Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Kuru Fırçalama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kuru Fırçalama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kuru Fırçalama Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kuru fırçalama tekniği, uzun yıllardır kullanılmakta olan ve cildin daha genç görünmesini sağlayan bir cilt bakımı yöntemidir. Cilt dokularının kan akışını hızlandırarak, cildin daha genç ve daha sıkı görünmesine yardımcı olmaktadır. Kuru fırçalama tekniği ile düzenli olarak cilt bakımı yapan kişiler, cilt yüzeylerinin daha beyaz ve daha canlı olduğunu söylemektedir.

Kuru fırçalama tekniğinin cilt yüzeyine sağladığı faydalar saymakla bitmemektedir. Özellikle yaşlanma belirtileri yaşayan kişiler, kuru fırçalama tekniğinden sıklıkla yararlanmaktadır. Kuru fırçalama tekniğinin pratik ve etkili olması; daha çok kişinin bu tekniğe rağbet göstermesine neden olmaktadır.

Kuru Fırçalama Nedir?

Kuru fırçalama, genellikle at kılı fırçası ile yapılmaktadır. At kılı fırçası cilt yüzeyine, tahriş oluşturmadan nazik bir şekilde titreşim yaymaktadır. Oluşan titreşim, o bölgeye olan kan akışının hızlanmasına ve o bölgede cilt kusurlarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

Kuru fırçalama, vücudun aşağı bölgelerinden yukarı doğru yapılan bir işlemdir. Kuru fırçalamanın tam olarak etki göstermesi için gereken hız ve ivmenin doğru bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Kuru fırçalama işlemi aşırı düşük olmamak kaydıyla yavaş hareketlerle yapılmaktadır.

Kuru Fırçalama Ne İşe Yarar?

Vücuduna iyi bakmak ve vücudunun daha güzel görünmesini isteyen kişiler, kuru fırçalama tekniğinin pratik yönlerinden sıklıkla yararlanmaktadır. Ölü derilerden arınmış ve pürüzsüz görünümlü bir cilt yapısı, kuru fırçalama işlemi sayesinde daha kolay mümkün hale gelmektedir.

Kuru fırçalama, cilt yüzeyindeki ölü derilerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Ölü derilerden arınan cilt yüzeyi, daha genç daha parlak ve daha pürüzsüz görünmektedir. Özellikle yağlı cilt yapısına sahip olan kişileri, kuru fırçalama tekniği sayesinde fazla yağ ve ölü deri birikiminden kurtulabilmektedir.

Kuru fırçalama tekniğinin selüloit oluşumuna iyi geldiği düşünülmektedir. Kuru fırçalama tekniği ile selüloit oluşturan deri dokuları, daha fazla kan ve kolajen üretmekte ve çok daha sıkı çok daha taze görünmektedir.

Kuru Fırçalamanın Faydaları Nelerdir?

At kılı fırçası ve hoş kokulu bir kaç damla yağ ile mükemmel bir kuru fırçalama deneyimi yaşamak mümkündür. İnsan sağlığı üzerinde sayısız faydası olan bu işlem, sadece on dakika kadar kısa sürelerde sonlanmaktadır. Hem cilt yüzeyine hem de kan akışına son derece faydalı olan kuru fırçalama, pürüzsüzlüğe önem veren kişiler tarafından gittikçe daha fazla kullanılmaktadır.

Kuru fırçalamanın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Selüloit görünümünü azaltır: Squat gibi bacak bölgesini hedef alan egzersizlerden sonra kuru fırçalama işlemi yapmak, egzersizin çok daha etkili ve verimli olmasına yardımcı olmaktadır. Bacakların daha çabuk sıkılaşması ve selüloit görünümünü en aza indirilmesi, kuru fırçalama tekniğinin faydaları sayesindedir mümkün hale gelmektedir.
  2. Kan dolaşımını hızlandırır: Masaj ve masaj türevi işlemlerinin kan dolaşımı üzerinde etkili olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Masaj uygulamalarının bir türevi olan kuru fırçalama, at kılı fırçasının hafif darbeleri sayesinde kan dolaşımı hızının artmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak at kılı fırçası kullanmak, cilt yüzeyine daha fazla kan gitmesine böylece cilt yüzeyinin daha fazla beslemesine olanak tanımaktadır.
  3. Ölü derileri ve gözenekleri temizler: Ölü deri, mevsimsel geçişler nedeniyle ortaya çıkmakta ve cilt yüzeyinin kirli görünmesine neden olmaktadır. Ölü deri oluşumunun azaltılması için çeşitli peeling maskeleri ve kese uygulamaları kullanılmaktadır. Kuru fırçalama, ölü derilerin hızlı bir şekilde giderilmesini sağlayan uygulamalar arasında yer almaktadır. Kuru fırçalama ile temizlenen ölü deriler, gözenek içerisine daha az tıkanmakta ve bu sayede gözenek problemleri en aza indirilmektedir.
  4. Kolajen üretimini destekler: Cilt dokularına at kılı fırçası ile düzenli olarak titreşim göndermek, hücrelerin daha aktif çalışmasına ve daha fazla kolajen üretmesine yardımcı olmaktadır. Kolajen üretimi, cildin daha genç ve daha canlı görünmesinde anahtar rol oynamaktadır. Kolajen üretiminin düzenli olarak desteklenmesi ile yaşlanma belirtileri azaltılabilmektedir. At kılı fırçası ile yapılan kuru fırçalama, dokuların canlanmasına ve daha fazla kolajen üretmesine destek olmaktadır.

Kuru Fırçalama Nasıl Yapılır?

Kuru fırçalama işlemi aşağıdan yukarı doğru yapılmaktadır. Avuç içleri ve ayakaltları da işleme tâbi tutulmalıdır. Her bölge için onar kez uygulanacak bu işlem, cildin kısa sürede çok daha sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır.

Kuru fırçalama esnasında fırça üzerine bir iki damla kadar aromatik yağ damlatılabilmektedir. Bu sayede, cilt yüzeyinin ölü hücrelerden arınırken beslenmesi ve hoş korkması sağlanmaktadır. Hoş kokan ve yumuşacık bir yapı kazanan cilt yüzeyi, kişilerin yaşam kalitesini arttırmakta ve çok daha iyi hissetmelerine yardımcı olmaktadır.

Kuru Fırçalama Kaç Günde Bir Yapılır?

Kuru fırçalama tahriş edici bir işlem olmaması nedeniyle, günlük kullanıma son derece uygundur. Ancak işlem esnasında işlemin yumuşak hareketlerle yapılması gerekmektedir. Agresif ve sert hareketlerle fırçalama işlemi yapmak, cilt yüzeyinin tahriş edilmesine neden olduğu için önerilmemektedir.

Kuru fırçalama işleminin yeteri kadar etki göstermesi için vücudun doğal nem dengesinin korunması gerekmektedir. Su kaybeden ve aşırı derecede kuruyan cilt yapıları, soyulup dökülebilmekte ve fırçalama işlemi esnasında hasar alabilmektedir. Bu durumun engellenmesi için nemlendirme işleminin düzenli hale getirilmesi önem arz etmektedir.

Kuru Fırçalama Sonrası Neler Yapılmalı?

Kuru fırçalama işlemi sonrası özel bir prosedür uygulamaya gerek yoktur. Hassasiyet hissi oluştuğunda, nemlendirici krem uygulamak yeterli olmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..