Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Soğuk Havaların Cilt Üzerindeki Etkileri

Soğuk Havaların Cilt Üzerindeki Etkileri

Soğuk Havaların Cilt Üzerindeki Etkileri

Kış aylarının beraberinde getirdiği soğuk hava ve ayaz etkisi, genel vücut sağlığını ve cilt sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Soğuğa maruz kalan cilt, hızla incelmekte ve dış etkenlere karşı hassaslaşmaktadır. Bu durumun nedeni soğuk havanın kan dolaşımını ve kan basıncını azaltması olarak gösterilmektedir.

Kış aylarında, soğuk havanın cilt bariyerini inceltmesi nedeniyle daha fazla egzama vakası görülmektedir. Egzama, kuruluk nedeniyle ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Soğuk aylarda, egzama oluşumunun önlenmesi için daha fazla nemlendirici ürün kullanılması gerekmektedir.

Maruderm; kurulduğu ilk günden bu yana, müşterilerinin cilt sağlığını mükemmel düzeye ulaştırmayı hedeflemektedir. Maruderm imzalı nemlendirici ve onarıcı bakım ürünleri, kişilerin cilt yapısını soğuk havaların olumsuz etkilerinden korumaktadır. Fransa menşeili hammaddeler ile üretilen doğal içerikli ürünler, Maruderm bünyesinde müşterilerini beklemektedir.

Kış Aylarında Cilt Sağlığı ve Nem Dengesi

Kış Ayları ve Cilt Sağlığı

Hemen hemen herkesin en sevdiği mevsimlerden biri olan kış, soğuk etkisi nedeniyle insan vücudunu olumsuz anlamda etkilemektedir. Soğuk nedeniyle bozulan bağışıklık sistemi, kişileri hastalıklara karşı savunmasız hale getirmektedir. Bu nedenle kış aylarında ekstra vitamin ve mineral takviyesi alınması gerekmektedir.

Kış aylarının soğuk yapısı, cilt yüzeyine de zarar vermekte ve cilt hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Soğuk etkisinin cilt sıkılaştırıcı görevi görmesinin yanı sıra, kişilerin cilt yüzeyini hassaslaştırdığı ve bu bağlamda ciddi cilt problemlerine yol açtığını görülmektedir.

Kış aylarında, soğuk havanın olumsuz etkilerinden korunmak için; cilt yapısının düzenli bir şekilde temizlenmesi ve nemlendirilmesi gerekmektedir. Soğuk havanın tahriş edici etkisi, cilt sağlığının giderek bozulmasına neden olmaktadır. Soğuk nedeniyle yapısı bozulan ve dengesizleşen cilt, kişilerin yüksek oranda acı çekmesine neden olabilecek bir hale gelmektedir.

Soğuk Havalarda Cilt Bakımı

Soğuk Havaların Cilt Sağlığına Etkileri

Soğuk havanın cilt sağlığı üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri bulunmaktadır. Olumlu etkiler, cildin sıkılaşması ve canlanması olarak gösterilmektedir. Soğuk etkisi ile uyarılan cilt, daha sıkı ve taze görünmektedir. Kış aylarının soğuğu ve ayazı, cilt sıkılaştırıcı tonik etkisi göstermektedir.

Soğuk havanın, cilt yüzeyindeki yağ oranını azalttığı ve bu bağlamda sivilce oluşumuna engel olduğu söylenmektedir. Cilt yüzeyinde sivilce oluşturan ve kişileri dış görünüş açısından rahatsız eden sebum artışı, soğuk etkisi nedeniyle daha dengeli bir hale gelmektedir. Bu sayede kişilerin akne ve sivilce problemleri azalmaktadır.

Soğuk hava, cilt sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir. Bu etkilerin her biri, aşırı soğuk ortamlarda kalmaya bağlı olarak gelişmektedir. Aşırı soğuk ve rüzgârlı yerlerde uzun süreler boyunca bulunan kişiler, cilt yüzeylerinin kuruduğunu ve hassaslaştığını söylemektedir.

