quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Kuru Fırçalama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kuru Fırçalama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kuru Fırçalama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kuru fırçalama tekniği, uzun yıllardır kullanılmakta olan ve cildin daha genç görünmesini sağlayan bir cilt bakımı yöntemidir. Cilt dokularının kan akışını hızlandırarak, cildin daha genç ve daha sıkı görünmesine yardımcı olmaktadır. Kuru fırçalama tekniği ile düzenli olarak cilt bakımı yapan kişiler, cilt yüzeylerinin daha beyaz ve daha canlı olduğunu söylemektedir.

Kuru fırçalama tekniğinin cilt yüzeyine sağladığı faydalar saymakla bitmemektedir. Özellikle yaşlanma belirtileri yaşayan kişiler, kuru fırçalama tekniğinden sıklıkla yararlanmaktadır. Kuru fırçalama tekniğinin pratik ve etkili olması; daha çok kişinin bu tekniğe rağbet göstermesine neden olmaktadır.

Kuru Fırçalama Nedir?

Kuru fırçalama, genellikle at kılı fırçası ile yapılmaktadır. At kılı fırçası cilt yüzeyine, tahriş oluşturmadan nazik bir şekilde titreşim yaymaktadır. Oluşan titreşim, o bölgeye olan kan akışının hızlanmasına ve o bölgede cilt kusurlarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Kuru fırçalama, vücudun aşağı bölgelerinden yukarı doğru yapılan bir işlemdir. Kuru fırçalamanın tam olarak etki göstermesi için gereken hız ve ivmenin doğru bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Kuru fırçalama işlemi aşırı düşük olmamak kaydıyla yavaş hareketlerle yapılmaktadır.

Kuru Fırçalama Ne İşe Yarar?

Vücuduna iyi bakmak ve vücudunun daha güzel görünmesini isteyen kişiler, kuru fırçalama tekniğinin pratik yönlerinden sıklıkla yararlanmaktadır. Ölü derilerden arınmış ve pürüzsüz görünümlü bir cilt yapısı, kuru fırçalama işlemi sayesinde daha kolay mümkün hale gelmektedir.

Kuru fırçalama, cilt yüzeyindeki ölü derilerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Ölü derilerden arınan cilt yüzeyi, daha genç daha parlak ve daha pürüzsüz görünmektedir. Özellikle yağlı cilt yapısına sahip olan kişileri, kuru fırçalama tekniği sayesinde fazla yağ ve ölü deri birikiminden kurtulabilmektedir.

Kuru fırçalama tekniğinin selüloit oluşumuna iyi geldiği düşünülmektedir. Kuru fırçalama tekniği ile selüloit oluşturan deri dokuları, daha fazla kan ve kolajen üretmekte ve çok daha sıkı çok daha taze görünmektedir.

Kuru Fırçalamanın Faydaları Nelerdir?

At kılı fırçası ve hoş kokulu bir kaç damla yağ ile mükemmel bir kuru fırçalama deneyimi yaşamak mümkündür. İnsan sağlığı üzerinde sayısız faydası olan bu işlem, sadece on dakika kadar kısa sürelerde sonlanmaktadır. Hem cilt yüzeyine hem de kan akışına son derece faydalı olan kuru fırçalama, pürüzsüzlüğe önem veren kişiler tarafından gittikçe daha fazla kullanılmaktadır.

