Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Güneş Yanığı Nedir? Nasıl Geçer?

Güneş Yanığı Nedir? Nasıl Geçer?

Güneş Yanığı Nedir ve Nasıl Geçer?

Yaz aylarında güneşlenmek, herkes için oldukça keyifli bir aktivitedir. Sıcacık güneş ışınlarının tene temas etmesi, hem bedeni hem de ruhu doyurmaktadır. Güneşlenmek, vücuda D vitamini desteği sağlaması nedeniyle de oldukça yararlıdır.  Ancak güneşlenme süresinin abartılması, güneş yanığı oluşumuna sebebiyet vererek; çeşitli cilt hastalıklarına neden olmaktadır.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak, cilt yüzeyinin daha geç yaşlanmasına yardımcı olmaktadır. Güneşin tahrip edici ışınları, cilt yüzeyinin doğal nem dengesini kaybetmesine neden olmaktadır. Nem oranını kaybetmesi nedeniyle kuruyan ve çatlayan ciltler, kişilerin daha yaşlı ve bakımsız görünmesine sebebiyet vermektedir.

Maruderm, güneş yanığı nedeniyle oluşan cilt tahribatının doğal yollarla iyileşmesini sağlayan ürünler formüle etmektedir. Maruderm Bariyer Onarıcı Güçlendirici Ceramide Cilt Bakım Kremi, güneş yanığı nedeniyle tahrip olan cilt yüzeyinin hızlı bir şekilde onarılmasına yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki kolajen desteği sayesinde, yaşlanma karşıtı etki göstererek; cilt kırışıklıklarının en aza indirilmesine olanak tanımaktadır.

Güneş Yanığı Nedir?

Özellikle öğle saatlerinde dışarda kalmak ve cilt yüzeyini güneş koruyucu kremlerle korumamak, güneş yanığı problemlerinin temel nedeni olarak gösterilmektedir. Güneşin UVA ve UVB ışınları, ozon tabakasının incelmesi nedeniyle yeryüzüne zararlı bir şekilde yansımaktadır. Hâlihazırda hassas bir yapıda olan insan cildi, güneşin zararlı ışınlarına karşı kendini koruyamamakta ve güneş yanığı oluşturmaktadır.

Güneş altında uzun süre boyunca kalmak, cilt yüzeyinin erken yaşlarda çökmesine ve daha yaşlı görünmesine neden olmaktadır. Koyu lekeler ve derin çizgiler, güneşin zararlı ışınlarından kaynak almaktadır. Güneş yanığı, güneş lekesi ve kırışıklık görünümünün en aza indirilmesi için; güneş koruyucu kremlerin ve bariyer onarıcı bakım ürünlerinin daha sık kullanılması gerekmektedir.

Güneş Yanığı Nasıl Oluşur?

Plajda veya herhangi bir açık alanda, güneş koruyucu krem olmaksızın uzun süre beklemek; güneş yanığı oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Güneş yanıkları, cilt yüzeyinde yoğun ağrı oluşturmakta ve uzun süre boyunca geçmemektedir. Deri soyulması ile karakterize ilerleyen güneş yanıkları; doku yapılarının aşırı derecede tahrip olması neticesinde oluşmaktadır.

Deniz kıyısında keyifli vakit geçirirken hissedilmeyen güneş yanıkları, ilerleyen saatlerde yoğun acılar hissedilmesine neden olmaktadır. Kızaran veya tamamen soyulan deri yapısı, çeşitli cilt problemlerini de beraberinde getirebilmektedir. Yaz tatiline gölge düşürecek ve yaşlı görünmeye neden olacak güneş yanığı oluşumunun engellenmesi için; güneş kremi kullanımını alışkanlık haline getirmek gerekmektedir.

Güneş Yanığı Belirtileri Nelerdir?

Güneş yanığı belirtileri, cilt yüzeyinde yoğun ağrı ve kaşıntı hissiyle karakterize ilerlemektedir. Güneşin zararlı ışınları nedeniyle derin bir şekilde hasar alan dokular, acı oluşturabilmekte ve cilt yüzeyinden kopup gitmeye eğilim göstermektedir. Güneş nedeniyle yanan ciltler, tüm canlılık işlevlerini yitirmekte ve kullanılmayacak hale gelmektedir.

