Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Sivilce Lekesi Nedir, Nasıl Geçer? Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Sivilce Lekesi Nedir, Nasıl Geçer? Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Sivilce Lekesi Nedir, Nasıl Geçer? Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Sivilce lekeleri, mevcut sivilcelerin el veya bir aparat yoluyla tahrip edilmesi nedeniyle oluşmaktadır. Sivilce sıkma işlemi esnasında cilt dokuları büyük ölçüde hasar almaktadır. Oluşan hasar, cilt yüzeyinde kalıcı kahverengi lekeler oluşturmakta ve cilt tonu eşitsizliğine sebebiyet vermektedir. Sivilce lekelerinin oluşmaması için çıkan sivilcelerin tahrip edilmemesi gerekmektedir.

Maruderm, bitki özlerinin güzellik sektörüyle buluşmasını hedefleyerek; kurulduğu günden bu yana müşterilerinin cilt problemlerini çözmeye yardımcı olmaktadır. Maruderm Niacinamide Hyalüronik Asit Panthenol Cilt Bakım Serumu, içerdiği niacinamide molekülü sayesinde; sivilce lekelerinin hızlı bir şekilde onarılmasına olanak tanımaktadır.

Maruderm imzalı tüm cilt bakım ürünleri, anti akne özelliği içmesi nedeniyle; sivilce oluşumunu en aza indirmektedir. Maruderm Cici Cantella Cilt Bakım Kremi, içerdiği Cantella Asaitica bitkisi özleri sayesinde; cilt kusurlarının azalmasına ve sivilce izlerini yok olmasına destek olanlardır. Cilt bariyeri güçlendirici etkisi sayesinde, cildi dış etkenlere karşı korumaktadır.

Sivilce Nedir?

Sivilce, cilt yüzeyindeki fazla yağın gözenekler içerisine dolması ve iltihap oluşturması anlamına gelmektedir. Sivilce oluşumu, pek çok farklı faktörüm bir araya gelmesiyle ortaya çıkmaktadır. Özellikle makyaj kalıntısı ve deri üzerinde biriken kirler; sivilce oluşumunun hızlanmasına zemin hazırlamaktadır. Cildin düzenli olarak temizlenmesi, sivilce oluşumunun önüne geçebilmektedir.

Sivilceler, kronik olarak süregelen cilt problemlerine sebebiyet verebilmektedir. Aşırı düzeyde yoğun ve ağrılı sivilce çıkaran kişilerin, dermatoloji uzmanlarından destek alması gerekmektedir. Antibiyotik etkisi bulunan ilaç ve kremler, dermatoloji uzmanları tarafından kişiye verilmekte ve sivilcenin rahatsız edici tüm etkileri yok edilebilmektedir.

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce oluşumuna sebebiyet verebilecek pek çok farklı faktör bulunmaktadır. Genel olarak yağlı besin tüketmek, yeteri kadar su içmemek ve cilt bakımı rutinlerine önem vermemek; sivilce oluşumunun hızlanmasına neden olmaktadır. Bazı kronik rahatsızlıklar ve yaşam standartları; sivilce oluşumunun ana kaynağı olabilmektedir. Sivilce oluşumunun nedenleri şunlardır:

 1. Hormon bozukluğu.
 2. Regl düzensizliği.
 3. Vitamin eksikliği veya fazlalığı.
 4. Aşırı düzeyde yağlı besin tüketmek.
 5. Sigara ve alkol kullanımı.
 6. Stres ve yoğun kaygı.
 7. Polikistik over sendromu.
 8. Hava kirliliğine maruz kalmak.
 9. Cilt yüzeyinin hava almaması.
 10. Cilt bakım rutinlerine önem vermemek.
 11. Yeteri kadar su içmemek.
 12. Karaciğer rahatsızlıkları.
 13. Diyabet ve hipertansiyon.

Sivilce Lekesi Nedir?

Sivilce lekesi, mevcut durumda var olan sivilcelerin; iyileşme sürecinde tahriş olması ve kalıcı lekelere dönüşmesi olarak tanımlanmaktadır. Sivilce lekesi oluşumunun ana nedeni, var olan sivilcelerin agresif yöntemler kullanarak tedavi edilmeye çalışılmasıdır. Sivilce lekesi oluşumunun önüne geçilmesi için oluşan sivilcelere mümkün olduğunca az temas etmek gerekmektedir.

