quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

BHA (Salisilik Asit) Nedir? Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asiti Tercih Etmelidir?

Salisilik asit, halk arasında yaygın olarak bilinenin aksine bir kimyasal değildir. Bu madde, bilimsel adı “Salix alba” olan ak söğüt ağacının yapraklarından elde edilir. Yetişkinlik döneminde yaklaşık 25 – 30 metreye ulaşan bu söğüt çeşidi, alt yüzeyinde bulunan beyaz tüylerle tanınır. Ağaç yaşlandıkça rengi tüyler kalınlaşarak dökülür. Doğal yöntemler kullanılarak elde edilen salisilik asit cilde faydaları ile kozmetik sektöründe adını duyurmuştur. Cilt gözeneklerine ideal oranda bu maddenin uygulanması, şikayet edilen pek çok cilt sorunu için çare olabilir.

Salisilik Asit Ne İşe Yarar?

Salisilik asit faydaları kısa sürede görülebilecek olan bir maddedir. Düzenli olarak kullanılması gereken kremler, serumlar, jeller ve maskeler aracılığıyla, cildiniz için yeterli bir bakım uygulayabilirsiniz. Yeterli ölçüde salisilik asit içeren ürünler kullanmanın bazı faydaları şöyledir:

 • Cilt gözeneklerini tıkayan sebum, ölü deri, yağ ve toz taneleri temizlenir. Gözeneklerin açılması ile siyah nokta ve sivilce az görülür.
 • Aşırı salgılanan yağın dengelenmesine yardımcı olur. Sivilcelenmeye yol açan hormon bozukluklarının cilt üzerindeki etkilerini baskılar.
 • İçerdiği doğal bileşenler sayesinde cilt hücrelerini derinlemesine temizler. Yaşlanma belirtilerinin gecikmesine yardımcı olur.
 • Kırışık cilt bölgelerine sıkılık kazandırabilir.
 • Özellikle C vitamini içeren ürünlerle beraber kullanılırsa, göz altlarındaki sarkmaları ve renk değişimlerini engeller.
 • İlerleyen yaşın sebep olduğu cilt matlaşmasını kontrol altına alır. Epidermisin parlak bir görüntüye kavuşmasını sağlar.
 • Kolajen liflerini uyarabilir. Cildin esnek ve yumuşak kalmasına katkı sağlar.
 • Anti – bakteriyel özellikler taşır. Farklı boyutlardaki sivilcelere ve siyah noktalara sebep olan bakterileri öldürür.  
 • Belli oranda cilt rengini açabilir.

Salisilik Asit Zararlı Mı?

Ölçülü kullanım yapılması halinde, salisilik asit zararları olmayan bir maddedir. Fakat gereğinden çok miktarda kullanıldığında bazı olumsuz semptomlar geliştirebilir. Bu asidin zararlı olduğu yönündeki iddialar, salisilik asit bulunan ürünler içerisindeki alkolden kaynaklanır. Alkol, salisilik maddenin çözünmesini kolaylaştırdığı için bazı kişisel bakım kremlerinde ve jellerde bir miktar bulunabilir. Farklı formlara sahip olan alkol, her zaman olmasa da alerjik etkilere yol açabilecek bir maddedir. Salisilik asitli ürünler değişen miktarlarda alkole sahip oldukları için dikkatli kullanılmaları önem taşır. Aksi durumda gözlemleyebileceğiniz etkilerden birkaçı şöyledir:

 • Cilt yüzeyinde geçici kızarıklar oluşabilir.
 • Kısa süreli kaşıntılar ortaya çıkabilir.
 • Ciltte uzun süre nemlilik hissetmek mümkündür.

Kişisel bakım ihtiyaçlarınıza uygun ürünler seçmemeniz halinde, ufak tefek problemlerle karşılaşabileceğinizi unutmamalısınız. Bu problemler kalıcı sorunlara sebep olmasalar da dikkat edilmesi gereken detaylardır. Eğer cildiniz alerjik özelliklere sahipse, uzman hekimin bilgisi olmadan cilt tedavileri uygulamamanız faydalı olur.

Salisilik Asit Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Salisilik asit kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, ürünlerin içeriği bulunur. Kullanılacak krem, jel ya da tonikler ideal oranda salisilik içermelidir. Yüksek oranda bulunan salisilikler, epidermis ve dermis tabakasında beklenen etkiyi ortaya çıkarmayabilir. Ayrıca “Salisilik asit yüzde kaç olmalı?” sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Birbirinden farklı ciltlere uygun olarak imal edilen her ürün için farklı miktarlar gerekebilir. Klinik tedavi amacıyla kullanılmayıp sadece kozmetik statüye sahip seçeneklerde bu oran % 1 – 2’dir. Tıbbi amaçlı ürünler, yaklaşık % 5 – 10 civarında salisilik bulundurabilir. Satın alacağınız ürünlerin içeriğine dikkat etmeniz temel şarttır.

Salisilik Asit Sivilce Çıkarır Mı?

