Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Güneş Yanığı Nedir? Nasıl Geçer?

Güneş Yanığı Nedir? Nasıl Geçer?

Güneş Yanığı Nedir ve Nasıl Geçer?

Yaz aylarında güneşlenmek, herkes için oldukça keyifli bir aktivitedir. Sıcacık güneş ışınlarının tene temas etmesi, hem bedeni hem de ruhu doyurmaktadır. Güneşlenmek, vücuda D vitamini desteği sağlaması nedeniyle de oldukça yararlıdır.  Ancak güneşlenme süresinin abartılması, güneş yanığı oluşumuna sebebiyet vererek; çeşitli cilt hastalıklarına neden olmaktadır.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak, cilt yüzeyinin daha geç yaşlanmasına yardımcı olmaktadır. Güneşin tahrip edici ışınları, cilt yüzeyinin doğal nem dengesini kaybetmesine neden olmaktadır. Nem oranını kaybetmesi nedeniyle kuruyan ve çatlayan ciltler, kişilerin daha yaşlı ve bakımsız görünmesine sebebiyet vermektedir.

Maruderm, güneş yanığı nedeniyle oluşan cilt tahribatının doğal yollarla iyileşmesini sağlayan ürünler formüle etmektedir. Maruderm Bariyer Onarıcı Güçlendirici Ceramide Cilt Bakım Kremi, güneş yanığı nedeniyle tahrip olan cilt yüzeyinin hızlı bir şekilde onarılmasına yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki kolajen desteği sayesinde, yaşlanma karşıtı etki göstererek; cilt kırışıklıklarının en aza indirilmesine olanak tanımaktadır.

Güneş Yanığı Nedir?

Özellikle öğle saatlerinde dışarda kalmak ve cilt yüzeyini güneş koruyucu kremlerle korumamak, güneş yanığı problemlerinin temel nedeni olarak gösterilmektedir. Güneşin UVA ve UVB ışınları, ozon tabakasının incelmesi nedeniyle yeryüzüne zararlı bir şekilde yansımaktadır. Hâlihazırda hassas bir yapıda olan insan cildi, güneşin zararlı ışınlarına karşı kendini koruyamamakta ve güneş yanığı oluşturmaktadır.

Güneş altında uzun süre boyunca kalmak, cilt yüzeyinin erken yaşlarda çökmesine ve daha yaşlı görünmesine neden olmaktadır. Koyu lekeler ve derin çizgiler, güneşin zararlı ışınlarından kaynak almaktadır. Güneş yanığı, güneş lekesi ve kırışıklık görünümünün en aza indirilmesi için; güneş koruyucu kremlerin ve bariyer onarıcı bakım ürünlerinin daha sık kullanılması gerekmektedir.

Güneş Yanığı Nasıl Oluşur?

Plajda veya herhangi bir açık alanda, güneş koruyucu krem olmaksızın uzun süre beklemek; güneş yanığı oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Güneş yanıkları, cilt yüzeyinde yoğun ağrı oluşturmakta ve uzun süre boyunca geçmemektedir. Deri soyulması ile karakterize ilerleyen güneş yanıkları; doku yapılarının aşırı derecede tahrip olması neticesinde oluşmaktadır.

Deniz kıyısında keyifli vakit geçirirken hissedilmeyen güneş yanıkları, ilerleyen saatlerde yoğun acılar hissedilmesine neden olmaktadır. Kızaran veya tamamen soyulan deri yapısı, çeşitli cilt problemlerini de beraberinde getirebilmektedir. Yaz tatiline gölge düşürecek ve yaşlı görünmeye neden olacak güneş yanığı oluşumunun engellenmesi için; güneş kremi kullanımını alışkanlık haline getirmek gerekmektedir.

Güneş Yanığı Belirtileri Nelerdir?

Güneş yanığı belirtileri, cilt yüzeyinde yoğun ağrı ve kaşıntı hissiyle karakterize ilerlemektedir. Güneşin zararlı ışınları nedeniyle derin bir şekilde hasar alan dokular, acı oluşturabilmekte ve cilt yüzeyinden kopup gitmeye eğilim göstermektedir. Güneş nedeniyle yanan ciltler, tüm canlılık işlevlerini yitirmekte ve kullanılmayacak hale gelmektedir.

Güneş yanığı belirtileri arasında, morarma ve şişlik gibi durumlar da bulunmaktadır. Su toplaması ve iltihap birikmesi, şişlik oluşumu ile birlikte ilerlemektedir. Ciddi düzeyde acı veren ve kronik olarak iltihap oluşturan güneş yanığı problemlerinin, dermatoloji uzmanları tarafından yürütülen profesyonel tedavi prosedürlerine tâbi tutulması gerekmektedir.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş yanığı, cildin derin bir şekilde tahrip edilmesi anlamına gelmektedir. Güneş nedeniyle yanan cildin tam olarak tedavi edilmesi mümkün olmamaktadır. Yanan dokular zamanla soyulmakta ve kişi yeni bir cilt görünümü kazanmaktadır. Bu süreç oldukça acılı ve tehlikeli olduğu için, güneş yanığı için uygulanan tedavi tekniklerinin kullanılması gerekmektedir. Güneş yanığı semptomlarını azaltan bazı yöntemler şunlardır:

