Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Shea Yağı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Shea Yağı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Shea Yağı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Cilt bakımında kullanılan aromatik bitkiler, shea yağı gibi mucizevi ürünlerin elde edilmesine olanak tanımaktadır. Shea yağı, Afrika menşeili bir bitkinin özlerinden elde edilmektedir. Shea bitkisi, bünyesinde bulunan meyveler aracılığıyla; besleyici ve onarıcı bir yağ üretmektedir. Bu mucizevi yağ, güzellik ve gıda ürünlerinin hammaddesi olarak kullanılmaktadır.

Burkina Faso ve Gana ülkelerinden ithal edilen shea meyvesi, soğuk sıkım işlemlerinden geçerek yağ haline getirilmektedir. Elde edilen bu değerli yağ, gıda ürünlerinin aroması olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, shea yağının cilt üzerinde de sayısız faydası bulunmaktadır. Güzellik sektörü, bu mucizevi bitkinin faydalarından sıklıkla yararlanmaktadır.

Çikolata endüstrisinde sıklıkla kullanılan shea yağı, cilt dokularının doğal olarak beslenmesine olanak tanımaktadır. Nem ve yağ dengesi konusunda mükemmel bir etki gösteren shea yağı, güzellik sektörünün en vazgeçilmez doğal ürünleri arasında yer almaktadır. Sayısız faydası ile öne çıkan shea yağı, cilt yüzeyine doğrudan uygulansa dâhi; mükemmel sonuçlara imza atmaktadır.  

Shea Yağı Nedir?

Afrika menşeili ülkelerden ithal edilen shea meyvesi, bünyesinde bulunan yağ asitleri ile cilt sağlığının iyileşmesine destek olmaktadır. Doğal nem bombası olarak da adlandırılan shea yağı, geleneksel tıbbın uzun yıllardır kullandığı ürünler arasında yer almaktadır. Mis kokusu ve sakinleştirici özelliği ile öne çıkan shea yağı, aromaterapi uygulamalarında da sıklıkla kullanılmaktadır.

Karite yağı adıyla da bilinen shea; esansiyel ürünler arasında yer almakta ve kozmetik ürünlerin yapımında kullanılmaktadır. Gıda sektöründe ise kakao ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılan shea yağı; yoğun kıvamı ve besleyici özelliği sayesinde, genel vücut sağlığının gelişmesine katkı sağlamaktadır. Yüzlerce yıldır şifa amacıyla kullanılan shea yağı, günümüzün en önemli bitki özleri arasında yer almaktadır.

Shea Yağı Ne İşe Yarar?

Afrika’dan ithal edilen shea yağı, cilt ve saç sağlığı üzerinde birçok fayda sağlamaktadır. Shea ağacının ceviz büyüklüğündeki meyveleri, soğuk sıkım işlemiyle ezilmekte ve shea yağı ortaya çıkmaktadır. Doğal ve sağlıklı bir ürün olan shea yağı, cilt sağlığı problemlerinin giderilmesi amacıyla piyasaya sürülmektedir. Saf shea yağına ulaşmak zor olsa da; kişiler shea içeren bakım ürünlerinden yararlanmaktadır.

Shea yağı, A ve E vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. İçeriğindeki onlarca farklı mineral, cilt sağlığının ve genel vücut sistemlerinin daha nitelikli olabilmesine olanak tanımaktadır. Cilt yüzeyine doğrudan uygulandığında, yaşlanma karşıtı bakım ürünü etkisi gösteren shea yağı; üstün nitelikli özellikleri sayesinde güzellik sektörünün en vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır.

Shea Yağı Nasıl Kullanılır?

Değerli özler arasında yer alan shea yağı, ham haliyle veya seyreltilmiş formda kullanılabilmektedir. Cilt veya saç bakım rutinine eklenen shea yağı, saf haliyle aktarlardan alınabilmektedir. Cilt yüzeyine uygulandığında oldukça kısa bir sürede etki gösteren shea yağı, saç diplerine uygulandığında da son derece faydalı olmaktadır. Saç dökülmesi ve kepeğe karşı mükemmel bir performans sergileyen shea, üstün nitelikli özellikleri sayesinde diğer bitki özleri arasında öne çıkmaktadır.

Shea yağı, cilde veya saça doğrudan uygulanabileceği gibi bakım ürünleri aracılığıyla da kullanılabilmektedir. Shea yağı içeren bakım ürünleri, besleyici ve onarıcı özellikleri sayesinde; cilt veya saç sağlığının gelişmesine olanak tanımaktadır. Söz konusu ürünler, düzenli olarak kullanılması halinde; istenilen cilt ve saç yapısının mümkün olan en kısa sürede kazanılmasını sağlamaktadır. Faydalı özellikleriyle öne çıkan shea yağı etkileri, cilt ve saç sağlığının gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Shea Yağının Faydaları Nelerdir?

Cilt ve genel vücut sağlığına etki eden shea yağının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Shea yağı, mükemmel bir nemlendirici olması nedeniyle; cilt bakım kremi olarak kullanılmaktadır. Cilt yüzeyinin onarılmasını ve doğal olarak nemlendirilmesine olanak tanımaktadır.
 2. Sert ve soğuk geçen kış aylarında, dudak nemlendiricisi olarak kullanılabilmektedir.
 3. Shea yağı, cilt yüzeyine doğrudan uygulandığında; eklem ve kas ağrılarının azalmasında etkili olmaktadır.
 4. Hamlama veya yorulma gibi durumlarda, aromaterapi ürünü olarak kullanılmakta ve kişilerin daha dinç ve sağlıklı hissetmesine yardımcı olmaktadır.
 5. Shea yağı, içeriğindeki yoğun asitler sayesinde; gribal enfeksiyon veya soğuk algınlığı gibi durumlarda, burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olmaktadır.
 6. İshal, gastrit veya reflü gibi hastalıkların, daha az belirti göstermesine yardımcı olmaktadır.
 7. Shea yağı, bariyer onarıcı ve güçlendirici etkisi sayesinde; cilt lekelerinin ve sivilce oluşumunun azalmasına olanak tanımaktadır.
 8. Shea yağı, güçlü bir antibiyotik olması nedeniyle; iltihaplı sivilce veya enfeksiyon gibi durumların önüne geçebilmektedir.
 9. Shea yağı, doğum veya kilo alma gibi durumlardan sonra oluşan çatlakların, kademeli olarak azalmasına destek olmaktadır.
 10. Saç tellerini beslemesi ve saç dökülmesini azaltması nedeniyle öne çıkan shea yağı, saç bakım yağı olarak da kullanılmaktadır.

Shea Yağının Kullanım Alanları

Shea yağının faydaları, birçok farklı alanda kullanılabilmesine neden olmaktadır. Gıda ve kozmetik sektörü başta olmak üzere, pek çok farklı alan; shea yağının mucizevi etkilerinden sıklıkla yararlanmaktadır. En yaygın haliyle güzellik sektöründe kullanılsa da; psikoterapi ve masaj gibi uygulamalarda da kullanıldığı görülmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..