quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin sıklıkla karşılaştığı sebum kavramı, cilt dokularında üretilen yağ miktarını ifade etmektedir. Yağ dokuları tarafından üretilen sebum, cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır.

Ciltteki sebum miktarının yeterli düzeyde olması, cilt yüzeyinin daha sağlıklı görünmesi ve dış etkenlere karşı daha dayanıklı olması için önem arz etmektedir. Sebum dengesi bozulan ciltlerin; sivilce, siyah nokta, gözenek açılması ve cilt tonu eşitsizliği gibi problemleri daha sık yaşadığı görülmektedir.

Sebum Nedir?

Sebum, vücudun tüm hücrelerinde üretilen ve cilt bariyerinin daha güçlü olmasını sağlayan bir yağ çeşidi olarak tanımlanmaktadır. Sebum, vücudun bütün bölgelerinde görülmekte ve ter bezleri de dâhil olmak üzere çeşitli salgı sistemleriyle dışarı atılmaktadır.

Yağ, lipit ve ter gibi bileşenlerden oluşan sebum; epidermis tabakasının daha dayanıklı olmasına katkı sağlamakta ve bu bağlamda genel cilt sağlığı üzerinde etkin rol oynamaktadır. Cildin doğal nem dengesi üzerinde de etkili olan sebum, çeşitli nedenlerden dolayı dengesiz bir şekilde üretilebilmektedir.

Sebum Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum üretimi, dengeli ve yeterli düzeyde olduğu takdirde; cilt sağlığı üzerinde son derece faydalı olmaktadır. Sebum üretiminin yeterli düzeyde olduğu ciltler, dış etkenlere karşı daha dayanıklı bir yapı göstermektedir. Bu durumun nedeni, sebum maddesinin cilt dokularını mükemmel bir şekilde beslemesi olarak gösterilmektedir.

Cilt dokularının elastikiyet özelliği, yaş faktörü ve stres gibi nedenlerden dolayı azalabilmektedir. Sebum, cilt dokularının kolajen üretimini desteklemekte ve bu doğrultuda elastikiyet düzeyini korumayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, cilt yüzeyinde yaş faktörüne bağlı olarak gelişen sarkma oluşumunun azalmasına yardımcı olmaktadır.

Sebum Üretimi Nasıl Azaltılır?

Ciltte sebum üretimi, çeşitli nedenlerle anormal düzeyde artış gösterebilmektedir. Artan sebum miktarı, cilt yüzeyinin aşırı düzeyde yağlanmasına ve fazla yağ kaynaklı cilt problemlerinin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Cilt yüzeyinin aşırı yağlanması, kişilerin akne ve sivilce gibi cilt problemleri yaşamasına neden olmaktadır.

Maruderm Gözenek Sıkılaştırıcı Siyah Nokta ve Akne Karşıtı BHA Tonik, cilt yüzeyinin fazla sebumdan arınmasına yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki güçlü antioksidanlar, cilt gözeneklerini derinlemesine temizlemekte ve fazla yağlılık nedeniyle oraya çıkan cilt problemlerini azaltabilmektedir.

Sebum Saç Tellerinde Oluşur Mu?

Sebum üretimi, tüm cilt dokusu ve tüm vücut organlarında belirli oranlarla oluşmaktadır. Çeşitli nedenlerle artan veya azalan sebum üretimi, çeşitli cilt ve saç problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sebum artışı nedeniyle, saç kepeği ve saç yağlanması gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Saç diplerinde kuruluk oluşması, sebum üretiminin azalması nedeniyle meydana gelmektedir. Sebum dengesi bozulan saç derileri, zaman içerisine kurumakta ve pullar halinde dökülmektedir. Bu durum, kişilerin ciddi düzeyde saç dökülmesi problemi yaşamasına neden olabilmektedir.

Sebum Dengesi İçin Püf Noktalar

Vücuda alınan bazı besinler veya cilt yüzeyine uygulanan bazı bakım ürünleri, cilt dokularının doğal yağ dengesini bozabilmektedir. Bozulan sebum dengesinin telafi edilebilmesi için bazı püf noktaları dikkate almak gerekmektedir. Sebum üretiminin dengelenmesi için önerilen püf noktalar şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Yağlı Besin Tüketiminden Kaçınmak

Beslenme alışkanlıklarının çoğunlukla yağlı besinlerden oluşması, sebum üretiminin artmasına neden olmaktadır. Vücuda giren fazla miktarda yağ, gözenekler aracılığıyla dışarı atılmaktadır. Bu durum, cilt yüzeyinin yağlanmasına ve gözeneklerin tıkanmasına neden olmaktadır.

