Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Argan Yağının Saça Faydaları

Argan Yağının Saça Faydaları

Argan Yağının Saça Faydaları

Güçlü bir afrodizyak bitki yağı olan Argan yağı; saç bakımında sıkça kullanılmaktadır. İçerisinde A ve E vitamini barındıran Argan yağı, yıpranmış ve donuklaşmış saçlara parlaklık kazandırmakta, saçların kırılmasını önlemekte ve doğal bir nemlendirici kaynağı olduğundan dolayı saça ihtiyaç duyduğu nemi kazandırarak saçların canlanmasını ve onarılmasını sağlamaktadır.

Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Güzellik ve bakım ürünlerinin vazgeçilmez bileşenlerinden biri olan argan yağının faydaları şunlardır:

 1. Saçın sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır.
 2. Saç dökülmesine karşı savaşmaktadır.
 3. Saçların kırılmasına ve yıpranmasına engel olmaktadır.
 4. Güneş ışınları uzun vadede cilde zarar vermektedir. Argan yağı, düzenli ve doğru şekilde kullanıldığından güneş ışınlarının ciltte meydana getirdiği hasarın onarılmasını sağlamakta ve cildi çevresel faktörlere karşı koruma altına almaktadır.
 5. Cilt zaman içinde nemini kaybedebilmektedir. Argan yağı cilde kaybettiği nemi kazandırmakta ve cildin ışıl ışıl parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır.
 6. Argan yağı akne tedavisini desteklemekte ve mevcut aknelerin azalmasını sağlarken yeni aknelerin oluşmasına engel olmaktadır.
 7. Cilt üzerindeki enfeksiyonların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
 8. Yaraların daha kısa sürede iyileşmesine olanak tanımaktadır.
 9. Hızlı kilo alıp verme ve doğum gibi süreçlerin ardından kadınların vücudunda çatlaklar meydana gelebilmektedir. Argan yağı vücutta meydana gelen çatlakların azalmasına yardımcı olmaktadır.
 10. Yorgunluk, uykusuzluk ve stres nedeniyle ortaya çıkan göz altı torbalarının azalmasını sağlamaktadır.
 11. Tırnakların güçlenmesini sağlayarak daha hızlı ve kırılmadan uzamasına yardımcı olmaktadır.
 12. Atopiye eğilimli ciltlere nem kazandırmakta ve bu cilt yapısına sahip kişiler tarafından el kuruluğu için kullanılabilmektedir.
 13. Saça ihtiyaç duyduğu nemi kazandırmakta ve saçların dipten uca onarılmasına olanak tanımaktadır.
 14. Saçtaki kepek probleminin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Argan Yağı Saça Nasıl Kullanılır?

Saf argan yağı veya argan yağı içeren bakım ürünleri kullanarak saçlarınızı dipten uca onarmanız ve sağlıklı saçlara kavuşmanız mümkündür. Argan yağı saça direkt uygulanırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 1. Saçlarınızın temiz olduğundan emin olmalısınız. Yağı saçta belli bir süre boyunca bekleteceğinizden dolayı yatmadan önce bu işlemi uygulamanız tavsiye edilmektedir.
 2. Saçınızın uzunluğuna ve hacmine bağlı olarak yeterli miktarda ürünü avucunuza aldıktan sonra masaj yaparak saç diplerinize uygulayın.
 3. Saç derinize ve saç tellerinize masaj yaparak yağı uygulamaya devam edin. Ortalama 10 ila 15 dakika arasında masaj yaparak yağın hem saç telleri hem de saç derisi tarafından iyice emilmesini sağlayın.
 4. Saçınızı bir havlu yardımıyla kapatın ve bir gece boyunca saçınızı bu şekilde bekletin.
 5. Ardından saçınızı yıkayabilir veya yıkamadan istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Argan Yağı Saçta Kalırsa Ne Olur?

Argan yağı doğrudan uygulandığında uzun süre saçta kalması gerekmektedir. Bunun için ilk etapta masaj yaparak saça uygulanması ve sonrasında saçı bir havluya sararak bekletilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak bu noktada doğru miktarda argan yağı kullanıldığından emin olunmalıdır. Gerekenden daha fazla argan yağı kullanılması saçın ağırlaşmasına ve şekil almamasına neden olacaktır. 

Argan Yağı Saç Çıkarır mı?

“Argan yağı saç çıkarır mı?” sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Argan yağı saç derisine masaj yapılarak uygulandığında zaman içerisinde saçların güçlenmesini ve yeni saçlar çıkmasını sağlamaktadır. 

Argan Yağı Saç Dökülmesine İyi Gelir mi?

Argan yağı saçı beslemekte ve saç derisinin ihtiyaç duyduğu bakımı yapmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak argan yağı kullanılması saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Argan Yağı Kaç Günde Bir Saça Sürülür?

Saf argan yağı her gün kullanmaya uygun olsa da uzmanlar argan yağının saça haftada 1 ila 3 kez arasında uygulanmasını tavsiye etmektedir. 

Argan Yağı Islak Saça Uygulanır mı?

Argan yağı hem duş öncesinde hem de duş sonrasında kullanılabilmektedir. Duş öncesinde kullanıldığında saç diplerinden masaj yaparak saç uçlarına kadar kullanılması tavsiye edilmektedir. Duş sonrasında ise ıslak saça veya saçı kuruttuktan sonra şekillendirme aşamasına kuru saça uygulanabilmektedir.

Argan yağı; saçın, ısıdan minimum ölçüde etkilenmesini sağlarken aynı zamanda saçı beslemekte, ihtiyaç duyduğu nemi kazandırmakta ve dipten uca bakım yapmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak argan yağı kullanmak veya argan yağı içeren bakım ürünlerinin saç bakım rutinine eklenmesi tavsiye edilmektedir.

Argan Yağı Saç Dibine Sürülür mü?

Kökten uca derinlemesine bakım yapmak isteyenler argan yağını saç diplerine masaj yaparak uygulayabilir. Yağ ve masaj etkisiyle saç dipleri canlanacak ve saçın hem hızlı uzamasına hem de yeni saçlar çıkmasına olanak tanıyacaktır. 

Argan Yağı Saç Maskesi

Argan yağı saçın hızlı uzamasını, saçların kökten uca onarılmasını ve saçın ihtiyaç duyduğu nemi kazanmasını sağlamaktadır. Saç uzatmaya yardımcı argan yağı içeren saç maskesi tarifi:

Malzemeler: 

 1. 2 yumurta
 2. 10 damla lavanta yağı
 3. 2 tatlı kaşığı argan yağı

Malzemeler karıştırıldıktan sonra tüm saça ve saç derisine yedirilir. Streç film ile sarılıp 15 dakika bekletilir ve ardından saç, ılık su ile durulanır. Bu maskenin amacı saç diplerini güçlendirerek saçın hızlı uzamasına yardımcı olmaktır. Ayrıca saç tellerinin kalınlaşmasını, gürleşmesini ve kırıkların onarılmasını sağlayarak saç derisini beslemektedir.

Maskenin haftada 1 kez düzenli olarak kullanılması önerilmektedir

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..