Salisilik asit sivilce ve akne tedavisinde kullanılabilen maddeler arasındadır. İdeal kullanım oranını aşan kimseler, kısa sürede kendiliğinden iyileşebilen küçük sivilceler gözlemleyebilir. Fakat bu durum salisiliğin etkisinden çok cildin yapısıyla alakalıdır. Usulüne uygun şekilde kullanılan salisilik asla sivilce çıkarmayacağı gibi, var olan büyük ve inatçı sivilceler için çözüm sağlar. Cilt gözeneklerinde biriken yağlı dokuyu kurutarak sivilce problemini engellemesi, salisilik asidin cilde faydaları arasındaki önemli bir detaydır.

Salisilik Asit Her Gün Kullanılır Mı?

Cilde tek başına salisilik uygulamak tavsiye edilmez. Salisilik asit içeren kremler ve jeller aracılığıyla cilt bakımınızı gerçekleştirmeniz daha sağlıklıdır. Güvenilir kozmetik ürünlerinde bulunan faydalı etken maddeler, salisilikle birlikte cildin farklı ihtiyaçlarına cevap verir. Salisilik asit içeren jel, tonik, krem ve öteki ürün çeşitleri her gün kullanıma uygundur. Fakat günlük kullanım miktarı genel olarak 2 veya 3 ile sınırlandırılır. Cildin ihtiyaçlarına bağlı olarak, her gün salisilik asit kullanılabilir.

Salisilik Asit Kullananlar Olumlu Etkileri Ne Zaman Görebilir?

Salisilik asit tonik ve kremler içerisinde bulunabilen bir maddedir. Cilt bakım ürünlerini ne kadar ölçülü ve dengeli kullanırsanız, görülecek faydalar o ölçüde çabuklaşır. Birkaç gün düzenli kullanım yapıp daha sonra aynı titizliği göstermezseniz iyi sonuç almanız zorlaşabilir. Kaliteli kremler, serumlar, tonikler kullanarak en geç birkaç ay içerisinde önemli başarılar elde etmeniz mümkündür. Cilt üzerinde gözlemleyebileceğiniz değişimler, kişisel bakım ihtiyaçlarınızın yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir. Salisilik asit sivilce, akne, matlık, kırışma, gözenek tıkanmalarından kaynaklanan pürüzlenmeler için etkili bir çözümdür. Salisilik içeren kozmetik ürünlerini devamlı olarak kullanmanız, parlak ve estetik bir cilde sahip olmanızı sağlayabilir.

Hangi Cilt Tipleri Salisilik Asit Tercih Edebilir?

Salisilik, cildin yağ dengesini düzenleyebilir. Yağlı ciltlerde görülen sivilce bakterilerini öldürmesi, ideal nem miktarını koruması ve gözenekleri sıkılaştırması mümkündür. Sağlayabildiği faydalar tüm cilt tiplerine uygun olsa da, yağlı cilt tipi için salisilik asit kullanmak özellikle önem taşır. Yağlı ve sivilceli ciltlerde sıklıkla görülen akneler, siyah noktalar, sivilceler salisiliğin bir süre kullanılmasıyla ortadan kalkabilir. Kuru ciltlerin nemlendirilmesi ve elastik bir hal alabilmesi açısından da salisilik asit faydaları olan bir maddedir. Fakat salisilikten faydalanabilecek olan her cilt tipinin kullanım ihtiyacı aynı değildir. Kuru cildin ne kadar kuru olduğu, yağlı cildin ne kadar yağlı olduğu belirleyici faktörler sayılır.

Karma ve Yağlı Ciltlere Uygun MaruDerm Ürünlerini Neden Kullanmalısınız?

Farklı cilt tiplerinin bakım ihtiyaçlarına cevap verebilen MaruDerm, salisilik asit içeren krem & jel & tonik seçeneklerini satışa sunuyor! Üçlü sette bulunan ürünler, kırmızı ve sarı sivilceleri ortadan kaldırabilecek yeterliliğe sahiptir. Salisilikle birlikte gliserin, panthenol, allantoin, laktik asit, probiyotik ve oleanolik asit içeren ürünler kısa sürede yarar gösterebilir.