Güneş yanığı belirtileri arasında, morarma ve şişlik gibi durumlar da bulunmaktadır. Su toplaması ve iltihap birikmesi, şişlik oluşumu ile birlikte ilerlemektedir. Ciddi düzeyde acı veren ve kronik olarak iltihap oluşturan güneş yanığı problemlerinin, dermatoloji uzmanları tarafından yürütülen profesyonel tedavi prosedürlerine tâbi tutulması gerekmektedir.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş yanığı, cildin derin bir şekilde tahrip edilmesi anlamına gelmektedir. Güneş nedeniyle yanan cildin tam olarak tedavi edilmesi mümkün olmamaktadır. Yanan dokular zamanla soyulmakta ve kişi yeni bir cilt görünümü kazanmaktadır. Bu süreç oldukça acılı ve tehlikeli olduğu için, güneş yanığı için uygulanan tedavi tekniklerinin kullanılması gerekmektedir. Güneş yanığı semptomlarını azaltan bazı yöntemler şunlardır:

  1. Güneş ışınları nedeniyle ısınan ve yanmaya meyil eden cilt bölgesinin, hızlı bir şekilde soğutulması gerekmektedir. Soğuk kompres tedavisi, böyle durumlar için birebirdir. Havlu veya bez yardımıyla buz kütleleri cilt yüzeyinde bekletilir. Böylece yanık hissi ve acı füzeyi azaltılmaktadır.
  2. Maruderm Ginseng Cilt Yenileyici Bakım Serumu, güneşin zararlı ışınlarının oluşturduğu tahribatı azaltabilmektedir. Cilt dokularının hızlı bir şekilde onarılmasını sağlayarak, güneş yanığı nedeniyle oluşan ağrı hissini en aza indirmektedir.
  3. Güneş yanığı oluşan bölgenin, çeşitli nemlendirici ve besleyici bakım ürünleriyle düzenli olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Maruderm Cica Cantella Cilt Bakım Kremi, cilt yüzeyindeki nem miktarını arttırarak, güneş yanığı belirtilerini azaltabilmektedir.
  4. Güneş yanığı nedeniyle oluşan cilt lekesi problemlerinin önüne geçmek için vücudun doğal yollarla sürekli olarak beslenmesi gerekmektedir. Bol bol meyve tüketmek, sıvı alımına dikkat etmek ve sigara kullanımından kaçınmak; güneş yanığı nedeniyle oluşacak cilt hastalıklarını önleyebilmektedir.
  5. Güneş nedeniyle yanan cilt bölgesinin, temasa ve sıvıya daha az maruz bırakılması gerekmektedir. Yanan bölgeye sürekli olarak dokunmak, o bölgenin enfeksiyon geliştirmesine neden olmaktadır. Kaşıntı oluşumu varsa, uygun yarıştırıcı kremlerle bölgeye masaj yapılmalıdır. Agresif yöntemlerle kaşımaya çalışmak, o bölgenin daha fazla tahriş olmasına neden olmaktadır.

Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş yanığı problemi, güneş kremi kullanmayan kişilerde çok daha fazla görülmektedir. Uygun güneş kreminin dört mevsim kullanılması, güneş nedeniyle oluşan yanıkların ve koyu lekelerin engellenmesine yardımcı olmaktadır. Güneş kremi seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, alınacak olan kremin hangi cilt tipine uygun olduğu olmalıdır. Kişiler, kendi cilt yapılarını doğru bir şekilde analiz ettikten sonra; cilt yapılarına en uygun kremi kolaylıkla seçebilmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Magic Crush Nedir?

Magic Crush Nedir?

Magic Crush; bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer almakta ve vücut dokularının daha aktif çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tek seansta dâhi etkili sonuçlar veren Magic Crush, sarkma ve selülit gibi oluşumlara da iyi gelmektedir. Jawline belirginleştirme ve kırışıklık giderme gibi alanlarda kullanılan Magic Crush, ağrısız ve güvenli bir işlem olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk Lipoliz Nedir, Ne İşe Yarar?

Soğuk lipoliz, bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan ve 0’ın altında sıcaklıklara çalışan profesyonel bir tedavi prosedürüdür. Soğuk lipoliz uygulaması ile yağ dokuları dondurularak deforme edilmekte ve kişinin bölgesel olarak incelmesi mümkün hale gelmektedir. Soğuk lipoliz, bölgesel incelmenin yanı sıra cilt problemlerinin azalmasına da yardımcı olmaktadır. Çok yönlü etkileri nedeniyle öne çıkan soğuk lipoliz, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler İçin Cilt Bakım Önerileri

Erkekler için cilt bakım önerileri; tıraş sonrası bakım, peeling ve tonik uygulamaları, gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünü kullanımı ve güneş koruyucu krem kullanımı olarak sıralanmaktadır. Erkekler için cilt bakım ürünleri aracılığıyla yapılan bu uygulamalar, erkek bireylerin daha temiz ve sağlıklı bir cilde sahip olmalarına olanak tanımaktadır. Erkekler, cilt bakım rutinlerine özen göstererek; yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık oluşumunu en aza indirebilmektedir.

