quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilceler Neden Oluşur? Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilce neden olur?” diyenlere cevap olarak hormonsal değişimlerden, cildin yağ dengesindeki bozulmalardan ve yanlış beslenme tarzından söz edilebilir. Sivilcelerin sahip olduğu büyüklük, renk ve şekiller farklılık gösterir. Çünkü her sivilce, oluşum açısından farklıdır. İçinde yağ, iltihap, irin, kan bulunan şişkin bölgeleri kaşımak ya da sıkarak patlatmak doğru değildir. Dışarıdan yapılacak sert müdahalelerin sivilceyi ortadan kaldırmak için etkili olmadığına kesin gözüyle bakabilirsiniz. Çünkü patlatılan sivilceler, bulundukları bölgede koyu renkli lekelenmeler ortaya çıkarır. Sivilcenin nedenleri arasında Kişisel bakıma özen göstermek, sivilcelerin azalmasına yardımcı olur.

Sivilce Ne Zamana Kadar Çıkar?

Sivilcenin sebepleri herkes için farklı olabilir. Ergenlik çağında girmiş olan gençlerde hormonsal değişimler sivilcelenmenin başlıca sebebidir. Sürtünme, tahriş ve kesilmeden kaynaklı sivilceler cilt yüzeyinin travmaya karşı verdiği reaksiyonlardır. Bunlarla beraber, sürekli kalın kıyafetlerin giyilmesi deriye temiz hava ulaşmasını engelleyebilir. Hava alamayan gözeneklerin kendini yenilemesi zorlaşır ve tıkanma sorunu ortaya çıkar. Havasızlık sebebiyle tıkanmış gözeneklerde sivilcelenme görülür. Sivilceye neden olan durumlar arasındaki çeşitlilik, problemin görülme sürecini de etkiler.

Vücut metabolizmasını uzun süre etki altında tutabilecek bir bozukluk mevcutsa ,otuzlu yaşlara kadar sivilcelenme görülebilir. Sivilcelerin sadece ergenlik çağına özgü bir cilt problemi olduğu düşünülmemelidir. Yetişkinlerin cildinde de, uygun şartların oluşmasıyla sivilce ortaya çıkar. “Yetişkin insanda neden sivilce çıkar?” sorusunun tüm cevapları, sivilceye sebep olan standart durumlardır. Eğer otuzlu ya da kırklı yaşlarınızdaysanız ve sivilcelerden kurtulamıyorsanız endişelenmenize gerek yoktur. Cilt bakım rutininizi sıkılaştırarak yüzünüzün yağ dengesine olumlu katkıda bulunabilirsiniz.

Sivilce Ortalama Kaç Günde Geçer?

Sivilcelerinizin ne zaman kuruyacağı, cinsleriyle alakalı bir durumdur. Cilt tipiniz, deri katmanlarınızın genel sağlığı, günlük beslenme alışkanlıklarınız, cildinizin korunmasız olarak ışığa maruz kaldığı süre, uyku düzeni ve stres faktörleri önem taşır. Sivilceye sebep olabilecek tüm faktörler, sivilce oluşumundan sonraki süreci de etkiler. “Sivilce kendi kendine geçer mi?” diye soruyorsanız öncelikle alışkanlıklarınızı değerlendirmeniz lazımdır.

Aşırı yağlı gıdaları bir süre tüketmemek, güvenilir olan kişisel bakım ürünleri kullanmak, terli halde uzun süre zaman geçirmemek sivilcelerin çabuk kurumasını sağlar. Doğru tedbirlerin uygulanması, sivilcelerinizin 3 – 4 gün içinde zayıflamasını sağlar. Daha sonra sivile içindeki irin ve yağ kurur. Kan çekildikten sonra sivilceden geriye kalan şişkinlik sert bir hal alır. Bu sert şişkinlik yaklaşık 2 gün içinde küçülerek ortadan kaybolur. Sivilce çeşitleri arasında, iyileşme süresi bakımından fark görülebilir.

Sivilce Tipleri Nelerdir?

