Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Salatalığın Cilde Faydaları Nelerdir? Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır?

Salatalığın Cilde Faydaları Nelerdir? Salatalık Maskesi Nasıl Yapılır?

Salatalık, birçok hanımın cilt bakımı için tercih ettiği sebzeler arasındadır. Özellikle de su oranının en yüksek olduğu sebzelerden birisi olduğu için, cilt nemlendirmelerinde salatalık tercihi bir hayli revaçtadır. Ki gıda olarak tüketildiğinde de diyet aşamalarının en büyük yardımcılarından birisine dönüştüğü bilinir. İçerdiği vitaminler sayesinde bir salatalık maskesi göz altı morluklarını düzeltmekle birlikte, cildin çok daha temiz ve parlak bir formda kalmasını da desteklemektedir. Bu kapsamda da bizler sizin için hem salatalığın cilde sağlayacağı faydalar, hem de salatalık maskesinin ne şekilde yapılıp cilde uygulanabileceğine dair bilgiler sunmak istiyoruz.

Salatalık özelikle de Türk mutfağında en fazla tercih edilen besinlerin başında gelir. Salatalık sebzesinin içerisinde günlük ihtiyacımız olan birçok vitamin yer almaktadır. Öyle ki Vitamin b1, Vitamin B2, Vitamin B5, Vitamin B6, fosik asit, Vitamin C Kalsiyum ve demir, fosfat, potasyum, çinko gibi değerleri barındıran salatalık, ciltle temasında da cildi fazlasıyla iyileştirici ve yenileyici özelliklere sahip olmaktadır. Düzenli bir salatalık maskesiyle yüzüne bakım uygulayan kadınların, cildinde gözle görülür bir iyileşme de açığa çıkmış olacak ve bu süreç sayesinde cildinizdeki ölü hücrelerden arınabilir, çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Pek çok kadın salatalığı göz kapaklarına yerleştirmeyi seçer. Ki bu konuda bir ikon diyebiliriz salatalıkla yapılan bakımlardaki bu yöntemin. Göz kapaklarına ve göz altlarına yerleştirilen salatalık taneleri, o bölgedeki tüm şişlikleri alarak yumuşamasını ve nemlenmesini sağlamaktadır. Bu hususta bakıldığında da salatalık maskeleri de cildin daha fazla nem almasını ve çok daha hoş bir görünüme kavuşmasını destekleyici özelliklere sahip olmaktadır.

Salatalığın büzücü etkisi ciltteki ve vücudunuzun belli başlı bölgelerindeki genişlemiş olan gözeneklerin küçülmesine sebebiyet vermektedir. Pek çok uzman da yapmış olduğu açıklamalarda salatalıkların selülitleri yok edecek bir etkiye sahip olduklarını belirtmektedir. Cilde yoğunlamasına bakım ve kompleks aktaran ve bu sayede de çok daha nefes alınabilir bir cilt yapısı oluşturan salatalık tedavisi sayesinde, çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşmak çok basit olacaktır.

Öte yandan cildin maruz kaldığı birçok hastalığa karşı da salatalık maskesinin kullanımını önermekteyiz. Sivilcelenmeler, egzamalar, mantar ve benzeri türden rahatsızlıklara karşı salatalık maskesi ile çare bulabilirsiniz. Ki besleyici özü doğal ve kendiliğinden olan bir sebze. Bu sayede de ciltteki ferahlığa çabuk ulaşıp cildin çok daha rahat bir nefes alınabilir konuma erişmesi mümkün hale geleceği için bu uygulama ile daima başarılı sonuçlara erişimi sağlamak da çabuk olacaktır. Günü gününe yapacağınız salatalık maskeleri sayesinde, cildinize ihtiyacı olan bakımı kısa süre içerisinde uygulamış olacak, bu sayede de çok daha sağlıklı bir görünüme de merhaba demiş olacaksınız.

Salatalık Maskesinin Cilde Faydaları

Bir kez daha toparlayıcı bir şekilde bahsedecek olursak; salatalığın cildi besleyici ve nemlendirici özelliği çok etkilidir. Ciltte oluşan sivilce izleri ve cilt lekeleri, renk değişimlerinin kısa süre içerisinde kuruyup yok olmasını sağlar. Vücudun ödem sorununa da çok iyi geldiği bilinir. Vücudunuzda anlam veremediğiniz o şişlikleri kısa süre içerisinde en aza indirerek çok daha sağlıklı bir yapıda olmanızı sağlar. Aynı zamanda da sabahları göz çevrenizdeki şişliklere, kaz ayağı denilen o yaşlanma belirtisi kırışıklıklara çare bulmak adına salatalık formülünü deneyebilirsiniz. Cildinizin kuruluğunu engellemek ve nem sorununu ortada kaldırabilmek adına da salatalık maskesinden destek alan birçok kadın var. Düzenli kullanılan salatalık sayesinde alacağınız anti-aging etkisi, sizlere adeta yeniden doğmuş hissi yaşatacaktır ve bu his, sizin bir bebek pürüzsüzlüğüne sahip bir cilde ulaşmanızı da desteklemiş olacaktır.

