Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Selülit Nedir? Selülit Nasıl Geçer? Hangi Yiyecekler Selülite Neden Olur?

Selülit Nedir? Selülit Nasıl Geçer? Hangi Yiyecekler Selülite Neden Olur?

Selülit Nedir? Selülit Nasıl Geçer? Hangi Yiyecekler Selülite Neden Olur?

Kusursuz cilt ve pürüzsüz bacak görünümünün, önündeki en büyük engeller arasında yer alan selülit; kadınların korkulu rüyası olarak nitelendirilmektedir. Sıklıkla kalça ve üst bacak bölgesinde oluşan selülit, lokal bir bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Vücudun bazı bölgelerinde, yağlanma nedeniyle oluşan deforme görünüm; selülit oluşumunun temel sebebi olarak gösterilmektedir.

Özellikle yaz aylarında, kişilerin sıkıntı çekmesine neden olan selülit görünümü; fazla yağ birikimi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Portakal kabuğuna benzeyen selülit, kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir. Kadın bireylerde daha sık görülen bu bozukluk, bazı kozmetik veya klinik tedavi yöntemleri ile nispeten giderilebilmektedir.

Selülit Neden Oluşur?

Selülit nedenleri, birçok farklı faktörden kaynak alarak ortaya çıkmaktadır. Bilimsel açıdan, deri altındaki yağ tabakasının deforme olması anlamına gelmektedir. Ancak bu deforme oluşumunun, tek ve kesin bir nedeni bulunmamaktadır. Birden fazla nedenle ortaya çıkmakta olan bu problem, şu faktörlerden beslenmektedir:

 1. Genetik faktörler.
 2. Hormonsal dengesizlikler.
 3. Ani kilo alma veya verme.
 4. Hareketsiz yaşam standartları.
 5. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları.
 6. Sigara ve alkol kullanımı.
 7. Stres ve psikolojik hastalıklar.
 8. Skiny pantolon ve dar kıyafetler.

Selülit oluşumu, kilo kontrolü konusunda aktif olan ve düzenli olarak egzersiz yapan kişilerde görülebilmektedir. Pek çok kadın, her ne yaparsa yapsın selülit oluşumuna engel olmadığını ifade etmektedir. Bu durumun nedeni, selülit oluşumuna sebebiyet veren ana faktörün hiçbir zaman bilinememesi olarak gösterilmektedir. Hemen hemen her kadın, hayatının belirli dönemlerinde bu problemi yaşamaktadır.

Selülit Nasıl Geçer?

“Selülit nasıl geçer?” sorusunun tek ve kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Günümüzde, bu konuyla ilgili birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerin hiçbiri, herkes için aynı verimi sunmamaktadır. Ancak geçici de olsa etki gösteren veya semptomların azalmasına olanak tanıyan yöntemler de bulunmaktadır. Her şeyden önce, selülit oluşumuna engel olabilmek; çaresizce tedavi yöntemi aramaktan çok daha işlevseldir.

Selülit oluşumunun engellenmesi için yaşam standartlarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Kilo alma ve verme dengesi, selülit oluşumunun ana nedenleri arasında yer almaktadır. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve düzenli egzersiz ile kilo kontrolü yapılmaktadır. Bu bağlamda, yaşam standartlarının yükseltilmesiyle; selülit oluşumunun önüne geçilebilmektedir.

Selülit Tedavileri Nelerdir?

Selülit tedavisi, birden fazla dala ayrılmakta ve birbirinden farklı prosedürlerle uygulanmaktadır. Kozmetik ürünlerle veya klinik uygulamalarla yürütülen bu tedaviler, selülit görünümünün nispeten azalmasına olanak tanımaktadır. Hiçbir tedavi, net ve kesin bir çözüm sunmamaktadır. Kişilerin, bu durumu göz önünde bulundurarak beklentiye girmesi önem arz etmektedir.

