quick-info

MARUDERM

güvenli ödeme yöntemleri

Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Güneş Yanığı Nedir? Nasıl Geçer?

Güneş Yanığı Nedir? Nasıl Geçer?

Güneş yanıkları, özellikle de yaz mevsimlerinde sıklıkla dile getirilen problemlerin başında gelmektedir. Ki hepimiz muazzam bir yaz tatilinin hayalini kurar, bu doğrultuda hazırlıklarımızı yaparız. Ancak bu hususta gözden kaçırılan bir detay var ise eğer o da aşırı derecede güneş ışınlarına maruz kalacak olmamız. Ki bu durum sadece yaz aylarıyla da alakalı bir şey değildir aslında. Güneş yanıklarına daima maruz kalma olasılığımız çok yüksek. Kış aylarında da fazlaca alacağımız güneş, cildin daha da fazla sıkıntı yaşamasına maruz kalacaktır. Bu yazımızda ise güneş yanığının ne olduğuna ve nasıl geçeceğine dair bilgiler sunarak ilerlemek istiyoruz.

Güneş yanıkları, derinin güneş ışınlarına uzun süreli bir dönem boyunca maruz kalması sonucunda oluşan deri hastalığıdır. Bu hastalık kısa süreli bir dönem olsa da bazı zaman uzun da olabilir ve insan cildini rahatsız hissettirir. Keza uzun süreli güneşe maruz kalındığı zaman ultraviyole ışınları ciltte ilk başta kızarıklık, daha uzun süreli hasarlarda ise içi su dolu baloncuklara sebebiyet verebilir. Kızarıklık durumunda ağrı, güneşten 2 ile 4 saat sonrasında başlar ve bu durum 24 saat içerisinde maksimum boyutlara da ulaşabilir. Bu birinci derecede yanık olarak kabul edilir ve müdahale edilmesi şart olan bir yanık durumudur. İçi su dolu kabarcıklar olduğunda ise yanık artık ikinci derece boyuta ulaşmıştır. Üçüncü derecedeki yanık durularında ise kabuklanmalar oluşur.

Güneş Yanıklarının Nedenleri Nelerdir?

Güneş ışınlarının ana sebebi aşırı miktarda ultraviyole ışınlarına maruz kalmasıdır.

Ultraviyole ışınları ise üçe ayrılmaktadır:

UVA Işınları:

UVA ışınları derinin alt katmanlarına kadar etki edebilir. Deriye elastikiyet kazandıran doku yani dermiş tabakasını tahriş eder. Uzun süreli bir dönem içerisinde UVA ışınlarına maruz kalmak zaten erken yaşlanmayı da doğrudan pekiştiren etmenlerin başında gelmektedir.

UVB Işınları:

UVB ışınları derinin epidermis denilen üst tabakasını etkilemektedir. Deri yüzeyinde fazla miktarda maruz kalınan bu ışınlar kızarma, şişme ve ağrılara sebebiyet vermektedir. Bu ağrılı durumlar ise ileri dönemlerde ağır cilt problemlerini de beraberinde getirebilir.

UVC Işınları:

Diğer ışınlara oranla çok daha az tehlikeli ışınlardan birisi olarak kabul edilebilir. Atmosfer tarafından filtre edilen bir ışın olduğu için ekstra olarak oluşturulacak bir koruma alanı açmanıza gereksinim duyulmamaktadır.

Güneş yanığına sebebiyet olan faktörler zaten deri üzerindeki renk değişimleri ile de kendisini fazla fazla gösterebilecek olan etmenlerdir. Deri, her zaman çabuk tahriplenmeye müsait bir yapıdadır ve bu tahrip alanını en aza indirgemek adına da sizlerin cildinizi daima koruma altına alarak faaliyetlerinizi ilerletmeniz de şarttır. Bu sebepten dolayı da güneş yanıkları tedavisinden önce güneş yanıklarının belirtilerini de çok iyi derecede kontrol altına almanız gerekmektedir.

Güneş Yanığı Belirtileri Nelerdir?

Güneş yanığı belirtileri her kişiye göre değişim gösterebilir aslında. Belirtilerin değişimi cildin cinsi ve gelen ışınların maruz kalınma oranı ile de değişimler gösterecektir. Bu noktada da beyaz tenli ciltlerin koyu tenli ciltlere kıyasla güneş ışınlarından fazlaca etkilenebileceğini söylemek isteriz. Ki güneş yanıkları da aniden ortaya çıkmayabilir. Belirtileri kişiden kişiye değişimler gösterebilir. Bu kapsamda da deride kızarıklıklar, ağrılı bir yüzeyin oluşumu, normalden daha sıcak ve gergin bir derinin kendisini göstermesi ve birkaç gün içerisinde pullanıp soyulmaya başlayan bir deri güneş yanığının en belirgin özellikleri arasında yer almaktadır. Bu tarz sıkıntılara maruz kaldığınızda cildinizin güneş yanıklarından etkilendiği de kanıtlanmış olmaktadır.

