quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi, her ne kadar olumsuz algılansa da sağlığımız için oldukça gerekli bir durumdur. Zayıflayan saçlar dökülerek kendilerini yenilemekte ve saç köklerinden sağlıklı saçlar çıkmaktadır. Fakat bunun oranı önemlidir. Belli bir oranın üstüne çıktığı zaman sağlıksız bir durum oluşmakta ve dermatoloğa başvurulması gerekmektedir. 

Saç dökülmesi, genellikle genetik faktörlerden kaynaklanmakta fakat çeşitli hastalıklar ve yanlış bakım rutini saç dökülmesine yol açabilmektedir. İşte saç dökülmesinin sebepleri:

 1. Kalıtsal faktörler,
 2. Hatalı diyetler,
 3. Mantar hastalığı,
 4. Bazı ilaçların kullanımı,
 5. Saçkıran hastalığı,
 6. Ağır stresli durumlarla karşı karşıya kalma,
 7. Aşırı kilo kaybı,
 8. Yüksek dozda A vitamini,
 9. Anoreksiya ve bulimia,
 10. Sistemik hastalıklar,
 11. Hormonal değişimler,
 12. Demir, magnezyum, çinko ve B12 eksikliği
 13. Sikatrisyel alopesi
 14. Hatalı saç bakımı

nedeniyle saç dökülmeleri görülmektedir.

Erkekler, genetik olarak bu duruma daha yatkındırlar ve ileri yaşlarda kellik durumuyla karşı karşıya kalma riskleri bulunmaktadır. Saç döüklmesi genellikle ergenlikten sonra görülmeye başlar ve kadınlarda erkeklere kıyasen daha nadir görülür. Doğum, emzirme ve menopoz dönemleri saç dökülmelerini tetiklemektedir. Ayrıca fön ve perma gibi saç ve saç derisini aşırı ısıya maruz bırakan uygulamalar da saç dökülmesine neden olmaktadır.

Saç Dökülmesi Çeşitleri Nelerdir?

İki tür saç dökülme şekli vardır. Bunlar:

 1. Skatrisyel saç dökülmeleri; genellikle deri ya da sistematik kaynaklı bir hastalıkla birlikte gelişmekte ve kalıcı saç kayıplarına neden olmaktadır. Bu durum deriyi ilgilendiren bakteriyel, fungal ya da viral enfeksiyonlar sebebiyle oluşabilmektedir. Bunun dışında sebebi bilinmeyen bazı iltihabi hastalıklar da bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında rol oynamaktadır.
 2. Skatrisyel olmayan saç dökülmelerinde ise belirgin bir hastalık yoktur ve bu tip dökülmeler kalıcı değildir. Kızarıklık, kabarıklık gibi semptomlar görülmemektedir. Erkek tipi saç dökülmesi denilen bir çeşit saç kaybı skatrisyel olmamakla birlikte saç köklerinin kapanmasına ve kalıcı saç kayıplarına neden olmaktadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Sağlıklı ve dökülmeyen saçlara sahip olmak için sağlıklı bir vücuda, sağlıklı bir saç derisine ve saç köklerine sahip olmak gerekmektedir. Genel sağlık durumunu iyileştiren önlemler saç sağlığına da iyi gelmektedir. 

 1. Sağlıklı beslenme ve kaliteli gıda tüketimi
 2. Düzenli uyku,
 3. Stresten uzak kalma ya da stresle iyi mücadele etme,
 4. Saçın yapısına uygun şampuan ve saç kremi kullanma,
 5. Saçları kuruyken tarama

saç kaybının ve saç dökülmelerinin önüne geçmektedir. 

Ancak saç dökülmesi düzelmiyorsa uzman yardımına başvurulmalı, tanı sonucunda bir hastalık mevcutsa ona uygun bir teedavi süreci izlenmelidir. Süreç içerisinde vitamin takviyesi yapılabilmekte ya da hormonal denge bozuklukları için tedavi programı oluşturulabilmektedir. Doğru tanı ve tedavi saç dökülmesi probleminin önüne geçmektedir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Doktor önerisiyle ve reçeteli bir şekilde kullanılan ilaçlar saç dökülmelerini azaltmakta ve düzenli kullanımda saç dökülmesine engel olmaktadır. Bu ilaçlar zayıf saç tellerinin güçlenmesini ve ince saç tellerinin kalınlaşmasını sağlamaktadır. Saç mezoterapisi denilen bir başka yöntemde ise saç derisine vitamin, mineral ve düzenleyici maddeler iğne yoluyla enjekte edilmektedir. Sonrasında masaj yapılarak kullanılan maddenin dengeli şekilde dağılması sağlanmaktadır. Bu yöntem de saç tellerini güçlendirmekte ve dökülmeye karşı savaşmaktadır.

