerin cilt yüzeyinde problemler oluşmasına sebebiyet vermektedir. Kaşıntı ve kızarıklık olarak kendini gösteren alerjik reaksiyon, kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir. Alerji yapan faktörün tespit edilebilmesi için uzman doktorlar tarafından yürütülen alerji testine ihtiyaç duyulmaktadır.

Alerjik Cilt Yapısına Sahip Olan Kişiler Hangi Bakım Ürünlerini Kullanmalıdır?

Alerjik bir cilt yapısına sahip olan kişilerin doğru bakım ürününü bulmak için alerji testine tâbi tutulması gerekmektedir. Alerji testi sayesinde, hangi faktörün alerjik reaksiyona sebebiyet verdiği tespit edilebilmektedir. Alerji oluşumuna neden olan gıda veya ürünün tespit edilmesiyle, doğru cilt bakım rutini oluşturulabilmektedir.

Hassas Cilt Yapısı Nedir?

Hassas cilt yapısı, cilt bariyerinin inceliği nedeniyle dış etkenlere karşı daha dayanıksız olma durumunu ifade etmektedir. Hassas cilt yapısına sahip olan kişiler, dış etkenler nedeniyle cilt problemleri yaşamaktadır. En ufak bir temas, makas almak, öpücük gibi dış etkenler; hassas ciltlere sahip olan kişilerin korkulu rüyası olarak gösterilmektedir.

Hassas cilt yapısına sahip olan kişiler, güneş ve rüzgâr gibi dış etkenlerden daha fazla etkilenmektedir. Güneş alan bölgelerde uzun süre kalmak hassas ciltlerin kızarmasına ve tahriş olmasına sebebiyet vermektedir. Rüzgâr ve soğuk hava gibi olumsuz durumlar, hassas ciltlerin kurumasına ve pullar halinde dökülmesine neden olmaktadır.

Ciltte Hassasiyet Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Ciltte hassasiyet oluşumunun nedenleri genellikle genetik faktörlerden kaynak almaktadır. Genetik olarak hassas bir cilt yapısına sahip olan kişiler, hayatlarının geri kalanını cilt hassasiyetlerine göre yaşamak zorunda kalmaktadır. Cilt hassasiyetine sebebiyet veren genetik faktörler tam olarak tespit edilemese de bu durumun stres kaynaklı epigenetik faktörlerden etkilendiği düşünülmektedir.

Cilt hassasiyetinin sonradan oluşan nedenleri ise stres ve yoğun iş yaşamı olarak gösterilmektedir. Stres, genel vücut sağlığı ve cilt sağlığını olumsuz anlamda etkilemektedir. Stres düzeyinin optimize seviyede tutulması, cilt hassasiyetinin oluştuğu cilt hastalıklarının önüne geçebilmektedir. Psikolojik olarak esenlik içinde olmak, cilt bariyerinin daha güçlü bir yapıda olmasına katkı sağlamaktadır.

Bazı hastalıkların tedavi yöntemleri, cilt hassasiyetine sebebiyet verecek nedenler oluşturmaktadır. Sivilce ve akne oluşumunun önlenmesi için uygulanan ilaç tedavileri, deri inceliği azaltmakta ve cildin daha hassas bir yapıya bürünmesine yol açmaktadır. İlaçlar nedeniyle oluşan cilt hassasiyeti, cilt yüzeyinin tahriş olmasına ve en ufak temasta yara almasına neden olmaktadır. İlaç kullanımı son bulduğunda cilt hassasiyeti durumu da yok olmaktadır.

Hassas Cilt Yapısına Sahip Olan Kişiler Hangi Bakım Ürünlerini Kullanmalıdır?

Hassas bir cilt yapısına sahip olan kişilerin, nemlendirici ve besleyici özelliği olan bakım ürünlerini düzenli bir şekilde kullanması gerekmektedir. Nemlendirici ve cilt bariyerini güçlendirici özelliklere sahip olan bakım kremleri: hassasiyet nedeniyle oluşan cilt tahribatının önüne geçebilmektedir. Düzenli olarak nemlendirilen hassas ciltler, dış etkenlere karşı daha dayanıklı bir hale gelmektedir.

Hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin cilt yüzeylerini sürekli temiz tutması gerekmektedir. Tonik ve peeling gibi uygulamalarla cilt temizliği yapmak, hassas ciltlere sahip ilan kişilerin enfeksiyon kapma riskini en aza indirmektedir. İşlem sonrası cildin besleyici bakım ürünleriyle güçlendirilmesi, hassas cilt yapısının hasar almasını önlemektedir. Hassas ciltlerin her işlem sonrası bolca nemlendirici kullanması gerekmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..