Yağlı besin tüketimini azaltmak ve doğal yağlarla yapılan yemeklere yönelmek, sebum dengesinin yeniden kazanılmasına yardımcı olmaktadır. Bitki temelli yağların daha sık kullanılması ve trans yağ içeren işlenmiş gıdalardan kaçınılması, yağ fazlalığı nedeniyle ortaya çıkan cilt problemlerini azaltabilmektedir.

  1. Tonik Uygulaması Yapmak

Tonik uygulaması, cilt yüzeyinin fazla yağdan ve ölü derilerden arınmasına yardımcı olmaktadır. Gözenek yapılarının en dip noktasına kadar ulaşan tonik, tıkanan ve sivilce yapan kir ve atıkları cilt yüzeyinden uzaklaştırmaktadır. Cilt yüzeyine düzenli olarak tonik uygulaması yapmak, sebum dengesinin yeniden kazanılmasına yardımcı olmaktadır.

Maruderm Leke Karşıtı Cilt Beyazlatıcı AHA Tonik, cilt yüzeyindeki gözeneklerin en iyi şekilde açılmasına destek olmaktadır. Fazla yağ nedeniyle tıkanan gözenekler, tonik uygulaması ile derinlemesine temizlenmekte ve cilt yüzeyinin doğal yağ dengesine kavuşması sağlanmaktadır.

  1. Peeling Uygulaması Yapmak

Peeling uygulaması, cilt yüzeyinin ölü deri ve makyaj kalıntılarından arınmasına olanak tanımaktadır. Peeling uygulaması ile cilt yüzeyindeki fazla yağ bir çırpıda atılmakta ve cilt yüzeyi normal yağ dengesini yeniden kazanmaktadır. Düzenli olarak peeling uygulaması yapmak, cilt yüzeyindeki fazla yağın atılmasına yardımcı olmaktadır.

Maruderm AHA + BHA Peeling Maske Cilt Bakım Serumu, kullanıcılarının fazla yağ problemini en aza indirmeyi hedeflemektedir. İçeriğindeki güçlü AHA ve BHA asitleri, fazla yağ oluşumunu engellemekte ve sebum dengesinin yeniden kazanılmasına olanak tanımaktadır.

  1. Düzenli Olarak Cilt Bakımı Yapmak

Cilt bakım rutinlerinin düzenli hale getirilmesi, yağlılık nedeniyle ortaya çıkan cilt problemlerinin en aza indirilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle temizleyici ürünlerin daha sık kullanılması, cildin düzenli olarak fazla yağdan arınmasına olanak tanımaktadır.

Sebum üretiminin azaltılması için sıvı tüketiminin yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Yeteri kadar su almayan cilt dokuları, nem ve yağ dengesini kaybetmektedir. Bu durum, cilt sağlığı üzerinde olumsuz etki göstermekte ve cilt hastalıklarına zemin hazırlamaktadır.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç bakımı; sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak için düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Nemini kaybetmiş, kırılmış, yıpranmış, cansız ve mat görünen saçların onarılması için pek çok farklı bakım yöntemi kullanılmaktadır.  Saçların düzenli olan kestirilmesi ve haftada 2-3 defadan fazla olmayacak şekilde ılık su, tuz ve sülfat içermeyen şampuanla yıkanması etkili bir bakımın ilk adımlarını oluşturmaktadır.  Sık yağlanan saçların sağlıklı bir görünüme kavuşması için kuru şampuanla yıkanması tavsiye edilirken; saça çok fazla ısı uygulanmaması, düzenli olarak nemlendirilmesi ve gerekli vitamin, mineral desteğinin sağlanması sağlıklı saçlara sahip olmanın en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf vücudun sıvı dengesini sağlayan renksiz bir sıvıdır. Bu sıvı bakteri ve yabancı hücreleri dokulardan uzak tutmaktadır. Lenfatik sistem ise bu sıvının dolaşımını sağlayan sistemdir. Bu sistem vücutta biriken ödemin atılması ve vücudun kendini yenilemesi için çalışmaktadır. Lenfatik drenaj masajı, lenf sistemini etkileyerek kan dolaşımının hızlanmasını sağlamakta ve vücuttaki toksin, bakteri ve ödemin daha hızlı atılmasına yardımcı olmaktadır. Lenf drenaj masajı, ayak parmaklarından başlayarak lenf sistemini takip etmekte ve kalbe doğru tek yönlü hareketlerle uygulanmaktadır. Faydaları sayılmakla bitmeyen bu masaj 2-3 günde bir uygulanabilmekte ve herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza hastalığı; cilt yüzeyinde oluşan kızarıklık ve kaşıntı hissi gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Kişilerin cilt lekesi problemlerine daha yatkın olmasına neden olan roza hastalığı, alerji veya stres kaynaklı gelişmektedir. Roza hastalığının kronikleşmemesi için mümkün olan en kısa sürede güvenilir bir dermatoloji uzmanından yardım almak gerekmektedir. Söz konusu hastalığın tedavisi, antibiyotik özeliği bulunan ilaç ve kremler yardımıyla yürütülmektedir.

