Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilce neden olur?” diyenlere cevap olarak hormonsal değişimlerden, cildin yağ dengesindeki bozulmalardan ve yanlış beslenme tarzından söz edilebilir. Sivilcelerin sahip olduğu büyüklük, renk ve şekiller farklılık gösterir. Çünkü her sivilce, oluşum açısından farklıdır. İçinde yağ, iltihap, irin, kan bulunan şişkin bölgeleri kaşımak ya da sıkarak patlatmak doğru değildir. Dışarıdan yapılacak sert müdahalelerin sivilceyi ortadan kaldırmak için etkili olmadığına kesin gözüyle bakabilirsiniz. Çünkü patlatılan sivilceler, bulundukları bölgede koyu renkli lekelenmeler ortaya çıkarır. Sivilcenin nedenleri arasında Kişisel bakıma özen göstermek, sivilcelerin azalmasına yardımcı olur.

Sivilce Ne Zamana Kadar Çıkar?

Sivilcenin sebepleri herkes için farklı olabilir. Ergenlik çağında girmiş olan gençlerde hormonsal değişimler sivilcelenmenin başlıca sebebidir. Sürtünme, tahriş ve kesilmeden kaynaklı sivilceler cilt yüzeyinin travmaya karşı verdiği reaksiyonlardır. Bunlarla beraber, sürekli kalın kıyafetlerin giyilmesi deriye temiz hava ulaşmasını engelleyebilir. Hava alamayan gözeneklerin kendini yenilemesi zorlaşır ve tıkanma sorunu ortaya çıkar. Havasızlık sebebiyle tıkanmış gözeneklerde sivilcelenme görülür. Sivilceye neden olan durumlar arasındaki çeşitlilik, problemin görülme sürecini de etkiler.

Vücut metabolizmasını uzun süre etki altında tutabilecek bir bozukluk mevcutsa ,otuzlu yaşlara kadar sivilcelenme görülebilir. Sivilcelerin sadece ergenlik çağına özgü bir cilt problemi olduğu düşünülmemelidir. Yetişkinlerin cildinde de, uygun şartların oluşmasıyla sivilce ortaya çıkar. “Yetişkin insanda neden sivilce çıkar?” sorusunun tüm cevapları, sivilceye sebep olan standart durumlardır. Eğer otuzlu ya da kırklı yaşlarınızdaysanız ve sivilcelerden kurtulamıyorsanız endişelenmenize gerek yoktur. Cilt bakım rutininizi sıkılaştırarak yüzünüzün yağ dengesine olumlu katkıda bulunabilirsiniz.

Sivilce Ortalama Kaç Günde Geçer?

Sivilcelerinizin ne zaman kuruyacağı, cinsleriyle alakalı bir durumdur. Cilt tipiniz, deri katmanlarınızın genel sağlığı, günlük beslenme alışkanlıklarınız, cildinizin korunmasız olarak ışığa maruz kaldığı süre, uyku düzeni ve stres faktörleri önem taşır. Sivilceye sebep olabilecek tüm faktörler, sivilce oluşumundan sonraki süreci de etkiler. “Sivilce kendi kendine geçer mi?” diye soruyorsanız öncelikle alışkanlıklarınızı değerlendirmeniz lazımdır.

Aşırı yağlı gıdaları bir süre tüketmemek, güvenilir olan kişisel bakım ürünleri kullanmak, terli halde uzun süre zaman geçirmemek sivilcelerin çabuk kurumasını sağlar. Doğru tedbirlerin uygulanması, sivilcelerinizin 3 – 4 gün içinde zayıflamasını sağlar. Daha sonra sivile içindeki irin ve yağ kurur. Kan çekildikten sonra sivilceden geriye kalan şişkinlik sert bir hal alır. Bu sert şişkinlik yaklaşık 2 gün içinde küçülerek ortadan kaybolur. Sivilce çeşitleri arasında, iyileşme süresi bakımından fark görülebilir.

Sivilce Tipleri Nelerdir?

Sivilceler genel olarak üç gruba ayrılabilir. Yer aldıkları vücut bölgesine, ortaya çıkardıkları etkiye ve görünüşlerine göre yaygın sivilce türleri şunlardır:

  • Akne Fulminans Tipi Sivilce: Akne fulminans, normal kabul edilmiş sebeplere dayanmayan sivilcelerdir. Hastalık belirtisi olarak ortaya çıkmaları sebebiyle baş ağrısı, yüksek ateş, kemik sızlamaları ve eklem ağrılarıyla karakterize edilmiştir. Özellikle genç insanlarda rastlanan bir sivilce çeşididir.

  • Akne Conglabata Tipi Sivilce: Yüzden çok vücudun omuz, sırt, bel ve kol bölgelerinde görülür. Akne conglabata’lar genital bölgede de rastlanabilecek sivilcelerdir. İltihaplı olmaları sebebiyle can yakıcı bir özellik taşırlar. Yanlışlıkla patlatılma riskine sahiptirler. Kırmızı gövdeli, sarı ya da beyaz uçlu iri sivilceler nadiren bazı hastalıkların habercisi olabilir.

  • Akne Vulgaris Tipi Sivilce: Akne vulgaris, siyah nokta ve standart büyüklükteki sivilce formlarındadır. Burun, yüz, alın ve şakak bölgelerinde gözlemlenen sivilce tipleri akne vulgaristir. Fazla büyük olmamasına rağmen kırmızı görüntüsüyle rahatsız edici duran yüz sivilceleri, yüzde pürüz meydana getiren yağ torbaları ve koyu renkli gözenekler bu gruba dahildir. Ergenlik sivilceleri ve sebebi tam olarak bilinmeyip yetişkinlerde ortaya çıkan küçük sivilceler oldukları için hastalık belirtisi sayılmazlar.

