quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik basit gibi görünen fakat gerekli tedavi yöntemleri uygulanmadığında problem yaratan bir deri hastalığıdır. Pişik özellikle yeni doğmuş ve bez kullanan bebeklerde görülmekle birlikte çeşitli unsurların varlığında neredeyse her bireyde pişik oluşumu olasılığı mevcuttur. Bu nedenle gerek bebekler için gerek yetişkinler için pişik oluşumuna engel olmak için çeşitli önlemler alınmalıdır. Pişik oluşumu durumunda ise kullanılacak çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur.

Kimlerde Pişik Görülür?

Pişik günümüzde özellikle bebeklerde görülen bir deri hassasiyeti problemi olmasının yanında yetişkin bireylerde de görülebilen bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. Bebeklerde görülen pişiğin nedeni genel olarak bez değişimi süresinin gerekli sınırlar içerisinde gerçekleştirilmemesidir. Bunun yanında sıcaklığa ve sürtünmeye bağlı olarak da bebeklerde pişik görülebilmektedir. Bu duruma engel olabilmek için bebekleri sıklıkla yıkamak ve gerekli hijyen önlemlerinin alınması önerilmektedir.

Daha önce de bahsedildiği gibi yetişkin bireylerde de pişik görülebilmektedir. Artan sıcaklık terleme ve sürtünmeye bağlı olarak yetişkin bireylerde de pişik oluşumu yaşanabilmektedir. Bu duruma ise temizlik kurallarına dikkat etmek yolu ile engel olunabilmektedir.

Pişik Oluşum Sebepleri

Pişiğin daha önce de bahsedildiği gibi çeşitli oluşum sebepleri mevcuttur. Pişik oluşum sebeplerinin bebekler ve yetişkinler için başlıcaları sıralanacak olur ise:

·Bezlenen bebeklerde uzun süre değişmeyen bebek bezi
·Sıcak havalarda terleme ve uzun süre aynı giysileri giyme, bu giysilerle sürekli hareket içinde olma durumu
·Bezlenen bebeklerde yine bebeğin beslendiği gıdaya bağlı olarak pişik oluşumu gözlemlenebilmektedir.
·Bebeklerin bez değişimi sırasında altlarının amonyaklı ıslak mendillerle temizlenmesi de pişik oluşumuna ortam hazırlamakta, bebeğin cildini tahriş ederek pişik oluşuna neden olmaktadır.

Tüm bu sebepler neticesinde hemen herkeste pişik oluşumuna rastlanabiliyor.

Pişik Nasıl Oluşur?

Pişik oluşumuna amonyak varlığı sebep olmaktadır. Bebekler göz önüne alındığında idrarın içinde amonyak bulunmamasına rağmen çeşitli bakteriler belli bir süre sonra idrardaki üreyi amonyağa çevirmektedir. Böylelikle oluşan amonyak bebeğin cildine zarar vermekte ve tahriş etmektedir. Bu durum pişik oluşumuna engel olunması için bebeğin altını kuru ve temiz tutmanın önemini ortaya koymaktadır. Yetişkinlerde ise ter salgılanması sonucu terdeki amonyak derinin tahriş olmasına ve pişik oluşumuna neden olmaktadır.

Pişik Oluşumu Nasıl Tedavi Edilir?

Pişik oluşumunun en kolay tedavi yöntemi pişiğin oluşumuna mahal vermemektir. Bu nedenle pişik oluşma riskine karşılık bebeklerin bezleri sıklıkla değiştirilmelidir. Bebeğin altı değiştirilip temizlenirken nemli bırakılması durumu da bebekte pişik görülmesine neden olacaktır. Bu nedenle altı değiştirilen bebeğin altının doğru bir şekilde temizlenip iyice kurulanması pişik oluşumunun önüne geçebilmek için yapılacak en öncelikli hareketlerden biridir.

Pişik oluşumu görülmüş bebekler için ise öncelikle doktora danışılmalıdır. Daha sonra süreç içerisinde doktor gerekli müdahalelerde bulunarak piyasadaki çeşitli pişik kremlerinden bebeğiniz için en doğru pişik kremini ve süreç için gerekli tedaviyi önerecektir. Pişik oluşumuna doktor müdahalesi ne kadar erken olursa pişiğin yara ve pamukçuk oluşumuna mahal vermesine o kadar erken engel olunmuş olunacaktır.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır? Yağlı ciltler için nemlendiricinin önemi konulu bloğumuzu buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir? konulu blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. En iyi sivilce cilt bakım setini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akneye eğilimli ciltler için cilt bakım önerilerini bulabiliceğiniz blog yazımızı buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini www.maruderm.com sitemiz üzerinden alabilirsiniz.

