Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Kuru Ciltler İçin  Bakım Önerileri

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Kuru ciltler için cilt bakım önerileri, kuru ve hassas cilt yapısına sahip kişileiçin oldukça önemli bir konudur. Kuru cilde bakım yaparak sağlıklı ve pürüzsüz görünmesini sağlamak diğer cilt tiplerine oranla daha zordur.

Kuru cilt bakımının zor olmasının en büyük sebebi kuru cilde eşlik eden hassasiyet durumudur. Bu nedenle kuru cilt bakımı yapılırken; rutinin, kişi için özel olarak belirlenmesi tavsiye edilmektedir.

Kuru Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Kuru cilt bakım rutini denilince akla ilk önce nemlendiriciler gelmektedir. Nemlendiriciler, her cilt tipinin ihtiyaç duyduğu bakım ürünleri arasında yer almaktadır. Kuru cilt bakımının vazgeçilmezi olan nemlendiriciler, farklı cilt bakım ürünleriyle bir arada kullanılarak cilde nem, sağlık ve parlaklık kazandırmaktadır.

Kuru ciltlere özel üretilen yüz yıkama jelleriyle cilt bakım rutinine başlamak mantıklı bir seçim olacaktır. Kuru cilt, diğer cilt tipleri kadar yoğun şekilde temizlenmeye ihtiyaç duymamaktadır. Bundan dolayı kuru ciltler için üretilen yüz yıkama jellerinde alkol oranı az tutulmakta ve böylelikle kuruluk ve tahriş oluşumuna engel olunmaktadır.

Cildi ölü deriden arındırmak için haftada bir ya da iki kez peelinglerden faydalanılmalıdır. Peelinglerin kuru cilt bakımı için uygun içerikte olması ve cildi temizlerken nem kaybına neden olmaması gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra haftada 2 kez cilde peeling uygulanması; cildin, ölü deriden ve kirden arındırılarak hava almasına olanak tanıyacaktır.

Kuru cilt için yoğun nemlendirici etkisi olan maskelerden faydalanılmalıdır. Haftada 1 kez maske uygulamak, cildin ihtiyacı olan nemi kazanmasına yardımcı olacaktır.

Kuru ciltler için cilt bakım önerileri arasında serum ve nemlendiriciler mutlaka yer almaktadır. Maruderm markasının kuru ciltler için özel olarak formülize edilmiş ürünleri, kısa vadede gözle görülür değişimlere neden olmakta ve cilt problemlerinin önemli ölçüde giderilmesini sağlamaktadır.

Kuru Ciltler Hangi Ürünlerden Kaçınmalıdır?

Kuru ve atopik cilt, diğer ciltlere kıyasen daha hassas bir yapıdadır. Bu nedenle farklı cilt tiplerine zarar vermeyen bazı maddeler bu cilt tipine zarar verebilmekte ve hassasiyet oluşumuna neden olabilmektedir.

Kuru cilt bakım rutini için peeling tercihinde dikkatli davranmak gerekir. Peeling seçimi yaparken tanecikli yapıda olan ürünler cildi çizebileceğinden dolayı tercih edilmemelidir. Bu ürünler cilde ekstra bir hassasiyet katacak ve cildin nem kaybı yaşayarak daha fazla kurumasına sebep olacaktır. İşte kuru cilt yapısına sahip kişilerin cilt bakım rutinlerinde dikkat etmeleri gereken diğer noktalar:

  1. Alkolün cilt bariyerindeki yağ tabakasını eriterek cildi kuruttuğu bilinmektedir. Bu nedenle alkol içeriği yoğun olan nemlendiricilerden ve temizleme jellerinden uzak durulmalıdır.
  2. Temizleyici olarak sabun gibi baz oranı yüksek olan ürünleri kullanmak kuru ciltler için tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine köpük ya da jel formundaki kuru ciltler için özel olarak üretilmiş ürünlerin kullanılması önerilmektedir.
  3. Kuru cilt yapısına sahip kişiler, beyaz kil ve çay ağacı gibi ciltte nem kaybına neden olan ürünler ile bakım yapmaktan kaçınmalıdır. Bu ürünler yağlı ve karma ciltler için daha uygundurlar.
  4. Kuru cilde eşlik eden bir hassasiyet problemi var ise parfüm içerikli ürünlerden uzak durulmalıdır. Cildin koruyucu yağ tabakasında oluşan hassasiyet sorunu uzun vadede cilt bakımını daha zor hale getirebilmektedir.

