Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Sigaranın Cilt Üzerindeki Etkileri

Sigaranın Cilt Üzerindeki Etkileri

Sigaranın Cilt Üzerindeki Etkileri

Sigara, içeriğinde bulunan kompleks yapılı kanserojen maddeler nedeniyle; cilt sağlığı başta olmak üzere tüm vücut sistemlerini olumsuz etkilemektedir. Sigara nedeniyle oraya çıkan kronik hastalıklar, her geçen gün yaygınlaşarak; toplum sağlığını riske atmaktadır. Sigara kullanımını bırakmakta zorlanan kişilerin, uzman sağlık hizmetlerinden yardım alması gerekmektedir.

Sigaranın cilt üzerindeki etkileri, cilt sağlığının hızlı bir şekilde bozulmasına ve cildin birçok hastalığa daha yatkın hale gelmesine neden olmaktadır. Bağımlı olarak sigara içen kişiler, erken yaşlanma belirtileri göstermektedirler. Cilt lekesi ve cilt tonu eşitsizliği problemleri de sigara kullanımından kaynak almaktadır. Cilt sağlığının korunması ve geliştirilmesi için sigara kullanımının bırakılması gerekmektedir.

Kişiler, sigara kullanımını bıraktığı andan itibaren; hızlı bir şekilde iyileşme göstermektedir. Söz konusu iyileşme, kendisini en çok cilt sağlığı üzerinde göstermektedir. Sigara kullanımının bırakılması halinde, cilt dokuları kendini toparlamakta ve kişi daha sağlıklı görünmektedir. Cilt dokularına büyük ölçüde zarar veren sigara kullanımı, cilt hastalıklarının en temel nedenleri arasında yer almaktadır.

Sigaranın Cilde Etkisi

  1. Kırışıklık Oluşumu

Kırışıklıklar, cilt dokularının kolajen üretimi bakımından zayıflaması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. İlerleyen yaş ve stres gibi faktörler, kırışıklıkların çoğalmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte, sigara kullanan kişilerin; kırışıklık oluşumuna daha yatkın olduğu görülmektedir. Sigaranın cilt üzerindeki etkileri, kırışıklık oluşumunun artmasına sebebiyet vermektedir.

Sigara nedeniyle oluşan kırışıklıkların, uygun tedavi yöntemleriyle giderilmesi mümkündür. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, etkili bir performans sunmaları nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Maruderm Kolajen ve Hyalüronik Asit Anti – Age Cilt Bakım Serumu, sigara kullanımı nedeniyle ortaya çıkan yaşlanma belirtilerinin; kademeli olarak azalmasına ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

  1. Sivilce ve Siyah Nokta Problemleri

Sigaranın içerisinde bulunan zararlı maddeler ve kullanım esnasında yaydığı zehirli duman; cilt dokularındaki sebum dengesini bozmaktadır. Sebum dengesi bozulan cilt dokuları ise sivilce oluşumuna daha yatkın hale gelmektedir. Hücre moleküllerinin tüm işleyişini bozan sigara kullanımı, kronik sivilce problemi ve kötü görünümlü siyah noktaların en yaygın nedenleri arasında yer almaktadır.

Maruderm Gözenek Sıkılaştırıcı Siyah Nokta ve Akne Karşıtı BHA Tonik, sigara nedeniyle oluşan yağlı cilt probleminin; mümkün olan en kısa sürede çözülmesine ve kişinin daha temiz bir cilt yapısına sahip olmasını mümkün kılmaktadır. İçeriğinde bulunan BHA asitleri, sigara dumanının cilt üzerinde bıraktığı kirli görünümü yok etmektedir. Sivilce ve siyah nokta oluşumunu en aza indiren BHA tonik, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

  1. Cilt Lekesi Oluşumu

Cilt lekeleri, hücre ölümü ve melanin fazlalığı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Yaygın bir cilt problemi olan leke oluşumu, güneş ışınları ve stres gibi faktörlerden de kaynak almaktadır. Sigara kullanımı, leke oluşturan tüm bu faktörlerin; etki düzeyini arttırmaktadır. Cildin doğal pigmentlerini bozarak, cilt lekelerinin hızlı bir şekilde oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Maruderm SPF + 50 Leke Karşıtı Güneş Kremi, sigaranın cilt yüzeyinde oluşturduğu hassasiyeti azaltarak; güneş ışınlarının zararlarını en aza indirmektedir. Leke karşıtı yapısı ile cilt lekesi oluşumunun önüne geçerek; yüz bütünlüğünün korunmasına yardımcı olmaktadır. İçeriğinde bulunan renk açıcı bileşenler, bir güneş kreminden beklenen tüm özelliklerin karşılanmasını mümkün kılmaktadır.

Cilt Lekesine Neden Olan Durumlar

  1. Cilt Tonu Eşitsizliği

Cilt tonu eşitsizliği, sigaranın cilde olan zararlı nedeniyle oraya çıkabilmektedir. Sigara dumanının yoğun olarak değdiği bölgeler, daha sarı veya kahverengi bir renge bürünmektedir. Bu durum, kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmekte ve yüz bütünlüklerinin bozulmasına sebebiyet vermektedir. Sigara kullanımı nedeniyle ortaya çıkan cilt tonu eşitsizliği, kişilerin özgüvenlerini düşürmektedir.

Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı Bakım Kremi, sigara nedeniyle oluşan sararma ve kararma durumunun azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt yüzeyinde oluşan koyu izler ve cildin tek bir tondan oluşmaması, beyazlatıcı etki gösteren kremler yardımıyla azaltabilmektedir. Cilt beyazlatıcı krem, işlevsel özellikleri sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir.

  1. Kötü Kokulu Ter

Sigara kullanımı, içeriğinde bulunan zararlı maddeler nedeniyle salgı bezlerinin anormal çalışmasına neden olmaktadır. İnsan vücudu, sigaranın zararları ve olumsuz etkilerini vücut dışına atmaya çalışmaktadır. Bu durum, ter ve diğer vücut sıvılarını kokusu üzerinde etkili olmaktadır. Sigara, ter kokusunun ağırlaşmasına ve kişinin sosyal anlamda sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır.

Sigaranın cilde zararları, birçok farklı şekilde kendini göstererek; kişi hayatının kalite düzeyini düşürmektedir. Sosyal yaşamın rahatsız ve külfetli geçmesine neden olan sigara kullanımı, uzman doktorların sağladığı yönergelerle bırakılmaktadır. Sigarayı bırakmak konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin, uzman sağlık personellerinden destek alması; sürecin tekrar etmemesi adına önem arz etmektedir.

Sigaranın Terleme Üzerindeki Etkisi

  1. Gözaltı Morlukları

Sigaranın cilde verdiği zararlar, göz çevresi problemlerinin de çoğalmasına neden olmaktadır. Gözaltı morlukları, kaz ayakları ve torbalanmalar; sigaranın cilde olan zararları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri, sigara nedeniyle ortaya çıkan gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Maruderm Caffeine Peptid Hyalüronik Asit Göz Çevresi Serumu, sigaranın cilde verdiği zararları; en iyi şekilde gidermektedir. Göz çevresinin daha sağlıklı görünmesine ve gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olan yüz serumu, doğal içeriklerden oluşması nedeniyle; oldukça fazla rağbet görmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..