Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf Drenaj Nedir?

Pressoterapi olarak da adlandırılan lenf drenaj, çok fonksiyonlu bir masaj uygulaması olup; farklı sağlık sorunlarının giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Ödem, selülit, çatlak ve yağ fazlalığı da dâhil olmak üzere pek çok sağlık probleminin azalmasına yardımcı olan lenf drenaj; dolaşım sistemi üzerindeki faydalarıyla dikkat çekmektedir. Dolaşım sistemini daha aktif hale getirmekte ve genel vücut sağlığını desteklemektedir.

Bölgesel incelme yöntemi olarak da kullanılan lenf drenaj, üzerinde çalıştığı vücut bölgelerinin yağ oranını düşürmektedir. Kas gruplarının daha aktif çalışmasını sağlayarak, kişilerin daha gelişmiş bir vücuda sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Fazla kiloların atılmasına ve mevcut kasların korunmasına olanak tanıyan lenf drenaj, çok fonksiyonlu etkileri sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Dolaşım sisteminin hızlandırılması, vücut fonksiyonlarının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Hem iç organlar hem de cilt yüzeyi, hızlanan kan dolaşımı ile daha sağlıklı bir hale gelmektedir. Lenf drenaj, dolaşım sistemine sağladığı katkılar nedeniyle çeşitli kronik hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Pressoterapi, klinik bir uygulama olması nedeniyle; doktor kontrolünde yapılmaktadır. Etik kurallar çerçevesinde çalışan hastaneler, lenf drenaj tedavisi ile müşterilerinin sağlık sorunlarını gidermektedir. Bu hizmetin güvenilir yerlerden alınması; oluşabilecek sağlık problemlerinin önlenmesi açısından önem arz etmektedir.

Lenf Drenaj

Lenf Drenaj Cihazı

Lenf drenaj cihazı, yüksek hava basıncı uygulayan masaj kıyafeti ve silikon hortumdan oluşmaktadır. Son derece sessiz bir şekilde çalışan bu cihaz, boyun bölgesinin altından başlayarak tüm vücudu basınç uygulamasına tâbi tutmaktadır. İşlem gören vücut bölgeleri, daha sistematik ve aktif çalışmaktadır. Basınç yönteminin vücut üzerindeki yararlı etkileri, pek çok sağlık sorununun azalmasına yardımcı olmaktadır.

Lenf tedavisinde kullanılan cihaz, uygulamayı yapan doktor tarafından yönetilmektedir. Alanında uzman ve deneyimli doktorlar, her vücut bölgesine ayrı ayrı basınç göndermektedir. Masaj kıyafetinin bölmeleri, verilen basınçla birlikte şişerek; o bölgenin yağ oranını azaltmaktadır. Lenf drenaj, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer almakta ve birçok kişi tarafından güvenle tercih edilmektedir.

Lenf Drenaj Ne İşe Yarar?

Lenf drenaj masajı, dolaşım bozukluğu olan vücut bölgelerinin; kan basıncı düzeyini artırarak, daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan bir masaj yöntemi olup; çok fonksiyonlu bir yapı sergilemesi nedeniyle öne çıkmaktadır. Dolaşım sisteminde oluşan aksaklıklar, lenf drenaj masajıyla azaltılmakta ve kişilerin genel sağlık durumu düzeltilmektedir.

Pressoterapi, bölgesel incelme amacıyla da kullanılmaktadır. Orantısız bir şekilde kilo alan ve sadece belli başlı bölgelerinin incelmesini isteyen kişiler; lenf drenaj tedavisine sıklıkla başvurmaktadır. Bu masaj sayesinde, işlem gören bölge aktif hale getirilmekte ve söz konusu bölgede bulunan yağ dokuları yakılmaktadır.

Selülit ve çatlak gibi cilt problemleri, lenf drenaj tedavisinin faydaları sayesinde giderilebilmektedir. Lenf drenaj, kan dolaşımını hızlandırırken cilt yüzeyinin de yenilenmesine olanak tanımaktadır. Selülit ve hamilelik sonrası çatlakları, lenf drenaj tedavisinin yenileyici etkisi sayesinde giderilebilmektedir. Cilt yüzeyinin daha sıkı görünmesine olanak tanıyan bu tedavi, çok yönlü faydaları ile öne çıkmaktadır.

Lenf drenaj, ameliyat sonrası iyileşme süreçlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ameliyat nedeniyle açılan yaralar, kan dolaşımı hızının artırılmasıyla daha çabuk iyileşmektedir. Uygulanan lenf drenaj masajı, ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmakta ve kişilerin genel vücut sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

Selülit Tedavisi

Lenf Drenaj Nasıl Uygulanır?

Lenf drenaj terapisi, profesyonel ortamlarda uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Tedavi öncesinde kişiye, göğüs kafesi ve baş dışındaki bütün bölgeleri kaplayan bir kıyafet giydirilmektedir. Bu işlem esnasında, hemen hemen bütün vücut bölgeleri;  lenf drenaj masajına ve basınç uygulamasına tâbi tutulmaktadır. Kıyafet içerisine gönderilen basınç, vücut bölgelerinin daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Masaj sonrası, hiçbir yan etki görülmemekte ve kişiler günlük yaşantılarına hızlı bir şekilde geri dönebilmektedirler. Son derece keyif verici bir uygulama olan lenf drenaj masajı, kan dolaşımını düzenlemesi nedeniyle ruh sağlığı sıkıntılarına ve stres belirtilerine de iyi gelmektedir. Yaşlanma karşıtı etki göstererek, cildin daha gergin ve sorunsuz görünmesine yardımcı olmaktadır.

Lenf Drenaj Faydaları Nelerdir?

Tıbbi bir uygulama olan lenf drenaj yöntemi, birçok vücut sorununun çözümüne katkı sağlamaktadır. Genel vücut sağlığının gelişmesine ve uzun vadede korunmasına olanak tanıyan lenf drenaj; dolaşım sisteminin daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Lenf drenaj faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Tüm vücut sistemlerindeki kan dolaşım hızını arttırmakta ve vücut fonksiyonlarının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 2. Cilt yüzeyine gönderdiği basınç ile cilt dokularını yenilemekte ve kişinin daha sıkı bir tene sahip olmasına olanak tanımaktadır.
 3. Vücut bölgelerinde bulunan yara izlerinin iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
 4. Hamilelik sonrası çatlaklarının ve selülit oluşumunun azalmasına yardımcı olmaktadır.
 5. Uygulandığı bölgelerin, yağ dokularını incelemektedir. Bu yönüyle kişilerin, bölgesel zayıflama imkanı kazanmasına olanak tanımaktadır.
 6. Gevşemiş kas dokularını sıkılaştırmakta ve genel kas yapısının gelişmesine katkı sağlamaktadır.
 7. Dokularda biriken ödeme miktarını azaltmaktadır.
 8. Kilo verme sürecine destek olmaktadır.

Lenf Drenaj Kimlere Uygulanır?

Her yaştan kişiye uygulanabilen lenf drenaj, söz konusu kişinin yoğun bir dolaşım bozukluğu olmadığı sürece güvenle kullanılmaktadır. Dolaşım bozukluğuna sebebiyet verebilen, damar tıkanıklığı ve diyabet gibi hastalıklar, lenf drenaj masajının uygulama prosedürlerini kısıtlamaktadır. Böyle durumlarda, doktor kontrolünde uygulama yapılması; oluşabilecek sağlık problemlerinin önlenmesi açısından önem arz etmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..