Kuru fırçalamanın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Selüloit görünümünü azaltır: Squat gibi bacak bölgesini hedef alan egzersizlerden sonra kuru fırçalama işlemi yapmak, egzersizin çok daha etkili ve verimli olmasına yardımcı olmaktadır. Bacakların daha çabuk sıkılaşması ve selüloit görünümünü en aza indirilmesi, kuru fırçalama tekniğinin faydaları sayesindedir mümkün hale gelmektedir.
  2. Kan dolaşımını hızlandırır: Masaj ve masaj türevi işlemlerinin kan dolaşımı üzerinde etkili olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Masaj uygulamalarının bir türevi olan kuru fırçalama, at kılı fırçasının hafif darbeleri sayesinde kan dolaşımı hızının artmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak at kılı fırçası kullanmak, cilt yüzeyine daha fazla kan gitmesine böylece cilt yüzeyinin daha fazla beslemesine olanak tanımaktadır.
  3. Ölü derileri ve gözenekleri temizler: Ölü deri, mevsimsel geçişler nedeniyle ortaya çıkmakta ve cilt yüzeyinin kirli görünmesine neden olmaktadır. Ölü deri oluşumunun azaltılması için çeşitli peeling maskeleri ve kese uygulamaları kullanılmaktadır. Kuru fırçalama, ölü derilerin hızlı bir şekilde giderilmesini sağlayan uygulamalar arasında yer almaktadır. Kuru fırçalama ile temizlenen ölü deriler, gözenek içerisine daha az tıkanmakta ve bu sayede gözenek problemleri en aza indirilmektedir.
  4. Kolajen üretimini destekler: Cilt dokularına at kılı fırçası ile düzenli olarak titreşim göndermek, hücrelerin daha aktif çalışmasına ve daha fazla kolajen üretmesine yardımcı olmaktadır. Kolajen üretimi, cildin daha genç ve daha canlı görünmesinde anahtar rol oynamaktadır. Kolajen üretiminin düzenli olarak desteklenmesi ile yaşlanma belirtileri azaltılabilmektedir. At kılı fırçası ile yapılan kuru fırçalama, dokuların canlanmasına ve daha fazla kolajen üretmesine destek olmaktadır.

Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır?

Kuru fırçalama işlemi aşağıdan yukarı doğru yapılmaktadır. Avuç içleri ve ayakaltları da işleme tâbi tutulmalıdır. Her bölge için onar kez uygulanacak bu işlem, cildin kısa sürede çok daha sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır.

Kuru fırçalama esnasında fırça üzerine bir iki damla kadar aromatik yağ damlatılabilmektedir. Bu sayede, cilt yüzeyinin ölü hücrelerden arınırken beslenmesi ve hoş korkması sağlanmaktadır. Hoş kokan ve yumuşacık bir yapı kazanan cilt yüzeyi, kişilerin yaşam kalitesini arttırmakta ve çok daha iyi hissetmelerine yardımcı olmaktadır.

Kuru Fırçalama Kaç Günde Bir Yapılır?

Kuru fırçalama tahriş edici bir işlem olmaması nedeniyle, günlük kullanıma son derece uygundur. Ancak işlem esnasında işlemin yumuşak hareketlerle yapılması gerekmektedir. Agresif ve sert hareketlerle fırçalama işlemi yapmak, cilt yüzeyinin tahriş edilmesine neden olduğu için önerilmemektedir.

Kuru fırçalama işleminin yeteri kadar etki göstermesi için vücudun doğal nem dengesinin korunması gerekmektedir. Su kaybeden ve aşırı derecede kuruyan cilt yapıları, soyulup dökülebilmekte ve fırçalama işlemi esnasında hasar alabilmektedir. Bu durumun engellenmesi için nemlendirme işleminin düzenli hale getirilmesi önem arz etmektedir.

Kuru Fırçalama Sonrası Neler Yapılmalı?

Kuru fırçalama işlemi sonrası özel bir prosedür uygulamaya gerek yoktur. Hassasiyet hissi oluştuğunda, nemlendirici krem uygulamak yeterli olmaktadır.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç bakımı; sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak için düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Nemini kaybetmiş, kırılmış, yıpranmış, cansız ve mat görünen saçların onarılması için pek çok farklı bakım yöntemi kullanılmaktadır.  Saçların düzenli olan kestirilmesi ve haftada 2-3 defadan fazla olmayacak şekilde ılık su, tuz ve sülfat içermeyen şampuanla yıkanması etkili bir bakımın ilk adımlarını oluşturmaktadır.  Sık yağlanan saçların sağlıklı bir görünüme kavuşması için kuru şampuanla yıkanması tavsiye edilirken; saça çok fazla ısı uygulanmaması, düzenli olarak nemlendirilmesi ve gerekli vitamin, mineral desteğinin sağlanması sağlıklı saçlara sahip olmanın en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf vücudun sıvı dengesini sağlayan renksiz bir sıvıdır. Bu sıvı bakteri ve yabancı hücreleri dokulardan uzak tutmaktadır. Lenfatik sistem ise bu sıvının dolaşımını sağlayan sistemdir. Bu sistem vücutta biriken ödemin atılması ve vücudun kendini yenilemesi için çalışmaktadır. Lenfatik drenaj masajı, lenf sistemini etkileyerek kan dolaşımının hızlanmasını sağlamakta ve vücuttaki toksin, bakteri ve ödemin daha hızlı atılmasına yardımcı olmaktadır. Lenf drenaj masajı, ayak parmaklarından başlayarak lenf sistemini takip etmekte ve kalbe doğru tek yönlü hareketlerle uygulanmaktadır. Faydaları sayılmakla bitmeyen bu masaj 2-3 günde bir uygulanabilmekte ve herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza hastalığı; cilt yüzeyinde oluşan kızarıklık ve kaşıntı hissi gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Kişilerin cilt lekesi problemlerine daha yatkın olmasına neden olan roza hastalığı, alerji veya stres kaynaklı gelişmektedir. Roza hastalığının kronikleşmemesi için mümkün olan en kısa sürede güvenilir bir dermatoloji uzmanından yardım almak gerekmektedir. Söz konusu hastalığın tedavisi, antibiyotik özeliği bulunan ilaç ve kremler yardımıyla yürütülmektedir.

