quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri

Hassas ciltlerin bakımı çok önemlidir. Bu ciltler için bakım uygularken birçok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bunun için bakım uygulayacağınız cildin yapısını çok iyi bilmeniz gerekir. Cildin ne tarz etkilere ihtiyaç duyduğu, nasıl bir doğallıkla beslenebileceğini iyi bilmelisiniz. Aynı zamanda çok iyi bir nemlendirici krem takviyesinde de bulunmanız şart. Çünkü hassas ciltlerin en fazla ihtiyaç duyduğu şey nemdir. Pek çok cilt dış faktörler ve hormonal değişimlerden dolayı nem oranının azalmasına engel olamaz. Nem oranı düşük olan hassas bir ciltte de çeşitli reaksiyonların gözükme olasılığı çok daha fazladır. Bu durum hem erkekler hem de kadınlar için geçerlidir. Keza cilt bakım merkezlerine gelen kadın ve erkeklerin çoğu kendi cildini hassas ve alerjilere müsait şeklinde tanımlamaktadır. Fakat bu tanım çok da doğru bir yaklaşım değildir aslında. Öncelikle sizlerin cildinizdeki hassasiyet oranını belirlemeniz için uzman bir hekimle görüşmeniz, hekimin tespiti doğrultusunda da cildinize gerekli olan bakımı ve uygulamaları aktarmanız gerekmektedir. Her insan cildinin çeşitli etmenlere farklı hassasiyetleri çıkar. Ancak bu cildin tamamen hassas olduğu anlamına da gelmez kesinlikle. Burada sizin cilt bakımında oluşturmanız gereken bir dengesi söz konusu. Bu dengeyi de düzenli bir bakım oluşumu kurarak sağlayabilir, bu sayede de cildinizin ihtiyacı olan bakımı da rahatlıkla aktarabilirsiniz.

Bu kapsamda da yazımızın devamında hassas cildin anlamı ve nasıl teşhis edilebileceğinden bahsetmek isteriz.

Hassas Cilt Nedir?

Cilt yapısı gereğince aktarılan bakımlara ve kimyasallara karşı çok daha duyarlı bir cilt türüdür. Bu cilt yapısı, normal ciltlere oranla tahriş görmeye çok daha meyilli bir konuma sahiptir. Hassas ciltlerin tipinde bariyer fonksiyonu bozukluğu bulunduğu olduğundan dolayı sinir uçları çok daha savunmasız bir konumdadır. Bu da çabuk alerjik reaksiyonlar, tahrişlenme, kızarıklıklar ve kaşınma gibi durumların yaygınlaşmasına sebebiyet verebilir. Hassas ciltler gözle görülebilecek türde etkiler kurduğu için de cildinizin her zaman belli bir bakım ve koruma altına alınması şarttır tabi. Ancak bununla birlikte hassas cilt tespitini de yerinde gerçekleştirmeniz gerektiğini unutmamak gerekir.

Hassas Ciltler Nasıl Teşhis Edilebilir?

Aslında hassas ciltlerin teşhisi sanıldığı kadar kolay değildir. Elbette sıradan bir cilde oranla kendisini açığa çıkarma olasılığı daha fazladır. Ancak insan bedeninin neye ne şekilde reaksiyonlar verebileceği asla kestirilemez. Bu sebepten de normal bir cilt ile hassas cildin ayrımını yapmak bazı zamanlarda zor olabilir. Cilt bakım seti olarak kullanacağınız kimyasallardan tutup da evdeki temizlik ürünlerine kadar birçok etmenin cilde zarar gösterdiği söylenebilir. Hatta şeftali, kayısı ya da kivi gibi tüylü meyvelere bile hassasiyet gösteren ciltler çok fazla. Bununla birlikte de birçok dermatolog da cildin hassasiyetini tespit ederken belli başlı hususları göz önünde bulundurmaya özen göstermektedir. Özellikle de cildin sinir uçlarını düzgün bir şekilde koruyamayacak konumda olan kuru cilt. Yüz ve vücudun birçok bölgesinde var olan kızarma eğilimleri ve farklı deri reaksiyonlarının hassas cilde işaret ettiği savunulmaktadır. Hassas ciltler genetik durumlardan kaynaklı da kendisini gösterebilir. Ki kızıl saçlı, açık saçlı ve tenli kişilerin birçok dış etmene karşı hassasiyetleri çok daha fazladır. Bu tarz ciltlerin cilt tabakaları ve koruyucu yağları yeterli olmadığı için zarar görüp reaksiyon gösterme olasılıklarında artış gözlenmektedir. Bu da tahriş edici unsurları ve ciltte çeşitli kızarıkların meydana gelmesini destekleyici bir etkileşimi ortaya çıkarmaktadır.

Hassas Ciltlerde Kızarıklık Nasıl Önlenmeli?