Sıcaklık değişimlerinin fazla olduğu bölgelerde yaşayan kişiler, cilt hastalıkları ve kuruluk problemlerine daha sık yakalanmaktadır. Sıcak ve soğuk ortamlara art arda maruz kalmak, cilt yapısının pullar şeklinde dökülmesine neden olmaktadır.

Kış Aylarında Cilde Nem Kazandıracak Bakım Önerileri

Kış Aylarında Cilt Neminin Önemi

Kış aylarında, nemlendirici bakım kremi ürünlerinin düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Soğuk nedeniyle hassaslaşan cilt yapısı, dış tehlikelere açık bir hale gelmektedir. Cildin doğal nem dengesi, nemlendirici ve su geçirmez bakım ürünleri ile sağlanmaktadır.

Cilt yapısındaki nem miktarının azlığı, cilt problemlerinin hızlanmasına neden olmaktadır. Egzama ve mantar gibi cilt problemleri, kuruluk nedeniyle daha dayanılmaz bir seviyeye gelmektedir. Egzama ve mantar hastalığına sahip olan kişilerin, özelikle kış aylarında ciltlerini bol bol nemlendirmesi gerekmektedir.

Soğuk nedeniyle cilt yüzeyinde oluşan; kızarıklık, tahriş, soyulma ve morarma gibi olumsuz durumlar, kişilerin büyük ölçüde acı çekmesine neden olmaktadır. Nemlendirilmeyen ve düzenli bir şekilde beslenmeyen ciltler, kuruluk nedeniyle oluşan problemlere açık hale gelmektedir.

Maruderm'in Nemlendirici Ürünleri İle Cildinizi Soğuktan Koruyun!

Doğal malzemelerin, kimya biliminin katkılarıyla ortaya çıkardığı mucizevi güzellik ürünleri, Maruderm bünyesinde müşterilerini beklemektedir. Maruderm’in doğal ve güvenilir nemlendirici bakım kremleri ile soğuk havaların olumsuz etkisi en aza indirilmektedir.

Maruderm cilt bakım ürünleri ve yüz serumları, cildi kış aylarının soğuk etkisinden korumaktadır. Maruderm nemlendirici yüz ve cilt bakım kremi ile kış ayları hiç olmadığı kadar kolay geçmektedir. Maruderm olarak, doğanın mucizesini hissetmek isteyen müşterilerimizi, birbirinden farklı ve kaliteli ürünlerimiz ile memnun etmeyi hedeflemekteyiz.

Soğuk havada cildi korumak için yapılması gerekenler

Cilt Yapısı Soğuk Havaların Olumsuz Etkilerinden Nasıl Korunur?

Cilt kuruluğu, soğuk havaların oluşturduğu en önemli cilt problemleri arasında yer almaktadır. Soğuk havalardan etkilenen cildin, kurumaması ve eski canlılığını tekrar kazanması için; doğal bakım yöntemlerinden faydalanmak gerekmektedir. Cildi soğuk havalardan korumak için yapılması gereken işlemler, şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Yeterli düzeyde su içmek.
 2. Uyku düzensizliği sorununu ortadan kaldırmak.
 3. Vitamin ve mineral açısından zengin besinleri tüketmek.
 4. Cilt kuruluğu sorununu en aza indirecek bakım ürünlerinden yararlanmak.
 5. Eldiven ve atkı gibi kışlık ürünleri kullanmak.
 6. Dış mekânlarda, mümkün olduğunca az bulunmak.
 7. Dışarı çıkmadan önce ve dışardan içeri girince ellere ve yüze nemlendirici krem uygulamak.
 8. Cildi düzenli bir şekilde temizlemek ve yağ kalıntılarından arındırmak.