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

G5 Masajı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bölgesel incelme yöntemleri arasında yer alan G5 Masajı, yağ dokularına yüksek yoğunluklu titreşimler göndermekte ve kişinin sıkılaşarak kilo vermesini mümkün hale getirmektedir. G5 bölgesel zayıflama, selülit ve çatlak gibi cilt problemlerine de iyi gelmekte ve uzun vadede kalıcı sonuçlar vermektedir. Uygulama bölgesine olan kan akışını hızlandıran G5 Masajı; çok fonksiyonlu etkileri nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Sıcak Havada Vücut Kokusuna Kesin Çözüm Nedir?

Yaz aylarının doğal bir getirisi olan aşırı terleme, vücut kokusu problemlerinin baş göstermesine neden olmaktadır. Ter kokusu, yoğun tempoda ve kalabalık ortamlarda çalışan kişilerin; yaşam kalitesini düşürmekte ve iş motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Yaz aylarında oluşan vücut kokusunun, doğal yollarla giderilmesi; uzun vadede kalıcı sonuç elde edilmesi adına önem arz etmektedir.

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Kırışıklıklara Karşı Neler Yapılmalıdır?

Cilt yüzeyinde oluşan kırışıklıklar, ilerleyen yaş veya stres gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmakta ve kişilerin solgun görünmesine neden olmaktadır. Kırışıklık görünümünün azalması için anti age serum ve krem çeşitlerinin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Kırışıklık karşıtı bakım ürünleri, cilt dokularındaki kolajen üretimini desteklemekte ve kişinin daha genç görünmesine yardımcı olmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması, yanlış epilasyon yöntemleri nedeniyle ortaya çıkmakta ve yaz aylarının diken üstünde geçmesine neden olmaktadır. Ayrıca koltuk altı bölgesine uygulanan jilet ve ağda gibi geleneksel yöntemler, söz konusu bölgenin doğal renk pigmentlerini kaybetmesine sebebiyet vermektedir. Koltuk altı kararmasını azaltan yöntemler; kese uygulaması, peeling uygulaması, beyazlatıcı bakım ürünü kullanımı ve lazer epilasyon olarak sıralanmaktadır.

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı Morluklarına Kesin Çözüm

Gözaltı morlukları; yorgunluk, uykusuzluk, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yoğun iş temposu, stres ve kalıtım gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri ve bazı klinik tedaviler, gözaltı morluklarının giderilmesine yardımcı olmakta ve kişinin daha genç görünmesine olanak tanımaktadır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresi bakımı, kaz ayakları ve gözaltı morluklarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Besleyici yüz serumları ve organik bakım ürünleriyle yapılan göz çevresi bakımı, kişinin kendini daha genç hissetmesine ve daha az kırışıklık problemi yaşamasına olanak tanımaktadır. Göz çevresi bakım ürünleri; gözaltı morlukları, gözaltı torbaları ve kazayağı gibi problemlere özel olarak formüle edilmektedir.

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar Nemlendirici Ürün Kullanabilir mi?

Çocuklar ve bebekler, hassas bir cilt yapısına sahip olmaları nedeniyle; cilt kuruluğu, pişik, tahriş ve güneş yanığı gibi olumsuz durumları daha sık yaşamaktadır. Bebek ve çocuk cildinin korunması için çocuklar için nemlendirici krem ve serum çeşitlerinden yararlanmak gerekmektedir. Ebeveynler, çocuklarının cilt sağlığını; dış unsurların zararlı etkilerine karşı korumak adına, nemlendirici bakım ürünlerine rağbet göstermektedir.

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Güneşten Kızaran Yüze Ne Yapılmalı?

Yaz aylarında, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle ortaya çıkan güneş yanığı; cilt lekesi problemlerinin hızlanmasına ve cilt yüzeyinin yoğun bir şekilde kızarmasına neden olmaktadır. Güneş nedeniyle kızaran ciltler, gereken önlemlerin alınmaması halinde yoğun bir acı ve hassasiyet hissi oluşturmaktadır. Soğuk kompres, yoğurt maskesi ve aloe vera kullanımı; güneş nedeniyle kızaran ciltlerin sakinleştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz Bakım Ürünleri Nelerdir? Ve Nasıl Kullanılır?

Yüz bakım ürünleri; temizleyici jel, tonik, peeling, serum ve nemlendirici krem olarak sıralanmaktadır. Yüz bakım ürünlerinin düzenli olarak kullanılması; cilt problemlerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Cilt gözeneklerinin açılmasına ve cildin doğal nem dengesini yeniden kazanmasına olanak tanıyan yüz bakım ürünleri, birçok kişi tarafından güvenle kullanılmakta ve verim sağlamaları nedeniyle tekrar tekrar tercih edilmektedirler.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..