Cilt Neden Kurur?

Cildimizde var olan yağ tabakası, cildi dış etmenlere karşı korumaktadır. Bu yağ tabakası, bazı cilt tiplerinde daha az olabildiği gibi bazılarında da daha fazla olabilmektedir. Cildi koruyan ve ciltteki nemin hapsolmasını sağlayan yağ tabakasının zarar görmesi durumu; kuru cilt tipini tanımlamaktadır.

Cildin ihtiyacı olan yağ tabakası çevresel faktörler ve genetik sebeplerden dolayı incelmektedir. Bu esnada cilt için gerekli olan nemin düzenli aralıklarla cilde kazandırılması gerekmektedir. Kuru ve atopik cilt için önerilen bakım ürünlerinin kullanılması; cildin nem kazanmasını ve nemin uzun süre cilde hapsolmasını sağlayacaktır.

Kuru cilt bakımının doğru ürünlerle düzenli şekilde yapılması; cildin nem kazanmasını ve nemin uzun süre boyunca cilde hapsolmasını sağlayarak canlı, parlak ve sağlıklı bir cilt görünümü elde etmeye yardımcı olacaktır.

Atopik Cilt Nedir?

Atopik cilt, cilt kuruluğuna döküntü ve kaşıntı sorunlarının eşlik ettiği bir cilt tipi olarak bilinmektedir. Kuruluktan dolayı oluşan kaşıntı ile cilt normalden daha fazla zarar görmektedir. Bu nedenle kuru cilt için yapılacak bakım rutinlerinin çoğu atopik cilt için de tavsiye edilmektedir.

Maruderm markasının kuru ve atopik cilt için üretilmiş olan ürünleri, cildi yatıştırmaya yardımcı olmaktadır. Cildin kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayarak kuru cilt yapısına sahip kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde arttırmaktadır.

Maruderm Hyalüronik Asit Nemlendirici Yüz ve Vücut Cilt Bakım Kremi

Maruderm Hyalüronik Asit Nemlendirici Yüz Ve Vücut Cilt Bakım Kremi hem kuru hem de atopik ciltler tarafından gönül rahatlığıyla kullanılabilecek bir yapıya sahiptir. Ürün içerisinde yer alan hyalüronik asit, kendi ağırlığının 1000 katı kadar nemi cilde hapsetmektedir. Bu nedenle Maruderm nemlendirici yüz ve cilt bakım kremi, kuru cilt bakım rutini için olmazsa olmaz ürünler arasında yer almaktadır.

Maruderm Hassas ve Atopik Ciltler İçin Yüz Yıkama Jeli

Maruderm Hassas ve Atopik Ciltler İçin Yüz Yıkama Jeli, cildin ihtiyacı olan nazik temizliğin yapılmasına yardımcı olmaktadır. Alkol oranı düşük olan bu ürün; cildi temizlerken içerisinde yer alan gliserinle birlikte cilde ihtiyacı olan nemi kazandırmaktadır. Buğday proteini sayesinde cilde doğal bir parlaklık veren yüz yıkama jeli, cildin ışıltılı görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. 

Maruderm Night Repair Gece Onarıcı Cilt Bakım Serumu

Maruderm Night Repair Gece Onarıcı Cilt Bakım Serumuzengin içeriği sayesinde kuru ve atopik cilt için gerekli olan bakımı sunmaktadır. Hyalüronik asidin yanı sıra içerisinde niacinamide de bulundurması sayesinde cildin ihtiyacı olan B vitamininin, cilde hızlıca nüfuz etmesine olanak tanımaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..