Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin sıklıkla karşılaştığı sebum kavramı, cilt dokularında üretilen yağ miktarını ifade etmektedir. Yağ dokuları tarafından üretilen sebum, cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır.

Ciltteki sebum miktarının yeterli düzeyde olması, cilt yüzeyinin daha sağlıklı görünmesi ve dış etkenlere karşı daha dayanıklı olması için önem arz etmektedir. Sebum dengesi bozulan ciltlerin; sivilce, siyah nokta, gözenek açılması ve cilt tonu eşitsizliği gibi problemleri daha sık yaşadığı görülmektedir.

Sebum Nedir?

Sebum, vücudun tüm hücrelerinde üretilen ve cilt bariyerinin daha güçlü olmasını sağlayan bir yağ çeşidi olarak tanımlanmaktadır. Sebum, vücudun bütün bölgelerinde görülmekte ve ter bezleri de dâhil olmak üzere çeşitli salgı sistemleriyle dışarı atılmaktadır.

Yağ, lipit ve ter gibi bileşenlerden oluşan sebum; epidermis tabakasının daha dayanıklı olmasına katkı sağlamakta ve bu bağlamda genel cilt sağlığı üzerinde etkin rol oynamaktadır. Cildin doğal nem dengesi üzerinde de etkili olan sebum, çeşitli nedenlerden dolayı dengesiz bir şekilde üretilebilmektedir.

Sebum Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum üretimi, dengeli ve yeterli düzeyde olduğu takdirde; cilt sağlığı üzerinde son derece faydalı olmaktadır. Sebum üretiminin yeterli düzeyde olduğu ciltler, dış etkenlere karşı daha dayanıklı bir yapı göstermektedir. Bu durumun nedeni, sebum maddesinin cilt dokularını mükemmel bir şekilde beslemesi olarak gösterilmektedir.

Cilt dokularının elastikiyet özelliği, yaş faktörü ve stres gibi nedenlerden dolayı azalabilmektedir. Sebum, cilt dokularının kolajen üretimini desteklemekte ve bu doğrultuda elastikiyet düzeyini korumayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, cilt yüzeyinde yaş faktörüne bağlı olarak gelişen sarkma oluşumunun azalmasına yardımcı olmaktadır.

Sebum Üretimi Nasıl Azaltılır?

Ciltte sebum üretimi, çeşitli nedenlerle anormal düzeyde artış gösterebilmektedir. Artan sebum miktarı, cilt yüzeyinin aşırı düzeyde yağlanmasına ve fazla yağ kaynaklı cilt problemlerinin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Cilt yüzeyinin aşırı yağlanması, kişilerin akne ve sivilce gibi cilt problemleri yaşamasına neden olmaktadır.

Maruderm Gözenek Sıkılaştırıcı Siyah Nokta ve Akne Karşıtı BHA Tonik, cilt yüzeyinin fazla sebumdan arınmasına yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki güçlü antioksidanlar, cilt gözeneklerini derinlemesine temizlemekte ve fazla yağlılık nedeniyle oraya çıkan cilt problemlerini azaltabilmektedir.

Sebum Saç Tellerinde Oluşur Mu?

Sebum üretimi, tüm cilt dokusu ve tüm vücut organlarında belirli oranlarla oluşmaktadır. Çeşitli nedenlerle artan veya azalan sebum üretimi, çeşitli cilt ve saç problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sebum artışı nedeniyle, saç kepeği ve saç yağlanması gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Saç diplerinde kuruluk oluşması, sebum üretiminin azalması nedeniyle meydana gelmektedir. Sebum dengesi bozulan saç derileri, zaman içerisine kurumakta ve pullar halinde dökülmektedir. Bu durum, kişilerin ciddi düzeyde saç dökülmesi problemi yaşamasına neden olabilmektedir.

Sebum Dengesi İçin Püf Noktalar

Vücuda alınan bazı besinler veya cilt yüzeyine uygulanan bazı bakım ürünleri, cilt dokularının doğal yağ dengesini bozabilmektedir. Bozulan sebum dengesinin telafi edilebilmesi için bazı püf noktaları dikkate almak gerekmektedir. Sebum üretiminin dengelenmesi için önerilen püf noktalar şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Yağlı Besin Tüketiminden Kaçınmak

Beslenme alışkanlıklarının çoğunlukla yağlı besinlerden oluşması, sebum üretiminin artmasına neden olmaktadır. Vücuda giren fazla miktarda yağ, gözenekler aracılığıyla dışarı atılmaktadır. Bu durum, cilt yüzeyinin yağlanmasına ve gözeneklerin tıkanmasına neden olmaktadır.

Yağlı besin tüketimini azaltmak ve doğal yağlarla yapılan yemeklere yönelmek, sebum dengesinin yeniden kazanılmasına yardımcı olmaktadır. Bitki temelli yağların daha sık kullanılması ve trans yağ içeren işlenmiş gıdalardan kaçınılması, yağ fazlalığı nedeniyle ortaya çıkan cilt problemlerini azaltabilmektedir.

  1. Tonik Uygulaması Yapmak

Tonik uygulaması, cilt yüzeyinin fazla yağdan ve ölü derilerden arınmasına yardımcı olmaktadır. Gözenek yapılarının en dip noktasına kadar ulaşan tonik, tıkanan ve sivilce yapan kir ve atıkları cilt yüzeyinden uzaklaştırmaktadır. Cilt yüzeyine düzenli olarak tonik uygulaması yapmak, sebum dengesinin yeniden kazanılmasına yardımcı olmaktadır.

Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı AHA Tonik, cilt yüzeyindeki gözeneklerin en iyi şekilde açılmasına destek olmaktadır. Fazla yağ nedeniyle tıkanan gözenekler, tonik uygulaması ile derinlemesine temizlenmekte ve cilt yüzeyinin doğal yağ dengesine kavuşması sağlanmaktadır.

  1. Peeling Uygulaması Yapmak

Peeling uygulaması, cilt yüzeyinin ölü deri ve makyaj kalıntılarından arınmasına olanak tanımaktadır. Peeling uygulaması ile cilt yüzeyindeki fazla yağ bir çırpıda atılmakta ve cilt yüzeyi normal yağ dengesini yeniden kazanmaktadır. Düzenli olarak peeling uygulaması yapmak, cilt yüzeyindeki fazla yağın atılmasına yardımcı olmaktadır.

Maruderm AHA + BHA Peeling Maske Cilt Bakım Serumu, kullanıcılarının fazla yağ problemini en aza indirmeyi hedeflemektedir. İçeriğindeki güçlü AHA ve BHA asitleri, fazla yağ oluşumunu engellemekte ve sebum dengesinin yeniden kazanılmasına olanak tanımaktadır.

  1. Düzenli Olarak Cilt Bakımı Yapmak

Cilt bakım rutinlerinin düzenli hale getirilmesi, yağlılık nedeniyle ortaya çıkan cilt problemlerinin en aza indirilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle temizleyici ürünlerin daha sık kullanılması, cildin düzenli olarak fazla yağdan arınmasına olanak tanımaktadır.

Sebum üretiminin azaltılması için sıvı tüketiminin yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Yeteri kadar su almayan cilt dokuları, nem ve yağ dengesini kaybetmektedir. Bu durum, cilt sağlığı üzerinde olumsuz etki göstermekte ve cilt hastalıklarına zemin hazırlamaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..