Sette bulunan yüz temizleme jeli salisilik asit ile zenginleştirildiği için cildinizi temizlerken onarır. En az dakika yüzünüzde beklettikten sonra durulamanız gereken bu jel, sahip olduğu kıvam sayesinde kullanım kolaylığı sunar. Salisilik asit içeren tonik, jelden sonra yüze sürülür ve durulaması gerekmez. Kolay kuruyabildiği için sizleri uzun süre bekletmeyecek olan tonik, cildi parlatarak esnek hale getirir. Son aşamada ise bir miktar kremi yüzünüzün her tarafına uygulayabilirsiniz. Gözenekleri derinlemesine temizleyerek koyu renkli lekelere, aknelere ve siyah noktalara karşı etkili bir çözüm sunan salisilik asit krem formuyla basit bir kullanım sağlar. Krem, jel ya da toniğin göz içerisine temas etmesi halinde bol suyla gözü durulamanız tavsiye edilir. Ayrıca ağız çevresi de bu konuda dikkatli olmanız gereken bir bölgedir. Güvenle kullanabileceğiniz ürünlere tek tıkla ulaşmanız, MaruDerm sayesinde mümkündür.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler; yaygın görülen cilt problemlerini daha sık yaşamaktadır. Soğuk hava ve güneş ışınları gibi faktörlerden daha fazla etkilenen kuru cilt, kişilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük olarak en az iki litre kadar su içmek; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Vücudun belli bölgeleri diğer kısımlara oranla yağlanmaya daha yatkındır. Karın çevresi, basen ve kol bölgeleri yoğun yağ birikimi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde zayıflama ve incelmeyi sağlamak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz, liposuction, radyo frekans, mezoterapi, karboksiterapi, ultrashape bu yöntemlerden bazılarıdır. Yalnızca diyet yaparak bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Kişiye özgü bir diyet, egzersiz programı ve bölgesel incelme uygulamaları yardımıyla lokal yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt bakımı, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlayarak; sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Medikal olarak ya da evdeki ürünlerle uygulanabilen cilt bakımları, doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Medikal işlemler, özel solüsyonlar ve ileri teknoloji ürünlerle uygulanırken evde yapılan cilt bakımlarında çeşitli bakım ürünleri kullanılmaktadır. Cilt bakımı fiyatları da yapılan uygulamaya ve kullanılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir.

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş dökülmesi dönemsel ya da sürekli olarak görülebilen bir cilt problemidir. Oluşum şekline ve sürecine göre kendi kendine düzelebildiği gibi tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Hormonal dengesizlikler, yanlış beslenme, menopoz, stres ve buna benzer pek çok etken kaş dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak evde uygulanabilen yöntemlerle tedavisi mümkündür. Sarımsak, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli ve c vitamini gibi pek çok içerik kaşların gürleşmesine, sıklaşmasına ve uzamasına katkı sağlamaktadır. 

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt bakım ampulleri, ciltte aniden ortaya çıkan problemlerin kısa sürede çözülmesi için kullanılan yoğunlaştırılmış minik serumlardır. Pek çok cilt probleminde etkilidir. Hızlı sonuçlar vermektedir. Özellikle cildin yenilenmesi, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması ve cilt bariyerinin yenilenmesi için kullanılmaktadır. Haftada birkaç kez ya da ayda birkaç kez olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulanmaktadır.

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı; cilt tipine uygun ürünlerle cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan cilt bakımı faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bu nedenle cilt analizi yapıldıktan sonra uygun ürünler seçilmesi ve işlem sırasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, makyajla uyumamak ve cildin temiz ve nemli kalmasına önem vermek cilt bakım rutininin en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kişilerin cilt yapılarına uygun olan ürünleri düzenli olarak kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım rutinin, doğal ve besleyici ürünlerle yürütülmesi; cildin uzun vadede daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Temizleme, tonik, peeling ve serum basamaklarından oluşan cilt bakım rutini; kişilerin özgüven kazanmasına ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesine olanak tanımaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği; çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalsiyum ve çinko gibi kemik ve tırnak yapısı üzerinde etkili olan minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması da; tırnak yüzeyindeki renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Tırnak yüzeyinde morarma, sararma veya kızarma ile süregelen bu rahatsızlığın; uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum, vücut sistemlerinin tümünde üretilmekte ve cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenlerle dengesizleşen sebum üretimi, kişilerin cilt ve saç yağlanması gibi olumsuz problemleri daha sık yaşamasına neden olmaktadır. Sebum üretiminin dengelenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Simmondsia chinensis bitkisinin özlerinden elde edilen jojoba yağı, cilt ve saç yapısı üzerindeki iyileştirici etkisi nedeniyle; güzellik sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Jojoba yağının saça faydaları; saç kepeğini azaltma, saç tellerini onarma, saç dökülmesini en aza indirme ve saç tellerinin parlaklığını arttırma olarak sıralanmaktadır. Saç bakım ürünü olarak kullanılan jojoba yağı, kişilerin daha dolgun ve hacimli saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır.

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç vitaminleri, ideal kalınlıkta ve ışıldayan yapıda saç tellerine sahip olmanın altın anahtarı olarak görülmektedir. Saç bakımı için vitamin ve mineral takviyesi almak, kişilerin daha canlı ve gür saçlara sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Doğal besinler veya takviye ürünler aracılığıyla vücuda giren; A, E, C, H ve B12 vitaminleri, saç sağlığının gelişmesine katkı sağlayan vitaminler olarak sıralanmaktadır.

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş Pudralama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaş pudralama, güzellik uzmanları tarafından uygulanan ve kişilerin daha dolgun kaşlara sahip olmasını sağlayan bir tekniktir. Bu işlem; kaş derisinin en üst tabakası olan epidermise, bitkisel bir boya enjekte ederek yapılmaktadır. İşlem esnasında kullanılan mikro iğneler, kaş dokularına hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Son derece kolay, hızlı ve zararsız bir işlem olan kaş pudralama; kişilerin doğal kaş görünümünü, kalıcı bir şekilde elde etmelerine olanak tanımaktadır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..