Hassas ciltlerin mevcut kan damarları cilt yüzeyine çok daha yakındır. Bu genetik bir durumdur. Yani sıcak hava, sıkıntılı dönemler yüzdeki kan damalarının genişlemesine sebebiyet verecektir. İnce ciltlerde bu durum genellikle kanlanma şeklinde gözlenir. Hassas ciltlerin bağışıklık sisteminin çabuk tetiklenme riski de mevcuttur. Herhangi bir tahriş unsuruna karşı çok çabuk tepkiler gösterdiği için de kızarıklıklar, kaşınmalar ve çeşitli sıkıntıların meydana gelme olasılıkları da çok fazla kendisini gösterebilir. Bu sebepten dolayı da hassas ciltli insanların cilt bakımı konusunda biraz daha titiz ve özverili ilerlemesi gerektiğini, biraz önce de vurguladığımız üzere bir uzman dermatologdan da destek alması zorunluluğunu yinelemek isteriz.

Hassas olan ciltlerde kızarıklık durumuna karşı da bir takım önlemler almanızda yarar vardır. Özellikle de cildi çabuk soyacak veya kuru bırakacak ürünlerin kullanımından uzak durmalısınız. Güneş ve sıcak havadan kaçınmalı, tatile gittiğinizde de koruyucu faktörlü kremler kullanmaya özen göstermelisiniz. Çünkü güneş, çitteki kan damarlarının genişlemesine sebebiyet vereceği için yangı oluşturabilir. Cildi daima serin ve nemli tutmaya da özen göstermelisiniz. Maruderm nemlendirici krem takviyeleri sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu nem ve serinliği de sabit bir şekilde tutabilir, daha sağlıklı bir tene sahip olabilirsiniz. Nemlendirici kullanımı hassas ciltler için çok önemlidir. Bu sebepten dolayı da parfüm içermeyen en etkili nemlendirici krem takviyesiyle cildinize bakım uygulamanız gerektiğini de bilmenizi isteriz.

Hassas Ciltlere Nasıl Bakım Uygulamalıyız?

Hassas ciltler tabii ki de sizin yaşamınıza çok büyük tehlike oluşturmayacak. Bu yüzden önceliğiniz cildi bir düşman olarak görmemek olmalı. Sonrasında ise cildin hassasiyeti doğrultusunda bir bakım düzeni oluşturarak ilk adımı atmaya başlayabilirsiniz. Özellikle cildinizi köpüren ürünlerden uzak tutmaya, temas kurmamaya çalışın. Öyle ki temizlik deterjanlarında çok fazla kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasallar hassas ciltlerin daha savunmasız kalmasına sebebiyet verir. Bununla birlikte cildin emilimini arttıracak olan maddelerden de kaçınmaya çalışılmalı. Asit ve alkol içeren ürünlerden uzak durulmalı. Bu tarz ürünlerin hassas ciltler için etkileri araştırmalı, ona göre bir uygulama alanı kurulmalıdır.

Tüm bunların yanı sıra hassas cilt bakımı açısından sizler evde kendinizin de doğal yöntemlerle uygulayabileceği birçok maske ve bakım kürü bulunmaktadır. Keza her zaman sorun olmasalar bile hassas ciltler için uygun bir tedavi bulmak önemlidir. Bu da cildinizi daima vitamin ve mineralli tutma ve nemlendirici kremler ile de desteklemenizle mümkün hale gelebilecek bir durumdur. Bu sebepten da evde süt, bal, limon, elma sirkesi, çeşitli doğal yağlar sayesinde oluşturabileceğiniz birçok yüz maskesi ve bakım kürü de cildinizin dinlenmesine yardımcı olabilir. Bu kapsamda bakıldığında da sizlerin belli bir düzen kurup cildinize gerekli olan bakımı aktarmaya başlamanızla birlikte daha sağlıklı bir beden yapısı elde edebileceğinizi de bilmenizi isteriz.

En etkili nemlendirici krem çeşitlerine sahip olan Maruderm markasının ürünlerini de hassas olan ciltleriniz için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Cildinize ihtiyaç duyduğu hassasiyeti sağlamak adına iyi bir nemlendirici krem ve bakım kompleksi ürünüyle desteklemeniz gerektiği düşüncesindeyiz. Unutmamak gerekir ki hassas ciltler kesinlikle bir problem değil. Cildinizin kimyası ve dilini iyi bilir ve ona göre hareket ederseniz eğer, çok daha sağlıklı sonuçlara ulaşma şansı da bulabilirsiniz. Cilt hassasiyetinde bakım ve alakayı belli bir düzene aktaracak olmanız, sizin açınızdan daima sağlıklı bir hayat anlamına gelecektir.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır? Yağlı ciltler için nemlendiricinin önemi konulu bloğumuzu buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir? konulu blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. En iyi sivilce cilt bakım setini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akneye eğilimli ciltler için cilt bakım önerilerini bulabiliceğiniz blog yazımızı buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini www.maruderm.com sitemiz üzerinden alabilirsiniz.