Bunun yanı sıra salatalık maskesi cildin en fazla hasar oluşturduğu hastalıklara karşı da birebir etkiler oluşturmaktadır. Ciltteki güneş kızarıklıkları, sivilceler, mantarlar, egzama ve sedef gibi rahatsızlıkları salatalık maskesi kullanarak rahatlıkla kapı dışı edebilirsiniz. Bu süreçte cildiniz çok daha nefes alıp verebilecek bir konuma geçiş yapacağı için, sağlıklı, bakımlı ve daima güzel bir görünüme sahip bir yapıya kavuşma aşaması da kusa süre içerisinde gerçek olacaktır. İyi bir salatalık maskesi bakımı sayesinde, yüzünüzdeki ve cildinizdeki bütün kırışıklıklardan kısa süre içerisinde kurtulmuş olacaksınız.

Salatalık Maskesi Nasıl Yapılmalı?

Salatalığın faydalarını yüzünüze aktarmak adına maskesini yapmaya başlamalısınız. Ancak yağlı ve kuru ciltlere göre farklı seçenekler üzerinden bir maske yapımı gerçekleştirdiğiniz takdirde çok daha verim alacağınız sonuçlar da elde edebilirsiniz. Çünkü cilt daima etkili sonuçlara erişimi destekleyici bir yapı oluşturur. Bu yapıya uygun bir alan açıp faaliyetlerinizi de bu doğrultuda ilerletmeyi başardığınız zaman cildin ihtiyaç duyacağı birçok detayı da elinizin altında tutmayı da başarmış olacaksınız. Düzenli olarak uygulanan salatalık maskeleri sayesinde, cildinize ihtiyaç duyduğu bakımı ve sağlığı kısa süre içerisinde aktarmak da çok başarılı bir yapıda kendisini göstermiş olacaktır.

Bu kapsamda da yağlı bir cilde uygulanacak olan salatalık maskesi şu şekilde hazırlanabilir;

1 çay fincanı yoğurt ve 1 çay kaşığı süt tozunu dilimlenmiş olan salatalık taneleri ile bir robotun içerisinde çekin. Salatalık tanelerinin soyulmuş olmasına da özen göstermelisiniz. Bu maskeyi de yüzünüze en fazla 15 dakika boyunca bekletecek şekilde uygulayın. Akabinde de ılık su ile iyice yıkayın. Bu sayede cildinizin çok daha parlak ve yağlanmış aşamalarından arınmış bir şekilde kalmasını da desteklemiş olacaksınız. Yağlı ciltler için oluşturulan bu salatalık maskesi formülü, cildin daha da nemli ve yağlardan da kısa süre içerisinde arınacağı tarzda bir formüle erişebilmesini bir nevi desteklemeyi başarmış olacaktır.

Bunun dışında kurumuş ciltler için uygulayacağınız salatalık maskesi de şu şekildedir;

Bir adet yarım salatalığı rendeleyip yarım miktardaki bir muzu da ezmelisiniz. Bununla birlikte koyacağınız kasenin içerisine 4 yemek kaşığı limon suyu ile 1 yemek kaşığı bal eklemelisiniz. Bu formülü iç içe geçecek bir macun kıvamına dönüştürene kadar karıştırın ve ardından da cildinize uygulayın. Bu sonuca erişim sağladıktan sonra zaten cildinizin çok daha sağlıklı bir yapıda kalması da mümkün hale gelmiş olacaktır. Bu maskenin yüzünüzde en az 15 dakika beklemesi önerilir. Bu sayede çok daha sağlıklı ve çok daha bakımlı bir cilde erişimi yakalamış olacaksınız bir nevi.

Son olarak da salatalık toniği önerimizden bahsetmek istiyoruz. Bu formülü uygulayabilmek da gayet basittir çünkü. 1 yemek kaşığı salatalık suyu ile 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırıp bir pamuk yardımıyla cildinize tonikleyin. Bu sayede cilt lekelerini en aza indirebilir, mevcut sıkıntılarınıza karşı antibakteriyel bir çözüm üretimine de geçiş gerçekleştirebilirsiniz.

Bütün bu detayların her birisi göz önüne alındığında da salatalığın ne denli etkili ve başarılı bir sebze olduğunu cildiniz açısından görmüş olacaksınız. Oluşturacağınız salatalık maskeleri sayesinde de, cildinizin çok daha bakımlı ve nefes alıp verebilecek bir konumda olmasını destekleyeceksiniz. Unutmayın ki cilt bakımı için birçok formülden yararlanabilirsiniz. Bu formüller arasında salatalık maskesi de daima en iyi yardımcınız olacaktır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..