Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Saç Vitamini Nedir ve Ne İşe Yarar?

Piyasada bulunan saç vitamini çeşitleri, kişilerin daha sağlıklı görünen saçlara sahip olmasına ve kendi dış görüşlerinden daha memnun olmasına yardımcı olmaktadır. Günümüzde, hava kirliliği ve stres gibi faktörlerin artış göstermesi; saç dökülmesi ve benzeri problemlerin yaygınlaşmasına neden olmaktadır.

Dolgun ve parlak saçlar, hem erkek hem de kadın olmak üzere tüm bireylerin hayal ettiği ideal saç niteliğindedir. Yaygın saç problemlerinin önlenebilmesi ve mükemmel saçlara kavuşulması için saç vitamini çeşitlerinden yardım almak gerekmektedir.

Vitamin eksikliği, pek çok vücut sisteminde olduğu gibi saç sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler göstermektedir. Saça iyi gelen vitamin çeşitlerinin düzenli olarak takviye edilmesi, daha gür çıkan saçların yegâne sırrıdır. Nitelikli bir yaşam kalitesi, vücut sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışması ile mümkün hale gelmektedir.

Saç Vitamini Nedir?

Saç vitamini kavramı, sağlıklı uzayan ve daha az yıpranan saçlar için vücut bünyesine alınan vitaminleri ifade etmektedir. Vücut içerisine giren tüm vitamin ve minerallerin, tüm sistemler üzerinde etkisi bulunmakta ve söz konusu takviyelerin eksikliği tüm sistemin hızlı bir şekilde çökmesine neden olmaktadır.

Saç dökülmesi, saç seyrelmesi ve kellik; çoğu zaman vitamin eksikliğinden kaynaklı gelişmektedir. Seyrelen saç dipleri, vücut bütünü estetik anlamda bozmakta ve kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir. Genellikle erkeklerde görülen kellik problemi, çeşitli önlemlerin alınmasıyla engellenebilmektedir.

Saç Vitamini Ne İşe Yarar?

Saç vitaminleri, saçların daha gür çıkmasına ve daha canlı görünmesine yardımcı olan takviye ürünler olarak tanımlanmaktadır. İnsan sağlığı üzerinde ciddi düzeyde etkisi bulunan vitamin çeşitlerinin, düzenli olarak takviye edilmesi; saç ve cilt problemleri de dâhil olmak üzere pek çok sağlık sorununun önüne geçebilmektedir.

Düzenli olarak saç vitamini kullananlar, zaman içerisinde saç yapılarının güçlendiğini ve saçlarının uzama sürelerinin azaldığını fark etmektedir. Saç vitaminleri sayesinde, saç dipleri en sağlıklı hale gelmekte ve saç telleri daha güçlü bir yapı sergilemektedir.

Vitamin Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Vitamin eksikliği, saç dökülmesi de dâhil olmak üzere pek çok hastalığa sebep olabilmektedir. Tüm vücut sistemlerinin, düzenli ve doğru çalışabilmesi için; vitamin ve mineral desteğinin düzenli olarak sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde vücut, çeşit hastalıklara karşı savunmasız kalmaktadır.

Yetersiz beslenme, protein eksikliği, olumsuz yaşam koşulları, travma sonrası stres bozukluğu ve çeşitli kronik hastalıklar; saç dökülmesi probleminin nedenleri olarak sıralanmaktadır. Tüm bu nedenlerin ortak noktası, vücut sistemlerinin zayıflaması ve çeşitli vitamin değerlerinin düşmesi olarak gösterilmektedir.

Dengesi şaşan ve yeteri kadar beslenemeyen vücut dokuları, hızlı bir şekilde tahrip olmakta ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Saç dökülmesi probleminin yaygınlaşması ve gittikçe daha önemli bir sorun haline gelmesi; beslenme alışkanlıklarının bozulmasından kaynak almaktadır.

Güçlü Saç Telleri İçin Hangi Vitaminlerin Alınması Gerekmektedir?

Vücuda yeteri kadar vitamin ve mineral almak, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesiyle mümkün hale gelmektedir. Doğal yollarla vücut sağlığını geliştirmek isteyen kişilerin, beslenme alışkanlıklarına çeki düzen vermesi gerekmektedir. Bol bol su içmek, meyve ve sebze tüketimini arttırmak ve işlenmiş gıdalardan kaçınmak; saç kepeği ve saç dökülmesi gibi problemleri en aza indirmektedir.

Güçlü saç tellerine sahip olmak için vücuda alınması gereken vitamin ve mineraller; E vitamini, A vitamini, H vitamini, Folik asit, B12 vitamini ve C vitamini olarak sıralanmaktadır. Bu vitamin türlerinin vücut içerisinde dengeli bir şekilde muhafaza edilmesi, daha sağlıklı bir bağışıklık sistemine ve daha güçlü saç tellerine sahip olmanın altın koşulu olarak gösterilmektedir.

Sağlıklı Saçlar İçin Gereken 5 Önemli Vitamin

  1. E Vitamini

Cilt yüzeyi ve saç telleri, E vitamininin faydalı özellikleri sayesinde beslenmekte ve güçlenmektedir. E vitamininin saç folikülleri üzerindeki temel görevi, yeni saç tellerinin oluşmasına destek sağlamaktır. Hücre onarımının hızlanmasına ve saç tellerinin yıpranmalara karşı korunmasına yardımcı olan E Vitamini; kayısı, badem, kekik, fındık, domates, balık ve lahana gibi besinlerden bol bol bulunmaktadır.

  1. Biyotin

H vitamini veya B7 vitamini olarak da bilinen biyotin; saç tellerinin hacim kazanmasında anahtar rol oynayan bir bileşendir. Biyotin, doğrudan saç tellerini hedef alarak oluşan yıpranmaları en iyi şekilde tedavi etmeyi hedeflemektedir. Saç yanması ve yıpranması gibi olumsuz durumları yaşayan kişilerin; muz, ceviz, yer fıstığı, yulaf ve karnabahar gibi biyotin içeren besinleri sık sık tüketmesi gerekmektedir.

  1. A Vitamini

Saç derisinin doğal sebum dengesi, saçların dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. A vitamini ise söz konusu sebum dengesinin korunmasında ve fazla sebum üretiminin engellenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Sebum dengesi korunan saç derisi, daha sağlıklı uzayan ve daha canlı görünen saç tellerine ev sahipliği yapmaktadır.

  1. B12 Vitamini

DNA, RNA ve mitokondri gibi hücre bileşenlerinin oksijen kuryesi olan B12; saç köklerinin sağlam ve güçlü bir şekilde deriye tutunmasına olanak tanımaktadır. Oksijensiz kalan veya tam olarak beslenemeyen saç kökleri, saç tellerini taşımakta zorlanmakta ve saç dökülmesi problemlerine yol açmaktadır. Günlük olarak yeterli düzeyde yumurta, yoğurt, et ve süt gibi B12 içeren besinlerden tüketmek; saç dökülmesi probleminin azalmasına yardımcı olmaktadır.

  1. C Vitamini

Kolajen, tüm hücrelerin yapısında var olan ve hücrelerin birbirine tutunmasını mümkün kılan hayati bir moleküldür. Kolajen üretiminin düzenli hale getirilmesi ise C vitamini molekülleri sayesinde mümkün hale gelmektedir. C vitamini, sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen kişiler için son derece önem arz etmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..