quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Sigaranın İnsan Cildine Zararları

Sigaranın İnsan Cildine Zararları

Sigara kullanımının insan sağlığına zararları saymakla bitmez. Özellikle sadece sigara içenler değil, sigara dumanına maruz kalan pasif içicilerin de birçok açıdan zarar görebileceği gerçeğini de göz önüne almamız gerekir. Bu zararların içerisinde de cilt sağlığı sigara tarafından fazlaca tehdit altına alınabilir. Bu kapsamda da bizler de bu yazımızda sigaranın cilde karşı yaşatma olasılığı yüksek zararları ele alarak değerlendirmek istedik. Her ne kadar çoğu kullanıcı olmak üzere hepimiz az çok sigaranın insan bedeninde ne tarz sıkıntılar oluşturabileceğinin bilinciyle hareket etmiş olsak da, bu tarz tehlikeli etmenleri de biraz daha geniş bir yelpaze üzerinden incelemenin de faydası olacağı düşüncesindeyiz.

Sigaranın insan bedenine bu denli zarar vermesinin ana sebebi içerisinde bulundurmakta olduğu maddelerdir. İçerisinde kanserojen kimyasallar bulunduran sigaralar, dokularda, solunum yollarında, akciğerlerde, üreme sistemlerinde, damar ve kalp sitemlerinde arızalar yaşanmasına sebebiyet verir. Yani kısacası düzenli sigara kullanımı tüm vücutta yavaş ve bazen hızlı bir şekilde gerçekleşebilecek bir yıkım sürecinin başlangıcı anlamına gelmektedir. Bu sebepten dolayı da cildin tüm yapısını ve hücre dengesini bozacak şekilde zararlar oluşturması da çok fazladır. Cildin gözeneklerinin tıkanma olasılığı her zaman mümkün ve her türlü dış etmene karşı da müsait bir konumdadır. Bu sebepten dolayı da sigara kullanımı ve sigara dumanı cildin daha çabuk tahriş almasına sebebiyet verecek etkileşimleri de beraberinde getirebilir.

Sigara kullanımı, ciltte dejenarasyon oluşturabilecek en önemli sebeplerden birisidir. Ayrıca cildin bozulmasına sebebiyet verecek olan unsuru da sadece nikotin değildir. Sigaralar aynı zamanda zifir içermektedir. Zifir maddesi de damarlar içerisinde bulunan daraltıcı etkiye sahip olduğu için, daralan damarlar dokunun bozulmasına ve cildin doğrudan zarar görmesine sebebiyet verecektir. Bu kapsamda da sigara kullanımı oksijelenme, beslenme sorunlarıyla cildin kurumasına, cildin tam anlamıyla beslenememesine ve kırışıklanmalar ile pullanmaların çıkmasına sebebiyet verebilir. Aynı zamanda da yaşlanma konusunda da bir hızlanma sürecinin tetikleyicidir. Cildinizde anlam veremeyeceğiniz türden lekelerin çıkması sigara kullanımıyla mümkün olabilir.

Sigara Cildi Yaşlı Gösterir!
 

Gerçek şu ki; yoğun bir şekilde sigara tüketenlerin cildinde yaşlılık belirtileri çok fazla kendisini göstermiş olacaktır. Bu belirtileri de şu şekilde sıralamak isteriz;

·Ciltte çizgilenme

·Ciltte kırışıklıkların çıkmaya başlaması

·Kuruluk ve çatlakların oluşması

·Göz altı ve çevresinin morarması, sarkması

Ciltte renk değişimlerinin meydana gelmesi

Bu tarz sorunlar, sigaranın da desteklediği yaşlılık belirtilerinin açığa çıkmasını, daha hızlı bir sürece geçiş yapmasını sağlayacak sorunlardır. Öyle ki sizler de hayatınızda muhakkak sigara yüzünden cildinde değişimlere maruz kalan bir insanla karşılaşmışsınızdır. Çünkü sigaranın cilde olan ilk etkisi ciltteki mevcut rengin değişmesidir. Bu hem cildin belli bölgelerinde lekelenmeler, hem de belli bir süreç içerisinde cilt renginizin tamamen değişmesini destekleyici bir süreci ortaya çıkartır. Bununla birlikte de sigara yapısı gereği kılcal damaların daralmasına sebebiyet verir. Aynı zamanda da cildinizin yeteri düzeyde kan alamamasına neden olur. Bununla birlikte de vücudunuzda bir bitkinlik hissi kendisini gösterir ve cildiniz kurumaya, eskisi kadar sağlıklı bir şekilde nefes alamamaya başlar. Günden güne şekil alan bu tarz süreçler ise, ciltte sürekli artışı mümkün olacak bir solma durumunu meydana getirecektir. Damar daralmasının etki ettiği en önemli bölgelerden birisi de vücudun onarım sistemidir. Sigaraya sürekli maruz kalan dudak bölgesi ve çevresinde çökme, morarma meydana gelir. Aynı zamanda da kırışıklıklar ile ince çizgilerin önüne geçilmesi de güçleşir. Çünkü sigara dumanı belli bir süreç sonrasında sürekliliği olacak kas kasılmalarını beraberinde getirecektir. Kas kasılmaları ise kırışıklıkların daha belirgin haller almasına sebebiyet verebilir. Aynı zamanda cildin bir diğer hassas bölgesi de göz altı ve çevresidir. Göz altları sigaranın olumsuz etkilerine en çabuk maruz kalacak bölgelerin başında gelir. Ancak şunu da bilmenizi isteriz ki sigarayı bıraktığınız zamanlarda da uygulayacağınız bakım düzeni sayesinde, en çabuk iyileşme aşaması oluşturacak olan bölgelerden birisi de göz altları ve çevresi olacaktır. Bu sebepten de sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuzun kötü hücrelerden arınmasını da destekleyici bir bakım sürecinin başlangıcını gerçekleştirmenizi öneririz. Bu süreci başlatmak, sizin açınızdan çok daha verimli sonuçları beraberinde getirebilir.

