Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Jojoba Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Simmondsia chinensis bitkisinin tohum özlerinden elde edilen jojoba yağı; gıda ve kozmetik sektöründe kullanılan son derece faydalı bir bileşendir. Güney Amerika, Arizona, Güney Kaliforniya ve Meksika; simmondsia chinensis bitkisinin yetiştiği bölgeler olarak sıralanmaktadır.

Saç bakım yağı, kişiler için sorun teşkil eden saç problemlerinin azalmasına yardımcı olan doğal bileşenleri ifade etmektedir. Jojoba yağı da dâhil olmak üzere pek çok yağ çeşidi, saç tellerinin ve saç derisinin doğal yollarla beslenmesine olanak tanımaktadır.

Altın rengine sahip ve berrak bir akışkan olan jojoba yağı, uzun yıllardır cilt bakım sektörünün en vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır. Cilt ve saç bakımı ürünleri, jojoba yağı da dâhil olmak üzere pek çok bitkisel ve faydalı yağ çeşidi ile daha nitelikli hale getirilmektedir.

Jojoba Yağı Nasıl Kullanılır?

Simmondsia chinensis bitkisinin ana vatanında yaşayan yerli halk, uzun yıllardır jojoba yağının faydalarından yararlanmaktadır. 1970’lı yıllara gelindiğinde ise jojoba yağı tam anlamıyla güzellik sektörüne katılmakta ve bu yağ ile elde edilen güzellik ürünleri yoğun rağbet görmektedir.

Jojoba yağı, kozmetik ve klinik kremlerin formüle edilme sürecinde sıklıkla kullanılmaktadır. Yüz serumları, nemlendirici kremler, saç bakım kremleri, şampuanlar ve saç bakım maskeleri; jojoba yağının kullanıldığı kozmetik ürünler olarak sıralanmaktadır.

Jojoba yağı, hem saç hem de cilt sorunları için son derece uygun olan bir bileşendir. Cilt bakım ürünü olarak kullanıldığında, içerdiği A ve E vitaminleri ile cilt dokularını mükemmel bir şekilde beslemektedir. Bununla birlikte, kapalı komedon oluşumunun önüne geçerek; cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı olmaktadır.

Jojoba yağı, saç tellerine ve saç derisine doğrudan uygulanabilirken; cilt yüzeyine seyreltilerek uygulanmaktadır. Badem yağı, lavanta yağı veya çay ağacı yağı ile seyreltilerek uygulanan jojoba yağı; cilt problemlerinin azalmasına ve cildin daha parlak bir görünüm elde etmesine yardımcı olmaktadır.

Jojoba Yağının İçerisinde Hangi Vitamin ve Mineraller Vardır?

İçeriği yüksek anti bakteriyel iyot düzeyi sayesinde, mantar önleyici özellik gösteren jojoba yağı; oldukça zengin bir vitamin – mineral dengesine sahiptir. Tüm cilt ve saç diplerine rahatlıkla uygulanabilen jojoba yağı içeriği şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. A ve E vitamini
 2. B – Kompleksi
 3. Çinko
 4. Bakır
 5. Selenyum
 6. Krom
 7. İyot
 8. Omega 3, 6 ve 9

Jojoba Yağının Saça Üzerindeki 6 Muhteşem Faydası

Doğadan gelen tüm mucizevi ürünler, insan sağlığının gelişimine ve korunumuna katkı sağlamaktadır. Kişilerin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etki gösteren saç problemleri de; bazı doğal ürünler ve bitki özleriyle azaltılabilmektedir. Bu kapsam içerisinde önemli bir yere sahip olan jojoba yağı, saç üzerinde birçok faydalı etki göstermektedir.

Jojoba yağı içeren bakım ürünlerinin veya doğrudan ham jojoba yağının, düzenli olarak saç diplerine uygulanması; saçların çok daha gür ve sık çıkmasına olanak tanımaktadır. Saç bakım rutinlerinin vazgeçilmez bir parçası olan jojoba yağının saça faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Saç Kepeğini Azaltır

Saç kepeği problemi, kişilerin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etki gösteren yaygın bir cilt sağlığı sorunudur. Saç diplerindeki işlevsiz derilerin dökülmesi olarak tanımlanan saç kepeği, jojoba yağının temizleyici gücü sayesinde giderilebilmektedir. Jojoba yağı fazla sabum nedeniyle kabuklanan saç derisinin en iyi şekilde temizlenmesine olanak tanımaktadır.

 1. Saç Tellerini Doğal Olarak Şekillendirir

Saç tellerinin nem dengesini koruyan jojoba yağı, doğal bir saç şekillendirici görevi görmekte ve kişilerin zararlı işlem kullanmadan şekillendirme eylemi yapabilmesine olanak tanımaktadır. Saç tellerini yumuşatan ve saç derisini sakinleştiren jojoba yağı, tüm saç telleri üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak dış faktörlerin zararlı etkilerini en aza indirmektedir.

 1. Kırılan Saç Tellerini Güçlendirir

Saç tellerinin çeşitli nedenlerle kırılması, saç dökülmesi probleminin artmasına neden olmaktadır. Zayıflayan veya kırılan saç telleri, en basit işlemde dahi büyük hasarlar almakta ve kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir. Jojoba yağı, kırılan ve güçsüzleşen saç tellerinin eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

 1. Saç Tellerinin Daha Parlak Görünmesine Yardımcı Olur

Jojoba yağı, içerdiği yüksek miktarda A vitamini sayesinde saç tellerinin daha canlı görünmesine olanak tanımaktadır. Kuru veya mat görünen saç yapıları, jojoba yağının besleyici etkisi sayesinde daha parlak görünebilmektedir. Saç köklerinin ve saç tellerinin en iyi şekilde beslenmesine olanak tanıyan jojoba yağı; genel saç sağlığının gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadır.

 1. Saç Dökülmesini Azaltır

Saç telleri ve saç dipleri üzerindeki tüm kiri çözen jojoba yağı, kişilere daha sağlıklı bir saç yapısı kazandırması sayesinde saç dökülmesi problemlerini de azaltmaktadır. Temizlenen ve beslenen saç telleri; çok daha güçlü ve dirençli olmakta, bu bağlamda saç dökülmesi olasılığı da en aza indirilmektedir.

 1. Saç Tellerine Hacimli Bir Görünüm Katar

Saç tellerinin incelmesi ve doğal hacmini kaybetmesi, daha yağlı ve bakımsız görünmesine neden olmaktadır. Jojoba yağı, saç köklerini doğal olarak uyarmakta ve köklerden gelen yeni tellerin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olmaktadır. Jojoba yağının faydaları sayesinde hacim kazanan saç telleri, çok daha dolgun ve bakımlı görünmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..