Sivilceler genel olarak üç gruba ayrılabilir. Yer aldıkları vücut bölgesine, ortaya çıkardıkları etkiye ve görünüşlerine göre yaygın sivilce türleri şunlardır:

  • Akne Fulminans Tipi Sivilce: Akne fulminans, normal kabul edilmiş sebeplere dayanmayan sivilcelerdir. Hastalık belirtisi olarak ortaya çıkmaları sebebiyle baş ağrısı, yüksek ateş, kemik sızlamaları ve eklem ağrılarıyla karakterize edilmiştir. Özellikle genç insanlarda rastlanan bir sivilce çeşididir.

  • Akne Conglabata Tipi Sivilce: Yüzden çok vücudun omuz, sırt, bel ve kol bölgelerinde görülür. Akne conglabata’lar genital bölgede de rastlanabilecek sivilcelerdir. İltihaplı olmaları sebebiyle can yakıcı bir özellik taşırlar. Yanlışlıkla patlatılma riskine sahiptirler. Kırmızı gövdeli, sarı ya da beyaz uçlu iri sivilceler nadiren bazı hastalıkların habercisi olabilir.

  • Akne Vulgaris Tipi Sivilce: Akne vulgaris, siyah nokta ve standart büyüklükteki sivilce formlarındadır. Burun, yüz, alın ve şakak bölgelerinde gözlemlenen sivilce tipleri akne vulgaristir. Fazla büyük olmamasına rağmen kırmızı görüntüsüyle rahatsız edici duran yüz sivilceleri, yüzde pürüz meydana getiren yağ torbaları ve koyu renkli gözenekler bu gruba dahildir. Ergenlik sivilceleri ve sebebi tam olarak bilinmeyip yetişkinlerde ortaya çıkan küçük sivilceler oldukları için hastalık belirtisi sayılmazlar.

Hangi Hastalıklar Sivilceye Sebep Olur?

Ölçülü bir kişisel bakım rutinine sahip olmayanlar için sivilce, akne, siyah nokta kaçınılmaz problemlerdir. Sivilce karşıtı krem, tonik, jel kullanmayıp kişisel bakımını ihmal eden herkeste farklı sivilceler görülür. Fakat cilt bakımı eksikliğiyle beraber, vücut dengesindeki bazı bozulmalar da sivilce problemini ortaya çıkarabilir. Sivilceye sebep olan hastalıklar arasında yumurtalık kisti ve karaciğer yağlanması dikkat çeker. Yumurtalıklarda kist oluşumu, kadınların hormon dengesini bozabilen bir süreçtir. Karaciğer yağlanması cilt sağlığına doğrudan etki etmese de, sağlıksız beslenmeyle ilişkili olduğu için sivilceleri artırabilir.

Kadınlarda pek çok belirtiye sebep olan polistik over sendromu, vücuttaki yağ salgısını artırarak cilt gözeneklerini tıkayabilecek bir problemdir. Sivilcelenmeyle beraber genital bölgede aşırı kıllanma ve saç dökülmeleri de görülüyorsa sivilcelerinizi sebebi polistik over olabilir. Fizyolojik hastalıklarla beraber, depresyon sebebiyle ortaya çıkan stres de sivilcelenmeyi artırır.

Sivilceli Ciltler İçin Nemlendirici Nasıl Seçilmelidir?

Sivilce ve siyah nokta problemleri yalnızca yağlı ciltlerde görülmez. Kuru yapılı ciltler üzerinde de beyaz iltihaplı sivilce, kırmızı sivilceler ve siyah noktalar meydana gelebilir. Sık kuruyan ciltlerde iltihaplı aknelerin fazla görülmesi mümkündür. Kuruyan cilt gözeneklerinde üremeye başlayan ve ölü deri hücreleriyle beslenen bakteriler, iltihaplanmayı hızlandırabilir. Sivilceli cilt için nemlendirici kullanmak, cilt pürüzlerine engel olurken epidermis tabakasının parlaklığına ve esnekliğine katkıda bulunur.