Sivilce lekeleri, cilt yüzeyinin kötü ve sağlıksız görünmesine neden olmaktadır. Özellikle yüz bölgesinde bulunan sivilce lekeleri, kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir. Makyajla veya kapatıcıyla zor kapanan sivilce lekeleri, çoğu kişinin ömür boyu uğraşmak zorunda kaldığı bir cilt problemidir. Bu lekelerin aradan uzun yıllar geçmeden tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sivilce Lekesi Neden Oluşur?

Sivilce lekesi oluşumunun en temel nedeni, var olan sivilcelerin agresif yöntemler kullanarak sıkılmaya çalışılmasıdır. Tırnaklarla sıkılmaya çalışılan sivilceler, daha fazla kronik hale gelmekte ve kalıcı leke oluşumuna sebebiyet vermektedir. Oluşan sivilcenin çeşitli antibiyotik kremlerle yatıştırılması ve kendi kendine geçmesinin beklenmesi gerekmektedir.

Sigara kullanımı, sivilce lekelerinin oluşmasına etki etmektedir. Sigara nedeniyle yavaşlayan kan dolaşımı, oluşan sivilceyi telafi etmekte zorlanmaktadır. Sivilce lekelerinin çabucak geçmesi için, kan dolaşımını mümkün olduğu kadar arttırmak gerekmektedir. Sigarayı bırakmak, bol bol su içmek ve spor yapmak; kan dolaşımını hızlandıracak aktiviteler olarak sıralanmaktadır.

Sivilce Lekesi Oluşumu Nasıl Önlenir?

Sivilce lekesi oluşumunun önlenmesi için var olan sivilcelerin kesinlikle sıkılmaması gerekmektedir. Oluşan sivilcelerin güzel bir şekilde temizlenmesi ve cildin doğal yağ dengesinin korunması; sivilcenin zamanla sönmesine yardımcı olmaktadır. Sivilceleri el veya bir aparat yoluyla sıkmaya çalışmak, sivilce lekesi oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Maruderm siyah nokta ve sivilce karşıtı tonik, cilt yüzeyinin fazla yağdan arınmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak sivilce karşıtı tonik kullanmak, sivilce oluşumunu azalttığı için sivilce lekesi oluşumunun da önüne geçmektedir. İçeriğindeki yoğun temizleyici asitler sayesinde, cildin doğal yağ dengesinin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Oluşan sivilce lekelerini giderilmesi için bazı cilt bakım rutinlerine daha fazla özen göstermek gerekmektedir. Maruderm peeling maske cilt bakım serumu, cilt yüzeyindeki ölen ve tahrip olan derileri hızlı bir şekilde temizlemektedir. Bu sayede sivilce lekelerinin daha az rahatsız edici görünmesine ve yeni cilt lekesi oluşumunun önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Sivilce lekelerinin geçmesi için ilk olarak yapılması gereken vücudun kan dolaşımını hızlandırmak olmalıdır. Kan dolaşımı hızlandıkça tahrip olan bölgelerin tedavisi daha kolay olmaktadır. Özellikle kansızlığa sebebiyet verecek vitamin eksikliklerinin tedavi edilmesi, sivilce lekelerinin geçmesine ve cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır.

Sigara kullanımının minimuma indirmek hatta tamamen yok etmek, sivilce lekelerinin daha kolay geçmesini sağlamaktadır. Sigara nedeniyle pıhtılaşan kan, sivilce lekelerinin üzerinde durmayacak kadar niteliksiz hale gelmektedir. Bu nedenle sigara içen kişilerin sivilce lekeleri daha çabuk oluşmakta ve daha geç geçmektedir.

Sivilce lekelerinin minimuma indirilmesi için bol miktarda E ve C vitamini içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. E ve C vitamini, cilt yenileyici özelik gösteren vitaminler olarak gösterilmektedir. Bu vitaminleri içeren besinlerin düzenli olarak tüketilmesi, cilt bariyerinin onarılmasına yardımcı olmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..