Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Hassas Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Hassas Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Hassas Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Hassas ciltlerin bakımı, besleyici ve onarıcı özelliği bulunan organik cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılmaktadır. Bu bakım ürünleri, cilt hassasiyetinin dindirilmesine ve cildin daha sağlıklı olabilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle atopik eğilimli cilt yapıları, hassasiyet düzeyleri yüksek olması nedeniyle; besleyici özelliği olan bakım ürünlerine daha fazla ihtiyaç duymaktadır.

Maruderm, hassas ciltler için özel olarak formüle ettiği cilt bakım ürünleri ile tahriş eğilimli ciltlerin onarılmasına yardımcı olmaktadır. Doğal içerikli özlerle üretilen Maruderm ürünleri, hassasiyet gösteren cilt dokularının doğal yollarla beslenmesine olanak tanımaktadır. Atopik eğilimli cilt yapıları, Maruderm ürünlerinin besleyici etkileri ile daha sağlıklı bir hale gelmektedir.

Hassas Cilt Yapısı Nedir?

Hassas cilt yapısı, herhangi bir dış etken nedeniyle hızlı bir şekilde tahriş olabilmektedir. Bu durum, hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin yaşam kalitesini ve cilt sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hassas cilt yapısı, düzenli olarak beslenmediğinde egzama veya aşırı kuruluk gibi cilt problemlerinin oluşumunu hızlandırmaktadır.

Cilt hassasiyeti, güneş ışınları ve soğuk hava gibi etkenlerden aşırı düzeyde etkilenmektedir. UVA ve UVB ışınları, cilt hassasiyeti olan kişilerin cilt lekesi problemi yazmasına sebep olmaktadır. Soğuk havalar ise cildin tahriş olmasına ve cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Cilt hassasiyeti olan kişiler, alerjik reaksiyon geliştirmeye daha yatkın olmaktadır. Dış kuvvetlerin yıkıcı etkisi, hassas cilt yapısına sahip olan kişileri daha fazla etkilemekte ve söz konusu kişilerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Bahar, polen, toz ve gluten gibi alerji çeşitleri, cilt hassasiyetini arttırmaktadır.

Cilt Sağlığını Koruma Yolları

Hassas Cilt Yapısı Neden Oluşur?

Hassas cilt yapısının bilinen tek bir nedeni olamamak birlikte; genetik ve hormonal faktörlerden etkilendiği düşünülmektedir. Genetik olarak hassas bir cilde sahip olan kişilerin, beslenme düzenine ve sıvı alımına ekstra özen göstermesi gerekmektedir. Hormonal değişiklikler de cilt hassasiyetini arttırmakta ve beslenme alışkanlıklardan büyük ölçüde etkilenmektedir.

Cilt hassasiyetinin sonradan gelişmesi ise çevresel faktörlerin etkisi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Söz konusu çevresel faktörler; soğuk hava, bazı ilaçların yan etkileri, kronik hastalıklar, güneş ışınlarının zararlı etkileri, stres ve olumsuz yaşam olayları olarak sıralanmaktadır. Tüm bu faktörler, cilt dokularının hasar almasına neden olmakta ve cilt yüzeyinin hassasiyet düzeyini arttırmaktadır.

Cilt Hassasiyeti Nasıl Azaltılır?

Cilt hassasiyetinin azaltılması için yaşam standartlarının yükseltilmesi ve söz konusu hassasiyete neden olan ana faktörün bulunması gerekmektedir. Aşırı yoğun tempoda çalışmak ve yeteri kadar uyku alamamak, cilt yapısının bozulmasına ve hassasiyet geliştirmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte, temelde yatan bazı kronik hastalıklar da cilt hassasiyeti oluşturmaktadır.

Yoğun düzeyde cilt hassasiyeti yaşayan kişilerin, dermatoloji uzmanlarından destek alması gerekmektedir. Dermatologlar, cilt yüzeyinin hassasiyet geliştirmesine sebebiyet veren ana faktörü; tıbbi teknikler uygulayarak bulmaktadır. Söz konusu faktörün bulunması ile uygun tedavi prosedürü oluşturulmakta ve kişilerin genel vücut sağlığı iyileştirilmektedir.

Cilt hassasiyetinin azalması için yaşam standartlarının da düzenlenmesi gerekmektedir. Duş süresinin uzun tutulması, ani ısı değişimlerinin yaşanması ve sağlıksız beslenmek; hassas cilt yapısının gelişmesine neden olmaktadır. Cilt hassasiyetine sahip olan kişilerin, yaşam standartlarını gözden geçirerek gereken düzenlemeleri ivedilikle yapması gerekmektedir.

Hassas Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler,

Hassas Ciltlerin Bakım Aşamaları Nasıldır?

Hassas ciltlerin bakımı, besleyici ve onarıcı ürünlerle yapılmalı ve vitamin desteği ağırlıklı olmalıdır. Peeling ve tonik gibi aşındırıcı uygulamalar, hassas cilt yapısına sahip olan kişiler için önerilmemektedir. Besleyici yüz serumları ve nemlendirici bakım kremleri, hassas cilt yapısının dindirilmesine ve kişinin daha konforlu bir hayat sürmesine yardımcı olmaktadır.

Hassas cilt bakımı, birçok aşamanın düzenli olarak uygulanmasını gerektirmektedir. Cilt hassasiyetinin giderilmesi ve cildin rahat bir nefes alması, söz konusu aşamaların uygun bakım ürünleriyle desteklenmesi ile mümkün hale gelmektedir. Hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin yapması gereken bakım rutini şu şekilde açıklanmaktadır:

  1. Cildi Temizlemek

Cilt temizliği, hassas ciltler için son derece önem arz etmektedir. Temizlenmeyen cilt, üzerinde barınan makyaj kalıntısı ve yağ fazlalığı nedeniyle; daha fazla hassasiyeti geliştirmektedir. Bu nedenle, hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin; besleyici ve onarıcı özelliği bulunan yüz yıkama jeli ürünlerini düzenli olarak kullanması gerekmektedir.

Maruderm Yağ Bazlı Temizleyici, cilt hassasiyetinin azalmasına ve cildin nem dengesinin bozulmadan temizlenmesine olanak tanımaktadır. Cilt yüzeyinde kalan makyaj ve güneş kremi, yağ bazlı yüz yıkama jeli sayesinde naif dokunuşlarla temizlenmektedir. Hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin en vazgeçilmez tercihi olan yağ bazlı temizleyici, cilt yüzeyini tahriş etmeden temizlemekte ve cilt hassasiyetinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Hassas Ciltlere Uygun Bakım Önerileri

  1. Cildi Onarmak

Hassas cilt yapısı, sürekli olarak hasar almakta ve uzun vadede sorun teşkil etmektedir. Oluşan hasarların hızlı bir şekilde tedavi edilmesi ise cilt yüzeyinin düzenli olarak onarılması ile mümkün hale gelmektedir. Rüzgâr veya soğuk hava gibi nedenlerle hasar alan ciltlerin, daha fazla hassasiyet geliştirmemesi adına; onarıcı özelliği bulunan bakım ürünlerinin daha sık kullanılması önem arz etmektedir.

Maruderm Bariyer Onarıcı & Güçlendirici Ceramide Cilt Bakım Kremi, parfüm ve paraben içermemesi nedeniyle hassas ciltlerin onarımına katkı sağlamaktadır. Ceramide özlerinin iyileştirici etkisi, bariyer onarıcı krem bünyesine eklenmekte ve hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin bakım sürecine katkı sağlamaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..