  1. Güneş ışınları nedeniyle ısınan ve yanmaya meyil eden cilt bölgesinin, hızlı bir şekilde soğutulması gerekmektedir. Soğuk kompres tedavisi, böyle durumlar için birebirdir. Havlu veya bez yardımıyla buz kütleleri cilt yüzeyinde bekletilir. Böylece yanık hissi ve acı füzeyi azaltılmaktadır.
  2. Maruderm Ginseng Cilt Yenileyici Bakım Serumu, güneşin zararlı ışınlarının oluşturduğu tahribatı azaltabilmektedir. Cilt dokularının hızlı bir şekilde onarılmasını sağlayarak, güneş yanığı nedeniyle oluşan ağrı hissini en aza indirmektedir.
  3. Güneş yanığı oluşan bölgenin, çeşitli nemlendirici ve besleyici bakım ürünleriyle düzenli olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Maruderm Cica Cantella Cilt Bakım Kremi, cilt yüzeyindeki nem miktarını arttırarak, güneş yanığı belirtilerini azaltabilmektedir.
  4. Güneş yanığı nedeniyle oluşan cilt lekesi problemlerinin önüne geçmek için vücudun doğal yollarla sürekli olarak beslenmesi gerekmektedir. Bol bol meyve tüketmek, sıvı alımına dikkat etmek ve sigara kullanımından kaçınmak; güneş yanığı nedeniyle oluşacak cilt hastalıklarını önleyebilmektedir.
  5. Güneş nedeniyle yanan cilt bölgesinin, temasa ve sıvıya daha az maruz bırakılması gerekmektedir. Yanan bölgeye sürekli olarak dokunmak, o bölgenin enfeksiyon geliştirmesine neden olmaktadır. Kaşıntı oluşumu varsa, uygun yarıştırıcı kremlerle bölgeye masaj yapılmalıdır. Agresif yöntemlerle kaşımaya çalışmak, o bölgenin daha fazla tahriş olmasına neden olmaktadır.

Güneş Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş yanığı problemi, güneş kremi kullanmayan kişilerde çok daha fazla görülmektedir. Uygun güneş kreminin dört mevsim kullanılması, güneş nedeniyle oluşan yanıkların ve koyu lekelerin engellenmesine yardımcı olmaktadır. Güneş kremi seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, alınacak olan kremin hangi cilt tipine uygun olduğu olmalıdır. Kişiler, kendi cilt yapılarını doğru bir şekilde analiz ettikten sonra; cilt yapılarına en uygun kremi kolaylıkla seçebilmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Erkeklere Özel Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Cilt bakımı yalnızca kadınlar için gerekli olan bir durum değildir. Çünkü erkeklerin de ciltleri kuruyabiliyor, kırışabiliyor. Çeşitli cilt problemleri ile karşı karşıya kalan erkekler, erkeklere özel cilt bakım ürünleri kullanarak bu durumun önüne geçebiliyor. Erkeklere özel cilt bakım ürünleri sayesinde artık erkekler çok daha özgüvenli ve dinamik bir şekilde yaşamına devam edebiliyor.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Pürüzsüz Bir Cilt İçin En Etkili Yüz Temizleme Yöntemleri

Gün içerisinde; havadan, kullanılan ürünlerden ve sebum salgılanmasından dolayı, yüzde kir ve yağ tabakası oluşmaktadır. Hijyen ve cilt sağlığı için, yüzün rutin olarak temizlenmesi gerekmektedir. Etkili bir yüz temizliği gerçekleştirmek için, cilt tipine uygun yüz temizleme ürünleri kullanılmaktadır. Yüz temizleme rutini; cildin parlak ve sağlıklı görünmesini, akne oluşumlarını önlemeyi, siyah ve beyaz noktaları giderilmesini sağlamaktadır.

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Yağlı Ciltlere Güneş Kremi Önerileri

Vücut; cilt dokularını ve cilt bariyerini korumak adına, sebum adı verilen bir salgı üretmektedir. Sebum üretimi arttıkça, cilt tipi yağlı hale gelmektedir. Yağlı ciltlerin; büyük gözenekli, akneye yatkın, siyah ve beyaz noktaların bulunduğu cilt tipleri olduğu görülmektedir. Yağlı ciltler doğru bakım ve temizleme ürünleri kullanılarak, normal cilt tipine dönüştürülebilmektedir. Yağlı ciltlerin güneşin sebep olduğu leke ve akne gibi problemlere karşı korunması için, yağlı ciltlere uygun güneş kremleriyle desteklenmesi gerekmektedir.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt lekeleri; genetik faktörler, UV ışınları, yaşlılık ve hamilelik gibi faktörlerden dolayı oluşabilmektedir. Leke karşıtı bakım ürünleri kullanmak; melanin üretimini azaltmakta, cilt lekelerinin koyuluğunu açmakta ve yoğunluğunu seyreltmektedir. Bu ürünlerin içeriklerinde bulunan; Arbutin, Niacinamide, Alzelik Asit gibi maddeler renk eşitsizliklerini gidermeye yardımcı olmaktadır. Leke karşıtı bakım ürünleri; serum, krem ve tonik formlarında bulunabilmektedir.

