Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Hamilelik Döneminde Lazer Epilasyon Yaptırılabilir Mi?

Hamilelik Döneminde Lazer Epilasyon Yaptırılabilir Mi?

Hamilelik Döneminde Lazer Epilasyon Yaptırılabilir Mi?

Birçok kadın, hamilelik döneminde lazer epilasyon yapılıp yapılmadığı konusunda kafa karışıklığı yaşamaktadır. Bu kafa karışıklığının nedeni, bazı güzellik merkezlerinin hamile kadınlara da lazer epilasyon yapmasıdır. Lazer epilasyon, cilt yüzeyindeki sinirleri ciddi düzeyde uyarmaktadır. Bu uyarım, yoğun ağrı duyulmasına neden olmakta ve hamilelik dönemini riske atabilmektedir.

Birçok dermatolog, hamilelik döneminde lazer yaptırmayı doğru bulmamaktadır. Hâlihazırda hassas olan vücut hücreleri, lazer epilasyon nedeniyle daha yoğun bir acı hissetmektedir. Bu nedenle hamile kadınların lazer epilasyon yaptırması önerilmemektedir. Aynı şekilde, regl döneminde oluşan hassasiyet de lazer epilasyon yaptırmayı engellemektedir.

Regl ve hamilelik dönemleri, kadınların son derece hassas hissettiği ve vücut genelinde kırgınlık yaşadığı süreçler olarak nitelendirilmektedir. Bu dönemlerde lazer epilasyon yaptırmak, vücut tarafından güçlü bir dirençle karşılanmaktadır. Vücut dokularının oluşturduğu bu direnç, lazer epilasyon yaptıysan kişinin yoğun bir şekilde acı hissetmesine neden olmaktadır.

Hamilelik döneminde lazer epilasyon, hissedilen acının maksimum düzeye ulaşması nedeniyle; dermatoloji uzmanları tarafından önerilmemektedir. Hamilelik çok kıymetli ve önem arz eden bir dönemdir. Bu nedenle, hamilelik döneminde olan kadınların; vücut sağlığını riske atacak her uygulamadan mümkün olduğuna kaçınması gerekmektedir.

Hamilelik Döneminde Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, yoğunlaştırılmış lazer ışınlarının; kıl köklerini yakarak bertaraf etmesi anlamına gelmektedir. Yanan kıl kökleri, işlevsiz hale gelmekte ve anormal bir durum olmadığı sürece tekrar çıkmamaktadır. Lazer epilasyon, tüysüzlük kavramının bilinen en kesin yoludur ve birçok kadın tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Kıl folikülleri, derinin hemen altında yer almakta ve kıl köklerinin yuvası görevi görmektedirler. Kıl folikülleri, sürekli olarak kan damarlarından beslenmekte ve yeni kılların oluşumunu hızlandırmaktadır. Çeşitli hormonsal dengesizlikler, kıl foliküllerinin anormal çalışmasına neden olmakta ve aşırı tüylenme gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Lazer epilasyon, aşırı tüylenme sorununun en kesin çözümü olarak gösterilmektedir. Birçok farklı çeşidi bulunan ve bütün vücut bölgelerine uygulanan lazer epilasyon, kişilerin ciddi acılar çekmesine neden olmaktadır. Bununla birlikte, çekilen acılar kesin bir şekilde sonuç vermekte ve tüylenme problemi mükemmel bir şekilde giderilmektedir.

Birçok güzellik merkezi, lazer epilasyon ve türevlerini sistematik olarak uygulamaktadır. Günümüzde sıklıkla uygulanan ve yoğun rağbet gören lazer epilasyon türleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. IPL
 2. Diod
 3. Alexandrite
 4. Buz Lazer

