Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

Salisilik asit, halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine bir kimyasal değildir. Bu madde, bilimsel adı “Salix alba” olan ak söğüt ağacının yapraklarından elde edilir. Yetişkinlik döneminde yaklaşık 25 – 30 metreye ulaşan bu söğüt çeşidi, alt yüzeyinde bulunan beyaz tüylerle tanınır. Ağaç yaşlandıkça rengi tüyler kalınlaşarak dökülür. Doğal yöntemler kullanılarak elde edilen salisilik asit cilde faydaları ile kozmetik sektöründe adını duyurmuştur. Cilt gözeneklerine ideal oranda bu maddenin uygulanması, şikayet edilen pek çok cilt sorunu için çare olabilir.

Salisilik Asit Ne İşe Yarar?

Salisilik asit faydaları kısa sürede görülebilecek olan bir maddedir. Düzenli olarak kullanılması gereken kremler, serumlar, jeller ve maskeler aracılığıyla, cildiniz için yeterli bir bakım uygulayabilirsiniz. Yeterli ölçüde salisilik asit içeren ürünler kullanmanın bazı faydaları şöyledir:

 • Cilt gözeneklerini tıkayan sebum, ölü deri, yağ ve toz taneleri temizlenir. Gözeneklerin açılması ile siyah nokta ve sivilce az görülür.
 • Aşırı salgılanan yağın dengelenmesine yardımcı olur. Sivilcelenmeye yol açan hormon bozukluklarının cilt üzerindeki etkilerini baskılar.
 • İçerdiği doğal bileşenler sayesinde cilt hücrelerini derinlemesine temizler. Yaşlanma belirtilerinin gecikmesine yardımcı olur.
 • Kırışık cilt bölgelerine sıkılık kazandırabilir.
 • Özellikle C vitamini içeren ürünlerle beraber kullanılırsa, göz altlarındaki sarkmaları ve renk değişimlerini engeller.
 • İlerleyen yaşın sebep olduğu cilt matlaşmasını kontrol altına alır. Epidermisin parlak bir görüntüye kavuşmasını sağlar.
 • Kolajen liflerini uyarabilir. Cildin esnek ve yumuşak kalmasına katkı sağlar.
 • Anti – bakteriyel özellikler taşır. Farklı boyutlardaki sivilcelere ve siyah noktalara sebep olan bakterileri öldürür.  
 • Belli oranda cilt rengini açabilir.

Salisilik Asit Zararlı Mı?

Ölçülü kullanım yapılması halinde, salisilik asit zararları olmayan bir maddedir. Fakat gereğinden çok miktarda kullanıldığında bazı olumsuz semptomlar geliştirebilir. Bu asidin zararlı olduğu yönündeki iddialar, salisilik asit bulunan ürünler içerisindeki alkolden kaynaklanır. Alkol, salisilik maddenin çözünmesini kolaylaştırdığı için bazı kişisel bakım kremlerinde ve jellerde bir miktar bulunabilir. Farklı formlara sahip olan alkol, her zaman olmasa da alerjik etkilere yol açabilecek bir maddedir. Salisilik asitli ürünler değişen miktarlarda alkole sahip oldukları için dikkatli kullanılmaları önem taşır. Aksi durumda gözlemleyebileceğiniz etkilerden birkaçı şöyledir:

 • Cilt yüzeyinde geçici kızarıklar oluşabilir.
 • Kısa süreli kaşıntılar ortaya çıkabilir.
 • Ciltte uzun süre nemlilik hissetmek mümkündür.

Kişisel bakım ihtiyaçlarınıza uygun ürünler seçmemeniz halinde, ufak tefek problemlerle karşılaşabileceğinizi unutmamalısınız. Bu problemler kalıcı sorunlara sebep olmasalar da dikkat edilmesi gereken detaylardır. Eğer cildiniz alerjik özelliklere sahipse, uzman hekimin bilgisi olmadan cilt tedavileri uygulamamanız faydalı olur.

Salisilik Asit Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Salisilik asit kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, ürünlerin içeriği bulunur. Kullanılacak krem, jel ya da tonikler ideal oranda salisilik içermelidir. Yüksek oranda bulunan salisilikler, epidermis ve dermis tabakasında beklenen etkiyi ortaya çıkarmayabilir. Ayrıca “Salisilik asit yüzde kaç olmalı?” sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Birbirinden farklı ciltlere uygun olarak imal edilen her ürün için farklı miktarlar gerekebilir. Klinik tedavi amacıyla kullanılmayıp sadece kozmetik statüye sahip seçeneklerde bu oran % 1 – 2’dir. Tıbbi amaçlı ürünler, yaklaşık % 5 – 10 civarında salisilik bulundurabilir. Satın alacağınız ürünlerin içeriğine dikkat etmeniz temel şarttır.

Salisilik Asit Sivilce Çıkarır Mı?