Tüm bunların yanı sıra sigara, hücreleri çok çabuk aksidasyona uğratacak etkilere sahiptir. Bu sebepten dolayı da genel anlamda cildin yaşlanma süreci de hızlı bir şekilde gerçekleşecektir. Kimi insanların sigarayı bırakma konusunda çok fazla zorlanma olasılığı da var tabi. Bu sebepten de sigarayı da bırakamıyorsak eğer kendimize içsel ve dışsal anlamda fazlaca önem göstermemiz gerekmektedir. Vitamin ve mineral takviyeleri uygulamalı, aynı zamanda da cilt bakım seti desteğiyle de cildinize ihtiyaç duyulan sağlık ve bakım komplekslerini de uygulamaya almalısınız. Cildinize hücre yenileyici katkılar sağladığınız zaman, belli bir süreç içerisinde sigara kullanımını da en aza indirme olasılığınızda artış gözlenmiş olacaktır.

Cilde İyi Gelecek Ürünler Nelerdir?
 

Sigara kullanımı cilde çok fazla zararlı etki oluşturur. Cilt kurumları, akne ve sivilceler, çatlaklar, yağlanmalar ve daha birçok etmen. Bu tarz etkiler insan bedeniyle de orantılı bir şekilde değişkenlikler göstereceği için, sizlerin sigara kullansanız dahi cilt bakımında önemsemeniz gereken belli başlı noktalar olmalı. Öncelikle cildinizi daima temiz tutma konusunda özenli olun. Kıyafetlerinizden tutup da günlük duş düzenine kadar birçok noktada sizlerin titiz davranmanız cildinizin çok daha sağlıklı bir şekilde kalmasını destekler. Ayrıca Maruderm markasının cilt bakım seti ürünleri de cildinizin ihtiyacı olan bakım ve sağlığa ulaşmasını destekleyici ürünler olmaktadır.

Nemlendirici Kremler
 

Nem her ciltte ihtiyaç oluşturan bir detaydır. Yani nemli cilt yaşlanmanın önüne geçer ve çok daha sağlıklı bir beden yapısına kavuşmanızı da desteklemiş olur. Sigara kullananların ise cildinin çok daha fazla kuru olduğu gözlenir. İşte bu sebepten dolayı da gece ve gündüz olmak üzere bakım kremler, nemlendirici krem takviyelerinde bulunmanızı öneriyoruz. Nemlendirici krem kullanımını düzenli yaptığınız zaman, cildin kurumasının önüne geçer, ölü hücrelerin de yok olmasını destekleyebilirsiniz. Bu süreçte ne olursa olsun verim alacağınız bir yapıya da kavuşabilir, bu sayede de çok daha sağlıklı bir sürece dahil olma şansını yakalayabilirsiniz.

Bunun dışında da nemlendirici kremler, serum takviyeleri ve cilde iyi gelecek birçok etkili cilt bakım seti kullanımını da gerçekleştireceğiniz bir süreç mümkün. Sigara içmek cilde yoğun ölçüde zararlar verecektir. Ancak bu zararları telafi etmek sizin elinizde olacak bir durum. Önemli olan şey de ilgi alakayı asla kesmeyerek cildinize gerekli olan bakımı uygulamak. Ve tabii ki de mümkün mertebe sigaran uzak durmak… Bu çoğu tiryaki için çok zor bir süreç ancak üzerine düşüp çeşitli yöntemleri deneyerek sigaradan kurtulma şansına erişebilirsiniz. Tıpkı cilt bakımında olduğu gibi sigara bırakma sürecinde de biraz sabır ve istikrarın sağlanması pek çok etkiyi ve verimli sonuçları da beraberinde getirebilir.

Unutmayın uzun ve sağlıklı bir yaşam için sigaradan uzak kalmalısınız.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır? Yağlı ciltler için nemlendiricinin önemi konulu bloğumuzu buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir? konulu blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. En iyi sivilce cilt bakım setini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akneye eğilimli ciltler için cilt bakım önerilerini bulabiliceğiniz blog yazımızı buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini www.maruderm.com sitemiz üzerinden alabilirsiniz.

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Bu blog yazımızda sivilceler için uygulayabileceğiniz çözümlerden bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Bu blog yazımızda sivilce ve akne oluşumundan kurtulmanın yollarından bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akneler ile sivilceleri karıştırmamak gerekir. Her ikisi de özellikle ergenlik dönemlerinde ciltte meydana gelse de, akneler sivilcelerin daha iltihaplanmış versiyonlarıdır diyebiliriz.

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler, ergenlik dönemi itibariyle her yaş grubunda muhakkak görülen bir cilt hastalığı olmaktadır. Kimi insanlar önemsemese de son derece hassas bir cilt problemi olmaktadır sivilceler.

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Sivilceler nasıl geçer sorusu pek çok kişi tarafından sürekli sorulmaya devam ediyor. Ergenlik dönemiyle başlayan ve ciltte belirgin sıkıntılar yaşatan sivilce ve akneler, aynı zamanda sağlığa da doğrudan etkiler..

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Bu yazımızda sivilcelerden nasıl kurtulabileceğiniz ile alakalı tüyolar verilmektedir. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret ediniz.

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Cildimizin sivilce ve akne oluşumuna sebebiyet veren pek çok faktör vardır. Öyle ki cilt, başlı başına hassasiyete açık ve çabuk yıpranabilecek bir forma sahip olduğu için, stres, mevsimsel geçişler..

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceler, hem erkekler hem de kadınlar açısından en büyük cilt sorununa dönüşebilir. Özellikle de kadınların yoğun koşturmaca, makyaj, mevsimsel geçiş ve hormonsal değişimler...

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Sivilceler, sadece bayanların değil belli dönemlerde erkeklerin de en fazla dert yandığı cilt sıkıntılarının başında gelmektedir.

Blog Nedir?

Blog ("weblog"un kısaltması), bir konu hakkında düzenli olarak güncellenen içerik (blog yazısı) sunan bir kişi, grup veya şirket tarafından yürütülen çevrimiçi bir dergi veya bilgilendirici web sitesidir. Bilgileri ters kronolojik sırayla sunar ve resmi olmayan veya konuşma tarzında yazılmıştır.

Cilt bakım, saç bakım ve vücut bakım ürünleriyle alakalı tavsiyelere bloğumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güzellik blogu, güzellik, makyaj, saç, moda, cilt bakımı ve diğer güzellikle ilgili konular hakkında içerik barındıran bir web sitesidir. Güzellik blogları ipuçlarını paylaşır, ürünleri gözden geçirir, öğreticiler oluşturur ve trend olan güzellik haberlerini tartışır. Güzellik oldukça görsel bir konu olduğundan, bu bloglar genellikle çok sayıda resim ve video yayınlar.

Güzellik blogcuları başkalarına nasıl güzel olunacağını gösterir. Genellikle resim ve videolarla adım adım öğreticiler yazarlar. Web sitelerinde, YouTube kanallarında, Instagram hesaplarında ve diğer sosyal medya platformlarında ürünleri test eder, inceler ve görüşlerini paylaşırlar.

Güzellik Blogları Türleri

Ne tür bir kitleye odaklanmak istediğinizi seçmek, geliştirdiğiniz içeriği şekillendirmeye yardımcı olacağından, blogunuzun uzun vadeli başarısı için çok önemlidir.

Aşağıdaki blog türlerini göz önünde bulundurun:

Makyaj için Güzellik Blogları: Ürünleri tanıtırken belirli "görünümler" elde etmek için eğitim içeriği sağladıkları için makyajı merkeze alan bloglar modadır.

Açık Ten için Güzellik Blogları: Çok açık tenlerin kendine özgü cilt bakımı ihtiyaçları ve özel makyajı vardır. Soluk tenli bloglar, daha açık ten tonlarıyla en iyi şekilde çalışan belirli görünümler önerir.

Koyu Ten için Güzellik Blogları: Bu blog kategorisi, Siyah, Asyalı ve Latin insanlar için makyaj ve cilt bakımı gibi birden çok cilt tonunu kapsar.

Kırk Üzeri İçin Güzellik Blogları: Elinizden gelenin en iyisini yapmak her yaş için çok önemlidir, bu nedenle daha yaşlı ve daha olgun yetişkinler için bloglar da yaygındır.

Altmışın Üzerindeki Güzellik Blogları: Bu bloglar, yaşlı erkekler ve kadınlar için cilt bakımı, moda ve güzellik konusunda uzmanlaşmıştır.

Devamını Oku..