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Bu blog yazımızda sivilceler için uygulayabileceğiniz çözümlerden bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Bu blog yazımızda sivilce ve akne oluşumundan kurtulmanın yollarından bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akneler ile sivilceleri karıştırmamak gerekir. Her ikisi de özellikle ergenlik dönemlerinde ciltte meydana gelse de, akneler sivilcelerin daha iltihaplanmış versiyonlarıdır diyebiliriz.

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler, ergenlik dönemi itibariyle her yaş grubunda muhakkak görülen bir cilt hastalığı olmaktadır. Kimi insanlar önemsemese de son derece hassas bir cilt problemi olmaktadır sivilceler.

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Sivilceler nasıl geçer sorusu pek çok kişi tarafından sürekli sorulmaya devam ediyor. Ergenlik dönemiyle başlayan ve ciltte belirgin sıkıntılar yaşatan sivilce ve akneler, aynı zamanda sağlığa da doğrudan etkiler..

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Bu yazımızda sivilcelerden nasıl kurtulabileceğiniz ile alakalı tüyolar verilmektedir. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret ediniz.

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Cildimizin sivilce ve akne oluşumuna sebebiyet veren pek çok faktör vardır. Öyle ki cilt, başlı başına hassasiyete açık ve çabuk yıpranabilecek bir forma sahip olduğu için, stres, mevsimsel geçişler..

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceler, hem erkekler hem de kadınlar açısından en büyük cilt sorununa dönüşebilir. Özellikle de kadınların yoğun koşturmaca, makyaj, mevsimsel geçiş ve hormonsal değişimler...

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Sivilceler, sadece bayanların değil belli dönemlerde erkeklerin de en fazla dert yandığı cilt sıkıntılarının başında gelmektedir.

Blog Nedir?

Blog ("weblog"un kısaltması), bir konu hakkında düzenli olarak güncellenen içerik (blog yazısı) sunan bir kişi, grup veya şirket tarafından yürütülen çevrimiçi bir dergi veya bilgilendirici web sitesidir. Bilgileri ters kronolojik sırayla sunar ve resmi olmayan veya konuşma tarzında yazılmıştır.

Cilt bakım, saç bakım ve vücut bakım ürünleriyle alakalı tavsiyelere bloğumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güzellik blogu, güzellik, makyaj, saç, moda, cilt bakımı ve diğer güzellikle ilgili konular hakkında içerik barındıran bir web sitesidir. Güzellik blogları ipuçlarını paylaşır, ürünleri gözden geçirir, öğreticiler oluşturur ve trend olan güzellik haberlerini tartışır. Güzellik oldukça görsel bir konu olduğundan, bu bloglar genellikle çok sayıda resim ve video yayınlar.

Güzellik blogcuları başkalarına nasıl güzel olunacağını gösterir. Genellikle resim ve videolarla adım adım öğreticiler yazarlar. Web sitelerinde, YouTube kanallarında, Instagram hesaplarında ve diğer sosyal medya platformlarında ürünleri test eder, inceler ve görüşlerini paylaşırlar.

Güzellik Blogları Türleri

Ne tür bir kitleye odaklanmak istediğinizi seçmek, geliştirdiğiniz içeriği şekillendirmeye yardımcı olacağından, blogunuzun uzun vadeli başarısı için çok önemlidir.

Aşağıdaki blog türlerini göz önünde bulundurun:

Makyaj için Güzellik Blogları: Ürünleri tanıtırken belirli "görünümler" elde etmek için eğitim içeriği sağladıkları için makyajı merkeze alan bloglar modadır.

Açık Ten için Güzellik Blogları: Çok açık tenlerin kendine özgü cilt bakımı ihtiyaçları ve özel makyajı vardır. Soluk tenli bloglar, daha açık ten tonlarıyla en iyi şekilde çalışan belirli görünümler önerir.

Koyu Ten için Güzellik Blogları: Bu blog kategorisi, Siyah, Asyalı ve Latin insanlar için makyaj ve cilt bakımı gibi birden çok cilt tonunu kapsar.

Kırk Üzeri İçin Güzellik Blogları: Elinizden gelenin en iyisini yapmak her yaş için çok önemlidir, bu nedenle daha yaşlı ve daha olgun yetişkinler için bloglar da yaygındır.

Altmışın Üzerindeki Güzellik Blogları: Bu bloglar, yaşlı erkekler ve kadınlar için cilt bakımı, moda ve güzellik konusunda uzmanlaşmıştır.

Devamını Oku..