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon Nedir?

Micropigmentasyon işlemi; cilt lekeleri ve pigment kaybı gibi cilt sorunlarının, cilt renklendirme ile giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır. Mikropigmentasyon kıl tekniği; dökülen kaş ve kirpiklerin, dolgun ve doğal bir kıl görünümüne ulaşması için sıkça tercih edilmektedir. Kişilerin; micropigmentasyon uygulanacak merkezi dikkatli seçmesi ve uygulama sonrası bakıma özen göstermesi, işlemin risklerini minimuma indirmekte ve kalıcılığını korumaktadır.

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Kaşlar, birçok farklı nedenden kaynaklı olarak zaman içinde seyrelmekte ve dökülmektedir. Yanlış estetik işlemlere maruz kalmak ise, kaşlarda yeni kıl oluşumuna engel olmaktadır. Microblading uygulaması, kaybolan kaşların ve estetik güzelliğin yerine konmasına yardımcı olmaktadır. Özel uygulama tekniği sayesinde microblading; belirgin şekilli, dolgun ve doğal bir kaş görünümü sunmaktadır.

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Cildinize Hangi Durumlarda Serum Bakımı Uygulanmalı?

Bakım serumları, günümüzde birçok kişinin bakım rutinine dahil olmaktadır. Yüz bakım serumları; tek başına kullanıldığında gözle görülür değişiklikler yaratması zaman alsa da farklı bakım ürünleriyle desteklenerek kullanıldığında cilde büyük oranda katkı sağlamaktadır. Kişilerin cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle zenginleştirilen cilt bakım serumları; yoğun içerikleri sayesinde cilt üzerinde güçlü etkilere sahiptir.

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve Ayak Bakımı İçin Çok Önemli Tüyolar

El ve ayaklar, vücutta en çok kullanılan fakat bakımına en az özen gösterilen bölgeler olarak bilinmektedir. Oysa el ve ayak bakımını düzenli olarak uygulamak, yaşam kalitesini yükseltmektedir. Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda ve düzenli olarak el ve ayak bakım kremi kullanması; gün içinde karşılaşılan birçok dış faktöre ve oluşabilecek cilt hastalıklarına karşı korunmasını sağlamaktadır.

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Neden Yüz Kremi Kullanılması Gerektiğinin 5 Sebebi

Yüz kremleri; küresel çapta, insanlar tarafından en yaygın olarak tercih edilen cilt bakım ürünleridir. Çeşitli etken maddeler içermesi sayesinde birçok farklı cilt sorununa çözüm olabilmektedir. Yüz yapısına ve cildin ihtiyaçlarına özen gösterilerek seçilen yüz kremleri; yüzdeki kırışık ve yorgun görünümü yok ederek, sağlıklı ve canlı bir cilt görünümü sunmaktadır.

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Hızlı Bronzlaşmak İçin Neler Yapılabilir?

Bronzlaşmak, canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için gerçekleştirilmektedir. Bronzlaşma süresinin kısa tutulması, güneşin zararlı etkilerine yoğun olarak maruz kalmayı önlemektedir. Bronzlaştırma sürecini hızlandırmak için, bronzlaştırıcı ürünler ve yöntemler uygulanabilmektedir. Zeytinyağı, kakao yağı, limon ve kahve gibi doğal ürünler kullanılarak da bronzlaşma gerçekleştirilebilmektedir. Güneşlenme süresinin kısa tutulması ve koruyucu ürünler kullanılması cilt sağlığı için önem taşımaktadır.

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kolay Kırılan Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar; nemsizlik, şekillendirme işlemleri ve kimyasal kullanımı gibi sebeplerden dolayı kırılmaktadır. Saçların kırılmasını önlemek ve yıpranmış saçları onarmak için, saç bakım ürünleri kullanılmaktadır. Saç ve cilt tipine uygun, saç maskeleri ve bakım yağları; saça nem, esneklik ve güç kazandırmaktadır. Saç bakım işlemlerinden kalıcı sonuçlar elde edilebilmesi için; doğru ürünleri, düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz Serumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Yüz serumları; ciltteki kırışıklıkları, ince çizgileri ve lekeleri azaltmak ve cildin daha genç görünmesini sağlamak üzere formülize edilmektedir. Kişinin ihtiyaçlarına uygun yüz serumunu seçmesi ve cildine doğru bir şekilde uygulaması; cilt sağlığına katkıda bulunmakta ve cildin elastikliğini geri kazandırmaktadır. Ayrıca düzenli kullanım sonunda yüz serumları, ciltte sivilce ve akne oluşumu gibi enfeksiyonel rahatsızlıkları da önlemektedir.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..