Hindistan Cevizi Yağının 5 Farklı Kullanım Alanı

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, bir palmiye türü olan coco ağacının meyvelerinden elde edilmektedir. Sert kabuklu bir meyve olan Hindistan ceviz; içeriğinde bolca mineral, vitamin ve yağ bulundurmaktadır. Hindistan cevizi yağı, meyve içerisinden soğuk sıkım yoluyla ayrıştırılmaktadır. Elde edilen yağ, pek çok farklı alanda kullanılabilmektedir.

Uzmanlar, Hindistan cevizi yağının cilde iyi gelen pek çok özelliği olduğunu söylemektedir. Hindistan cevizi; yüzü ve tüm cildi nemlendirme, tırnakları güçlendirme ve saç bakımı gibi konularında aktif olarak kullanılmaktadır. Mis kokulu Hindistan cevizi özü, kişilerin en sevdiği kozmetik ürünlerin temel aroması olarak tanımlanmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan cevizi yağı, palmiye ailesinin bir üyesi olan coco ağacının meyvelerinden elde edilen doğal bir bileşendir. Hindistan cevizi yağı pek çok alanda kullanılan kozmetik bir ürün olarak tanımlanmaktadır. Hindistan cevizi yağının cilde ve genel vücut sağlığına birden fazla yararı bulunmaktadır.

İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunduran Hindistan cevizi yağı, genellikle alternatif tıpta da tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Hoş kokulu olması ve cilt yüzeyini sakinleştirmesi nedeniyle, kozmetik ürünlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Hindistan cevizi özü içeren bakım ürünleri, cilt sağlığına önem veren kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Elde Edilir?

Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi meyvesinin soğuk sıkım işlemlerinden geçmesi yoluyla elde edilmektedir. Salatalara, kahvelere ve tatlılara eklenebilen Hindistan cevizi yağı, tropik ağaçların meyvelerinden üretilmektedir. Market ve güzellik mağazalarında satılan Hindistan cevizi yağını, evde üretmek de mümkündür.

Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi meyvesinin sıvı hale getirilmesiyle elde edilmektedir. Yaklaşık 12 saat kadar bekletilen Hindistan cevizi suyu, süzgeçten geçirilerek yağ ayrıştırma işlemine tâbi tutulmaktadır. Elde edilen yağ tava yardımıyla pişirilir ve doğal Hindistan cevizi yağı kolay bir şekilde elde edilir.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağının, genel sağlığa ve cilt sağlığına iyi geldiği düşünülmektedir. Hindistan cevizi özünün içerdiği vitamin ve mineraller, insan vücudunun işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Hindistan cevizi yağının vücut üzerindeki faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Yağ yakmaya yardımcı olmaktadır.
 2. Tokluk hissi vermektedir.
 3. Sindirim sistemini düzenlemektedir.
 4. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadır.
 5. Metabolizmayı hızlandırmaktadır.
 6. Aydınlatıcı cilt bakım serumu olarak kullanılabilmektedir.
 7. Vücut losyonu görevi görmektedir.
 8. Nemlendirici ve besleyici özellikleri vardır.

Hindistan Cevizi Yağı Cilt Bakımı İçin Kullanılabilir Mi?

Hindistan cevizi yağı, cilt bakımı ürünü olarak gönül rahatlığıyla kullanılmaktadır. Hindistan cevizi meyvesinin doğal mineralleri ve cildi besleyen yağları; cilt bakım ürünlerinin temel aroması olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım ürünleri, Hindistan cevizinin doğal bileşenlerinden yararlanılarak formüle edilmektedir.

Hindistan cevizi yağının cilt sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Cildi yenileyen ve besleyen yapısı sayesinde, yaşlanma karşıtı cilt bakım serumu görevi görmektedir. Hindistan cevizinin hoş kokusu ve cilde sağladığı dinlendirici etki; kişilerin Hindistan cevizi özü içeren ürünlere yönelmesine neden olmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağının 5 Kullanım Alanı

Hindistan cevizi yağının onlarca farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Hindistan cevizi özlerinin insan vücuduna olan yararlı etkileri, bu özlerin farklı alanlarda kullanılmasına sebebiyet vermektedir. Hoş kokulu Hindistan cevizi yağının, sıklıkla tercih edildiği 8 alan şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Çatlak Önleyici: Hızlı kilo alıp veren kişiler, vücudun her bölgesinde oluşan çatlak ve selülitlerden büyük oranda rahatsız olmaktadır. Özellikle hamilelik döneminde oluşan çatlaklar, kişilerin özgüveni üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Hindistan cevizi yağı, çatlak görünümünün azalmasına ve oluşacak yeni çatlakların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak her akşam karın ve bacak bölgesine Hindistan cevizi yağı uygulamak, çatlak probleminin en aza indirilmesini sağlamaktadır.
 2. Doğal Diş Macunu: Hindistan cevizi yağı, doğal antibiyotik niteliğine sahip olan bir ürün olması nedeniyle; diş çürümesine neden olan bakterileri yok etmektedir. Bu bağlamda karbonat ve Hindistan cevizi yağı karışımı, diş macunu olarak kullanılmaktadır. Dişlerin hızlı bir şekilde beyazlaması, ağız kokusunun giderilmesi, nefesin tazelenmesi ve diş çürüklerinin önlenmesi; Hindistan cevizi yağı ile mümkün hale gelmektedir.
 3. Deodorant ve Parfüm: Hindistan cevizi yağının koltuk altına sürülmesi ile deodorant ve parfüm etkisi elde edilmektedir. Hoş kokusu ve anti bakteriyel özellikteki yapısı sayesinde, terlemenin neden olduğu kötü kokuları yok edebilmektedir. Deodorant ve parfüm kullanımını en aza indirmek isteyen kişiler, Hindistan cevizi yağının bu özelliğinden sıklıkla yararlanmaktadır.
 4. Makyaj Temizleyici: Cilt yüzeyinde oluşan kır ve ölü deri; siyah nokta ve sivilce oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Hindistan cevizi yağı, cilt yüzeyindeki tüm kirleri temizleyebilmesi nedeniyle; makyaj temizleme jeli görevi görmektedir. Bununla beraber cildi ölü derilerden arındırması ve gözenek oluşumunu en aza indirmesi sayesinde; peeling maskesi olarak da kullanılabilmektedir.
 5. Tırnak Sertleştirici: Tırnak yüzeyinin incelmesi, tırnakların sık sık kırılmasına neden olarak kişilerin acı çekmesine sebebiyet vermektedir. Tırnak sertleştirici doğal ürünler arasında yer alan Hindistan cevizi yağı; kişilerin el ve tırnak sağlığını büyük ölçüde desteklemektedir. Ellerin ve tırnakların doğal bir şekilde nemlendirilmesini sağlayan Hindistan cevizi yağı, sıklıkla kullanılan bir sertleştirici üründür.
Etiketler: hindistan-cevizi-yagi
Aralık 29, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR