Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Shea Yağı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Shea Yağı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Shea Yağı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Cilt bakımında kullanılan aromatik bitkiler, shea yağı gibi mucizevi ürünlerin elde edilmesine olanak tanımaktadır. Shea yağı, Afrika menşeili bir bitkinin özlerinden elde edilmektedir. Shea bitkisi, bünyesinde bulunan meyveler aracılığıyla; besleyici ve onarıcı bir yağ üretmektedir. Bu mucizevi yağ, güzellik ve gıda ürünlerinin hammaddesi olarak kullanılmaktadır.

Burkina Faso ve Gana ülkelerinden ithal edilen shea meyvesi, soğuk sıkım işlemlerinden geçerek yağ haline getirilmektedir. Elde edilen bu değerli yağ, gıda ürünlerinin aroması olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, shea yağının cilt üzerinde de sayısız faydası bulunmaktadır. Güzellik sektörü, bu mucizevi bitkinin faydalarından sıklıkla yararlanmaktadır.

Çikolata endüstrisinde sıklıkla kullanılan shea yağı, cilt dokularının doğal olarak beslenmesine olanak tanımaktadır. Nem ve yağ dengesi konusunda mükemmel bir etki gösteren shea yağı, güzellik sektörünün en vazgeçilmez doğal ürünleri arasında yer almaktadır. Sayısız faydası ile öne çıkan shea yağı, cilt yüzeyine doğrudan uygulansa dâhi; mükemmel sonuçlara imza atmaktadır.  

Shea Yağı Nedir?

Afrika menşeili ülkelerden ithal edilen shea meyvesi, bünyesinde bulunan yağ asitleri ile cilt sağlığının iyileşmesine destek olmaktadır. Doğal nem bombası olarak da adlandırılan shea yağı, geleneksel tıbbın uzun yıllardır kullandığı ürünler arasında yer almaktadır. Mis kokusu ve sakinleştirici özelliği ile öne çıkan shea yağı, aromaterapi uygulamalarında da sıklıkla kullanılmaktadır.

Karite yağı adıyla da bilinen shea; esansiyel ürünler arasında yer almakta ve kozmetik ürünlerin yapımında kullanılmaktadır. Gıda sektöründe ise kakao ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılan shea yağı; yoğun kıvamı ve besleyici özelliği sayesinde, genel vücut sağlığının gelişmesine katkı sağlamaktadır. Yüzlerce yıldır şifa amacıyla kullanılan shea yağı, günümüzün en önemli bitki özleri arasında yer almaktadır.

Shea Yağı Ne İşe Yarar?

Afrika’dan ithal edilen shea yağı, cilt ve saç sağlığı üzerinde birçok fayda sağlamaktadır. Shea ağacının ceviz büyüklüğündeki meyveleri, soğuk sıkım işlemiyle ezilmekte ve shea yağı ortaya çıkmaktadır. Doğal ve sağlıklı bir ürün olan shea yağı, cilt sağlığı problemlerinin giderilmesi amacıyla piyasaya sürülmektedir. Saf shea yağına ulaşmak zor olsa da; kişiler shea içeren bakım ürünlerinden yararlanmaktadır.

Shea yağı, A ve E vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. İçeriğindeki onlarca farklı mineral, cilt sağlığının ve genel vücut sistemlerinin daha nitelikli olabilmesine olanak tanımaktadır. Cilt yüzeyine doğrudan uygulandığında, yaşlanma karşıtı bakım ürünü etkisi gösteren shea yağı; üstün nitelikli özellikleri sayesinde güzellik sektörünün en vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır.

Shea Yağı Nasıl Kullanılır?

Değerli özler arasında yer alan shea yağı, ham haliyle veya seyreltilmiş formda kullanılabilmektedir. Cilt veya saç bakım rutinine eklenen shea yağı, saf haliyle aktarlardan alınabilmektedir. Cilt yüzeyine uygulandığında oldukça kısa bir sürede etki gösteren shea yağı, saç diplerine uygulandığında da son derece faydalı olmaktadır. Saç dökülmesi ve kepeğe karşı mükemmel bir performans sergileyen shea, üstün nitelikli özellikleri sayesinde diğer bitki özleri arasında öne çıkmaktadır.

Shea yağı, cilde veya saça doğrudan uygulanabileceği gibi bakım ürünleri aracılığıyla da kullanılabilmektedir. Shea yağı içeren bakım ürünleri, besleyici ve onarıcı özellikleri sayesinde; cilt veya saç sağlığının gelişmesine olanak tanımaktadır. Söz konusu ürünler, düzenli olarak kullanılması halinde; istenilen cilt ve saç yapısının mümkün olan en kısa sürede kazanılmasını sağlamaktadır. Faydalı özellikleriyle öne çıkan shea yağı etkileri, cilt ve saç sağlığının gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Shea Yağının Faydaları Nelerdir?

Cilt ve genel vücut sağlığına etki eden shea yağının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Shea yağı, mükemmel bir nemlendirici olması nedeniyle; cilt bakım kremi olarak kullanılmaktadır. Cilt yüzeyinin onarılmasını ve doğal olarak nemlendirilmesine olanak tanımaktadır.
 2. Sert ve soğuk geçen kış aylarında, dudak nemlendiricisi olarak kullanılabilmektedir.
 3. Shea yağı, cilt yüzeyine doğrudan uygulandığında; eklem ve kas ağrılarının azalmasında etkili olmaktadır.
 4. Hamlama veya yorulma gibi durumlarda, aromaterapi ürünü olarak kullanılmakta ve kişilerin daha dinç ve sağlıklı hissetmesine yardımcı olmaktadır.
 5. Shea yağı, içeriğindeki yoğun asitler sayesinde; gribal enfeksiyon veya soğuk algınlığı gibi durumlarda, burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 6. İshal, gastrit veya reflü gibi hastalıkların, daha az belirti göstermesine yardımcı olmaktadır.
 7. Shea yağı, bariyer onarıcı ve güçlendirici etkisi sayesinde; cilt lekelerinin ve sivilce oluşumunun azalmasına olanak tanımaktadır.
 8. Shea yağı, güçlü bir antibiyotik olması nedeniyle; iltihaplı sivilce veya enfeksiyon gibi durumların önüne geçebilmektedir.
 9. Shea yağı, doğum veya kilo alma gibi durumlardan sonra oluşan çatlakların, kademeli olarak azalmasına destek olmaktadır.
 10. Saç tellerini beslemesi ve saç dökülmesini azaltması nedeniyle öne çıkan shea yağı, saç bakım yağı olarak da kullanılmaktadır.

Shea Yağının Kullanım Alanları

Shea yağının faydaları, birçok farklı alanda kullanılabilmesine neden olmaktadır. Gıda ve kozmetik sektörü başta olmak üzere, pek çok farklı alan; shea yağının mucizevi etkilerinden sıklıkla yararlanmaktadır. En yaygın haliyle güzellik sektöründe kullanılsa da; psikoterapi ve masaj gibi uygulamalarda da kullanıldığı görülmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..