Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf Drenaj Nedir?

Pressoterapi olarak da adlandırılan lenf drenaj, çok fonksiyonlu bir masaj uygulaması olup; farklı sağlık sorunlarının giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Ödem, selülit, çatlak ve yağ fazlalığı da dâhil olmak üzere pek çok sağlık probleminin azalmasına yardımcı olan lenf drenaj; dolaşım sistemi üzerindeki faydalarıyla dikkat çekmektedir. Dolaşım sistemini daha aktif hale getirmekte ve genel vücut sağlığını desteklemektedir.

Bölgesel incelme yöntemi olarak da kullanılan lenf drenaj, üzerinde çalıştığı vücut bölgelerinin yağ oranını düşürmektedir. Kas gruplarının daha aktif çalışmasını sağlayarak, kişilerin daha gelişmiş bir vücuda sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Fazla kiloların atılmasına ve mevcut kasların korunmasına olanak tanıyan lenf drenaj, çok fonksiyonlu etkileri sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Dolaşım sisteminin hızlandırılması, vücut fonksiyonlarının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Hem iç organlar hem de cilt yüzeyi, hızlanan kan dolaşımı ile daha sağlıklı bir hale gelmektedir. Lenf drenaj, dolaşım sistemine sağladığı katkılar nedeniyle çeşitli kronik hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Pressoterapi, klinik bir uygulama olması nedeniyle; doktor kontrolünde yapılmaktadır. Etik kurallar çerçevesinde çalışan hastaneler, lenf drenaj tedavisi ile müşterilerinin sağlık sorunlarını gidermektedir. Bu hizmetin güvenilir yerlerden alınması; oluşabilecek sağlık problemlerinin önlenmesi açısından önem arz etmektedir.

Lenf Drenaj Cihazı

Lenf drenaj cihazı, yüksek hava basıncı uygulayan masaj kıyafeti ve silikon hortumdan oluşmaktadır. Son derece sessiz bir şekilde çalışan bu cihaz, boyun bölgesinin altından başlayarak tüm vücudu basınç uygulamasına tâbi tutmaktadır. İşlem gören vücut bölgeleri, daha sistematik ve aktif çalışmaktadır. Basınç yönteminin vücut üzerindeki yararlı etkileri, pek çok sağlık sorununun azalmasına yardımcı olmaktadır.

Lenf tedavisinde kullanılan cihaz, uygulamayı yapan doktor tarafından yönetilmektedir. Alanında uzman ve deneyimli doktorlar, her vücut bölgesine ayrı ayrı basınç göndermektedir. Masaj kıyafetinin bölmeleri, verilen basınçla birlikte şişerek; o bölgenin yağ oranını azaltmaktadır. Lenf drenaj, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer almakta ve birçok kişi tarafından güvenle tercih edilmektedir.

Lenf Drenaj Ne İşe Yarar?

Lenf drenaj masajı, dolaşım bozukluğu olan vücut bölgelerinin; kan basıncı düzeyini artırarak, daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan bir masaj yöntemi olup; çok fonksiyonlu bir yapı sergilemesi nedeniyle öne çıkmaktadır. Dolaşım sisteminde oluşan aksaklıklar, lenf drenaj masajıyla azaltılmakta ve kişilerin genel sağlık durumu düzeltilmektedir.

Pressoterapi, bölgesel incelme amacıyla da kullanılmaktadır. Orantısız bir şekilde kilo alan ve sadece belli başlı bölgelerinin incelmesini isteyen kişiler; lenf drenaj tedavisine sıklıkla başvurmaktadır. Bu masaj sayesinde, işlem gören bölge aktif hale getirilmekte ve söz konusu bölgede bulunan yağ dokuları yakılmaktadır.

Selülit ve çatlak gibi cilt problemleri, lenf drenaj tedavisinin faydaları sayesinde giderilebilmektedir. Lenf drenaj, kan dolaşımını hızlandırırken cilt yüzeyinin de yenilenmesine olanak tanımaktadır. Selülit ve hamilelik sonrası çatlakları, lenf drenaj tedavisinin yenileyici etkisi sayesinde giderilebilmektedir. Cilt yüzeyinin daha sıkı görünmesine olanak tanıyan bu tedavi, çok yönlü faydaları ile öne çıkmaktadır.

Lenf drenaj, ameliyat sonrası iyileşme süreçlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ameliyat nedeniyle açılan yaralar, kan dolaşımı hızının artırılmasıyla daha çabuk iyileşmektedir. Uygulanan lenf drenaj masajı, ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmakta ve kişilerin genel vücut sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır.

Lenf Drenaj Nasıl Uygulanır?

Lenf drenaj terapisi, profesyonel ortamlarda uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Tedavi öncesinde kişiye, göğüs kafesi ve baş dışındaki bütün bölgeleri kaplayan bir kıyafet giydirilmektedir. Bu işlem esnasında, hemen hemen bütün vücut bölgeleri;  lenf drenaj masajına ve basınç uygulamasına tâbi tutulmaktadır. Kıyafet içerisine gönderilen basınç, vücut bölgelerinin daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Masaj sonrası, hiçbir yan etki görülmemekte ve kişiler günlük yaşantılarına hızlı bir şekilde geri dönebilmektedirler. Son derece keyif verici bir uygulama olan lenf drenaj masajı, kan dolaşımını düzenlemesi nedeniyle ruh sağlığı sıkıntılarına ve stres belirtilerine de iyi gelmektedir. Yaşlanma karşıtı etki göstererek, cildin daha gergin ve sorunsuz görünmesine yardımcı olmaktadır.

Lenf Drenaj Faydaları Nelerdir?

Tıbbi bir uygulama olan lenf drenaj yöntemi, birçok vücut sorununun çözümüne katkı sağlamaktadır. Genel vücut sağlığının gelişmesine ve uzun vadede korunmasına olanak tanıyan lenf drenaj; dolaşım sisteminin daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Lenf drenaj faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Tüm vücut sistemlerindeki kan dolaşım hızını arttırmakta ve vücut fonksiyonlarının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 2. Cilt yüzeyine gönderdiği basınç ile cilt dokularını yenilemekte ve kişinin daha sıkı bir tene sahip olmasına olanak tanımaktadır.
 3. Vücut bölgelerinde bulunan yara izlerinin iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
 4. Hamilelik sonrası çatlaklarının ve selülit oluşumunun azalmasına yardımcı olmaktadır.
 5. Uygulandığı bölgelerin, yağ dokularını incelemektedir. Bu yönüyle kişilerin, bölgesel zayıflama imkanı kazanmasına olanak tanımaktadır.
 6. Gevşemiş kas dokularını sıkılaştırmakta ve genel kas yapısının gelişmesine katkı sağlamaktadır.
 7. Dokularda biriken ödeme miktarını azaltmaktadır.
 8. Kilo verme sürecine destek olmaktadır.

Lenf Drenaj Kimlere Uygulanır?

Her yaştan kişiye uygulanabilen lenf drenaj, söz konusu kişinin yoğun bir dolaşım bozukluğu olmadığı sürece güvenle kullanılmaktadır. Dolaşım bozukluğuna sebebiyet verebilen, damar tıkanıklığı ve diyabet gibi hastalıklar, lenf drenaj masajının uygulama prosedürlerini kısıtlamaktadır. Böyle durumlarda, doktor kontrolünde uygulama yapılması; oluşabilecek sağlık problemlerinin önlenmesi açısından önem arz etmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..