Hamileler İçin Lazer

Lazer Epilasyon Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Lazer epilasyon, cilt yüzeyindeki kılların kalıcı olarak yok edilmesine olanak tanımaktadır. Bu işlem, birden fazla seanslarca uygulanmakta ve kişilerin tamamen tüysüz olabilmesine olanak tanımaktadır. Güzellik merkezleri ve bazı özel hastaneler, lazer epilasyon uygulamasını sistematik olarak gerçekleştirmektedir. Lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Lazer epilasyon hizmeti veren kurumun, uzman ve deneyimli doktorlarla çalışması; sürecin sorunsuz ilerlemesi açısından önem arz etmektedir.
 2. Lazer epilasyon cihazının, cilt tipine ve kıl köklerinin yapısına uygun olması gerekmektedir.
 3. Epilasyon türleri; IPL, Alexandrite, Diod ve Buz Lazer olarak sıralanmaktadır. Lazer epilasyon yaptırmak isteyen kişilerin, bu türlerin her birini en iyi şekilde analiz etmesi ve kendi cilt tipine göre seçim yapması gerekmektedir.
 4. Lazer epilasyon, son derece acılı bir işlemdir ve bu işlemin regl gibi hassasiyet oluşturan dönemlerde uygulanmaması gerekmektedir.
 5. Lazer epilasyon sonrası, güneş ışınlarının zararlı etkilerinden kaçınılması gerekmektedir. Güneş koruyucu krem, lazer epilasyon nedeniyle oluşan güneş hassasiyetini azaltmaktadır.
 6. Epilasyondan iki hafta kadar sonra, işlem gören tüm bölgelerin keselenmesi; deri altında kalan ve lazer nedeniyle yanan kılların giderilmesine olanak tanımaktadır.
 7. İşlem gören bölgenin, nemlendirici krem ürünleriyle düzenli olarak beslenmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Lazer Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kimler Lazer Epilasyon Yaptıramaz?

Lazer epilasyon, kıl ve tüy probleminin tarihe karışmasına olanak tanımaktadır. Hem kadın hem de erkek bireyler, lazer epilasyon türlerinden sıklıkla yararlanmaktadır. Lazer epilasyon, birçok güzellik merkezinde ve özel hastanede uygulanmaktadır. Yapılan işlemlerden sağlıklı bir şekilde verim almak için doğru ve kaliteli hizmet veren kurumlara başvurulması gerekmektedir.

18 yaşını dolduran kadın ve erkek bireyler, istedikleri bölgeye lazer epilasyon yaptırabilmektedir. Bununla birlikte, bazı özel durumlarda; lazer epilasyon yaptırmak riskli olabilmektedir. Lazer epilasyon, cilt yüzeyini tahrip etmemekle birlikte; bazı kişilerin ekstradan hassasiyet yaşamasına neden olabilmektedir. Lazer epilasyon yaptırmaya engel olan durumlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Regl
 2. Hamilelik
 3. Atopik Dermatit
 4. Roza Hastalığı
 5. Koyu Ten Rengi
 6. Cilt Kuruluğu Problemleri

Hamilelikte Lazer

Hamilelik ve Lazer Epilasyon

Hamilelikte lazer epilasyon yaptırmanın en büyük engellerinden biri, yoğun acı hissedilmesi olarak nitelendirilmektedir. Hamilelik dönemi, son derece hassas ve külfetli bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Bu sürecin, lazer epilasyon gibi acı veren bir uygulamaya tâbi tutulması; kadınların genel vücut ve cilt sağlığının riske görmesine neden olmaktadır.

Lazer epilasyon, son derece acı veren ve uzun süren seanslarla yapılan bir işlemdir. Bu işlemin sorunsuz ilerlemesi, uygulamayı yapan kurumun niteliksel özellikleri ile doğru orantılıdır. Alanında uzman ve etik kurallar çerçevesinde çalışan doktorlar, lazer epilasyon sürecinin sorunsuz ilerlemesine olanak tanımaktadır.

Birçok dermatoloji uzmanı, hamilelikte lazer yaptırmanın tehlikeli olduğunu ifade etmektedir. Hamilelik döneminde, değişen hormonlar nedeniyle; cilt dokuları hassasiyet geliştirmektedir. Bu hassasiyet, lazer epilasyon sürecinin daha sancılı geçmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, hamile kadınların; hamilelik süreci bittikten bir kaç ay sonraya kadar lazer epilasyon işlemlerinden kaçınması gerekmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..