Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Güneşe Karşı Alerjiniz Varsa Bunları Yapmayın!

Güneşe Karşı Alerjiniz Varsa Bunları Yapmayın!

Güneşe Karşı Alerjiniz Varsa Bunları Yapmayın!

Güneş alerjisi, güneş ışınlarının cilde temas etmesi ile bir takım semptomların ortaya çıkması anlamına gelmektedir. Kendisini kırmızı lekeler, kaşıntı, ağrı hissi ve kurdeşen şeklinde gösteren güneş alerjisi; kişilerin yaşam kalitelerini düşürmekte ve büyük acılar yaşamalarına neden olmaktadır.

Güneş alerjisine sahip olan kişilerin, temkinli bir yaşam sürmesi önem arz etmektedir. Güneş temasından kaçınmak ve sürekli olarak koruyucu krem kullanmak, güneş alerjisi olan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar olarak sıralanmaktadır. Özellikle güneş kreminin ihmal edilmesi, alerjik reaksiyonun şiddetlenmesine neden olmaktadır.

Maruderm SPF + 50 Leke Karşıtı Güneş Kremi, UV ışınlarının cilt üzerindeki zararlı etkilerini en aza indirmektedir. Doğal ürünlerden elde edilen güneş kremi, Maruderm imzası ile müşterilerine ulaşmaktadır. Maruderm güneş kremi, yüksek koruma etkisi göstermekte ve güneş lekelerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Güneş Alerjisi Nedir?

Güneş ışınlarına karşı hassasiyet geliştirmek, alerjik reaksiyon oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. İlkbahar ve yaz aylarında, daha sık rastlanan güneş hassasiyeti; kişilerin yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürmektedir. Güneş alerjisi yaşayan kişilerin, sosyal yaşamı kısıtlanmakta ve cilt problemleri yaşadıkları görülmektedir.

Güneş ışığına maruz kalan cilt bölgeleri, kaşıntılı ve kırmızı renkli döküntüler oluşturmaktadır. Bu durumun nedeni, bağışıklık sisteminin güneş ışınlarına tepki göstermesidir. Aşırı güneş ışını teması ve koruyucu ürün eksikliği, cilt dokularının alerjik reaksiyon geliştirmesine neden olmaktadır.

Genetik faktörler ile de gelişebilen güneş alerjisi, güneşe maruz kalma sonucu ürtiker oluşumu olarak tanımlanmaktadır. Güneş alerjisi nedeniyle ortaya çıkan belirtiler, kendiliğinden geçebileceği gibi tıbbi müdahale yöntemlerine de ihtiyaç duyabilmektedir. Güneş alerjisi belirtileri, kişilerin huzursuz ve sıkıntılı hissetmesine neden olmaktadır.

Güneş Alerjisi

Güneş Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Güneş alerjisi semptomları, cilt yüzeyindeki anormal değişim ile süregelmektedir. Güneş ürtikeri olarak da adlandırılan bu sendrom, kişilerin yaz mevsiminden kaçınmasına neden olmaktadır. Cilt yüzeyinde acıyan ve kanayan lekeler ile süregelen bu alerji, tıbbi yöntemler yardımıyla giderilebilmektedir.

Güneş alerjisi belirtileri, kişilerin günlük hayatlarında sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Yaygın görülen güneş alerjisi belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Kırmızı leke oluşumu.
 2. Güneş lekesi oluşumu.
 3. Kaşıntı ve ağrı hissi.
 4. Cilt yüzeyinde kanama.
 5. Kabuklanma ve soyulma.
 6. Kabarcık oluşumu.
 7. Kurdeşen.
 8. Baş ağrısı.
 9. Hipertansiyon.
 10. Solunum güçlüğü.

Güneş Alerjisi Neden Oluşur?

Güneş alerjisinin hangi nedenlerle oluştuğu, kesin olarak bilinmemektedir. Genetik faktörler ve yanlış ilaç kullanımı, güneş alerjisinin en yaygın nedenleri olarak gösterilmektedir. Bazı ilaçlar, cilt yapısının incelmesine neden olmaktadır.