Salisilik asit sivilce ve akne tedavisinde kullanılabilen maddeler arasındadır. İdeal kullanım oranını aşan kimseler, kısa sürede kendiliğinden iyileşebilen küçük sivilceler gözlemleyebilir. Fakat bu durum salisiliğin etkisinden çok cildin yapısıyla alakalıdır. Usulüne uygun şekilde kullanılan salisilik asla sivilce çıkarmayacağı gibi, var olan büyük ve inatçı sivilceler için çözüm sağlar. Cilt gözeneklerinde biriken yağlı dokuyu kurutarak sivilce problemini engellemesi, salisilik asidin cilde faydaları arasındaki önemli bir detaydır.

Salisilik Asit Her Gün Kullanılır Mı?

Cilde tek başına salisilik uygulamak tavsiye edilmez. Salisilik asit içeren kremler ve jeller aracılığıyla cilt bakımınızı gerçekleştirmeniz daha sağlıklıdır. Güvenilir kozmetik ürünlerinde bulunan faydalı etken maddeler, salisilikle birlikte cildin farklı ihtiyaçlarına cevap verir. Salisilik asit içeren jel, tonik, krem ve öteki ürün çeşitleri her gün kullanıma uygundur. Fakat günlük kullanım miktarı genel olarak 2 veya 3 ile sınırlandırılır. Cildin ihtiyaçlarına bağlı olarak, her gün salisilik asit kullanılabilir.

Salisilik Asit Kullananlar Olumlu Etkileri Ne Zaman Görebilir?

Salisilik asit tonik ve kremler içerisinde bulunabilen bir maddedir. Cilt bakım ürünlerini ne kadar ölçülü ve dengeli kullanırsanız, görülecek faydalar o ölçüde çabuklaşır. Birkaç gün düzenli kullanım yapıp daha sonra aynı titizliği göstermezseniz iyi sonuç almanız zorlaşabilir. Kaliteli kremler, serumlar, tonikler kullanarak en geç birkaç ay içerisinde önemli başarılar elde etmeniz mümkündür. Cilt üzerinde gözlemleyebileceğiniz değişimler, kişisel bakım ihtiyaçlarınızın yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir. Salisilik asit sivilce, akne, matlık, kırışma, gözenek tıkanmalarından kaynaklanan pürüzlenmeler için etkili bir çözümdür. Salisilik içeren kozmetik ürünlerini devamlı olarak kullanmanız, parlak ve estetik bir cilde sahip olmanızı sağlayabilir.

Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asit Tercih Edebilir?

Salisilik, cildin yağ dengesini düzenleyebilir. Yağlı ciltlerde görülen sivilce bakterilerini öldürmesi, ideal nem miktarını koruması ve gözenekleri sıkılaştırması mümkündür. Sağlayabildiği faydalar tüm cilt tiplerine uygun olsa da, yağlı cilt tipi için salisilik asit kullanmak özellikle önem taşır. Yağlı ve sivilceli ciltlerde sıklıkla görülen akneler, siyah noktalar, sivilceler salisiliğin bir süre kullanılmasıyla ortadan kalkabilir. Kuru ciltlerin nemlendirilmesi ve elastik bir hal alabilmesi açısından da salisilik asit faydaları olan bir maddedir. Fakat salisilikten faydalanabilecek olan her cilt tipinin kullanım ihtiyacı aynı değildir. Kuru cildin ne kadar kuru olduğu, yağlı cildin ne kadar yağlı olduğu belirleyici faktörler sayılır.

Karma ve Yağlı Ciltlere Uygun MaruDerm Ürünlerini Neden Kullanmalısınız?

Farklı cilt tiplerinin bakım ihtiyaçlarına cevap verebilen MaruDerm, salisilik asit içeren krem & jel & tonik seçeneklerini satışa sunuyor! Üçlü sette bulunan ürünler, kırmızı ve sarı sivilceleri ortadan kaldırabilecek yeterliliğe sahiptir. Salisilikle birlikte gliserin, panthenol, allantoin, laktik asit, probiyotik ve oleanolik asit içeren ürünler kısa sürede yarar gösterebilir.

Sette bulunan yüz temizleme jeli salisilik asit ile zenginleştirildiği için cildinizi temizlerken onarır. En az dakika yüzünüzde beklettikten sonra durulamanız gereken bu jel, sahip olduğu kıvam sayesinde kullanım kolaylığı sunar. Salisilik asit içeren tonik, jelden sonra yüze sürülür ve durulaması gerekmez. Kolay kuruyabildiği için sizleri uzun süre bekletmeyecek olan tonik, cildi parlatarak esnek hale getirir. Son aşamada ise bir miktar kremi yüzünüzün her tarafına uygulayabilirsiniz. Gözenekleri derinlemesine temizleyerek koyu renkli lekelere, aknelere ve siyah noktalara karşı etkili bir çözüm sunan salisilik asit krem formuyla basit bir kullanım sağlar. Krem, jel ya da toniğin göz içerisine temas etmesi halinde bol suyla gözü durulamanız tavsiye edilir. Ayrıca ağız çevresi de bu konuda dikkatli olmanız gereken bir bölgedir. Güvenle kullanabileceğiniz ürünlere tek tıkla ulaşmanız, MaruDerm sayesinde mümkündür.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..