Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Salatalığın Cilde Faydaları Nelerdir? Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır?

Salatalığın Cilde Faydaları Nelerdir? Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır?

Salatalık, birçok hanımın cilt bakımı için tercih ettiği sebzeler arasındadır. Özellikle de su oranının en yüksek olduğu sebzelerden birisi olduğu için, cilt nemlendirmelerinde salatalık tercihi bir hayli revaçtadır. Ki gıda olarak tüketildiğinde de diyet aşamalarının en büyük yardımcılarından birisine dönüştüğü bilinir. İçerdiği vitaminler sayesinde bir salatalık maskesi göz altı morluklarını düzeltmekle birlikte, cildin çok daha temiz ve parlak bir formda kalmasını da desteklemektedir. Bu kapsamda da bizler sizin için hem salatalığın cilde sağlayacağı faydalar, hem de salatalık maskesinin ne şekilde yapılıp cilde uygulanabileceğine dair bilgiler sunmak istiyoruz.

Salatalık özelikle de Türk mutfağında en fazla tercih edilen besinlerin başında gelir. Salatalık sebzesinin içerisinde günlük ihtiyacımız olan birçok vitamin yer almaktadır. Öyle ki Vitamin b1, Vitamin B2, Vitamin B5, Vitamin B6, fosik asit, Vitamin C Kalsiyum ve demir, fosfat, potasyum, çinko gibi değerleri barındıran salatalık, ciltle temasında da cildi fazlasıyla iyileştirici ve yenileyici özelliklere sahip olmaktadır. Düzenli bir salatalık maskesiyle yüzüne bakım uygulayan kadınların, cildinde gözle görülür bir iyileşme de açığa çıkmış olacak ve bu süreç sayesinde cildinizdeki ölü hücrelerden arınabilir, çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Pek çok kadın salatalığı göz kapaklarına yerleştirmeyi seçer. Ki bu konuda bir ikon diyebiliriz salatalıkla yapılan bakımlardaki bu yöntemin. Göz kapaklarına ve göz altlarına yerleştirilen salatalık taneleri, o bölgedeki tüm şişlikleri alarak yumuşamasını ve nemlenmesini sağlamaktadır. Bu hususta bakıldığında da salatalık maskeleri de cildin daha fazla nem almasını ve çok daha hoş bir görünüme kavuşmasını destekleyici özelliklere sahip olmaktadır.

Salatalığın büzücü etkisi ciltteki ve vücudunuzun belli başlı bölgelerindeki genişlemiş olan gözeneklerin küçülmesine sebebiyet vermektedir. Pek çok uzman da yapmış olduğu açıklamalarda salatalıkların selülitleri yok edecek bir etkiye sahip olduklarını belirtmektedir. Cilde yoğunlamasına bakım ve kompleks aktaran ve bu sayede de çok daha nefes alınabilir bir cilt yapısı oluşturan salatalık tedavisi sayesinde, çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşmak çok basit olacaktır.

Öte yandan cildin maruz kaldığı birçok hastalığa karşı da salatalık maskesinin kullanımını önermekteyiz. Sivilcelenmeler, egzamalar, mantar ve benzeri türden rahatsızlıklara karşı salatalık maskesi ile çare bulabilirsiniz. Ki besleyici özü doğal ve kendiliğinden olan bir sebze. Bu sayede de ciltteki ferahlığa çabuk ulaşıp cildin çok daha rahat bir nefes alınabilir konuma erişmesi mümkün hale geleceği için bu uygulama ile daima başarılı sonuçlara erişimi sağlamak da çabuk olacaktır. Günü gününe yapacağınız salatalık maskeleri sayesinde, cildinize ihtiyacı olan bakımı kısa süre içerisinde uygulamış olacak, bu sayede de çok daha sağlıklı bir görünüme de merhaba demiş olacaksınız.

Salatalık Maskesinin Cilde Faydaları

Bir kez daha toparlayıcı bir şekilde bahsedecek olursak; salatalığın cildi besleyici ve nemlendirici özelliği çok etkilidir. Ciltte oluşan sivilce izleri ve cilt lekeleri, renk değişimlerinin kısa süre içerisinde kuruyup yok olmasını sağlar. Vücudun ödem sorununa da çok iyi geldiği bilinir. Vücudunuzda anlam veremediğiniz o şişlikleri kısa süre içerisinde en aza indirerek çok daha sağlıklı bir yapıda olmanızı sağlar. Aynı zamanda da sabahları göz çevrenizdeki şişliklere, kaz ayağı denilen o yaşlanma belirtisi kırışıklıklara çare bulmak adına salatalık formülünü deneyebilirsiniz. Cildinizin kuruluğunu engellemek ve nem sorununu ortada kaldırabilmek adına da salatalık maskesinden destek alan birçok kadın var. Düzenli kullanılan salatalık sayesinde alacağınız anti-aging etkisi, sizlere adeta yeniden doğmuş hissi yaşatacaktır ve bu his, sizin bir bebek pürüzsüzlüğüne sahip bir cilde ulaşmanızı da desteklemiş olacaktır.