Şiddetli görülen güneş yanıklarındaki belirtiler ise çok daha farklı sonuçları da ortaya çıkarabilir. Özellikle de deride sertleşme, ödem oluşması, üşüme, 38 derecenin üzerine çıkan yüksek ateşlenme, halsizlik, mide bulantısı, baş ağrısı, susuzluk hissi, hızlı nabız ve nefes alma durumları da ağır dereceli güneş yanığı probleminiz olduğunu gösterebilir. Güneş yanığı gibi bir cilt problemiyle karşılaştığınız an itibariyle de muhakkak bolca su tüketimi gerçekleştirmeye başlamalısınız. Ki bol su tüketimi cildin daha rahatlamış bir evreye kavuşmasını desteklemenin yanı sıra, cildin nem oranını da bir nevi kontrol altına almayı başarmış olursunuz bolca su ile. Bu sebepten güneş yanığı problemleriniz sürecinde ve sonrasında da bol miktarda sıvı tüketimine önem göstermenizi öneriyoruz.

Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir?

Güneş yanıklarına evde doğal yöntemlerle müdahale edebilme imkanınız da var. Zaten bu gibi yanık durumlarında ilk müdahaleler de önemlidir. Ki iyi bir cilt bakımı sayesinde cildinizi nemli bir formda tutabilir, çok daha sağlıklı bir düzeye ulaştırma imkanı da yakalayabilirsiniz. Bu sebepten dolayı da sizlerin evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz türden güneş yanığı tedavi yöntemlerinden de bahsetmek istiyoruz. Bu sayede cildinizin çok daha sağlıklı bir forma kavuşma ihtimalini de destekleyebilirsiniz.

İşte güneş yanığına iyi gelecek tedavi yöntemleri;

Salatalık

Salatalığın cildi dinlendirip biraz da ferahlatacak bir etkisi olduğunu bilmenizi isteriz. Salatalığı kabuklarını soymayacak şekilde rendeleyip suyunu da iyice sıktıktan sonra yanık olan bölgelere sürmelisiniz. Bu sürme işlemini de gün içerisinde bir ya da iki defa uygulamaya koyulduğunuz zaman, cilde ne denli etkili ve rahatlatıcı bir süreçte yardımcı olabileceğini de görmüş olacaksınız. Aynı zamanda da salatalığın içerisinde bulunan birçok önemli vitamin, cildinizdeki güneş ışınlarının sebebiyet verdiği yanma hissinin kaybolmasını sağlayarak cildinizi kısa süre içerisinde yenilemeye müsait bir yapı oluşturacaktır. Bu sebepten dolayı da güneş yanığı tedavisinde salatalık iyi bir seçim olabilir.

Yoğurt

Tabii ki de ülkemizde belki de böyle bir sorunla karşılaşıldığı zaman en fazla kullanılan ürünlerin başında gelmektedir yoğurt. Yoğurdun yanmış cildi ferahlatma etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda da bakterilerin ölmesini, hücrelerin yenilenmesini de yoğurt ile sağlayabilirsiniz. Yanık olan bölgelere uygulayacağınız yoğurt maskesi sayesinde, ciltteki yanma ve acı hissi bir nevi hafifletilmiş olacak. Aynı zamanda da daha ferah bir cilt yapısına erişmiş olacaksınız. Net bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiyor olsa da, yoğurt kullanımı ile sizler cildinizi çok daha rahatlatıcı bir formda tutma olanağını da yakalamış olacaksınız.

Zeytinyağı

Zeytinyağı cilt yanıklarına doğrudan etkiler oluşturabilecek tarzda bir yağ etkisi kurmaktadır. Yanık tedavilerinde de cildin kuruluğunu alıp ihtiyaç duyduğu neme erişimini de destekleyebilirsiniz zeytinyağı ile. Ciltteki yanık hissini yok etmekle birlikte yanma ve acı hissinin de yok olmasını desteklemiş olacaksınız.

Aloe Vera

Aloe Vera bitkisi cildin kötü hücreler, yaralar ve bakterilerden arınmasını destekleyici bir yapıya sahip olmaktadır. Birçok cilt tedavisinde de kullanılmakta olan bu bitki, güneş ışınlarının oluşturduğu yanıkların da acıma etkisini durdurarak, iyileştirici bir yapı elde edilmesini de desteklemektedir. Bu bitkisel kremi düzenli bir şekilde kullandığınız müddetçe de cildin ihtiyaç duyacağı vitamini de edinme şansı bulabilirsiniz.

