Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Klasik Cilt Bakımı Nedir?

Klasik Cilt Bakımı Nedir?

Klasik Cilt Bakımı Nedir?

Buhar altında dinlendirilen cildin; siyah nokta ve ölü derilerden arındırılma işlemine, klasik cilt bakımı adı verilmektedir. Cilt, buhara maruz bırakıldığında; gözenekler açılmakta ve temizleme işlemi daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Uygun temizleme jelleri ile tamamlanan süreç, kişilerin cilt yapısının mükemmel görünmesine olanak tanımaktadır.

Gözenek temizleme işlemi, kişilerin cilt yapısının kusursuz bir görünüm kazanmasını sağlamaktadır. Yağ, kir, makyaj artıkları ve ölü deriler; klasik cilt bakımı ile cilt üzerinden uzaklaştırılmaktadır. Bu yöntem sayesinde, cildin doğal nem dengesinin korunması ve cilt yapısının dış etkenlere karşı hazır hale getirilmesi mümkün hale gelmektedir.

Klasik Cilt Bakımı Ne İşe Yarar?

Cilt yüzeyi, doğası gereği kirlenebilen ve gözenek oluşturabilen bir yapıya sahiptir. Çeşitli nedenlerle oluşan gözenek yapısı, kişilerin özgüveni üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Piyasada, gözenek görünümünün en aza indirilmesi için üretilen pek çok gözenek sıkılaştırıcı krem çeşidi bulunmaktadır.

Bu kremlerin düzenli bir şekilde kullanılması ve klasik cilt bakımı uygulamalarından yararlanılması; cildin uzun vadede sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır. Oluşan siyah noktaların ve dolu gözeneklerin yok edilmesi için, uygun adımlarla ilerleyen klasik cilt bakımı sürecinin belirli aralıklarla tekrar edilmesi gerekmektedir.

Klasik Cilt Bakımının Faydaları Nelerdir?

Klasik cilt bakımı sayesinde, gözeneklerin oluşturduğu kötü görüntü kısa bir sürede yok edilmektedir. Buhar ile dinlendirilen ve gözenekleri açılan cildin, tüm yağ ve ölü derilerden arındırılması, klasik cilt bakımı ile hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Klasik cilt bakımının diğer faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Cildin esnek yapısının korunmasını sağlamaktadır.
 2. Cildin yağ ve kirlerden arındırılması sayesinde pürüzsüz bir görünüm elde edilmektedir.
 3. Kırışıklık oluşumunun engellenmesine katkı sağlamaktadır.
 4. Tıkanmış gözeneklerin hızlı bir şekilde açılmasına olanak tanımaktadır.
 5. Masaj ve nemlendirme aşamaları sayesinde cildin dinlenmesine yardımcı olmaktadır.

Açılan ve temizlenen gözenekler, zamanla yeniden dolmakta ve o kötü görüntü tekrar oluşmaktadır. Cildin düzenli bir şekilde temizlenmesi için bu bakım rutininin belirli aralıklarla tekrar edilmesi gerekmektedir. Tekrarlanan bakım rutini, cildin temiz görünümünü kaybetmemesine olanak tanımaktadır.

Cilt bakım ürünleri arasında yer alan temizleyici jeller ve nemlendirici kremler, klasik bakımın bir parçası olan ürünler arasında yer almaktadır. Bu ürünlerin her cilt tipine uygun özellikte seçilmesi gerekmektedir. Arınan cildin nemlendirilmesi ve dinlendirilmesi, doğru ürünlerin kullanımı ile mümkün hale gelmektedir.

