Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Hindistan Cevizi Yağının 5 Farklı Kullanım Alanı

Hindistan Cevizi Yağının 5 Farklı Kullanım Alanı

Hindistan Cevizi Yağının 5 Farklı Kullanım Alanı

Hindistan cevizi yağı, bir palmiye türü olan coco ağacının meyvelerinden elde edilmektedir. Sert kabuklu bir meyve olan Hindistan ceviz; içeriğinde bolca mineral, vitamin ve yağ bulundurmaktadır. Hindistan cevizi yağı, meyve içerisinden soğuk sıkım yoluyla ayrıştırılmaktadır. Elde edilen yağ, pek çok farklı alanda kullanılabilmektedir.

Uzmanlar, Hindistan cevizi yağının cilde iyi gelen pek çok özelliği olduğunu söylemektedir. Hindistan cevizi; yüzü ve tüm cildi nemlendirme, tırnakları güçlendirme ve saç bakımı gibi konularında aktif olarak kullanılmaktadır. Mis kokulu Hindistan cevizi özü, kişilerin en sevdiği kozmetik ürünlerin temel aroması olarak tanımlanmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan cevizi yağı, palmiye ailesinin bir üyesi olan coco ağacının meyvelerinden elde edilen doğal bir bileşendir. Hindistan cevizi yağı pek çok alanda kullanılan kozmetik bir ürün olarak tanımlanmaktadır. Hindistan cevizi yağının cilde ve genel vücut sağlığına birden fazla yararı bulunmaktadır.

İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunduran Hindistan cevizi yağı, genellikle alternatif tıpta da tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Hoş kokulu olması ve cilt yüzeyini sakinleştirmesi nedeniyle, kozmetik ürünlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Hindistan cevizi özü içeren bakım ürünleri, cilt sağlığına önem veren kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Elde Edilir?

Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi meyvesinin soğuk sıkım işlemlerinden geçmesi yoluyla elde edilmektedir. Salatalara, kahvelere ve tatlılara eklenebilen Hindistan cevizi yağı, tropik ağaçların meyvelerinden üretilmektedir. Market ve güzellik mağazalarında satılan Hindistan cevizi yağını, evde üretmek de mümkündür.

Hindistan cevizi yağı, Hindistan cevizi meyvesinin sıvı hale getirilmesiyle elde edilmektedir. Yaklaşık 12 saat kadar bekletilen Hindistan cevizi suyu, süzgeçten geçirilerek yağ ayrıştırma işlemine tâbi tutulmaktadır. Elde edilen yağ tava yardımıyla pişirilir ve doğal Hindistan cevizi yağı kolay bir şekilde elde edilir.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağının, genel sağlığa ve cilt sağlığına iyi geldiği düşünülmektedir. Hindistan cevizi özünün içerdiği vitamin ve mineraller, insan vücudunun işlevlerini yerine getirmesine yardımcı olmaktadır. Hindistan cevizi yağının vücut üzerindeki faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Yağ yakmaya yardımcı olmaktadır.
 2. Tokluk hissi vermektedir.
 3. Sindirim sistemini düzenlemektedir.
 4. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadır.
 5. Metabolizmayı hızlandırmaktadır.
 6. Aydınlatıcı cilt bakım serumu olarak kullanılabilmektedir.
 7. Vücut losyonu görevi görmektedir.
 8. Nemlendirici ve besleyici özellikleri vardır.

Hindistan Cevizi Yağı Cilt Bakımı İçin Kullanılabilir Mi?

Hindistan cevizi yağı, cilt bakımı ürünü olarak gönül rahatlığıyla kullanılmaktadır. Hindistan cevizi meyvesinin doğal mineralleri ve cildi besleyen yağları; cilt bakım ürünlerinin temel aroması olarak tanımlanmaktadır. Cilt bakım ürünleri, Hindistan cevizinin doğal bileşenlerinden yararlanılarak formüle edilmektedir.

Hindistan cevizi yağının cilt sağlığı üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Cildi yenileyen ve besleyen yapısı sayesinde, yaşlanma karşıtı cilt bakım serumu görevi görmektedir. Hindistan cevizinin hoş kokusu ve cilde sağladığı dinlendirici etki; kişilerin Hindistan cevizi özü içeren ürünlere yönelmesine neden olmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağının 5 Kullanım Alanı

Hindistan cevizi yağının onlarca farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Hindistan cevizi özlerinin insan vücuduna olan yararlı etkileri, bu özlerin farklı alanlarda kullanılmasına sebebiyet vermektedir. Hoş kokulu Hindistan cevizi yağının, sıklıkla tercih edildiği 8 alan şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Çatlak Önleyici: Hızlı kilo alıp veren kişiler, vücudun her bölgesinde oluşan çatlak ve selülitlerden büyük oranda rahatsız olmaktadır. Özellikle hamilelik döneminde oluşan çatlaklar, kişilerin özgüveni üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Hindistan cevizi yağı, çatlak görünümünün azalmasına ve oluşacak yeni çatlakların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak her akşam karın ve bacak bölgesine Hindistan cevizi yağı uygulamak, çatlak probleminin en aza indirilmesini sağlamaktadır.
 2. Doğal Diş Macunu: Hindistan cevizi yağı, doğal antibiyotik niteliğine sahip olan bir ürün olması nedeniyle; diş çürümesine neden olan bakterileri yok etmektedir. Bu bağlamda karbonat ve Hindistan cevizi yağı karışımı, diş macunu olarak kullanılmaktadır. Dişlerin hızlı bir şekilde beyazlaması, ağız kokusunun giderilmesi, nefesin tazelenmesi ve diş çürüklerinin önlenmesi; Hindistan cevizi yağı ile mümkün hale gelmektedir.
 3. Deodorant ve Parfüm: Hindistan cevizi yağının koltuk altına sürülmesi ile deodorant ve parfüm etkisi elde edilmektedir. Hoş kokusu ve anti bakteriyel özellikteki yapısı sayesinde, terlemenin neden olduğu kötü kokuları yok edebilmektedir. Deodorant ve parfüm kullanımını en aza indirmek isteyen kişiler, Hindistan cevizi yağının bu özelliğinden sıklıkla yararlanmaktadır.
 4. Makyaj Temizleyici: Cilt yüzeyinde oluşan kır ve ölü deri; siyah nokta ve sivilce oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Hindistan cevizi yağı, cilt yüzeyindeki tüm kirleri temizleyebilmesi nedeniyle; makyaj temizleme jeli görevi görmektedir. Bununla beraber cildi ölü derilerden arındırması ve gözenek oluşumunu en aza indirmesi sayesinde; peeling maskesi olarak da kullanılabilmektedir.
 5. Tırnak Sertleştirici: Tırnak yüzeyinin incelmesi, tırnakların sık sık kırılmasına neden olarak kişilerin acı çekmesine sebebiyet vermektedir. Tırnak sertleştirici doğal ürünler arasında yer alan Hindistan cevizi yağı; kişilerin el ve tırnak sağlığını büyük ölçüde desteklemektedir. Ellerin ve tırnakların doğal bir şekilde nemlendirilmesini sağlayan Hindistan cevizi yağı, sıklıkla kullanılan bir sertleştirici üründür.

 

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..