Saç Dökülmesi Bitkisel Yöntemlerle Önlenir Mi?

Saç derisindeki kan dolaşımının hızlanması saç dökülmelerini önlemektedir. Saç derisinde kan dolaşımının hızlanması için bazı bitkisel yağlarla masaj yapılabilir. Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlar hem saç köklerinin güçlenmesini hem de dökülme probleminin giderilmesini sağlamaktadır. Biberiye kaynatıp suyunu kullanmakta yine saç köklerini güçlendirecek ve dökülmenin önüne geçecektir. 

Ancak tüm bu bitkisel tedavi yöntemleri saç dökülmesi ileri seviyede değilse etki göstermektedir. İleri seviyedeki saç dökülmesi için mutlaka bir doktora başvurulması ve tedaviye başlanması gerekmektedir. 

Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

İlk olarak doğru bir şekilde tanı konulması gerekmektedir. Bunun içinde ayrıntılı öykü alınmalı ve muayene olunmalıdır. Tetkikler sonucunda alternatif tedaviler incelenmekte ve hasta için en uygun olanı seçilmektedir. Bu tedaviler ilk olarak başka sebepler varsa onların sağaltımı ve konsültasyonuyla başlamaktadır. Sistematik hastalıklar iyileşip ortadan kalktıktan sonra saç dökülmesinde de azalmalar gözlenmektedir. 

Uygulama yapılacak oral ve yerel tedavilerin yanı sıra mezoterapi ve PRP gibi yöntemler de eş zamanlı olarak uygulanmaktadır. Saç dökülmesi ve saç derisi hastalıklarının tedavisi genel olarak 6 ay ile 12 ay arasında sürmektedir. Kimi zaman saç dökülmesi durumu ömür boyu sürebilir. Böyle durumlarda tedavi de ömür boyu devam etmektedir.

Saç Dökülmesi Yaşayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

İlk olarak saç dökülmesi oranına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kişi dökülen saçın normal mi yoksa olması gerekenden fazla mı olduğuna bakmalı, günde kaç tel olduğunu 100 teli geçip geçmediğini belirlemelidir. Saç hacminde azalma varsa ve dökülme oranı çok fazlaysa hemen bir dermatoloğa başvurulmalıdır. 

Yoğun saç dökülmesi bir hastalık belirtisi olabilmektedir. Bu sebeple bu tarz bir durumla karşı karşıya kalındığında kişinin kendi yöntemleriyle dökülmeyi engellemeye çalışmadan önce hekime başvurması gerekmektedir. Eğer altta yatan başka bir sebep varsa bu tedavi edilmeli sonrasında saç dökülmesi sorunu çözülmelidir.

Saç Dökülmesi Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilmektedir?

Saç dökülmeleri vücutta ters giden pek çok durumun belirtisi olabilir. Saç dökülmeleri yaşayan bireylerde vitamin ve mineral eksiklikleri görülmektedir. Kansızlık, hormon bozuklukları, romatizmal ve enfeksiyonel hastalıklar saç dökülmesine neden olabilmektedir. 

Saç Ekimi Saç Dökülmesine Çözüm Olur Mu?

Günümüzde saç dökülmesine karşı kullanılan en yaygın yöntemlerden biri saç ekimidir. Saç ekimi, kafa derisinin altına saç tellerinin yerleştirilmesinden oluşan bir uygulamadır. Kalıcı saç dökülmesine ve kellik problemine karşın en geçerli çözüm olarak kabul edilmektedir. 