Klasik Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Klasik bakım süreci, güzellik salonlarında çalışan uzman kişiler tarafından yürütülmektedir. Her cilt yapısının farklı özelliklere sahip olması nedeniyle, uygun adımların atılması için uzman kişilerle çalışılması gerekmektedir. Klasik cilt bakımını oluşturan bileşenler şunlardır:

 1. Temizleme
 2. Peeling
 3. Tonik
 4. Buhar
 5. Maske
 6. Nemlendirici
 7. Masaj

Uygun ürünlerin cilt üzerine titizlikle uygulanması, kişilerin cilt yapısının sağlıklı hale gelmesine olanak tanımaktadır. Uygun ürünlerle yürütülen bu süreç, kişilerin yoğun iş yaşamından sıyrılmasına ve yorgunluğunu atmasına yardımcı olmaktadır.

Klasik cilt bakımı, ayda bir veya iki kez tekrarlanabilmektedir. Her bakım aşamasının uzman kişiler tarafından yürütülmesi, yanlış tedavi uygulamalarının oluşturacağı olumsuz sonuçların önüne geçilmesi açısından önem arz etmektedir. Süreç sonunda temizlenen ve arındırılan cilt, rahat nefes almakta ve pürüzsüz görünmektedir.

Klasik Cilt Bakımı Aşamaları

Gözeneklerin ve ölü derilerin hızlı bir şekilde uzaklaştırılmasını sağlayan klasik cilt bakımı, farklı aşamaları içeren bir uygulama prosedürüne sahiptir. Klasik cilt bakımı aşamalarının doğru bir şekilde uygulanması için alanında uzman olan kişilerle çalışılması gerekmektedir. Klasik cilt bakımı aşamaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. İşlemden önce, cildin temizlenmesi için duş alınır.
 2. Cilt yüzeyine buhar uygulaması yapılarak gözeneklerin açılması sağlanır.
 3. Açılan gözenekler temizleyici jel ve tonik yardımıyla derinlemesine temizlenir.
 4. Peeling maskesi sayesinde cilt yüzeyindeki ölü deriler uzaklaştırılır.
 5. Derinlemesine temizlik sağlayacak uygun bakım ürünü cilde uygulanır.
 6. Cilt, tüm ürünlerden ve kirlerden yıkanarak arındırılır.
 7. Süreç sonunda cilde, nem desteği sağlayacak maskeler uygulanır.

Klasik Cilt Bakımı Sıralaması Nasıl Olmalıdır?

Klasik cilt bakımı aşamaları, doğru sırayla uygulanmadığı takdirde gereken etkiyi sağlamamaktadır. Süreç sonunda istenilen sonucun elde edilebilmesi için tüm aşamaların doğru bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Süreç sonunda yorulan cilde nem desteği yapılması elzemdir.

Cildin doğal esneklik yapısının korunması için, temizleme aşamalarının uygun ürünlerle yapılması gerekmektedir. Doğru temizleyici tonik ve jellerin kullanılması, cildin siyah nokta ve gözenek görüntüsünden kurtulmasını sağlamaktadır.

Doğru ürünlerle ve doğru sıralamayla yürütülen süreç, kişilerin son derece dinlenmiş hissetmesine olanak tanımaktadır. Terapi niteliğine sahip olan klasik cilt bakımı, uzman kişilerle yürütüldüğü takdirde son derece etkili sonuçlara imza atmaktadır.

Klasik Cilt Bakımı Sonrası Yapılması Gerekenler

Doğal cilt bariyerinin temizlenmesini ve güçlenmesini sağlayan bu süreç, cilt yüzeyinin bolca nemlendirilmesi ile sonlanmaktadır. Klasik cilt bakımı sonrası ferahlayan cildin nemlendirilmesi gerekmektedir. Süreç sonunda kişilerin özel bir ürün kullanmasına veya başka prosedürler uygulamasına gerek olmamaktadır.

Güneş kremi kullanımı her işlemde olduğu gibi bu işlemde de oldukça önemlidir. Temizlenen ve yorulan cildin, UV ışınlarından korunması için güneş kremi kullanılması gerekmektedir. Ek olarak, cildin bol bol nemlendirilmesi de klasik cilt bakımı sonrası yapılması gerekenler arasına girmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..