Kış Aylarında Uygulanması Gereken Cilt Bakım Önerileri

Kış Aylarında Uygulanması Gereken Cilt Bakım İşlemleri

Kış aylarında uygulanması gereken cilt bakımı, cildin soğuk havalara karşı kalkan oluşturabilmesi açısından önem arz etmektedir. Ayaz etkisine karşı kendini koruyamayan ciltler, zamanla yorulmakta ve eski güzel görüntüsünü kaybetmektedir. Özellikle soğuk sıcak dengesinin kurulamaması nedeniyle, cilt kuruluğu gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Kış aylarında uygulanması gereken cilt bakım işlemleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Cildi Nemlendirmek: Cilt yüzeyinin soğuk havalardan korunması için nem dengesinin iyi bir şekilde sağlanması gerekmektedir. Cilt yüzeyinde oluşan matlık ve kuruluk, cildin nem düzeyinin düşmesinin bir göstergesidir. Nem oranı azalan cilt soğuk hava koşullarına karşı daha dirençsiz olmaktadır. Düzenli olarak nemlendirilmeyen ciltler, doğal nem dengesini giderek kaybetmektedir. Özellikle kış aylarında nemlendirici bakım kremi ürünlerinin daha sık kullanılması gerekmektedir. Soğuk havaların cilt üzerindeki etkileri, olumsuz sonuçlara sebebiyet vermesi nedeniyle uygun yapıdaki ürünlerin tercih edilmesi önem arz etmektedir.
 2. Hyalüronik Asit Serumu Kullanmak: Kullanılan nemlendirici üründen önce cilt yüzeyine hyalüronik asit uygulaması yapmak, yapılan nem desteğinin cilt yüzeyinde daha fazla tutulmasına yardımcı olmaktadır. Cildin nem tutma özelliğinin arttırılması, soğuk havalara karşı daha dirençli hale gelmesini sağlamaktadır. Maruderm hyalüronik asit içeren nemlendirici bakım kremi, bu etkinin en üst düzeyde sağlanmasına olanak tanımaktadır. İçeriğindeki farklı mineraller ve vitaminler sayesinde, cilt bariyerinin soğuk havalara karşı daha dayanıklı olmasına katkıda bulunmaktadır.
 3. Cilt Bariyerini Güçlendirmek: Cildin doğal bariyeri, cildi olumsuz hava koşullarından korumaya çalışmaktadır. Kış aylarında cilt bariyerinin daha güçlü bir hale gelmesini sağlamak, soğuk havaların tahriş edici etkisini azaltmaktadır. Piyasada bulunan bariyer onarıcı cilt bakım ürünleri, kişilerin kış aylarında daha güçlü bir cilt bariyerine sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Maruderm bariyer onarıcı ceramide cilt bakım kremi, cilt yüzeyinin bariyerini daha güçlü bir hale getirerek; soğuk havaların olumsuz etkilerini en aza indirmektedir. Hem yüz hem de vücut kremi olması sayesinde, tüm cildin soğuğa karşı bariyer oluşturmasına olanak tanımaktadır.
 4. Peeling Yapmak: Özellikle kış aylarında peeling nedir ve nasıl uygulanır gibi sorular merak edilmektedir. Kış aylarının cilt üzerinde kir birikmesine neden olması, peeling uygulamalarının önemini arttırmaktadır. Kış aylarında cilt yüzeyine düzenli bir şekilde peeling uygulamak, cildin nem dengesinin korunmasına ve bu bağlamda soğuğa karşı kalkan oluşturmasına yardımcı olmaktadır. Cilt yüzeyinin ölü derilerden arındırılması, peeling uygulamasının temel ilkeleri arasında yer almaktadır. Maruderm peeling maske cilt bakım serumu cilt yüzeyinin ölü derilerden hızlı bir şekilde arındırılmasına yardımcı olmaktadır. Peeling sayesinde doğal yapısına kavuşan cilt, soğuk havalara karşı daha dayanıklı hale gelmektedir.
Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.



Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..