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler; yaygın görülen cilt problemlerini daha sık yaşamaktadır. Soğuk hava ve güneş ışınları gibi faktörlerden daha fazla etkilenen kuru cilt, kişilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük olarak en az iki litre kadar su içmek; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Vücudun belli bölgeleri diğer kısımlara oranla yağlanmaya daha yatkındır. Karın çevresi, basen ve kol bölgeleri yoğun yağ birikimi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde zayıflama ve incelmeyi sağlamak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz, liposuction, radyo frekans, mezoterapi, karboksiterapi, ultrashape bu yöntemlerden bazılarıdır. Yalnızca diyet yaparak bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Kişiye özgü bir diyet, egzersiz programı ve bölgesel incelme uygulamaları yardımıyla lokal yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt bakımı, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlayarak; sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Medikal olarak ya da evdeki ürünlerle uygulanabilen cilt bakımları, doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Medikal işlemler, özel solüsyonlar ve ileri teknoloji ürünlerle uygulanırken evde yapılan cilt bakımlarında çeşitli bakım ürünleri kullanılmaktadır. Cilt bakımı fiyatları da yapılan uygulamaya ve kullanılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir.

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş dökülmesi dönemsel ya da sürekli olarak görülebilen bir cilt problemidir. Oluşum şekline ve sürecine göre kendi kendine düzelebildiği gibi tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Hormonal dengesizlikler, yanlış beslenme, menopoz, stres ve buna benzer pek çok etken kaş dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak evde uygulanabilen yöntemlerle tedavisi mümkündür. Sarımsak, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli ve c vitamini gibi pek çok içerik kaşların gürleşmesine, sıklaşmasına ve uzamasına katkı sağlamaktadır. 

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt bakım ampulleri, ciltte aniden ortaya çıkan problemlerin kısa sürede çözülmesi için kullanılan yoğunlaştırılmış minik serumlardır. Pek çok cilt probleminde etkilidir. Hızlı sonuçlar vermektedir. Özellikle cildin yenilenmesi, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması ve cilt bariyerinin yenilenmesi için kullanılmaktadır. Haftada birkaç kez ya da ayda birkaç kez olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulanmaktadır.

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı; cilt tipine uygun ürünlerle cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan cilt bakımı faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bu nedenle cilt analizi yapıldıktan sonra uygun ürünler seçilmesi ve işlem sırasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, makyajla uyumamak ve cildin temiz ve nemli kalmasına önem vermek cilt bakım rutininin en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kişilerin cilt yapılarına uygun olan ürünleri düzenli olarak kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım rutinin, doğal ve besleyici ürünlerle yürütülmesi; cildin uzun vadede daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Temizleme, tonik, peeling ve serum basamaklarından oluşan cilt bakım rutini; kişilerin özgüven kazanmasına ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesine olanak tanımaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği; çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalsiyum ve çinko gibi kemik ve tırnak yapısı üzerinde etkili olan minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması da; tırnak yüzeyindeki renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Tırnak yüzeyinde morarma, sararma veya kızarma ile süregelen bu rahatsızlığın; uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum, vücut sistemlerinin tümünde üretilmekte ve cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenlerle dengesizleşen sebum üretimi, kişilerin cilt ve saç yağlanması gibi olumsuz problemleri daha sık yaşamasına neden olmaktadır. Sebum üretiminin dengelenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Simmondsia chinensis bitkisinin özlerinden elde edilen jojoba yağı, cilt ve saç yapısı üzerindeki iyileştirici etkisi nedeniyle; güzellik sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Jojoba yağının saça faydaları; saç kepeğini azaltma, saç tellerini onarma, saç dökülmesini en aza indirme ve saç tellerinin parlaklığını arttırma olarak sıralanmaktadır. Saç bakım ürünü olarak kullanılan jojoba yağı, kişilerin daha dolgun ve hacimli saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç vitaminleri, ideal kalınlıkta ve ışıldayan yapıda saç tellerine sahip olmanın altın anahtarı olarak görülmektedir. Saç bakımı için vitamin ve mineral takviyesi almak, kişilerin daha canlı ve gür saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Doğal besinler veya takviye ürünler aracılığıyla vücuda giren; A, E, C, H ve B12 vitaminleri, saç sağlığının gelişmesine katkı sağlayan vitaminler olarak sıralanmaktadır.

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş pudralama, güzellik uzmanları tarafından uygulanan ve kişilerin daha dolgun kaşlara sahip olmasını sağlayan bir tekniktir. Bu işlem; kaş derisinin en üst tabakası olan epidermise, bitkisel bir boya enjekte ederek yapılmaktadır. İşlem esnasında kullanılan mikro iğneler, kaş dokularına hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Son derece kolay, hızlı ve zararsız bir işlem olan kaş pudralama; kişilerin doğal kaş görünümünü, kalıcı bir şekilde elde etmelerine olanak tanımaktadır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..