Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En İyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Cilt kuruluğu problemleri, kişilerin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etki göstermekte ve yaygın cilt hastalıklarının kronikleşmesine neden olmaktadır. Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin, cilt bakım rutinlerine her zamankinden daha fazla özen göstermesi gerekmektedir. Cilt kuruluğu sebebiyle ortaya çıkan tüm belirtiler, uzman doktorlar tarafından önerilen bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılmasıyla azaltılabilmektedir.

Doğanın mucizelerinden aldığı ilhamla yola çıkan Maruderm, cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olacak onlarca farklı ürün ile müşterilerine ulaşmaktadır. Kaliteli ve etkili cilt bakım ürünleriyle, müşterilerinin problemlerini en aza indirmeyi hedefleyen Maruderm, kuru cilt tipi için krem ve serum çeşitleri sayesinde, kendi sektörünün en iyisi olmaya devam etmektedir.

Kuru Cilt Tipi Nedir?

Kuru cilt tipi, cilt dokularının pullar halinde dökülmesine ve cilt yüzeyinin soyulmasına neden olmaktadır. Kişinin cilt dokularının aşırı düzeyde yağsız ve nemsiz olması anlamına gelen kuru cilt tipi; sebum eksikliği veya yetersiz beslenme gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Cildin en dış tabakası olan epidermis, bazı durumlarda su ve lipit kaybı yaşamaktadır. Bu durumun en acı veren sonucu ise cilt kuruluğu problemleri olarak gösterilmektedir.

Cilt dokularında bulunan, doğal nem miktarının çeşitli nedenlerle azalması; cilt kuruluğu problemlerinin en yaygın nedeni olarak gösterilmektedir. Doğal nem dengesi bozulan cilt, zamanla kuruyup dökülmekte ve kişinin cilt sağlığının bozulmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu problemlerinin azalması için cildin düzenli olarak nemlendirilmesi ve sıvı bazlı besinlerle takviye yapılması gerekmektedir.

Kuru Cilt Yapısı Neden Oluşur?

Kuru cilt yapısına neden olan faktörler, çoğunlukla kişinin yaşam standartlarından kaynak alarak ortaya çıkmaktadır. Beslenme düzeni ve hareketlilik, cilt kuruluğu problemlerine büyük ölçüde etki etmektedir. Cilt kuruluğu problemlerinin azaltılması için yaşam kalitesini düşüren eylemlerden kaçınılması gerekmektedir. Kuru cilt yapısı nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Soğuk iklim koşullarında yaşıyor olmak.
 2. Günlük olarak yeteri kadar su içmemek.
 3. Yanlış beslenme alışkanlıklarına sahip olmak.
 4. Cilt bakımı rutinlerine özen göstermemek.
 5. Cildin doğal nem dengesini bozacak, yanlış bakım ürünlerini ısrarla kullanmak.
 6. Cilt bariyerinin güçlenmesine yardımcı olacak ürünleri kullanmamak.
 7. Sivilce ve siyah noktaları agresif yöntemlerle gidermeye çalışmak.
 8. Stres faktörlerine, sürekli olarak maruz kalmak.
 9. Uyku bozukluklarına sahip olmak.
 10. Genetik veya hormonsal hastalıklardan mustarip olmak.

Kuru Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Kuru cilt bakım rutini, nemlendirici ve besleyici özelliği bulunan bakım ürünleri kullanarak yürütülmelidir. Cilt bariyerini güçlendiren ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasını sağlayan bakım ürünleri; yaygın cilt kuruluğu belirtilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Kuru cilt bakım rutini aşamaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Cilt Yüzeyini Derinlemesine Temizlemek: Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin, cilt yüzeylerini düzenli olarak temizlemesi gerekmektedir. Cilt yüzeyinde kalan makyaj kalıntıları ve ölü deriler, cildin daha fazla kurumasına neden olmakta ve kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir. Kuru cilt yapısına uygun olan ürünlerin, düzenli olarak kullanılması; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.
 2. Tonik Uygulaması Yapmak: Tonik uygulaması, cildin gözenek yapılarının açılmasına ve siyah nokta görünümünün azalmasına yardımcı olmaktadır. Tonik uygulaması ile cilt gözenekleri derinlemesine temizlenmekte ve cilt kuruluğu problemlerinin daha hafif seyretmesi mümkün hale gelmektedir. Cilt kuruluğu problemleri yaşayan kişilerin, hassas ciltlere özel tonik ürünlerinden; düzenli olarak faydalanması gerekmektedir.
 3. Besleyici ve Onarıcı Bakım Ürünleri Kullanmak: Maruderm Bariyer Onarıcı Güçlendirici Ceramide Cilt Bakım Kremi, cildin hâlihazırda ince olan koruyucu tabakasını; hızlı bir şekilde güçlendirmekte ve cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. İçerdiği yoğun vitamin ve mineraller, cildin doğal olarak nemlendirilmesine ve dış etkenlerin yıkıcı etkilerine karşı daha dayanıklı olmasına olanak tanımaktadır.
 4. Peeling Uygulaması Yapmak: Peeling, cilt yüzeyindeki fazla deri ve makyaj kalıntılarını en mükemmel şekilde temizlemektedir. Kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin, düzenli olarak peeling yapması; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Tahriş edici etkisi bulunmayan ve cilt dokularının nemlenmesine yardımcı olan peeling maskeleri; kişilerin daha sağlıklı ve genç görünümlü bir cilde sahip olmasına olanak tanımaktadır.

Kuru Cilt Yapısına Sahip Olan Kişiler Hangi Bakım Ürünlerini Kullanmalıdır?

Maruderm Hassas ve Atopik Ciltler İçin Yüz Yıkama Jeli, kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin kullanması gereken ürünler arasında yer almaktadır. Doğal bileşenlerden oluşan yüz yıkama jeli, cildin tahriş edilmeden temizlenebilmesine ve en iyi şekilde beslenmesine olanak tanımaktadır. Hassas ve atopik eğilimli ciltler için mükemmel bir ürün olarak nitelendirilen yüz yıkama jeli, kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin en gözde ürünleri arasında yer almaktadır.

Maruderm Gözenek Sıkılaştırıcı Siyah Nokta ve Akne Karşıtı BHA Tonik, kuru cilt tipine sahip olan kişilerin; cilt gözeneklerini en iyi şekilde temizleyebilmesine fırsat tanımaktadır. İçeriğindeki BHA asitleri, cilt yüzeyinin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olmakta ve cilt dokularının doğal olarak beslenebilmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak kullanılması halinde, mükemmel sonuçlara imza atan BHA tonik; kuru cilt yapısına sahip olan kişilerin sıklıkla tercih ettiği ürünler arasında yer almaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..