quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Hindistan Cevizi Yağının 5 Farklı Kullanım Alanı

Hindistan Cevizi Yağının 5 Farklı Kullanım Alanı

Hindistan Cevizi Yağının 5 Farklı Kullanım Alanı

Hindistan cevizi yağı, bir palmiye türü olan coco ağacının meyvelerinden elde edilmektedir. Sert kabuklu bir meyve olan Hindistan ceviz; içeriğinde bolca mineral, vitamin ve yağ bulundurmaktadır. Hindistan cevizi yağı, meyve içerisinden soğuk sıkım yoluyla ayrıştırılmaktadır. Elde edilen yağ, pek çok farklı alanda kullanılabilmektedir.

Uzmanlar, Hindistan cevizi yağının cilde iyi gelen pek çok özelliği olduğunu söylemektedir. Hindistan cevizi; yüzü ve tüm cildi nemlendirme, tırnakları güçlendirme ve saç bakımı gibi konularında aktif olarak kullanılmaktadır. Mis kokulu Hindistan cevizi özü, kişilerin en sevdiği kozmetik ürünlerin temel aroması olarak tanımlanmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan cevizi yağı, palmiye ailesinin bir üyesi olan coco ağacının meyvelerinden elde edilen doğal bir bileşendir. Hindistan cevizi yağı pek çok alanda kullanılan kozmetik bir ürün olarak tanımlanmaktadır. Hindistan cevizi yağının cilde ve genel vücut sağlığına birden fazla yararı bulunmaktadır.

İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunduran Hindistan cevizi yağı, genellikle alternatif tıpta da tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Hoş kokulu olması ve cilt yüzeyini sakinleştirmesi nedeniyle, kozmetik ürünlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Hindistan cevizi özü içeren bakım ürünleri, cilt sağlığına önem veren kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Elde Edilir?

Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi meyvesinin soğuk sıkım işlemlerinden geçmesi yoluyla elde edilmektedir. Salatalara, kahvelere ve tatlılara eklenebilen Hindistan cevizi yağı, tropik ağaçların meyvelerinden üretilmektedir. Market ve güzellik mağazalarında satılan Hindistan cevizi yağını, evde üretmek de mümkündür.

Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi meyvesinin sıvı hale getirilmesiyle elde edilmektedir. Yaklaşık 12 saat kadar bekletilen Hindistan cevizi suyu, süzgeçten geçirilerek yağ ayrıştırma işlemine tâbi tutulmaktadır. Elde edilen yağ tava yardımıyla pişirilir ve doğal Hindistan cevizi yağı kolay bir şekilde elde edilir.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağının, genel sağlığa ve cilt sağlığına iyi geldiği düşünülmektedir. Hindistan cevizi özünün içerdiği vitamin ve mineraller, insan vücudunun işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Hindistan cevizi yağının vücut üzerindeki faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Yağ yakmaya yardımcı olmaktadır.
 2. Tokluk hissi vermektedir.
 3. Sindirim sistemini düzenlemektedir.
 4. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadır.
 5. Metabolizmayı hızlandırmaktadır.
 6. Aydınlatıcı cilt bakım serumu olarak kullanılabilmektedir.
 7. Vücut losyonu görevi görmektedir.
 8. Nemlendirici ve besleyici özellikleri vardır.

Hindistan Cevizi Yağı Cilt Bakımı İçin Kullanılabilir Mi?

Hindistan cevizi yağı, cilt bakımı ürünü olarak gönül rahatlığıyla kullanılmaktadır. Hindistan cevizi meyvesinin doğal mineralleri ve cildi besleyen yağları; cilt bakım ürünlerinin temel aroması olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım ürünleri, Hindistan cevizinin doğal bileşenlerinden yararlanılarak formüle edilmektedir.

Hindistan cevizi yağının cilt sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Cildi yenileyen ve besleyen yapısı sayesinde, yaşlanma karşıtı cilt bakım serumu görevi görmektedir. Hindistan cevizinin hoş kokusu ve cilde sağladığı dinlendirici etki; kişilerin Hindistan cevizi özü içeren ürünlere yönelmesine neden olmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağının 5 Kullanım Alanı

