Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Hyalüronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir? Hangi Cilt Tipleri Tercih Etmelidir?

Hyalüronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir? Hangi Cilt Tipleri Tercih Etmelidir?

Hyalüronik Asit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Hyalüronik asit, cilt dokularının kolajen üretimini destekleyen ve hücre mitokondrisinin daha aktif çalışmasını sağlayan bir bileşendir. Şeker ve protein türevi bir madde olması nedeniyle, vücudun tüm fonksiyonlarında aktif rol oynamaktadır. Cilt dokularının daha kolay su tutmasına yardımcı olarak, cildin daha parlak ve dolgun görünmesini sağlamaktadır.

Maruderm, hyalüronik asit içeren dört farklı bakım ürünü ile müşterilerinin cilt problemlerini en hızlı şekilde çözmeyi hedeflemektedir. Doğal bileşenlerden elde edilen Maruderm ürünleri, cilt problemlerini ayrı ayrı hedef alarak; kişilerin daha genç ve daha kusursuz görünmesine yardımcı olmaktadır. Hyalüronik asit içeren Maruderm ürünleri şunlardır:

 1. Maruderm Hyalüronik Asit Nemlendirici Yüz ve Vücut Bakım Kremi
 2. Maruderm Coffeine Peptides Hyalüronik Asit Göz Çevresi Serumu
 3. Maruderm Kolajen ve Hyalüronik Asit Anti – Age Cilt Bakım Serumu
 4. Maruderm Niacinamide Hyalüronik Asit Panthenol Cilt Bakım Serumu

Hyalüronik Asit Nedir?

Hyalüronik asit, insan ve hayvan vücudunda doğal olarak bulunan bir aminoasit çeşididir. Hyalüronik asit, yüksek işlevli tüm vücut fonksiyonlarında aktif rol oynamaktadır. Kas ve kemik yapısı da dahil olmak üzere tüm vücut sistemleri, hyalüronik asit sayesinde sağlıklı bir şekilde çalışmaktadır.

Hyalüronik asit ve aminoasit türevi diğer bileşenlerin, özellikle cilt sağlığı olmak üzere genel sağlık üzerinde hayati rolü bulunmaktadır. Mikro molekülü ve makro molekülü olarak ikiye ayrılan Hyalüronik asit, cilt yüzeyinin parlak ve canlı görünmesine olanak tanımaktadır. Hyalüronik asit eksikliği, erken yaşlanma ve derin kırışıklık geliştirme gibi sonuçlara neden olmaktadır.

Hyalüronik asit, genel olarak cilde olan sayısız faydası ile konuşulsa da; tüm vücut sistemlerinde aktif olarak rol oynamaktadır. Eklem ve kas yapısının rahat hareket ettirilmesi, kemiklerin daha dayanıklı olabilmesi ve kişilerin romatizma hastalığına karşı direnç kazanması; hyalüronik asit üretiminin hızlanması ile mümkün hale gelmektedir.

Hyalüronik asit, lens solüsyonu gibi göz içerisine temas edecek kimyasal ürünlerin ana bileşenlerinden biridir. Göz damlası ilaçlarına konulan hyalüronik asit, göz dokularının kendi kendini onarmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle mikrocerrahi göz uygulamaları, hyalüronik asit ve faydalarından sıklıkla yararlanmaktadır.

Hyalüronik Asidin Cilde Faydaları

Hyalüronik asit içeren ve hyalüronik üretimini destekleyen besinlerin sık sık tüketilmesi; cilt sağlığı problemlerinin azalmasında son derece etkili olmaktadır. Kırışıklık, mor halkalar, ince çizgiler ve sarkık dokular; hyalüronik asidin mucizevi etkisi ile giderek azalmaktadır. Hyalüronik asidin cilde olan sayısız faydalarını sıralamak istersek:

 1. Cildin doğal su tutma özelliğini güçlendirerek nem kaybı gibi durumların önüne geçmektedir.
 2. Zamanla kaybedilen elastikiyet, düzenli hyalüronik asit kullanımı ile giderilebilmektedir.
 3. Yara izi ve sivilce lekesi oluşumunu hızlı bir şekilde onarmaktadır.
 4. Cildin sebum üretimini dengeleyerek, sivilce ve siyah nokta oluşumunun önüne geçebilmektedir.
 5. Cilt yüzeyindeki kırışıkları doğal olarak onarmakta ve yeni kırışıklıkların oluşmasına engel olmaktadır.
 6. Cildi daha aydınlık ve genç göstermektedir.
 7. Cilt dokularının yer çekimine karşı meydan okumasına yardımcı olmaktadır.

Hyalüronik asit, cilde olan faydalarından ziyade; mide hastalıklarının azalmasına da destek vermektedir. Reflü, ülser, gastrit ve benzeri mide problemleri, hyalüronik asit içerikli ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Bununla beraber, antibiyotik kullanımının etkisinin hızlandırılması için; hyalüronik asit içeren antibiyotik ilaçlar üretilmektedir.

Hyalüronik Asit Takviyesi

Hyalüronik asit, besin takviyesi amaçlı üretilen ilaçlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Birebir olarak hyalüronik asit takviyesi almak, kişilerin daha sağlıklı ve daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Ezcanelerde satılan hyalüronik asit takviyeleri, kişilerin kolaylıkla ulaşabilmesi ve genel sağlıklarını geliştirebilmesi için piyasaya sürülmektedir.

Hyalüronik asit, krem ve serum gibi ürünlerle de takviye edilebilmektedir. Özellikle yanık ve derin yara izleri; hyalüronik asit takviyesi ile kolayca iyileşmektedir. Güzellik sektörü, hyalüronik asidin mucizevi etkilerini; kişilerin daha genç, daha sağlıklı ve daha ışıltılı görünmesi adına kullanmaktadır.

Hyalüronik Asit İçeren Besinler

Hyalüronik asit, vücut içerisinde doğal olarak bulunmakta ve hücreler tarafından günbegün üretilmektedir. Ancak ilerleyen yaş nedeniyle, hücrelerin hyalüronik asit sentezleme hızı yavaşlamaktadır. Bu nedenle, hyalüronik asit içeren besin maddelerinin düzenli olarak tüketilmesi ve hücrelerin hyalüronik asit sentezi eylemlerinin desteklenmesi gerekmektedir.

Çoğu besin, hâlihazırda belirli oranlarda hyalüronik asit içermektedir. Ancak bazı besinler, daha hızlı emilmeleri nedeniyle; hyalüronik asidin iyileştirici etkisi daha hızlı ulaştırmaktadır. Hyalüronik asit açısından zengin olan doğal besinler şunlardır:

 1. Kemik suyu.
 2. Badem.
 3. Turunçgiller.
 4. Baklagiller.
 5. Brokoli.
 6. Kırmızı ve beyaz et.

Hyalüronik Asit İçeren Bakım Ürünleri

Hyalüronik asit içeren bakım ürünleri, hyalüronik asidin tüm iyileştirici etkilerinin cilt yüzeyinde kalmasına yardımcı olmaktadır. Yaşlanma karşıtı ve nemlendirici özelliklerini birlikte sunan bu bakım ürünleri, cildin doğal olarak nemlenmesine ve cilt yüzeyinin daha sağlıklı görünmesine olanak tanımaktadır.

Hyalüronik asit kullananlar, çok kısa sürede cilt yüzeyinde belirgin bir değişim görmektedir. Hızla onarılan leke ve yara izleri, azalan kırışık görünüm ve daha canlı ten hissi; hyalüronik asit mucizesinin sağladığı sonuçlar olarak sıralanmaktadır. Düzenli olarak hyalüronik asit içeren bakım ürünleri kullanmak, cildin daha geç çökmesine ve giderek daha canlı görünmesine olanak tanımaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..