Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenme rutini; cildin parlak ve pürüzsüz olmasına destek vermektedir. Doğru zamanda tüketilen doğru gıdalar, cilt problemlerini önlemeye yardımcı olmaktadır. Cilde yararlı besinler tüketerek ve su tüketimine özen göstererek; akne, siyah nokta ve dökülme gibi cilt problemlerinin oluşması önlenebilmektedir.

Mevcut cilt problemlerinin tedavisi için sağlıklı beslenme önemli rol oynamaktadır. Sağlıklı cilt görünümü için gerekli beslenme tüyoları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Vücudun ihtiyacı kadar su tüketmek
 2. Bol tuzlu ve şekerli gıdalardan uzak durmak
 3. Ağır yağlı yiyecekler tüketmemek
 4. Cips gibi ambalajlı gıdaların tüketiminden kaçınmak
 5. Çekirdek gibi vücutta ödeme ve sivilcelenmeye yol açan yiyeceklerden uzak durmak
 6. Kafeinli içecekler yerine maden suyu ve doğal meyve suyu gibi içecekler tercih etmek
 7. Turfanda olan meyve ve sebzeleri tüketilmesine özen göstermek
 8. Fast food yiyecekler yerine ev yapımı yemekleri tüketmek

Sağlıklı cilt için tüketilmesi gereken besinler

Beslenmenin Cilt İçin Önemi                                         

Sağlıklı cilt görünümü için; tüketilen besinlere, beslenme düzenine ve sıvı tüketimine özen göstermek gerekmektedir. Ağır yağlı besinler; vücudun daha fazla sebum üretmesine sebep olarak, akne sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemlerini artmasına yol açmaktadır. Yetersiz ve düzensiz beslenme, vitamin eksikliğine sebep olabilmektedir. Vitamin eksikliği, ciltte dökülme problemlerini beraberinde getirmektedir.

Sağlıklı cilt görünümüne kavuşmak için; cildin kendini onarmasına yardımcı olacak, cildi dış etmenlere karşı güçlendirecek besinlerin tüketilmesi önem arz etmektedir. Sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmak için; turfanda olan meyve ve sebzeleri, ev yemeklerini tüketmek gerekmektedir.

Sağlıklı cilt görünümü için tüketilmesi gereken besinler arasında; yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, C vitamini içeren ürünler, ceviz ve fındık sayılabilmektedir. Cilt ve vücut sağlığı için; bu tür besinlerin düzenli olarak, aşırıya kaçılmadan tüketilmesi gerekmektedir.

Beslenmenin cilt için önemi

Cilt Bakımı İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Sağlıklı cilt görünümüne ulaşmak için; tüketilen besinlere ve vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarının tüketilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Akne, sivilce, siyah nokta ve yağlanma gibi pek çok cilt sorunu, doğru beslenme ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Akne oluşumuna yüksek glisemik indeksli ürünler yol açabilmektedir. Glisemik indeks; tüketilen yiyeceğin kan şekerini yükseltme hızı olarak ifade edilmektedir. Beyaz un ve sofra şekeri, glisemik indeksi yüksek yiyecekler arasında yer almaktadır. Sağlıklı cilt görünümü için; tam tahıllı ekmek ve bulgur gibi glisemik indeksi düşük gıdaların tüketilmesi önerilmektedir.

Sağlıklı cilt görünümü için tüketilmesi gereken besinler arasında ilk sırada su bulunmaktadır. Su tüketimi; nem dengesini sağlamak ve cildin canlılığını arttırmak için önem arz etmektedir. Günlük su ihtiyacının karşılanması için, kilogram başına 30 mililitre su tüketilmesi gerekmektedir. Susuzluk hissini ortadan kaldıran; çay ve kahve gibi ürünlerin fazla tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

Cilt Bakımı İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler; hücre yenilenmesini sağlamakta ve cildin daha parlak görünmesine yardımcı olmaktadır. Ispanak, roka ve maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeleri; aşırıya kaçmadan, düzenli olarak tüketmek, cilt solgunluğu problemini ortadan kaldırmaktadır.

Ceviz ve Fındık

Dış etkenlerden dolayı, cildin üst tabakasında bulunan su kaybolabilmektedir. Bu durum, cildin pul pul dökülmesine sebebiyet vermektedir. Cildin nem dengesini korumak için; çoklu doymamış yağ asitleri içeren, ceviz ve fındık gibi ürünlerin tüketilmesi gerekmektedir. Günde 2 ceviz 7 fındık tüketmek; ciltteki dökülme problemini ortadan kaldırabilmektedir.

C Vitamini İçeren Yiyecekler

Güneş ve yaşlılık gibi faktörler, ciltte leke oluşmasına yol açabilmektedir. C vitamini; antioksidan özelliği ile cilt lekesi oluşumunun önüne geçmektedir. Portakal, mandalina, greyfurt ve çilek gibi meyveleri tüketmek, cilt lekelerinin oluşumunu önlemektedir.

Yumurta

Cilt yağlanması problemini gidermek için, yumurta ve süt ürünleri tüketilmesi gerekmektedir. Yumurta içerdiği A vitamini ile cildin yağ dengesini sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Sağlıksız Beslenmenin Cilde Etkileri

Sağlıksız Beslenmenin Cilde Etkileri

Sağlıksız beslenme, ciltte birçok probleme sebep olmaktadır. Sağlıklı cilt için su tüketimi ve düzenli beslenme önem arz etmektedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarını tüketmemek ve sağlıksız beslenmek şu sorunları ortaya çıkartmaktadır:

 1. Akne, sivilce ve siyah nokta oluşumu
 2. Cilt lekeleri
 3. Ciltte solgunluk
 4. Ciltte kuruluğu

Ağır yağlı yiyecekler tüketmek; vücuttaki sebum üretimini arttırmakta, akne sivilce ve siyah nokta oluşumuna yol açmaktadır. Glisemik indeksi yüksek, beyaz ve sofra şekeri gibi ürünlerin yoğun olarak tüketilmesi de akne oluşumuna sebep olmaktadır.

Vücudun ihtiyaç duyduğu suyu tüketmemek, susuzluk hissini ortadan kaldıran kahve çay gibi içecekleri yoğun olarak tüketmek cilt solgunluğunu ortaya çıkartmaktadır.

Yeşil yapraklı sebzelerin ve çoklu doymamış yağ asidi bulunduran besinlerin tüketilmemesi; ciltte dökülme ve nem kaybı gibi problemlere yol açmaktadır.

Akne Tedavisi İçin Beslenme Önerileri

Akne Tedavisi İçin Beslenme Rutini

Sağlıklı cilt görünümü için; düzenli beslenmek ve cilt problemlerinin tedavisine yardımcı olacak besinler tüketmek gerekmektedir. Akne probleminin tedavisi için; beslenme rutini ve tüketilen gıdalar önem arz etmektedir. Akne tedavisi esnasında; ağır yağlı ve glisemik indeksi yüksek yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir.

Akne tedavisi süresince, karbonhidrat ihtiyacının; tam tahıllı ekmek ve bulgur gibi glisemik indeksi düşük besinlerden karşılanması gerekmektedir. Akne tedavisi sürecinde, sebum üretimini arttıran ve akne oluşumunu tetikleyen ağır yağlı yiyecekler yerine; çiğ sebze ve meyvelere yönelmek gerekmektedir. Akne tedavisinin daha hızlı ilerlemesi için; günlük olarak, kilogram başına 30 ml su tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..