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Bu blog yazımızda sivilceler için uygulayabileceğiniz çözümlerden bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Bu blog yazımızda sivilce ve akne oluşumundan kurtulmanın yollarından bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akneler ile sivilceleri karıştırmamak gerekir. Her ikisi de özellikle ergenlik dönemlerinde ciltte meydana gelse de, akneler sivilcelerin daha iltihaplanmış versiyonlarıdır diyebiliriz.

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler, ergenlik dönemi itibariyle her yaş grubunda muhakkak görülen bir cilt hastalığı olmaktadır. Kimi insanlar önemsemese de son derece hassas bir cilt problemi olmaktadır sivilceler.

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Sivilceler nasıl geçer sorusu pek çok kişi tarafından sürekli sorulmaya devam ediyor. Ergenlik dönemiyle başlayan ve ciltte belirgin sıkıntılar yaşatan sivilce ve akneler, aynı zamanda sağlığa da doğrudan etkiler..

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Bu yazımızda sivilcelerden nasıl kurtulabileceğiniz ile alakalı tüyolar verilmektedir. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret ediniz.

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Cildimizin sivilce ve akne oluşumuna sebebiyet veren pek çok faktör vardır. Öyle ki cilt, başlı başına hassasiyete açık ve çabuk yıpranabilecek bir forma sahip olduğu için, stres, mevsimsel geçişler..

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceler, hem erkekler hem de kadınlar açısından en büyük cilt sorununa dönüşebilir. Özellikle de kadınların yoğun koşturmaca, makyaj, mevsimsel geçiş ve hormonsal değişimler...

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Sivilceler, sadece bayanların değil belli dönemlerde erkeklerin de en fazla dert yandığı cilt sıkıntılarının başında gelmektedir.

Blog Nedir?

Blog ("weblog"un kısaltması), bir konu hakkında düzenli olarak güncellenen içerik (blog yazısı) sunan bir kişi, grup veya şirket tarafından yürütülen çevrimiçi bir dergi veya bilgilendirici web sitesidir. Bilgileri ters kronolojik sırayla sunar ve resmi olmayan veya konuşma tarzında yazılmıştır.

Cilt bakım, saç bakım ve vücut bakım ürünleriyle alakalı tavsiyelere bloğumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güzellik blogu, güzellik, makyaj, saç, moda, cilt bakımı ve diğer güzellikle ilgili konular hakkında içerik barındıran bir web sitesidir. Güzellik blogları ipuçlarını paylaşır, ürünleri gözden geçirir, öğreticiler oluşturur ve trend olan güzellik haberlerini tartışır. Güzellik oldukça görsel bir konu olduğundan, bu bloglar genellikle çok sayıda resim ve video yayınlar.

Güzellik blogcuları başkalarına nasıl güzel olunacağını gösterir. Genellikle resim ve videolarla adım adım öğreticiler yazarlar. Web sitelerinde, YouTube kanallarında, Instagram hesaplarında ve diğer sosyal medya platformlarında ürünleri test eder, inceler ve görüşlerini paylaşırlar.

Güzellik Blogları Türleri

Ne tür bir kitleye odaklanmak istediğinizi seçmek, geliştirdiğiniz içeriği şekillendirmeye yardımcı olacağından, blogunuzun uzun vadeli başarısı için çok önemlidir.

Aşağıdaki blog türlerini göz önünde bulundurun:

Makyaj için Güzellik Blogları: Ürünleri tanıtırken belirli "görünümler" elde etmek için eğitim içeriği sağladıkları için makyajı merkeze alan bloglar modadır.

Açık Ten için Güzellik Blogları: Çok açık tenlerin kendine özgü cilt bakımı ihtiyaçları ve özel makyajı vardır. Soluk tenli bloglar, daha açık ten tonlarıyla en iyi şekilde çalışan belirli görünümler önerir.

Koyu Ten için Güzellik Blogları: Bu blog kategorisi, Siyah, Asyalı ve Latin insanlar için makyaj ve cilt bakımı gibi birden çok cilt tonunu kapsar.

Kırk Üzeri İçin Güzellik Blogları: Elinizden gelenin en iyisini yapmak her yaş için çok önemlidir, bu nedenle daha yaşlı ve daha olgun yetişkinler için bloglar da yaygındır.

Altmışın Üzerindeki Güzellik Blogları: Bu bloglar, yaşlı erkekler ve kadınlar için cilt bakımı, moda ve güzellik konusunda uzmanlaşmıştır.

Devamını Oku..