Hindistan cevizi yağının onlarca farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Hindistan cevizi özlerinin insan vücuduna olan yararlı etkileri, bu özlerin farklı alanlarda kullanılmasına sebebiyet vermektedir. Hoş kokulu Hindistan cevizi yağının, sıklıkla tercih edildiği 8 alan şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Çatlak Önleyici: Hızlı kilo alıp veren kişiler, vücudun her bölgesinde oluşan çatlak ve selülitlerden büyük oranda rahatsız olmaktadır. Özellikle hamilelik döneminde oluşan çatlaklar, kişilerin özgüveni üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Hindistan cevizi yağı, çatlak görünümünün azalmasına ve oluşacak yeni çatlakların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak her akşam karın ve bacak bölgesine Hindistan cevizi yağı uygulamak, çatlak probleminin en aza indirilmesini sağlamaktadır.
 2. Doğal Diş Macunu: Hindistan cevizi yağı, doğal antibiyotik niteliğine sahip olan bir ürün olması nedeniyle; diş çürümesine neden olan bakterileri yok etmektedir. Bu bağlamda karbonat ve Hindistan cevizi yağı karışımı, diş macunu olarak kullanılmaktadır. Dişlerin hızlı bir şekilde beyazlaması, ağız kokusunun giderilmesi, nefesin tazelenmesi ve diş çürüklerinin önlenmesi; Hindistan cevizi yağı ile mümkün hale gelmektedir.
 3. Deodorant ve Parfüm: Hindistan cevizi yağının koltuk altına sürülmesi ile deodorant ve parfüm etkisi elde edilmektedir. Hoş kokusu ve anti bakteriyel özellikteki yapısı sayesinde, terlemenin neden olduğu kötü kokuları yok edebilmektedir. Deodorant ve parfüm kullanımını en aza indirmek isteyen kişiler, Hindistan cevizi yağının bu özelliğinden sıklıkla yararlanmaktadır.
 4. Makyaj Temizleyici: Cilt yüzeyinde oluşan kır ve ölü deri; siyah nokta ve sivilce oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Hindistan cevizi yağı, cilt yüzeyindeki tüm kirleri temizleyebilmesi nedeniyle; makyaj temizleme jeli görevi görmektedir. Bununla beraber cildi ölü derilerden arındırması ve gözenek oluşumunu en aza indirmesi sayesinde; peeling maskesi olarak da kullanılabilmektedir.
 5. Tırnak Sertleştirici: Tırnak yüzeyinin incelmesi, tırnakların sık sık kırılmasına neden olarak kişilerin acı çekmesine sebebiyet vermektedir. Tırnak sertleştirici doğal ürünler arasında yer alan Hindistan cevizi yağı; kişilerin el ve tırnak sağlığını büyük ölçüde desteklemektedir. Ellerin ve tırnakların doğal bir şekilde nemlendirilmesini sağlayan Hindistan cevizi yağı, sıklıkla kullanılan bir sertleştirici üründür.

 


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç bakımı; sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak için düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Nemini kaybetmiş, kırılmış, yıpranmış, cansız ve mat görünen saçların onarılması için pek çok farklı bakım yöntemi kullanılmaktadır.  Saçların düzenli olan kestirilmesi ve haftada 2-3 defadan fazla olmayacak şekilde ılık su, tuz ve sülfat içermeyen şampuanla yıkanması etkili bir bakımın ilk adımlarını oluşturmaktadır.  Sık yağlanan saçların sağlıklı bir görünüme kavuşması için kuru şampuanla yıkanması tavsiye edilirken; saça çok fazla ısı uygulanmaması, düzenli olarak nemlendirilmesi ve gerekli vitamin, mineral desteğinin sağlanması sağlıklı saçlara sahip olmanın en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf Drenaj Nedir?

Lenf vücudun sıvı dengesini sağlayan renksiz bir sıvıdır. Bu sıvı bakteri ve yabancı hücreleri dokulardan uzak tutmaktadır. Lenfatik sistem ise bu sıvının dolaşımını sağlayan sistemdir. Bu sistem vücutta biriken ödemin atılması ve vücudun kendini yenilemesi için çalışmaktadır. Lenfatik drenaj masajı, lenf sistemini etkileyerek kan dolaşımının hızlanmasını sağlamakta ve vücuttaki toksin, bakteri ve ödemin daha hızlı atılmasına yardımcı olmaktadır. Lenf drenaj masajı, ayak parmaklarından başlayarak lenf sistemini takip etmekte ve kalbe doğru tek yönlü hareketlerle uygulanmaktadır. Faydaları sayılmakla bitmeyen bu masaj 2-3 günde bir uygulanabilmekte ve herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza Hastalığı Nedir? Roza Hastalığı Olanlar Hangi Ürünleri Tercih Etmelidir?

Roza hastalığı; cilt yüzeyinde oluşan kızarıklık ve kaşıntı hissi gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Kişilerin cilt lekesi problemlerine daha yatkın olmasına neden olan roza hastalığı, alerji veya stres kaynaklı gelişmektedir. Roza hastalığının kronikleşmemesi için mümkün olan en kısa sürede güvenilir bir dermatoloji uzmanından yardım almak gerekmektedir. Söz konusu hastalığın tedavisi, antibiyotik özeliği bulunan ilaç ve kremler yardımıyla yürütülmektedir.

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? En iyi Nemlendirici ve Serum Hangisidir?

Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler; yaygın görülen cilt problemlerini daha sık yaşamaktadır. Soğuk hava ve güneş ışınları gibi faktörlerden daha fazla etkilenen kuru cilt, kişilerin günlük yaşam kalitelerini büyük ölçüde düşürmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olmak ve günlük olarak en az iki litre kadar su içmek; cilt kuruluğu problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Bölgesel Zayıflamak Mümkün mü?

