Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Stres Yüzde Leke Yapar Mı?

Stres Yüzde Leke Yapar Mı?

Stres Yüzde Leke Yapar Mı?

Stres altında kalan insanlar, cilt lekesi oluşumuna daha yatkın olmaktadır. Stres kaynaklı cilt lekeleri, kronik ilerleyebilmekte ve kişilerin cilt bütünlüğünü bozmaktadır. Stres, cilt sağlığı başta olmak üzere tüm vücut sistemlerinin dengesini bozmakta ve yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etki göstermektedir.

Cilt lekeleri, güneş ışınlarının zararlı etkileri veya stres faktörleri gibi dış unsurlar nedeniyle oluşmaktadır. Bununla birlikte, bazı hormonal bozukluklar ve kronik rahatsızlıklar da cilt lekelerine sebebiyet vermektedir. Bu nedenlerin başında gelen faktör, stres ve olumsuz yaşam olaylarıdır. Kişiler, stres kaynaklı birçok hastalık geliştirmekte ve bu konuda kesin bir tedavi aramaktadırlar.

Maruderm, doğal özlerden elde ettiği leke karşıtı bakım ürünleriyle; stres kaynaklı oluşan cilt lekelerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. C vitamini ve peptid desteği içeren bakım ürünleri, cilt lekelerinin azalmasına ve cilt tonu eşitsizliğinin giderilmesine olanak tanımaktadır. Maruderm SPF + 50 Leke Karşıtı Güneş Kremi, güneşin zararlı ışınlarına karşı kalkan görerek leke oluşumunun engellenmesine yardımcı olmaktadır.

Stresin Cilt Üzerindeki Etkisi

Stres ve Cilt Sağlığı

Stres; yoğun iş temposu, olumsuz yaşam olayları, yalnızlık, aşırı düzeyde kaygı ve ailevi sorunlar nedeniyle oluşmaktadır. Tüm bu stres faktörleri, kişilerin ruh ve beden sağlığı üzerinde olumsuz etki göstermektedir. Stres nedeniyle oluşan yoğun kaygı, anksiyete ve depresyon gibi mental rahatsızlıklara zemin hazırlamaktadır. Bu hastalıkların tedavisi, uzman psikiyatri doktorları tarafından uygulanmaktadır.

Stres faktörleri, ruh sağlığının yanı sıra cilt sağlığı üzerinde de zarar verici etki göstermektedir. Yoğun stres altında kalan kişilerin, cilt sağlığı problemlerine daha yatkın olduğu görülmektedir. Günümüz koşullarında, hemen hemen her insanı etkileyen stresin cilde zararları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Cilt dokularının sebum dengesini bozarak, sivilce ve akne problemlerini hızlandırmaktadır.
 2. Yüz bölgesinin pigment kalitesini bozarak, cilt tonu eşitsizliği probleminin ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.
 3. Stres faktörlerinin yoğunluğu, egzama ve sedef gibi hastalıklara zemin hazırlamaktadır.
 4. Kurdeşen, alerji, döküntü ve roza hastalığı; çoğunlukla stres kaynaklı olmaktadır.
 5. Kırışıklık ve ince çizgi oluşumunu hızlandırmakta ve bu nedenle erken yaşlanma nedenleri arasında yer almaktadır.
 6. Cilt dokularının hyalüronik asit miktarını düşürmekte ve bu nedenle sarkma problemini baş göstermesine sebebiyet vermektedir.
 7. Kolajen üretimini yavaşlatmakta ve kişinin daha yaşlı görünmesine neden olmaktadır.
 8. Kişilerin olumsuz beden algısı geliştirmesine neden olarak özgüven düşüklüğü yaşatmaktadır.

Stres ve Cilt Sağlığı

Stres Cilt Lekesine Neden Olur Mu?

Stres ve cilt lekeleri, birbirleriyle son derece ilişkili iki kavramdır. Cilt lekesi oluşumu, stresör ve olumsuz yaşam olaylarından büyük ölçüde etkilenmektedir. Her yeni olumsuz olay, kişinin panik haline gelmesine ve cilt sağlığı problemleri yaşamasına neden olmaktadır. Sadece stres kaynaklı gelişebilen cilt hastalıkları dahi bulunmaktadır.

Stresin cilde zararları, birçok açıdan kendini göstermekte ve kişilerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Leke ve sivilce oluşumu başta olmak üzere, pek çok cilt hazırlığına zemin oluşturan stres faktörleri; akılcı ve mantıksal düşünme becerileriyle kontrol altına alınabilmektedir. Stres faktörlerini kontrol altında tutmak, cilt sağlığı problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Stres ve cilt lekeleri, kişilerin beden algılarını büyük ölçüde bozmaktadır. Hali hazırda stresli olan kişi, cilt lekesi oluşumu nedeniyle; daha mutsuz ve üzgün hissetmektedir. Birbiriyle anlamlı ölçüde ilişkili olan cilt lekesi ve stres; söz konusu stres faktörlerinin kontrol altına alınması ile azaltılabilmektedir. Stressiz bir zihin ve sağlıklı bir beden, pürüzsüz bir cilde sahip olmanın en önemli koşulları arasında yer almaktadır.

Stres Kaynaklı Cilt Lekeleri

Stres Kaynaklı Cilt Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Stres kaynaklı cilt lekeleri, dermatoloji uzmanları tarafından yürütülen profesyonel tedavi yöntemleri ile mümkün olan en iyi şekilde yok edilmektedir. Bu tedavilere eklenen psikolojik destek, stres kaynaklı cilt lekelerinin kalıcı olarak giderilmesine olanak tanımaktadır. Daha sakin bir yaşam ve kaliteli düşünme becerileri, stres faktörlerinin daha iyi yönetilmesine yardımcı olmaktadır.

Cilt lekelerinin tedavisinde, leke karşıtı bakım ürünleri kullanılmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri, besleyici özellikleri sayesinde; hâlihazırda mevcut olan cilt lekelerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Piyasada bulunan onlarca farklı çeşit bakım ürünü, cilt lekesi başlığı altında yer almakta ve stres nedeniyle oluşan lekelerin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Maruderm, leke oluşumu için özel olarak formüle ettiği leke karşıtı bakım ürünleri ile cilt lekesi problemlerinin mümkün olan en hızlı şekilde çözülmesine olanak tanımaktadır. Maruderm leke karşıtı bakım ürünleri, en uygun fiyatlarla piyasaya sürülmekte ve bitkisel özler içermesi nedeniyle güvenle kullanılmaktadır. Maruderm leke karşıtı bakım ürünleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Maruderm Bariyer Onarıcı Güçlendirici Ceramide Cilt Bakım Kremi
 2. Maruderm Niancinamide Leke Karşıtı ve Gözenek Sıkılaştırıcı Krem
 3. Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı Bakım Kremi
 4. Maruderm Azelaik Asit Solüsyon Aydınlatıcı Leke Karşıtı Cilt Bakım Serumu
 5. Maruderm Caffeine Peptid Hyalüronik Asit Aydınlatıcı Göz Çevresi Serumu
 6. Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı Bakım Serumu

Stres kaynaklı cilt lekeleri, uygun tedavi yöntemleri ve kişisel bakım rutinleriyle tamamen yok edilebilmektedir. Stres faktörlerinden mümkün olduğunca uzak kalmak ve olumsuz yaşam olaylarına sükûnetle yaklaşarak çözüm bulmaya çalışmak; leke oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..