Nemlendirici çeşitleri, uygun oldukları cilt tiplerine göre sınıflandırılabilir. Yağlı ciltlere uygun nemlendiriciler ve kuru cilt için kullanılan nemlendiriciler farklı özellikler taşır. Eğer cildiniz kuruyup sivilceleniyorsa, yağlı ciltlere hitap eden ürünler kullanılmamalıdır. Cilt tipinizi dikkate almakla beraber, size yol gösterebilecek detaylardan bazıları şöyledir:

  • Sivilcelerinizin ortaya çıkma sebebi
  • Günlük bakımınızı ne sıklıkla gerçekleştirebileceğiniz
  • Hangi ürün seçeneğinin kullanımınıza uygun olduğu

Temel sebebi cilt katmanlarıyla ilişkili olmayıp organ bozukluklarından, hormon dengesizliklerinden ya da alerjik reaksiyonlardan kaynaklanan sivilceler doktor kontrolü gerektirebilir. Günlük olarak kişisel bakımınıza ayırabileceğiniz süre kısıtlıysa, kullanım dozu düşük olan serum ve kremler tercih etmeniz mümkündür. Koyu kıvama sahip kremler, nemli cilde uygulanan jeller, pamukla sürülen tonikler ve damlatılarak kullanılan serumlar farklı kullanıcılara hitap edebilir. Sivilce karşıtı ürünler arasından size uygun olanı seçmeniz, kullanım keyfinizi artıracaktır. 

Sivilceli Cilt İçin Nemlendirici MaruDerm Krem Kullanmak Hangi Avantajları Sağlar?

Sivilceli cilt nemlendirici krem kullanarak tedavi edilebilir. Kuru cilt katmanlarını besleyerek onaran MaruDerm kremlerinin kullanım sıklığı günde en az 2 defadır. Güvenilir ve etkili olan bu kremlerin aktif maddeleri arasında Niacinamide, salisilik asit, prebiyotikler ve probiyotikler bulunur. Kuru ciltlerle beraber yağlı ve karma cilt tipleri de aynı üründen fayda görebilir. Neredeyse tüm cilt tiplerine uygun olan MaruDerm ürünlerinde Oleanolik Asit bulunur. Düzenli olarak kullanılan cilt nemlendiriciler sivilceli cilt yüzeyini arındırarak yüksek koruma sağlar.

Nemlendirici krem kullanmadan önce MaruDerm tonik ya da jel çeşitlerini kullanarak cilt temizliği yapmanız faydalı olur. Çünkü temiz cilt, krem içinde bulunan aktif maddeleri emmekte daha başarılıdır. Göz içi, göz çevresi, dudak yüzeyleri ve burnun iç kısmı dışında yüzünüzün tamamı için nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Cildinizin parlak, esnek ve pürüzsüz bir hal alabilmesi için her gün 2 defa kullanım yapmanız tavsiye edilir. Sivilceli cilt için nemlendirici, düzenli kullanılması halinde yaşlılık belirtilerini de azaltacaktır. İhtiyaçlarınızı karşılayabilecek kaliteli ürünler arıyorsanız doğru yerdesiniz.  

Akne ve Sivilceler ile alaka diğer blog yazılarımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Sivilcelere Savaş Açıyoruz!

Gözenekler Neden Büyür? Gözenekleri Nasıl Sıkılaştırabiliriz?

Akneye Eğilimli Ciltler Nelere Dikkat Etmelidir?

Akne Giderici Bakım Ürünleri Nasıl Kullanılır?

Ergenlik Sivilceleri Gençlerin Korkulu Rüyası

Cildimizde Akneler Neden Oluşur?

Cildimiz Neden Yağlanır?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Önerileri

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ergenlik sivilcesine ne iyi gelir? Ergenlik sivilcesi nedenleri ve tedavisi

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Ergenlik Sivilcelerine Kesin Çözüm

Yağlı ve Akneye Eğilimli Ciltlere Bakım Önerileri

Sivilceler Neden Oluşur? Nasıl Tedavi Edilir?

Akne Nedir Ve Akne Kimlerde Daha Fazla Olur?

Akne Giderici Kullanacaksanız Bunlara Dikkat Edin


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır? Yağlı ciltler için nemlendiricinin önemi konulu bloğumuzu buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir? konulu blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. En iyi sivilce cilt bakım setini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akneye eğilimli ciltler için cilt bakım önerilerini bulabiliceğiniz blog yazımızı buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini www.maruderm.com sitemiz üzerinden alabilirsiniz.

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Bu blog yazımızda sivilceler için uygulayabileceğiniz çözümlerden bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Bu blog yazımızda sivilce ve akne oluşumundan kurtulmanın yollarından bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akneler ile sivilceleri karıştırmamak gerekir. Her ikisi de özellikle ergenlik dönemlerinde ciltte meydana gelse de, akneler sivilcelerin daha iltihaplanmış versiyonlarıdır diyebiliriz.

