Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Hassas Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Hassas Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Hassas Ciltlerin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Hassas ciltlerin bakımı, besleyici ve onarıcı özelliği bulunan organik cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılmaktadır. Bu bakım ürünleri, cilt hassasiyetinin dindirilmesine ve cildin daha sağlıklı olabilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle atopik eğilimli cilt yapıları, hassasiyet düzeyleri yüksek olması nedeniyle; besleyici özelliği olan bakım ürünlerine daha fazla ihtiyaç duymaktadır.

Maruderm, hassas ciltler için özel olarak formüle ettiği cilt bakım ürünleri ile tahriş eğilimli ciltlerin onarılmasına yardımcı olmaktadır. Doğal içerikli özlerle üretilen Maruderm ürünleri, hassasiyet gösteren cilt dokularının doğal yollarla beslenmesine olanak tanımaktadır. Atopik eğilimli cilt yapıları, Maruderm ürünlerinin besleyici etkileri ile daha sağlıklı bir hale gelmektedir.

Hassas Cilt Yapısı Nedir?

Hassas cilt yapısı, herhangi bir dış etken nedeniyle hızlı bir şekilde tahriş olabilmektedir. Bu durum, hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin yaşam kalitesini ve cilt sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hassas cilt yapısı, düzenli olarak beslenmediğinde egzama veya aşırı kuruluk gibi cilt problemlerinin oluşumunu hızlandırmaktadır.

Cilt hassasiyeti, güneş ışınları ve soğuk hava gibi etkenlerden aşırı düzeyde etkilenmektedir. UVA ve UVB ışınları, cilt hassasiyeti olan kişilerin cilt lekesi problemi yazmasına sebep olmaktadır. Soğuk havalar ise cildin tahriş olmasına ve cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Cilt hassasiyeti olan kişiler, alerjik reaksiyon geliştirmeye daha yatkın olmaktadır. Dış kuvvetlerin yıkıcı etkisi, hassas cilt yapısına sahip olan kişileri daha fazla etkilemekte ve söz konusu kişilerin yaşam kalitesini düşürmektedir. Bahar, polen, toz ve gluten gibi alerji çeşitleri, cilt hassasiyetini arttırmaktadır.

Cilt Sağlığını Koruma Yolları

Hassas Cilt Yapısı Neden Oluşur?

Hassas cilt yapısının bilinen tek bir nedeni olamamak birlikte; genetik ve hormonal faktörlerden etkilendiği düşünülmektedir. Genetik olarak hassas bir cilde sahip olan kişilerin, beslenme düzenine ve sıvı alımına ekstra özen göstermesi gerekmektedir. Hormonal değişiklikler de cilt hassasiyetini arttırmakta ve beslenme alışkanlıklardan büyük ölçüde etkilenmektedir.

Cilt hassasiyetinin sonradan gelişmesi ise çevresel faktörlerin etkisi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Söz konusu çevresel faktörler; soğuk hava, bazı ilaçların yan etkileri, kronik hastalıklar, güneş ışınlarının zararlı etkileri, stres ve olumsuz yaşam olayları olarak sıralanmaktadır. Tüm bu faktörler, cilt dokularının hasar almasına neden olmakta ve cilt yüzeyinin hassasiyet düzeyini arttırmaktadır.

Cilt Hassasiyeti Nasıl Azaltılır?

Cilt hassasiyetinin azaltılması için yaşam standartlarının yükseltilmesi ve söz konusu hassasiyete neden olan ana faktörün bulunması gerekmektedir. Aşırı yoğun tempoda çalışmak ve yeteri kadar uyku alamamak, cilt yapısının bozulmasına ve hassasiyet geliştirmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte, temelde yatan bazı kronik hastalıklar da cilt hassasiyeti oluşturmaktadır.

Yoğun düzeyde cilt hassasiyeti yaşayan kişilerin, dermatoloji uzmanlarından destek alması gerekmektedir. Dermatologlar, cilt yüzeyinin hassasiyet geliştirmesine sebebiyet veren ana faktörü; tıbbi teknikler uygulayarak bulmaktadır. Söz konusu faktörün bulunması ile uygun tedavi prosedürü oluşturulmakta ve kişilerin genel vücut sağlığı iyileştirilmektedir.

Cilt hassasiyetinin azalması için yaşam standartlarının da düzenlenmesi gerekmektedir. Duş süresinin uzun tutulması, ani ısı değişimlerinin yaşanması ve sağlıksız beslenmek; hassas cilt yapısının gelişmesine neden olmaktadır. Cilt hassasiyetine sahip olan kişilerin, yaşam standartlarını gözden geçirerek gereken düzenlemeleri ivedilikle yapması gerekmektedir.

Hassas Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler,

Hassas Ciltlerin Bakım Aşamaları Nasıldır?

Hassas ciltlerin bakımı, besleyici ve onarıcı ürünlerle yapılmalı ve vitamin desteği ağırlıklı olmalıdır. Peeling ve tonik gibi aşındırıcı uygulamalar, hassas cilt yapısına sahip olan kişiler için önerilmemektedir. Besleyici yüz serumları ve nemlendirici bakım kremleri, hassas cilt yapısının dindirilmesine ve kişinin daha konforlu bir hayat sürmesine yardımcı olmaktadır.

Hassas cilt bakımı, birçok aşamanın düzenli olarak uygulanmasını gerektirmektedir. Cilt hassasiyetinin giderilmesi ve cildin rahat bir nefes alması, söz konusu aşamaların uygun bakım ürünleriyle desteklenmesi ile mümkün hale gelmektedir. Hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin yapması gereken bakım rutini şu şekilde açıklanmaktadır:

  1. Cildi Temizlemek

Cilt temizliği, hassas ciltler için son derece önem arz etmektedir. Temizlenmeyen cilt, üzerinde barınan makyaj kalıntısı ve yağ fazlalığı nedeniyle; daha fazla hassasiyeti geliştirmektedir. Bu nedenle, hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin; besleyici ve onarıcı özelliği bulunan yüz yıkama jeli ürünlerini düzenli olarak kullanması gerekmektedir.

Maruderm Yağ Bazlı Temizleyici, cilt hassasiyetinin azalmasına ve cildin nem dengesinin bozulmadan temizlenmesine olanak tanımaktadır. Cilt yüzeyinde kalan makyaj ve güneş kremi, yağ bazlı yüz yıkama jeli sayesinde naif dokunuşlarla temizlenmektedir. Hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin en vazgeçilmez tercihi olan yağ bazlı temizleyici, cilt yüzeyini tahriş etmeden temizlemekte ve cilt hassasiyetinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Hassas Ciltlere Uygun Bakım Önerileri

  1. Cildi Onarmak

Hassas cilt yapısı, sürekli olarak hasar almakta ve uzun vadede sorun teşkil etmektedir. Oluşan hasarların hızlı bir şekilde tedavi edilmesi ise cilt yüzeyinin düzenli olarak onarılması ile mümkün hale gelmektedir. Rüzgâr veya soğuk hava gibi nedenlerle hasar alan ciltlerin, daha fazla hassasiyet geliştirmemesi adına; onarıcı özelliği bulunan bakım ürünlerinin daha sık kullanılması önem arz etmektedir.

Maruderm Bariyer Onarıcı & Güçlendirici Ceramide Cilt Bakım Kremi, parfüm ve paraben içermemesi nedeniyle hassas ciltlerin onarımına katkı sağlamaktadır. Ceramide özlerinin iyileştirici etkisi, bariyer onarıcı krem bünyesine eklenmekte ve hassas cilt yapısına sahip olan kişilerin bakım sürecine katkı sağlamaktadır.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..