Hangi Hastalıklar Sivilceye Sebep Olur?

Ölçülü bir kişisel bakım rutinine sahip olmayanlar için sivilce, akne, siyah nokta kaçınılmaz problemlerdir. Sivilce karşıtı krem, tonik, jel kullanmayıp kişisel bakımını ihmal eden herkeste farklı sivilceler görülür. Fakat cilt bakımı eksikliğiyle beraber, vücut dengesindeki bazı bozulmalar da sivilce problemini ortaya çıkarabilir. Sivilceye sebep olan hastalıklar arasında yumurtalık kisti ve karaciğer yağlanması dikkat çeker. Yumurtalıklarda kist oluşumu, kadınların hormon dengesini bozabilen bir süreçtir. Karaciğer yağlanması cilt sağlığına doğrudan etki etmese de, sağlıksız beslenmeyle ilişkili olduğu için sivilceleri artırabilir.

Kadınlarda pek çok belirtiye sebep olan polistik over sendromu, vücuttaki yağ salgısını artırarak cilt gözeneklerini tıkayabilecek bir problemdir. Sivilcelenmeyle beraber genital bölgede aşırı kıllanma ve saç dökülmeleri de görülüyorsa sivilcelerinizi sebebi polistik over olabilir. Fizyolojik hastalıklarla beraber, depresyon sebebiyle ortaya çıkan stres de sivilcelenmeyi artırır.

Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilce ve siyah nokta problemleri yalnızca yağlı ciltlerde görülmez. Kuru yapılı ciltler üzerinde de beyaz iltihaplı sivilce, kırmızı sivilceler ve siyah noktalar meydana gelebilir. Sık kuruyan ciltlerde iltihaplı aknelerin fazla görülmesi mümkündür. Kuruyan cilt gözeneklerinde üremeye başlayan ve ölü deri hücreleriyle beslenen bakteriler, iltihaplanmayı hızlandırabilir. Sivilceli cilt için nemlendirici kullanmak, cilt pürüzlerine engel olurken epidermis tabakasının parlaklığına ve esnekliğine katkıda bulunur.

Nemlendirici çeşitleri, uygun oldukları cilt tiplerine göre sınıflandırılabilir. Yağlı ciltlere uygun nemlendiriciler ve kuru cilt için kullanılan nemlendiriciler farklı özellikler taşır. Eğer cildiniz kuruyup sivilceleniyorsa, yağlı ciltlere hitap eden ürünler kullanılmamalıdır. Cilt tipinizi dikkate almakla beraber, size yol gösterebilecek detaylardan bazıları şöyledir:

  • Sivilcelerinizin ortaya çıkma sebebi
  • Günlük bakımınızı ne sıklıkla gerçekleştirebileceğiniz
  • Hangi ürün seçeneğinin kullanımınıza uygun olduğu

Temel sebebi cilt katmanlarıyla ilişkili olmayıp organ bozukluklarından, hormon dengesizliklerinden ya da alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan sivilceler doktor kontrolü gerektirebilir. Günlük olarak kişisel bakımınıza ayırabileceğiniz süre kısıtlıysa, kullanım dozu düşük olan serum ve kremler tercih etmeniz mümkündür. Koyu kıvama sahip kremler, nemli cilde uygulanan jeller, pamukla sürülen tonikler ve damlatılarak kullanılan serumlar farklı kullanıcılara hitap edebilir. Sivilce karşıtı ürünler arasından size uygun olanı seçmeniz, kullanım keyfinizi artıracaktır. 

Sivilceli Cilt İçin Nemlendirici MaruDerm Krem Kullanmak Hangi Avantajları Sağlar?

Sivilceli cilt nemlendirici krem kullanarak tedavi edilebilir. Kuru cilt katmanlarını besleyerek onaran MaruDerm kremlerinin kullanım sıklığı günde en az 2 defadır. Güvenilir ve etkili olan bu kremlerin aktif maddeleri arasında Niacinamide, salisilik asit, prebiyotikler ve probiyotikler bulunur. Kuru ciltlerle beraber yağlı ve karma cilt tipleri de aynı üründen fayda görebilir. Neredeyse tüm cilt tiplerine uygun olan MaruDerm ürünlerinde Oleanolik Asit bulunur. Düzenli olarak kullanılan cilt nemlendiriciler sivilceli cilt yüzeyini arındırarak yüksek koruma sağlar.

Nemlendirici krem kullanmadan önce MaruDerm tonik ya da jel çeşitlerini kullanarak cilt temizliği yapmanız faydalı olur. Çünkü temiz cilt, krem içinde bulunan aktif maddeleri emmekte daha başarılıdır. Göz içi, göz çevresi, dudak yüzeyleri ve burnun iç kısmı dışında yüzünüzün tamamı için nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Cildinizin parlak, esnek ve pürüzsüz bir hal alabilmesi için her gün 2 defa kullanım yapmanız tavsiye edilir. Sivilceli cilt için nemlendirici, düzenli kullanılması halinde yaşlılık belirtilerini de azaltacaktır. İhtiyaçlarınızı karşılayabilecek kaliteli ürünler arıyorsanız doğru yerdesiniz.  

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..