Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas cilt demek diğer cilt tiplerine göre tahrişe, yanmaya, kızarıklığa ve gerginliğe açık olan cilt demektir. Hassas ciltler çok ince yapıda olduğundan tahriş olma derecesi yüksektir, kızarma olasılığı fazladır ve güneşten, rüzgârdan, soğuktan, sıcaktan, klimadan etkilenirler. Aynı şekilde kozmetik ürünlere karşı da tepki gösterir. Hassas ciltlerde kılcal damarlar yüzeye yakın olduğundan kırmızı yapılar belirgin olur. Temizliği esnasında bile sert hareketlerle değil, organik malzemelerle yumuşak dokunuşlarla yapılmalıdır. Güneş ve rüzgâr hassas ciltlerde yanma etkisi oluşturur ve cildi kurutur. Direkt güneşe çıkıldığında da aynı sıkıntılı durum yaşanır mutlaka yüksek faktörlü koruma kremi kullanılmalıdır.

Tüketilen Yemeklerin Hassas Ciltler Üzerindeki Etkisi
Tüketilen bazı yemekler de hassas ciltlerde alerjiye neden olabilir. İnek sütü, yumurta, deniz ürünleri, yer fıstığı, asitli içecekler, yağlı yiyecekler alerjik reaksiyonlar oluşumunda etkendir. Turşu, cips, alkollü içecekler ve bazı kullanılan ilaçlar da hassas ciltler üzerinde olumsuz etki bırakma özelliğindedir.

Aşırı Stresin Hassas Ciltler Üzerindeki Etkisi
Stres hemen her sorunda başlıca nedenlerden biri olup, stresin azaltılması ile birlikte bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ve beraberinde de cilde yansıması aynı orandadır. Yeterli ve kaliteli bir uyku metabolizma için şarttır. Stres seviyesini kişisel hobilerle desteklemek rahatlatıcı etki yaratacaktır.

Hassas Ciltlerin Yapması Gereken Cilt Bakımları
Hassas bir cilde sahip olunduğu kesinlikle bir dermatolog tarafından onaylandıktan sonra bakım aşamasına geçilmelidir. Her zaman için doğru ürün kullanmak cilt bakımında önemli bir unsurdur. Hassas cilt söz konusu olduğunda ise mutlaka tahriş edici her malzemeden uzak durulmalıdır. Kimyasal içeriği yüksek ürünler tercih edilmemelidir. Jeuvenile Cilt Bakım Ürünleri ile hassas ciltleriniz için gerekli olan günlük bakımı yapabilirsiniz.

Hassas Ciltler Hangi Cilt Bakım Ürünlerini Kullanmalıdır
Cilt temizliğinde temizleme sütü tonik yerine tercih edilmelidir. Parfüm içermeyen kozmetik ürünler kullanılmalıdır. Asit cildi daha çok kuruttuğundan hassas cilt için olmaması gereken bir kullanımdır. Bitkisel içerikler tercih edilmeli, yeşil çayın cilde yararı yüksek oranda olduğundan kullanım bu yönde olmalıdır.

Hassas ciltli olmak demek iç ya da dış etkenlerden cildi koruyamamak demektir. Ciltte bir bariyer vardır ve her cilt tipi farklı nedenlerden etkilenir. Hassas bir cilt tozlu ortamlarda, aşırı güneşli yerlerde, çok sık makyaj yaptığında cildinde tahriş ya da kızarıklıklar oluşur. Beraberinde pullanma ve döküntüler meydana gelir. Bu sebeple cilt bakım ürünlerinde özen bir tık yukarıda olmalıdır. Cilt tipinin belirlenmesi için bir cilt analizi yaptırılmalıdır. Sonrasında korumak maksatlı bakıma geçilir.

· Hassas bir cilt kullanılan bir kozmetik sonrası kaşıntı ya da kızarıklık olursa peki veriyorsa o ürün kullanılmamalıdır.
· Hassas ciltlerde yüz en çok etkilenen bölgedir.
· Güneş, rüzgâr, klima, soğuk hava gibi dış etkenler hassas ciltlerde kızarıklığa yol açar.
· Hassas cilt sahibi olanlarda cilt temizliği de aşırı önem taşır.
· Bitkisel içerikli ürün kullanılmalıdır.

Hassas ciltli biri asla parfümlü ürünler kullanmamalıdır. Parfümler içerisindeki kimyasal içerikler ciltte sorunlar yaratır. Hassasiyet oranında artışlar başlar. Bu nedenle kozmetik ürünlerde parfümlü ürünler tercih edilmemelidir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..