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler, ergenlik dönemi itibariyle her yaş grubunda muhakkak görülen bir cilt hastalığı olmaktadır. Kimi insanlar önemsemese de son derece hassas bir cilt problemi olmaktadır sivilceler.

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Sivilceler nasıl geçer sorusu pek çok kişi tarafından sürekli sorulmaya devam ediyor. Ergenlik dönemiyle başlayan ve ciltte belirgin sıkıntılar yaşatan sivilce ve akneler, aynı zamanda sağlığa da doğrudan etkiler..

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Bu yazımızda sivilcelerden nasıl kurtulabileceğiniz ile alakalı tüyolar verilmektedir. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret ediniz.

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Cildimizin sivilce ve akne oluşumuna sebebiyet veren pek çok faktör vardır. Öyle ki cilt, başlı başına hassasiyete açık ve çabuk yıpranabilecek bir forma sahip olduğu için, stres, mevsimsel geçişler..

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceler, hem erkekler hem de kadınlar açısından en büyük cilt sorununa dönüşebilir. Özellikle de kadınların yoğun koşturmaca, makyaj, mevsimsel geçiş ve hormonsal değişimler...

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Sivilceler, sadece bayanların değil belli dönemlerde erkeklerin de en fazla dert yandığı cilt sıkıntılarının başında gelmektedir.

Blog Nedir?

Blog ("weblog"un kısaltması), bir konu hakkında düzenli olarak güncellenen içerik (blog yazısı) sunan bir kişi, grup veya şirket tarafından yürütülen çevrimiçi bir dergi veya bilgilendirici web sitesidir. Bilgileri ters kronolojik sırayla sunar ve resmi olmayan veya konuşma tarzında yazılmıştır.

Cilt bakım, saç bakım ve vücut bakım ürünleriyle alakalı tavsiyelere bloğumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güzellik blogu, güzellik, makyaj, saç, moda, cilt bakımı ve diğer güzellikle ilgili konular hakkında içerik barındıran bir web sitesidir. Güzellik blogları ipuçlarını paylaşır, ürünleri gözden geçirir, öğreticiler oluşturur ve trend olan güzellik haberlerini tartışır. Güzellik oldukça görsel bir konu olduğundan, bu bloglar genellikle çok sayıda resim ve video yayınlar.

Güzellik blogcuları başkalarına nasıl güzel olunacağını gösterir. Genellikle resim ve videolarla adım adım öğreticiler yazarlar. Web sitelerinde, YouTube kanallarında, Instagram hesaplarında ve diğer sosyal medya platformlarında ürünleri test eder, inceler ve görüşlerini paylaşırlar.

Güzellik Blogları Türleri

Ne tür bir kitleye odaklanmak istediğinizi seçmek, geliştirdiğiniz içeriği şekillendirmeye yardımcı olacağından, blogunuzun uzun vadeli başarısı için çok önemlidir.

Aşağıdaki blog türlerini göz önünde bulundurun:

Makyaj için Güzellik Blogları: Ürünleri tanıtırken belirli "görünümler" elde etmek için eğitim içeriği sağladıkları için makyajı merkeze alan bloglar modadır.

Açık Ten için Güzellik Blogları: Çok açık tenlerin kendine özgü cilt bakımı ihtiyaçları ve özel makyajı vardır. Soluk tenli bloglar, daha açık ten tonlarıyla en iyi şekilde çalışan belirli görünümler önerir.

Koyu Ten için Güzellik Blogları: Bu blog kategorisi, Siyah, Asyalı ve Latin insanlar için makyaj ve cilt bakımı gibi birden çok cilt tonunu kapsar.

Kırk Üzeri İçin Güzellik Blogları: Elinizden gelenin en iyisini yapmak her yaş için çok önemlidir, bu nedenle daha yaşlı ve daha olgun yetişkinler için bloglar da yaygındır.

Altmışın Üzerindeki Güzellik Blogları: Bu bloglar, yaşlı erkekler ve kadınlar için cilt bakımı, moda ve güzellik konusunda uzmanlaşmıştır.

Devamını Oku..