Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Kaş Alma Sonrası Cilt Bakımı

Kaş Alma Sonrası Cilt Bakımı

Kaş Alma Sonrası Cilt Bakımı

Yüz yapısının en güzel detayları arasında yer alan kaşlar, kişiler tarafından en çok önem verilen yüz bölgesi olarak nitelendirilmektedir. Kaş yapısının dolgun olması ve kaş kıllarının kalın olması, gözlerin ve tüm yüzün daha güzel görünmesine olanak tanımaktadır. Kaşların keskin ve derli toplu durması için düzenli bir şekilde alınması gerekmektedir.

Kaş alımı, çoğu kadın için işkence niteliğinde bir işlemdir. Kaş alımı esnasında kopan tüyler, hassas cilt yapısını tahriş etmektedir. Kopan tüylerin ciltte uyandırdığı acı, kişilerin sıkıntıya girmesine neden olmaktadır. Bu denli külfetli bir işlem olan kaş alımı, derinlemesine bakım gerektiren bir işlem olarak nitelendirilmektedir. Kaş alımı sonrası bakım rutinlerin, kaş alma işleminin oluşturduğu sıkıntıyı azaltmaktadır.

İdeal Kaş Alma Sıklığı Nedir?

Kıl hücrelerinin uzama süresi, çeşitli hormonsal eylemlerden büyük oranda etkilenmektedir. Özellikle yüz bölgesinde bulunan tüyler, hormon azalması veya çoğalması durumlarına daha fazla maruz kalmaktadır. Bu nedenle kaşların uzaması ve tamamen çıkması, bazı hormonsal nedenlerle belirlenmektedir.

İdeal kaş alma sıklığı, kişilerin kıl ve cilt yapısına göre değişkenlik göstermektedir. Hormonsal farklılıklar nedeniyle kaş tüylerinin çıkma süresi kişiden kişiye değişmektedir. Genellikle haftada bir alınan kaşlar, bazı kişilerde bir ay kadar sürede bile çıkmamaktadır. Kişiler, kaş çıkma alma sıklıklarını kendi ritimlerine göre belirlenmektedir.

Kaş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kaş alımı işlemi, evde veya kuaförde yapılabilmektedir. Kaş aldırmak için kuaföre giden kişilerin, hijyen kurallarına büyük ölçüde dikkat etmesi gerekmektedir. Kullanılan ağda aparatı veya cımbız, her işlemden sonra temizlenmelidir. Kaş alımı esnasında kıl gözenekleri açılmakta ve kanama gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyon kapma olasılığın en aza indirilmesi için temiz çalışan uzman kişilerden yardım alınması gerekmektedir.

Kuaför veya güzellik merkezi gibi bir yerde kaş aldıran kişiler, yanlarına alacakları Maruderm cilt beyazlatıcı tonik ile; enfeksiyon riskini yok edebilmektedir. Tonik ürünlerinin anti bakteriyel özelliği çeşitli mikroorganizmaların üremesine engel olmaktadır. Kaş alımı sonrası kaş bölgesine tonik uygulaması yapmak, bakteri bulaşma riskini en aza indirmektedir. Özellikle kuaför gibi çoklu ortamlar enfeksiyon riski barındırdığı için kaş alımı tonik kullanımının önemi daha da artmaktadır.

Kaslarını evde kendi kendine alabilen kişiler, enfeksiyon riskini daha az yaşamaktadır. Bununla beraber evde yapılan kaş alma işlemi de oldukça zorlu ve külfetli bir iş olarak görülmektedir. Ayna karşısında dakikalarca kaş almaya çalışmak, kişilerin büyük ölçüde sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Kaş alımı sonrası oluşan cilt problemlerinin en aza indirilmesi için; alınan bölgenin güzel bir şekilde beslenmesi gerekmektedir.

