Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Makyaj Sonrası Cilt Bakımının Önemi

Makyaj güzelliğine önem her bayan için vazgeçilmezdir.  Bazen kusur kapatma veya cilt parlamalarını önlemek içinde kullanılmaktadır. Makyajın bir diğer özelliği ise bayanların özgüvenini arttırdığı görülmektedir. Son zamanlarda makyaja artan ilgi nedeniyle birçok marka ve ürün çeşitleri ortaya çıkmaktadır. Bu kadar çok marka arasında seçim yapmak oldukça zor olmaktadır. Makyaj malzemeleri cilt tiplerine uygun olarak üretilmektedir. Makyaj cilde zarar vermemektedir. Sadece iyi temizlenmediğinde ciltte problemler görülebilmektedir. En iyi cilt bakım ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu problemlerden bazıları erken yaşlanma, akne ve sivilce oluşumu, ciltteki gözeneklerin hava almaması gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Makyaj her anlamda faydalı olabilmektedir. Cilt temizliğine ve bakımına önem verildiği sürece herhangi bir zarar görülmemektedir. İyi temizlenmeyen  her cilt ilerleyen yaşlarda cilt bozukluğuna neden olabilmektedir. Makyaj malzemelerin içinde bulundurulan ağır materyalleri ne yazık ki gözle görülememektedir. Ciltteki gözeneklerin tıkanıklığı tam olarak bilinmemektedir. Ciğerlerimiz nasıl nefes alıyorsa cildimiz de nefes almaktadır. Bu sayede tazeliğini korumamaktadır. Makyaj yaparak nefes almasına engel olabilmekteyiz.

Zorlu hava şartları sıcak ve soğuk havalarda makyaj ciltte kuruyup veya sıcaktan yüzden akabilmektedir. Bu gibi durumlarda cilt yıpranabilmektedir. Özellikle soğuk havalarda cilde daha fazla nem uygulamak gerekmektedir. Yüz bölgesi açık olduğunda soğuğu ilk çeken bölgedir. Kuruyup nem dengesini kaybedebilmektedir. Kışın uygulanan makyajlar için ekstre nemlendiriciler kullanarak cildin nem dengesi korunması gerekmektedir. Sıcak havalarda makyaj bazı kullanarak makyajın akmasına engel olunabilmektedir. Cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş koruyucular ile desteklenmesi gerekmektedir. 

Makyaj Sonrası Cilt Temizliği İçin 1. Yöntem

Makyajın ciltten tamamen temizlemek gerekmektedir. Makyaj temizleme bazları, makyaj temizleme jelleri, makyaj temizleme yüz köpükleri ve makyaj temizleme suları, makyaj temizleme sütleri ve makyaj temizleme mendillerinden cilt tipinize uygun olanı seçerek uygulamaya başlanabilir Ürün çeşitleri çok oldukça kullanım talimatları da değişiklik görülmektedir.

  • Makyaj temizleme bazları suya ihtiyaç duyulmadan pamuk yardımıyla cilt temizlenebilmektedir.
  • Makyaj temizleme jelini yüze uygulamadan önce ılık su ile durulanıp, jeli yüzünüzde masaj hareketleri ile uygulanarak temizleme işlemi gerçekleştirilmektedir.
  • Makyaj temizleme suları musluk suyuna ihtiyaç duyulmaksızın ürünü pamuğu ıslatıp önce göz bölgesi ve sonra dudaklar temizlenip  yüz bölgesi geçilmelidir. Makyaj temizleme sularının nemlendirici özellikleri de bulunmaktadır.
  • Makyaj temizleme sütü katı yapışkan bir özelliğe sahiptir.  Yüze maske gibi sürülüp  dakika bekledikten sonra pamuk yardımı ile silinmesi gerekmektedir. Makyaj temizleme sütlerinin nemlendirici etkisiyle yumuşacık bir cilt meydana gelmektedir.
  • Makyaj temizleme mendilleri kullan-at pratiği ile kolaylık sağlamaktadır. Kolay makyaj temizleme yöntemleri arasında yer almaktadır. Ciltteki makyajı temizlemek için mendillerin yardımıyla temiz bir ciltte sahip olunmaktadır. 