İncelen cilt dokuları, güneş gibi dış faktörlere karşı alerji geliştirebilmektedir. Böyle durumlarda, bariyer onarıcı/güçlendirici bakım kremi kullanmak; cilt dokularının korunmasına yardımcı olmaktadır. Güneş alerjisinin nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Antibiyotikler
 2. Alerji İlaçları
 3. Kemoterapi
 4. Kalp ve Damar Hastalığı İlaçları
 5. İdrar Söktürücü İlaçlar
 6. Diyabetik İlaçlar
 7. Hassas Cilt Yapısı
 8. Atopik Dermatit

Güneş Alerjisine Sahip Olan Kişiler Neleri Yapmamalı?

Güneş alerjisine sahip olan kişilerin, uzman sağlık personellerinden yardım alması gerekmektedir. Dermatoloji uzmanları, güneş alerjisinin tüm belirtilerini tetkik etmekte ve kişiye uygun bir tedavi planı hazırlamaktadır. Güneşe çıkıldığında, vücut üzerinde anormallikler hissedildiği anda; mümkün olan en kısa sürede güvenilir bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

Güneş alerjisi olan kişilerin, günün öğle ve ikindi saatlerinde dışarıda olmaması gerekmektedir. Güneş ışınlarının en dik açıyla geldiği bu saatler, alerjik reaksiyonun ciddiyet düzeyini arttırmaktadır. Solunum güçlüğü veya kalp krizine kadar gidebilecek olan bu reaksiyon, kişilerin genel sağlığını hayati ölçüde riske atmaktadır. Dermatoloji uzmanlarının önerdiği saatler dışında, dışarı çıkmamak gerekmektedir.

Güneş alerjisine sahip olan kişilerin, güneş kremi kullanmamak gibi bir tercihi olmamalıdır. Yüksek koruma düzeyine sahip olan güneş kremleri, güneş alerjisi olan kişilerce kullanılmalıdır. Bu kremler, dört mevsim boyunca düzenli bir şekilde cilt yüzeyine uygulanmalıdır. Güneş kremi, sadece yaz aylarında değil tüm mevsimlerde uygulanmaktadır.

Güneş alerjisi belirtileri gösteren kişilerin, şapka ve gözlük kullanımına özen göstermesi gerekmektedir. Şapka ve gözlük, yüz bölgesinin güneşe maruz kalma düzeyini azaltmaktadır. Bu sayede, güneş alerjisi yaşayan kişilerin; daha az rahatsızlık hissetmesi mümkün hale gelmektedir. Uzman dermatoloji doktorları, güneş alerjisi durumunda neler yapılması gerektiğini detaylı bir şekilde izah etmektedir.

Güneş Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Kan tahlili ve alerji testleri ile tespit edilen güneş alerjisi, ilaç ve fototerapi gibi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Hafif seyreden ve kişiyi çok fazla rahatsız etmeyen güneş alerjisi, önlem uygulamaları ile tedavi edilmektedir. Bununla birlikte, ağır seyreden ve kişinin hayati fonksiyonlarını riske atan güneş alerjisi; tıbbi ilaç ve uygulamalarla tedavi edilmektedir.

Güneş alerjisi belirtileri, kişilerin günlük yaşam koşullarının olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Solunumu güçlüğü ya da kalpte ritim bozukluğu gibi durumlara sebep olan bu alerji; tehlikeli boyutlara girebildiği için hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Uzman dermatoloji doktorları, güneş alerjisi yaşayan kişilerin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır.

Güneş alerjisi yaşayan kişilerin, günün öğle ve ikindi saatlerinde dışarıda bulunmaması önem arz etmektedir. Güneş ışınlarının dik bir açıyla düştüğü bu saatlerde, alerji belirtilerinin yoğunlaştığı görülmektedir. Bu sendromu yaşayan kişilerin, güneş kremi kullanımına ve güneş temasının azaltılmasına dikkat etmesi gerekmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

 1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
 2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
 3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
 4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..