Nemlendirici özelliği bulunan bakım ürünlerinin düzenli bir şekilde kullanılması, kaş alımı sonrası oluşan tahriş durumunu yok etmektedir. Nem dengesini koruyabilen ciltler, tüy alınması gibi olumsuz durumlara karşı daha dayanıklı olmaktadır. Kaş almadan önce ve sonra kaş bölgesinin doğal yağlarla veya nemlendirici bakım kremleriyle güzel bir şekilde nemlendirilmesi gerekmektedir.

Kaş Alma Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer?

Kaş alma işlemi, alınan bölgenin tahriş edilmesine neden olmaktadır. Oluşan tahriş durumu o bölgenin uzun süre kızarık kalmasına sebebiyet vermektedir. Kaş alımı sonrası oluşan kızarıklık bir süre sonra geçse de; kişilerin sosyal hayattan soyutlanmasına yol açmaktadır. Kaş alımı sonrası evden çıkmayan kişiler bile bulunmaktadır. Kaş alımı sonrası kızarıklık oluşumunun hafifletilmesi için yapılması gerekenler şunlardır:

  1. Kaş alma işlemi sonrası bölgeye kesinlikle su değirmemek gerekmektedir. Su hâlihazırda tahrip edilen cilt yapısının daha fazla tahriş olmasına neden olmaktadır. Minimum 2 saat kadar su temasından uzak durulmalıdır.
  2. Kaş alma işleminden sonra kaş bölgesine daha az el teması uygulanmalıdır. Kılların bölgeden uzaklaştırılması, gözeneklerin genişlemesine ve cilt yüzeylerinin çeşitli bakterilere açık hale gelmesine neden olmaktadır. Alınan bölgeye sürekli temas etmek, o bölgenin mikrop kapmasına yol açmaktadır.
  3. Kaş alma işlemi sonrası, kaş bölgesine tonik uygulaması yapılmalıdır. Tonik sayesinde genişleyen gözeneklerin sterilize edilmesi mümkün hale gelmektedir. Böylece enfeksiyon riski en aza indirilmektedir.
  4. Kaş alma işlemi sonrası, kaş bölgesinin uygun yağlar ve nemlendirici kremlerle temizlenmesi gerekmektedir. Nemlendirici bakım ürünleri, kaş bölgesindeki kızarıklığı azalmasına yardımcı olmaktadır.

Kaşları Duştan Sonra Almanın Önemi

Kaşları duştan sonra almak, kaş alımı işleminin daha az acı vermesine yardımcı olmaktadır. Duş esnasında yumuşayan cilt, kıl köklerini daha rahat bir şekilde serbest bırakmaktadır. Bu sayede kaş alımı işlemi daha kısa sürede bitmekte ve daha az acı vermektedir. Kaş alımı işleminin duştan sonraya ertelenmesi, oluşacak cilt tahribatını en aza indirmektedir.

Kaşların duş sonrası alınması, kaş yapısının doğal görünümünü kaybetmemesi açısından da önem arz etmektedir. Duş ile temizlenen ve arındırılan kaş yapısı, kendi doğal dengesine dönmekte ve kaş sabitleyici gibi ürünlerden kurtulmaktır. Bu sayede kaş alımı işlemi doğal kaş yapısı üzerinde gerçekleşmektedir.

Kaş Alımı Sonrası Sivilce Çıkması Nasıl Önlenir?

Kaş alımı sonrası sivilce oluşumu, hemen hemen her kadında sıklıkla görülen olumsuz bir durum olarak nitelendirilmektedir. Kopan kılların oluşturduğu tahribat, bölgedeki gözeneklerin açılmasına neden olmaktadır. Açılan gözenekler dış etkenler tarafından tıkanmakta ve iltihap oluşumu gibi olumsuz durumlara sebebiyet vermektedir.

Kopan kılların oluşturduğu gözenek genişlemesi, cildin sivilce oluşumuna daha açık bir hale gelmesine yol açmaktadır. Kaş alımı sonrası sivilce oluşumunun en aza indirilmesi için; gözenek sıkılaştırıcı kremlerin kullanılması gerekmektedir. Maruderm gözenek sıkılaştırıcı ve akne karşıtı tonik, kaş alımı sonrası oluşan sivilcelerin en aza indirilmesine yardımcı olmaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..