Selülit tedavileri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Lazer ve Radyo Frekans Uygulamaları
 2. G5 Masajı
 3. Liposuction Uygulaması
 4. Lipoliz Teknikleri
 5. Selülit Kremi.
 6. Ultrasonik Işın Tedavisi
 7. Karbondioksit Terapisi
 8. Retinol İçerikli Kremler
 9. Bölgesel Zayıflama Teknikleri

Selülit oluşumunun en kalıcı tedavisi, kilo alma – verme dengesinin kurulması olarak gösterilmektedir. Söz konusu bozukluğun, oluşmadan yok edilmesi; zamandan ve enerjiden tasarruf edilmesine olanak tanımaktadır. Bununla birlikte, selülit tedavisi amacıyla uygulanan işlemlerin tümü; maliyet açısından külfetli bir yapı sergilemektedir. Söz konusu bozukluğun, önlem uygulamaları ile engellenmesi; mali kayıpların önlenmesi açısından da önem arz etmektedir.

Hangi Yiyecekler Selülite Neden Olur?

Hangi yiyeceklerin selülit yaptığı, hemen hemen bütün kadınlar tarafından merak edilmektedir. Selülit oluşumunun tek ve kesin bir nedeni olmadığından; bu oluşuma sebebiyet veren besinlerin kesinliği de muallaktadır. Bununla birlikte, uzmanlar tarafından önerilmeyen ve sağlıksız olarak nitelendirilen bazı besinler; selülit oluşumunu hızlandırabilmektedir.

Selülit yapan yiyecekler, işlenmiş ve aşırı yağ içeren besinlerden oluşmaktadır. Söz konusu gıdaların, beslenme alışkanlıklarına dâhil edilip sürekli olarak tüketilmesi; obezite ve diyabet gibi hastalıklara neden olmaktadır. Selülit oluşumu ise kilo alma – verme dengesinin bozulması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Yani bu yiyeceklerin, ikincil sebep olarak selülit oluşturduğu düşünülmektedir.

Genel vücut sağlığını riske atan ve selülit yapan besinler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Kızartma yoluyla pişirilen yemekler.
 2. Beyaz şeker ve şerbetli tatlılar.
 3. Aşırı tuzlu besinler.
 4. Margarin ve türevi yağlar.

Meyve, sebze, sulu yemekler ve protein ağırlıklı besinler; selülit oluşumunun engellenmesine yardımcı olmaktadır. Beslenme alışkanlıklarının sağlıklı boyuta çekilmesi ile selülit gibi cilt sağlığı problemlerinin daha az görüldüğü düşünülmektedir. Kişilerin, özgüven problemi yaşamasına neden olan selülit; düzenli spor ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile engellenebilmektedir.

Maruderm Sıkılaştırıcı Selülit Kremi

Maruderm, “doğadan gelen güzellik” mottosuyla çıktığı bu yolda; her geçen gün daha fazla tanınmakta ve kişiler tarafından memnuniyetle tercih edilmektedir. Birçok cilt problemine, doğal yollarla çözüm bulmayı hedefleyen Maruderm; selülit ve çatlak oluşumu gibi konularda da en kaliteli şekilde hizmet vermektedir.

Maruderm Sıkılaştırıcı Selülit Kremi, içerdiği doğal özler ve besleyici/onarıcı etkisi sayesinde; selülit görünümünün azalmasına yardımcı olmaktadır. Kuru fırçalama yöntemiyle, daha fazla fayda sağlayan bu krem; Maruderm’in en gözde ürünleri arasında yer almakta ve kullanıcıları tarafından beğeniyle karşılanmaktadır.

Selülit görünümü için kesin bir çözüm bulamayan kişilerin, bir numaralı tercihi olan Maruderm selülit kremi; kaliteli ve uygun fiyatlı olması nedeniyle de öne çıkmaktadır. Doğanın mucizelerinden elde edilen tüm Maruderm ürünleri, en uygun fiyatlarla müşterilerine sunulmakta ve bu bağlamda kullanıcı memnuniyeti kazanmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..