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler; yaygın görülen cilt problemlerini daha sık yaşamaktadır. Soğuk hava ve güneş ışınları gibi faktörlerden daha fazla etkilenen kuru cilt, kişilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük olarak en az iki litre kadar su içmek; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Vücudun belli bölgeleri diğer kısımlara oranla yağlanmaya daha yatkındır. Karın çevresi, basen ve kol bölgeleri yoğun yağ birikimi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde zayıflama ve incelmeyi sağlamak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz, liposuction, radyo frekans, mezoterapi, karboksiterapi, ultrashape bu yöntemlerden bazılarıdır. Yalnızca diyet yaparak bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Kişiye özgü bir diyet, egzersiz programı ve bölgesel incelme uygulamaları yardımıyla lokal yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt bakımı, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlayarak; sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Medikal olarak ya da evdeki ürünlerle uygulanabilen cilt bakımları, doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Medikal işlemler, özel solüsyonlar ve ileri teknoloji ürünlerle uygulanırken evde yapılan cilt bakımlarında çeşitli bakım ürünleri kullanılmaktadır. Cilt bakımı fiyatları da yapılan uygulamaya ve kullanılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir.

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş dökülmesi dönemsel ya da sürekli olarak görülebilen bir cilt problemidir. Oluşum şekline ve sürecine göre kendi kendine düzelebildiği gibi tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Hormonal dengesizlikler, yanlış beslenme, menopoz, stres ve buna benzer pek çok etken kaş dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak evde uygulanabilen yöntemlerle tedavisi mümkündür. Sarımsak, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli ve c vitamini gibi pek çok içerik kaşların gürleşmesine, sıklaşmasına ve uzamasına katkı sağlamaktadır. 

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt bakım ampulleri, ciltte aniden ortaya çıkan problemlerin kısa sürede çözülmesi için kullanılan yoğunlaştırılmış minik serumlardır. Pek çok cilt probleminde etkilidir. Hızlı sonuçlar vermektedir. Özellikle cildin yenilenmesi, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması ve cilt bariyerinin yenilenmesi için kullanılmaktadır. Haftada birkaç kez ya da ayda birkaç kez olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulanmaktadır.

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı; cilt tipine uygun ürünlerle cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan cilt bakımı faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bu nedenle cilt analizi yapıldıktan sonra uygun ürünler seçilmesi ve işlem sırasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, makyajla uyumamak ve cildin temiz ve nemli kalmasına önem vermek cilt bakım rutininin en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kişilerin cilt yapılarına uygun olan ürünleri düzenli olarak kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım rutinin, doğal ve besleyici ürünlerle yürütülmesi; cildin uzun vadede daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Temizleme, tonik, peeling ve serum basamaklarından oluşan cilt bakım rutini; kişilerin özgüven kazanmasına ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesine olanak tanımaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği; çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalsiyum ve çinko gibi kemik ve tırnak yapısı üzerinde etkili olan minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması da; tırnak yüzeyindeki renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Tırnak yüzeyinde morarma, sararma veya kızarma ile süregelen bu rahatsızlığın; uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum, vücut sistemlerinin tümünde üretilmekte ve cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenlerle dengesizleşen sebum üretimi, kişilerin cilt ve saç yağlanması gibi olumsuz problemleri daha sık yaşamasına neden olmaktadır. Sebum üretiminin dengelenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..