Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Yağlı Cilt Nasıl Sakinleştirilir? Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Rehberi

Yağlı Cilt Nasıl Sakinleştirilir? Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Rehberi

Yağlı Cilt Nasıl Sakinleştirilir? Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Rehberi

Yağlı cilt yapısı, cilt dokularının aşırı düzeyde yağ üretmesi ve bu nedenle parlama yapması anlamına gelmektedir. Gün içinde sık sık yağ salınımı yapan ciltler, yapılan makyajın akması ve cildin kirli görünmesi gibi olumsuz durumlara sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle yağlı ciltler, düzenli bir bakım rutinine ihtiyaç duymaktadır.

Maruderm’in doğal bileşenlerden elde edilen bakım ürünleri, yağlı ciltlerin en iyi şekilde beslenmesine yardımcı olmaktadır. Bitkisel ürünleri cilt bakım rutinlerine eklemeyi hedefleyen Maruderm, kurulduğu günden bu yana her cilt tipine uyum sağlayacak krem ve serumlar üretmektedir.

Yağlı ve parlayan ciltlerin en büyük problemi olan gözenek tıkanması, Maruderm imzalı bakım ürünleri ile sorun olmaktan çıkmaktadır. Birbirinden faydalı ve benzeri bulunmayan yağlı cilt tipine uygun onlarca farklı ürün, Maruderm bünyesinde müşterilerini beklemektedir.

Yağlı Cilt Yapısı Nedir?

“Yağlı cilt yapısı nedir?” sorusunun en basit cevabı, cilt yüzeyinin gereksiz şekilde yağ üretimi yapması olarak gösterilmektedir. Cilt yüzeyindeki gittikçe artan yağ salınımı, yüz ve vücut yüzeyinin yağlı görünmesine ve aşırı derecede parlamasına neden olmaktadır. Bu yağlı ve kirli görünüm, kişilerin günlük yaşamını olumsuz anlamda etkilemektedir.

Cilt dokularının reaksiyon olarak yağ üretmesi, kişiden kişiye değişen farklı nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda vücut; bünyesindeki fazla yağı, gözenekler aracılığıyla atmaya çalışmaktadır. Bu durum cildin yağlanmasına ve aşırı derecede parlak görünmesine neden olmaktadır. Özellikle fazla yağlı besin tüketen kişiler, bu durumu daha yoğun ve daha sık yaşamaktadırlar.

Yağlı Cilt Yapısı Neden Oluşur?

Yağlı cilt yapısının oluşmasına sebebiyet verebilecek, pek çok faktör bulunmaktadır. Genellikle genetik faktörlerden beslenen yağlı cilt, kişilerin cilt yüzeyinin yağlı ve terli görünmesine sebebiyet vermektedir. Bu durum bazı zamanlarda geçici bazı zamanlarda ise kalıcı nitelik göstermektedir. Yağlı cilt yapısının oluşma nedenleri şunlardır:

 1. Sık sık yağlı besin tüketmek.
 2. Sıvı tüketiminin yetersiz olması.
 3. Hormonsal nedenlerle ortaya çıkan hastalıklar.
 4. Yanlış bakım ürünlerini ısrarla kullanmak.
 5. Alerji nedeniyle cildin reaksiyon oluşturması.
 6. Aşırı düzeyde yağ içeren makyaj malzemeleri kullanmak.
 7. pH değeri uygun olmayan sabunları sürekli kullanmak.
 8. Yoğun olarak strese maruz kalmak.
 9. Depresyon ve anksiyete gibi psikolojik hastalıklar.
 10. Aşırı terleme ve ter dengesinin bozulması.
 11. Regl düzensizliği yaşamak.
 12. Karaciğer yağlanması gibi hastalıklara sahip olmak.

Yağlı cilt yapısının yaygın nedenleri, kişiden kişiye göre değişkenlik göstermekle birlikte; her yağlı cilt aynı düzeyde sorun teşkil etmemektedir. Yağlı ciltlerin özelliklerini avantaj olarak gören kişiler de bulunmaktadır. Örneğin yağlı ciltler kuru ciltlere nazaran daha kolay bir şekilde makyaj tutmaktadır. Kuru cilt üzerine makyaj yapmak, can sıkıcı ve oldukça zor bir işlemdir.

Yağlı cilt yapısının daha geç kırışması, yaşlanma karşıtı etki göstermesi nedeniyle avantaj olarak görülmektedir. Yağlı cilt yapısının altında yatan neden ciddi bir hastalık olmadığı sürece, aşırı düzeyde sorun teşkil etmemektedir. Özellikle çok soğuk iklimlerde yaşayan kişiler, yağlı ciltleri sayesinde soğuğa ve rüzgâra karşı direnç geliştirmektedir.

Yağlı Cilt Yapısının Dezavantajları Nelerdir?

Avantajlı yanları olduğu kadar can sıkıcı yanları da bulunan yağlı cilt yapısı, özellikle yaz aylarında büyük bir problem olarak görülmektedir. Terlemenin etkisiyle daha da yağlanan cilt, kişilerin kirli ve bakımsız görünmesine sebebiyet vermektedir. Yağlı cilt yapısının dezavantajları su şekilde sıralanmaktadır:

 1. Aşırı parlama.
 2. Makyaj ürünlerinin zamanla akması.
 3. Uygun bakım ürünlerinin zor bulunması.
 4. Fast food ve abur cubur tüketimini en aza indirmek zorunda kalmak.
 5. Yağlı besinleri daha az tüketmek.
 6. Oluşan yağ nedeniyle cildin kirli görünmesi.
 7. Stres faktörlerinden en çok cildin etkilenmesi.

Yağlı Cilt Yapısı Nasıl Temizlenir?

Yağlı cilt yapısının, sivilce oluşumuna sebebiyet vermemesi için; düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde fazla yağ ile dolan gözenekler, zaman geçtikçe iltihaplanmakta ve sivilceye dönüşmektedir. Bu bağlamda, yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin; uygun temizleyici ürünlerle günlük olarak cilt temizlemesi yapması gerekmektedir.

Maruderm yağlı ciltlere özel salisilik asit yüz yıkama jeli, yağlı ciltlerin derinlemesine temizlenmesi için birebir olan bakım ürünleri arasında yer almaktadır. Salisilik asit, yağlı ciltlere mükemmel düzeyde arınma etkisi sunmaktadır. Uygun temizleyici bileşenler ve doğal ürünlerin cilde uygulanması, cilt yağlanması sorunun en aza indirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yağlı Ciltlerin Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Yağlı ciltlerin bakım rutini; çoğunlukla temizleyici ve gözenek sıkılaştırıcı etkilere odaklı olan, doğal ürünlerle yürütülmelidir. Maruderm peeling maske cilt bakım serumu, cilt yüzeyinin fazla yağdan arınmasına olanak tanımaktadır. İçeriğindeki uygun asit düzeyi sayesinde, cildi ölü derilerden ve fazla yağdan hızlı bir şekilde arındırmaktadır. Fazla yağ ve ölü deriden arınan cilt, yağ dengesini daha rahat kurmakta ve giderek daha sağlıklı hale gelmektedir.

Maruderm gözenek sıkılaştırıcı peptid bakım serumu ise cilt yüzeyindeki gözenekleri küçülterek fazla yağ ile dolmasına engel olmaktadır. Fazla yağ ile dolan gözenekler, kötü bir görünüme sebep olmakta ve kişilerin sürekli olarak sivilce geliştirmesine yol açmaktadır. Bu durumların, ortaya çıkmadan engellenmesi için gözenek sıkılaştırıcı ürünlerin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..