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler; yaygın görülen cilt problemlerini daha sık yaşamaktadır. Soğuk hava ve güneş ışınları gibi faktörlerden daha fazla etkilenen kuru cilt, kişilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük olarak en az iki litre kadar su içmek; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Vücudun belli bölgeleri diğer kısımlara oranla yağlanmaya daha yatkındır. Karın çevresi, basen ve kol bölgeleri yoğun yağ birikimi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde zayıflama ve incelmeyi sağlamak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz, liposuction, radyo frekans, mezoterapi, karboksiterapi, ultrashape bu yöntemlerden bazılarıdır. Yalnızca diyet yaparak bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Kişiye özgü bir diyet, egzersiz programı ve bölgesel incelme uygulamaları yardımıyla lokal yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt bakımı, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlayarak; sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Medikal olarak ya da evdeki ürünlerle uygulanabilen cilt bakımları, doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Medikal işlemler, özel solüsyonlar ve ileri teknoloji ürünlerle uygulanırken evde yapılan cilt bakımlarında çeşitli bakım ürünleri kullanılmaktadır. Cilt bakımı fiyatları da yapılan uygulamaya ve kullanılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir.

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş dökülmesi dönemsel ya da sürekli olarak görülebilen bir cilt problemidir. Oluşum şekline ve sürecine göre kendi kendine düzelebildiği gibi tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Hormonal dengesizlikler, yanlış beslenme, menopoz, stres ve buna benzer pek çok etken kaş dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak evde uygulanabilen yöntemlerle tedavisi mümkündür. Sarımsak, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli ve c vitamini gibi pek çok içerik kaşların gürleşmesine, sıklaşmasına ve uzamasına katkı sağlamaktadır. 

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt bakım ampulleri, ciltte aniden ortaya çıkan problemlerin kısa sürede çözülmesi için kullanılan yoğunlaştırılmış minik serumlardır. Pek çok cilt probleminde etkilidir. Hızlı sonuçlar vermektedir. Özellikle cildin yenilenmesi, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması ve cilt bariyerinin yenilenmesi için kullanılmaktadır. Haftada birkaç kez ya da ayda birkaç kez olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulanmaktadır.

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı; cilt tipine uygun ürünlerle cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan cilt bakımı faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bu nedenle cilt analizi yapıldıktan sonra uygun ürünler seçilmesi ve işlem sırasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, makyajla uyumamak ve cildin temiz ve nemli kalmasına önem vermek cilt bakım rutininin en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kişilerin cilt yapılarına uygun olan ürünleri düzenli olarak kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım rutinin, doğal ve besleyici ürünlerle yürütülmesi; cildin uzun vadede daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Temizleme, tonik, peeling ve serum basamaklarından oluşan cilt bakım rutini; kişilerin özgüven kazanmasına ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesine olanak tanımaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği; çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalsiyum ve çinko gibi kemik ve tırnak yapısı üzerinde etkili olan minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması da; tırnak yüzeyindeki renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Tırnak yüzeyinde morarma, sararma veya kızarma ile süregelen bu rahatsızlığın; uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum, vücut sistemlerinin tümünde üretilmekte ve cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenlerle dengesizleşen sebum üretimi, kişilerin cilt ve saç yağlanması gibi olumsuz problemleri daha sık yaşamasına neden olmaktadır. Sebum üretiminin dengelenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..