Bunun yanı sıra salatalık maskesi cildin en fazla hasar oluşturduğu hastalıklara karşı da birebir etkiler oluşturmaktadır. Ciltteki güneş kızarıklıkları, sivilceler, mantarlar, egzama ve sedef gibi rahatsızlıkları salatalık maskesi kullanarak rahatlıkla kapı dışı edebilirsiniz. Bu süreçte cildiniz çok daha nefes alıp verebilecek bir konuma geçiş yapacağı için, sağlıklı, bakımlı ve daima güzel bir görünüme sahip bir yapıya kavuşma aşaması da kusa süre içerisinde gerçek olacaktır. İyi bir salatalık maskesi bakımı sayesinde, yüzünüzdeki ve cildinizdeki bütün kırışıklıklardan kısa süre içerisinde kurtulmuş olacaksınız.

Salatalık Maskesi Nasıl Yapılmalı?

Salatalığın faydalarını yüzünüze aktarmak adına maskesini yapmaya başlamalısınız. Ancak yağlı ve kuru ciltlere göre farklı seçenekler üzerinden bir maske yapımı gerçekleştirdiğiniz takdirde çok daha verim alacağınız sonuçlar da elde edebilirsiniz. Çünkü cilt daima etkili sonuçlara erişimi destekleyici bir yapı oluşturur. Bu yapıya uygun bir alan açıp faaliyetlerinizi de bu doğrultuda ilerletmeyi başardığınız zaman cildin ihtiyaç duyacağı birçok detayı da elinizin altında tutmayı da başarmış olacaksınız. Düzenli olarak uygulanan salatalık maskeleri sayesinde, cildinize ihtiyaç duyduğu bakımı ve sağlığı kısa süre içerisinde aktarmak da çok başarılı bir yapıda kendisini göstermiş olacaktır.

Bu kapsamda da yağlı bir cilde uygulanacak olan salatalık maskesi şu şekilde hazırlanabilir;

1 çay fincanı yoğurt ve 1 çay kaşığı süt tozunu dilimlenmiş olan salatalık taneleri ile bir robotun içerisinde çekin. Salatalık tanelerinin soyulmuş olmasına da özen göstermelisiniz. Bu maskeyi de yüzünüze en fazla 15 dakika boyunca bekletecek şekilde uygulayın. Akabinde de ılık su ile iyice yıkayın. Bu sayede cildinizin çok daha parlak ve yağlanmış aşamalarından arınmış bir şekilde kalmasını da desteklemiş olacaksınız. Yağlı ciltler için oluşturulan bu salatalık maskesi formülü, cildin daha da nemli ve yağlardan da kısa süre içerisinde arınacağı tarzda bir formüle erişebilmesini bir nevi desteklemeyi başarmış olacaktır.

Bunun dışında kurumuş ciltler için uygulayacağınız salatalık maskesi de şu şekildedir;

Bir adet yarım salatalığı rendeleyip yarım miktardaki bir muzu da ezmelisiniz. Bununla birlikte koyacağınız kasenin içerisine 4 yemek kaşığı limon suyu ile 1 yemek kaşığı bal eklemelisiniz. Bu formülü iç içe geçecek bir macun kıvamına dönüştürene kadar karıştırın ve ardından da cildinize uygulayın. Bu sonuca erişim sağladıktan sonra zaten cildinizin çok daha sağlıklı bir yapıda kalması da mümkün hale gelmiş olacaktır. Bu maskenin yüzünüzde en az 15 dakika beklemesi önerilir. Bu sayede çok daha sağlıklı ve çok daha bakımlı bir cilde erişimi yakalamış olacaksınız bir nevi.

Son olarak da salatalık toniği önerimizden bahsetmek istiyoruz. Bu formülü uygulayabilmek da gayet basittir çünkü. 1 yemek kaşığı salatalık suyu ile 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırıp bir pamuk yardımıyla cildinize tonikleyin. Bu sayede cilt lekelerini en aza indirebilir, mevcut sıkıntılarınıza karşı antibakteriyel bir çözüm üretimine de geçiş gerçekleştirebilirsiniz.

Bütün bu detayların her birisi göz önüne alındığında da salatalığın ne denli etkili ve başarılı bir sebze olduğunu cildiniz açısından görmüş olacaksınız. Oluşturacağınız salatalık maskeleri sayesinde de, cildinizin çok daha bakımlı ve nefes alıp verebilecek bir konumda olmasını destekleyeceksiniz. Unutmayın ki cilt bakımı için birçok formülden yararlanabilirsiniz. Bu formüller arasında salatalık maskesi de daima en iyi yardımcınız olacaktır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..