İstediğiniz ürün çeşidini seçtikten sonra göz çevresini bir pamuk yardımıyla yavaş hareketlerle temizlenmesi gerekmektedir. Sırasıyla dudaklar ve en son yüzün tamamı uygulanıp cilt makyajdan arındırılmalıdır.

Makyaj Sonrası Cilt Temizliği İçin 2. Yöntem

Temizlenen cilt için ölü hücrelerden arındırılması gerekmektedir. Bunun için uygun peeling ürünleri seçilmesi gerekmektedir. Cilde uygulanan peeling ile cilt ölü hücrelerden ve makyaj kalıntılarından kurtulmanızı sağlamaktadır. Peeling sonrası gözeneklerin sıkılaşıp kapanması için tonik veya gül suyu cilde uygulanabilmektedir. Peeling ciltde kuruluk hissi vereceğinden dolayı cilt tipinize uygun maskeler seçilerek cildin nemlendirilmesi gerekmektedir. Bu yüzden nemledirici özelliği olan maskeler seçilmesi gerekmektedir. Nemlendirici maskeler hyaluronik asitli, avokada, aloe vera, salatalık veya zeytinyağlı, hindistancevizi çeşitlerinden biri yüze uygulanabilmektedir. Cilt kuruluğunuza göre uygun maske seçimleri yapılabilmektedir. Maske uygulamak istemeyenler için E vitamini veya C vitamin ampullerinden birini tercih ederek cildini nemlendirmelidir.  Bu sayede daha temiz ferahlamış ve sağlıklı bir cilde kavuşmanıza yardımcı olabilirsiniz. C vitamini olan ürünler sayesinde cilt ihtiyaç duyduğu nem dengesine kavuşmaktadır.  Uygulanan  vitaminler sayesinde sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz. 

Makyaj Sonrası Cilt Temizliği İçin 3. Yöntem

Cilt temizleme  ve nemlendirme aşamalarını bitirdikten sonra cilt tipinize uygun serumu masaj hareketlerine cilde yedirilmesi gerekmektedir. Serum sayesinde cilt kendini daha hızlı yenilemektedir. Her gün makyaj yapanlar için serum vazgeçilmezler arasında yer almalıdır. Serum ile yenilenen cilt gece kremlerin desteğiyle gece boyu cildin sıkılaşmasını sağlamaktadır. Serumu sürdükten 10 dakika sonra gece kremi cilde uygulanması gerekmektedir. Cildin serumu emmesi için biraz zamana ihtiyaç duyulmaktadır. Serumların yoğun bir kıvama sahip olduklarından dolayı cildin nüfuz etmesi uzun sürmektedir. Serum kullanmak istemeyenler için nemlendirici kremlerden fayda sağlanabilmektedir. Yapılan işlemler sonrasında cilt iyi bir şekilde temizlenip ve nemlendirilmesi gerekmektedir. 

Yüz  bayanların en önem verdikleri bölge arasında yer almaktadır. Güzel görünmek her bayan ayrı bir önem teşkil etmektedir. Güzel olmak için cildin temizliğinde de önem verilmesi gerektiğini bilmesini gerekmektedir. Cilt ertesi güne makyaja hazır olunmalıdır. Hazır olan cilt makyajı pürüzsüz bir şekilde uygulanabilmektedir. Her gün ayna karşısında daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Makyaj kadar cilt temizliği de bir o kadar önemli olmaktadır. Bu yüzden MaruDerm doğal bakım ürünlerinden cilt tipinize uygun olan ürünler kullanılabilir. Makyaj temizliğini kaliteli ve doğal ürünler ile desteklendiğinde fark ortaya çıkmaktadır. Cilt temizleme yöntemine uygun olarak yapıldığında her gün güzelleşmek ayrı bir zevk verildiği görülmektedir. Temizlik vücudun ihtiyaç duyduğu kadar yüz bölgesi de bir o kadar temizliğe ve neme ihtiyaç duymaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..