Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Kolajen Nedir? Kolajenin Cilde Faydaları

Kolajen Nedir? Kolajenin Cilde Faydaları

Kolajen Nedir? Kolajenin Cilde Faydaları

Kolajen, tüm vücut hücrelerinde bulunan ve hücrelerin birbirine tutunmasını sağlayan; insan vücudunun temel moleküllerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Latin kökenli ve tutkal anlamına gelen “kollo” kavramı; kolajen kelimesinin kökenini oluşturmaktadır. Kolojen, tüm vücut hücrelerinin kendi kendine üretebildiği ve fonksiyonlarını yerine getirmede kullandığı bir moleküldür.

Sindirim, solunum, boşaltım, dolaşım ve kardiyovasküler sistemlerin tamamında rolü bulunan kolajen; en çok cilde sağladığı sayısız fayda ile konuşulmaktadır. Kolajen içerikli bakım ürünleri veya kolajenlerin yapı taşı olan peptid içerikli bakım ürünleri, yaşlanma belirtilerini en aza indirmeleri nedeniyle oldukça fazla rağbet görmektedir.

Maruderm, doğal ürünlerden aldığı ilhamla; güzellik sektörünün öncü isimleri arasında yer almaktadır. Maruderm kolajen içeren bakım ürünleri, kişilerin çok daha genç görünmesine ve çeşitli cilt problemlerinin azalmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Maruderm kolajen içerikli bakım ürünleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Maruderm Kolajen ve Hyalüronik Asit Anti – Age Cilt Bakım Serumu
 2. Maruderm Coffeine Peptides Hyalüronik Asit Göz Çevresi Serumu
 3. Maruderm Gözenek Sıkılaştırıcı BHA ve Peptid Cilt Bakım Serumu
 4. Maruderm C vitamini ve Peptid Aydınlatıcı Cilt Bakım Serumu

Kolajen Nedir?

Kolajen, hücrelerin birbirlerine tutunmasını sağlayan ve doku yapılarının dik durmasına yardımcı olan bir moleküldür. Kolajen üretimi, hücreler içerisinde doğal olarak gerçekleşmektedir. Kolajen eksikliği veya kolajen azalması gibi durumlar; cilt yüzeyinin yaşlanmasına ve hızlı bir şekilde hücre yıkımı gerçekleşmesine neden olmaktadır.

Kolajen, ilerleyen yaşla beraber gittikçe daha az üretilmektedir. Saç azalması, kırışıklık oluşumu ve organ yetmezliği problemlerinin hepsi; kolajen azalması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Vücutta üretilen kolajen miktarını arttırmak için, düzenli olarak kolajen içerikli besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Kolajen içerikli besin tüketiminin düzenli hale getirilmesi, vücut sistemlerinin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak kolajen takviyesi kullananlar, diğer kişilere nazaran daha geç yaşlanmakta ve daha sağlıklı görünmektedirler.

Kolajen Ne İşe Yarar?

Kolajen, vücudun pek çok sisteminin çalışma fonksiyonları üzerinde etkili olmaktadır. Vücut içerisinde doğal olarak bulunan kolajen hücreleri, tüm sistemlerin daha aktif ve daha işlevsel çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kolajen moleküllerinin vücut üzerindeki işlevleri şunlardır:

 1. Hücrelerin birbirine tutunmasını sağlamaktadır.
 2. Hücre içerisindeki moleküllerin işleyişini düzenlemektedir.
 3. Organ dokularını koruyarak, daha sağlıklı olmalarına yardımcı olmaktadır.
 4. Sinirdim sistemi üzerinde aktif rol oynamaktadır.
 5. Dolaşım sisteminin daha hızlı çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 6. Kalp ritminin düzenleme sürecine katkı sağlamaktadır.
 7. Saç tellerinin bütünlüğünü ve canlılığını korumaktadır.
 8. Cilt yüzeyinin parlak ve sıkı durmasını sağlamaktadır.
 9. Kırışıklık görünümünü nedeniyle ortaya çıkan yaşlılık belirtilerinin önüne geçmektedir.

Kolajenin Cilde Faydaları

Kolajen içerikli besinler, düzenli olarak tüketildiğinde, yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan kırışıklık ve sarkma durumlarını azaltmaktadır. İlerleyen yaşlarda başlayan hücre yıkımı, kolajen üretiminin azalması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Vücuda sürekli olarak kolajen takviyesi yapmak, yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan cilt problemlerinin önüne geçebilmektedir. Kolajenin cilde faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Cildin genç ve sıkı görünmesini sağlamaktadır.
 2. Cilt dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır.
 3. Cilde doğru olan kan akışını hızlandırmaktadır.
 4. Cilt yüzeyini soğuk ve sıcak gibi olumsuz etkenlere karşı korumaktadır.
 5. Cilt bariyerinin güçlenmesini sağlayarak, cildin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına katkıda bulunmaktadır.
 6. Cildin doğal nem dengesini düzenleyerek, taze görünmesine yardımcı olmaktadır.
 7. Cilt yüzeyindeki yara ve sivilce izlerinin iyileşme sürecine katkı sağlamaktadır.

Kolajen Üretimi Nasıl Arttırılır?

Hücrelerin daha fazla kolajen üretmesini sağlamak için, kolajen açısından zengin olan besinlerin tüketim alışkanlıklarına dâhil edilmesi gerekmektedir. Ergenlik döneminde bol bol kolajen tüketmek, ilerleyen yaşlarda daha az yaşlanma belirtisi oluşturmaya yardımcı olmaktadır.

Daha geç yaşlanmak isteyen ve her zaman dinamik bir hayat yaşamak isteyen kişiler; sağlıklı bir yaşam standardı oluşturmak zorundadır. Özellikle hareketsizlik ve sigara gibi faktörler, vücudun kolajen üretim hızını büyük ölçüde yavaşlatmaktadır. Sağlıklı bir hayat sürmek, sağlıklı alışkanlıklar geliştirmekle mümkün olmaktadır.

Kolajen İçeren Besinler Nelerdir?

Kolajen içeren besin maddeleri, insan vücudunda hâlihazırda var olan kolajen seviyesinin doğal yollarla artmasına yardımcı olmaktadır. Bu besinleri düzenli olarak tüketmek, yaşlanma belirtilerini en aza indirmektedir. Kolajen içeren besin ve yemek çeşitleri şunlardır:

 1. Kemik suyu.
 2. Süt ve süt ürünleri.
 3. Kırmızı ve beyaz et.
 4. Brokoli.
 5. Şalgam.
 6. Kırmızı ve yeşilbiber.
 7. Turunçgiller.
 8. Kuru bakliyat.
 9. Kurutulmuş meyveler.

Kolajen Takviyesi Kullanmalı Mıyım?

Kolojen takviyesi, sıvı veya tablet formunda üretilerek tüketicilere ulaşmaktadır. Eczanelerde satılan onlarca farklı çeşit kolajen takviyesi; kişilerin vücut sistemlerini daha sağlıklı hale getirmek amacıyla üretilmektedir. Kolajen takviyelerinin, doktor kontrolünde tüketilmesi ve etkilerinin detaylı bir şekilde denetlenmesi gerekmektedir.

Daha geç yaşlanmak isteyen ve daha güzel bir cilde sahip olmak isteyen kişiler; kolajen takviyesi ürünlerine rağbet göstermektedir. Etkili ve en iyi kolajen takviyesi; cilt yüzeyinde çok kısa zamanda gözle görülür bir fark yaratmaktadır. Kolajen takviyelerinin düzenli olarak kullanılması, cildin daha sağlıklı ve daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..