Vücudun belli bölgeleri diğer kısımlara oranla yağlanmaya daha yatkındır. Karın çevresi, basen ve kol bölgeleri yoğun yağ birikimi olan bölgelerdir. Bu bölgelerde zayıflama ve incelmeyi sağlamak için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Soğuk lipoliz, liposuction, radyo frekans, mezoterapi, karboksiterapi, ultrashape bu yöntemlerden bazılarıdır. Yalnızca diyet yaparak bölgesel yağ yakmak mümkün değildir. Kişiye özgü bir diyet, egzersiz programı ve bölgesel incelme uygulamaları yardımıyla lokal yağlanmadan kurtulmak mümkündür.

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt Bakım Fiyatları Ne Kadar?

Cilt bakımı, cildin ihtiyaç duyduğu bileşenlerin cilde nüfuz etmesini sağlayarak; sağlıklı, canlı ve parlak bir cilt görünümüne kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Medikal olarak ya da evdeki ürünlerle uygulanabilen cilt bakımları, doğru ve düzenli bir şekilde yapıldığında etkili sonuçlar vermektedir. Medikal işlemler, özel solüsyonlar ve ileri teknoloji ürünlerle uygulanırken evde yapılan cilt bakımlarında çeşitli bakım ürünleri kullanılmaktadır. Cilt bakımı fiyatları da yapılan uygulamaya ve kullanılan ürünlere göre değişiklik göstermektedir.

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş Gürleştirmek İçin Yapılması Gerekenler

Kaş dökülmesi dönemsel ya da sürekli olarak görülebilen bir cilt problemidir. Oluşum şekline ve sürecine göre kendi kendine düzelebildiği gibi tedavi süreci de gerektirebilmektedir. Hormonal dengesizlikler, yanlış beslenme, menopoz, stres ve buna benzer pek çok etken kaş dökülmesine neden olabilmektedir. Genel olarak evde uygulanabilen yöntemlerle tedavisi mümkündür. Sarımsak, zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, aloe vera jeli ve c vitamini gibi pek çok içerik kaşların gürleşmesine, sıklaşmasına ve uzamasına katkı sağlamaktadır. 

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt Ampulleri Hangi Cilt Sorununda Kullanılır?

Cilt bakım ampulleri, ciltte aniden ortaya çıkan problemlerin kısa sürede çözülmesi için kullanılan yoğunlaştırılmış minik serumlardır. Pek çok cilt probleminde etkilidir. Hızlı sonuçlar vermektedir. Özellikle cildin yenilenmesi, yaşlılık belirtilerinin ortadan kalkması ve cilt bariyerinin yenilenmesi için kullanılmaktadır. Haftada birkaç kez ya da ayda birkaç kez olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapar gibi uygulanmaktadır.

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Kadınlar Cilt Bakımlarında Nelere Dikkat Etmeli?

Cilt bakımı; cilt tipine uygun ürünlerle cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bilinçsizce yapılan cilt bakımı faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bu nedenle cilt analizi yapıldıktan sonra uygun ürünler seçilmesi ve işlem sırasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Düzenli olarak güneş kremi kullanmak, makyajla uyumamak ve cildin temiz ve nemli kalmasına önem vermek cilt bakım rutininin en önemli adımları arasında yer almaktadır.

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Cilt bakım rutini, kişilerin cilt yapılarına uygun olan ürünleri düzenli olarak kullanmaları olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım rutinin, doğal ve besleyici ürünlerle yürütülmesi; cildin uzun vadede daha sağlıklı ve genç görünmesine yardımcı olmaktadır. Temizleme, tonik, peeling ve serum basamaklarından oluşan cilt bakım rutini; kişilerin özgüven kazanmasına ve ruhsal anlamda daha iyi hissetmesine olanak tanımaktadır.

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki Renk Değişikliği Ne Anlama Gelir?

Tırnaktaki renk değişikliği; çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi bazı kronik hastalıkların da habercisi olabilmektedir. Özellikle kalsiyum ve çinko gibi kemik ve tırnak yapısı üzerinde etkili olan minerallerin, vücut bünyesine yeteri kadar alınmaması da; tırnak yüzeyindeki renk değişikliğine sebebiyet vermektedir. Tırnak yüzeyinde morarma, sararma veya kızarma ile süregelen bu rahatsızlığın; uzman bir doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum Nedir? Ciltte Ne İşe Yarar?

Sebum, vücut sistemlerinin tümünde üretilmekte ve cilt yüzeyinin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli nedenlerle dengesizleşen sebum üretimi, kişilerin cilt ve saç yağlanması gibi olumsuz problemleri daha sık yaşamasına neden olmaktadır. Sebum üretiminin dengelenmesi için sağlıklı beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekmektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..