Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Yağlı Ciltler İçin Neler Yapılmalı?

Yağlı Ciltler İçin Neler Yapılmalı?

Yağlı Ciltler İçin Neler Yapılmalı?

Yağlı ciltler, makyaj tutuculuğu bakımından düşük performans göstermekte ve bu durum kişilerin günlük yaşamını sıkıntıya sokmaktadır. Aşırı düzeyde yağ üreten cilt, parlama yaparak kötü bir görüntü sunmaktadır. Yağlı ciltlerin sakinleştirilmesi ve daha normal hale getirilmesi; cilt sağlığının korunması açısından da önem arz etmektedir.

Yağlı cilt yapısı, çeşitli nedenlerle artan sebum üretimi nedeniyle oraya çıkmaktadır. Sebum, cilt dokuları tarafından üretilmekte ve cildi dış etkenlere karşı korumaktadır. Sebum fazlalığı, cildin aşırı düzeyde yağlanmasına ve çeşitli cilt problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Sebum üretiminin hızlanma nedenleri; stres, trans yağ içeren besin tüketmek, vitamin eksikliği, güneşin zararlı ışınları ve yetersiz uyku olarak sıralanmaktadır. Bu etkenlerin bertaraf edilmesi işin yaşam standartlarının yükseltilmesi ve kişinin daha dingin bir hayat sürmesi gerekmektedir. Aşırı düzeyde yağlı cilt problemi yaşayan kişilerin, dermatoloji uzmanlarından destek alması gerekmektedir.

Maruderm, yağlı ciltler için özel olarak tasarladığı cilt bakım ürünleri ile müşterilerinin memnuniyetini kazanmaktadır. Cilt yüzeyinde biriken fazla yağın en kusursuz şekilde temizlenmesine olanak tanıyan Marudem ürünleri, uygun fiyatlarla piyasaya sürülmektedir. Onlarca farklı çeşit cilt bakım ürünü, Maruderm bünyesinde müşterilerini beklemektedir.

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı Cilt Nedir?

Yağlı cilt, cilt dokularının fazla miktarda yağ üretmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Ciltteki yağ fazlalığı, yüz bölgesinin aşırı düzeyde parlamasına ve kirli görünmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte, yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin yüz bölgesi, makyaj tutuculuğu bakımından düşük performans sergilemektedir. Makyaj akması durumunu sıklıkla yaşayan yağlı ciltler, sosyal yaşamın kalitesini düşürmektedir.

Yağlı cilt yapısı, sivilce ve siyah nokta oluşumunu tetiklemektedir. Cilt dokularında atılan fazla sebum, gözenek yapılarının genişleterek sivilce oluşumunu arttırmaktadır. Genişleyen gözenekler, yağ ve makyaj kalıntılarıyla dolarak iltihaplanmaktadır. Oluşan iltihap, sivilce ve siyah nokta oluşumunun hızlanmasına neden olmaktadır.

Yağlı Cilt Yapısı Neden Oluşur?

Yağlı cilt yapısının, doğrudan veya dolaylı nitelikteki birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Söz konusu nedenlerin tümü, genel vücut sağlığı üzerinde de etkili olmaktadır. Yağlı cilt yapısı nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Aşırı düzeyde yağlı besin tüketmek ve doğal ürünleri daha az tercih etmek, cilt dokularının aşırı derecede yağlanmasına neden olmaktadır. Kilo problemiyle birlikte gelen yağlı cilt, sağlıksız beslenme alışkanlıklarının en tehlikeli sonuçları arasında yer almaktadır.
 2. Stres faktörleri, cilt dokularındaki sebum dengesini bozarak cildin aşırı düzeyde yağlı görünmesine neden olmaktadır. Sebum dengesi bozulan cilt yapıları, gözenek problemlerini daha sık yaşamaktadır. Stres faktörlerine sürekli olarak maruz kalan kişiler, yağlı cilt probleminin odağı haline gelmektedir.
 3. Vitamin eksikliği, yüz bölgesinin yağlanmasına ve çeşitli cilt problemlerine açık hale gelmesine neden olmaktadır. Özellikle D ve B12 vitaminleri, cilt sağlığının desteklenmesine ve cildin sebum dengesini korumasına yardımcı olmaktadır.
 4. Yanlış kozmetik ürün kullanımı, yağlı cilt probleminin artmasına neden olmaktadır. Kalitesiz ve cilt yapısına uygun olmayan bakım ürünleri, cilt dokularının tüm işleyişini bozarak; tehlike arz edebilecek hastalıklara zemin hazırlamaktadır.

Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin, beslenme alışkanlıklarını kontrol altına alması gerekmektedir. Sağlıklı beslenmek, bol bol su içmek ve düzenli olarak spor yapmak; yağlı ciltlerin rahat bir nefes almasına olanak tanımaktadır. Vitamin ve mineral bakımından zengin, protein desteği içeren doğal ürünler; cilt sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

Yağlı Ciltler İçin Bakım Adımları

Yağlı Ciltler İçin Bakım Aşamaları

Yağlı cilt bakımı, temizleyici ve gözenek sıkılaştırıcı uygulamalar içermektedir. Yağlı ciltlerin doğru bir şekilde onarılması için uygun ürünlerin tespit edilip kullanılması gerekmektedir. Piyasada bulunan cilt bakım ürünleri, her cilt tipi için özel olarak formüle edilmektedir. Kişiler, kendi cilt tiplerine uyum sağlayan ürünü kolaylıkla seçebilmektedir.

 1. Cildi Derinlemesine Temizlemek

Yağlı cilt yapısında oluşan sebum fazlalığı, cilt yüzeyinin yoğun düzeyde kir tutmasına neden olmaktadır. Ciltteki bu kir kalıntılarının temizlenmesi için yüz yıkama jeli gibi ürünlerin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Yağlı cilt yüz yıkama jeli çeşitleri, cilt yüzeyindeki sebum fazlalığını en iyi şekilde temizlemektedir.

Maruderm Karma ve Yağlı Ciltlere Özel Salisilik Asit Yüz Yıkama Jeli; içeriğindeki doğal asitler ile yağlı cilt yapısının en iyi şekilde temizlenmesine olanak tanımaktadır. Salisilik asit, cilt yüzeyinde biriken tüm kir ve makyaj kalıntılarını derinlemesine temizlemektedir. Tamamen doğal özlerden oluşan yüz yıkama jeli, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Yağlı Cilt Bakımı

 1. Tonik Yapmak

Tonik uygulaması, cilt yüzeyindeki yağ fazlalığı nedeniyle tıkanan gözeneklerin; açılmasına ve sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır. Tonik uygulaması sayesinde cilt, kapalı komedon oluşumuna karşı direnç kazanmaktadır. Yağlı cilt bakımı aşamalarının en önemli uygulaması olan tonik, sivilce ve siyah nokta oluşumunu önlemesi nedeniyle de öne çıkmaktadır. Maruderm tonik çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Maruderm Glikolik Asit Aydınlatıcı Leke Karşıtı Tonik
 2. Maruderm Cica Centella Asiatica Yatıştırıcı Ceramide Nemlendirici Tonik
 3. Maruderm Gözenek Sıkılaştırıcı Siyah Nokta ve Akne Karşıtı BHA Tonik
 4. Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı AHA Tonik
 1. Peeling Yapmak

Yağlı cilt bakımının olmazsa olmaz adımlarından biri olan peeling, yağ fazlalığının ve cilt yüzeyinde biriken ölü derilerin hızlı bir şekilde temizlenmesine olanak tanımaktadır. Maruderm AHA BHA Peeling Maske Cilt Bakım Serumu, yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin; mükemmel bir cilt temizliği deneyimi yaşamasına olanak tanımaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..