Sonuç itibariyle güneş yanıkları her insanın başına gelebilecek etkileşimdedir. Bu yanıkların oluşturacağı problemlerden uzak kalabilmek adına da muhakkak bahsetmiş olduğumuz yöntemleri denemeli, bu sayede de çabuk bir şekilde cildinize bakım onarım aşamalarına yoğunlaşmalısınız. Bunu başardığınızda bu tarz sorunları da bir nevi ötelemiş olacaksınız.


Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır?

Cildimiz Neden Yağlanır? Yağlı ciltler için nemlendiricinin önemi konulu bloğumuzu buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulabilir? konulu blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. En iyi sivilce cilt bakım setini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz.

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akne ve Sivilceye Eğilimli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Akneye eğilimli ciltler için cilt bakım önerilerini bulabiliceğiniz blog yazımızı buradan okuyabilirsiniz. En iyi cilt bakım ürünlerini www.maruderm.com sitemiz üzerinden alabilirsiniz.

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözümler Var Mı?

Bu blog yazımızda sivilceler için uygulayabileceğiniz çözümlerden bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Yüzümüzde Sivilce Çıkmasını Nasıl Engelleriz?

Bu blog yazımızda sivilce ve akne oluşumundan kurtulmanın yollarından bahsedeceğiz. Detaylı bilgi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Akneler ile sivilceleri karıştırmamak gerekir. Her ikisi de özellikle ergenlik dönemlerinde ciltte meydana gelse de, akneler sivilcelerin daha iltihaplanmış versiyonlarıdır diyebiliriz.

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler İçin Kesin Çözüm Var Mı?

Sivilceler, ergenlik dönemi itibariyle her yaş grubunda muhakkak görülen bir cilt hastalığı olmaktadır. Kimi insanlar önemsemese de son derece hassas bir cilt problemi olmaktadır sivilceler.

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Yüzde Sivilce Oluşumunu Engellemeye Karşı Önemli Tüyolar

Sivilceler nasıl geçer sorusu pek çok kişi tarafından sürekli sorulmaya devam ediyor. Ergenlik dönemiyle başlayan ve ciltte belirgin sıkıntılar yaşatan sivilce ve akneler, aynı zamanda sağlığa da doğrudan etkiler..

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Sivilce Lekelerinden Kurtulma Rehberi

Bu yazımızda sivilcelerden nasıl kurtulabileceğiniz ile alakalı tüyolar verilmektedir. Detaylı bilgi için sitemizi ziyaret ediniz.

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Hangi Yiyecekler Sivilcenin Oluşmasına Neden Olur?

Cildimizin sivilce ve akne oluşumuna sebebiyet veren pek çok faktör vardır. Öyle ki cilt, başlı başına hassasiyete açık ve çabuk yıpranabilecek bir forma sahip olduğu için, stres, mevsimsel geçişler..

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceleri Doğal Yollardan Giderme Rehberi

Sivilceler, hem erkekler hem de kadınlar açısından en büyük cilt sorununa dönüşebilir. Özellikle de kadınların yoğun koşturmaca, makyaj, mevsimsel geçiş ve hormonsal değişimler...

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Erkekler Sivilcelerden Nasıl Kurtulur?

Sivilceler, sadece bayanların değil belli dönemlerde erkeklerin de en fazla dert yandığı cilt sıkıntılarının başında gelmektedir.

Blog Nedir?

Blog ("weblog"un kısaltması), bir konu hakkında düzenli olarak güncellenen içerik (blog yazısı) sunan bir kişi, grup veya şirket tarafından yürütülen çevrimiçi bir dergi veya bilgilendirici web sitesidir. Bilgileri ters kronolojik sırayla sunar ve resmi olmayan veya konuşma tarzında yazılmıştır.

Cilt bakım, saç bakım ve vücut bakım ürünleriyle alakalı tavsiyelere bloğumuz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Güzellik blogu, güzellik, makyaj, saç, moda, cilt bakımı ve diğer güzellikle ilgili konular hakkında içerik barındıran bir web sitesidir. Güzellik blogları ipuçlarını paylaşır, ürünleri gözden geçirir, öğreticiler oluşturur ve trend olan güzellik haberlerini tartışır. Güzellik oldukça görsel bir konu olduğundan, bu bloglar genellikle çok sayıda resim ve video yayınlar.

Güzellik blogcuları başkalarına nasıl güzel olunacağını gösterir. Genellikle resim ve videolarla adım adım öğreticiler yazarlar. Web sitelerinde, YouTube kanallarında, Instagram hesaplarında ve diğer sosyal medya platformlarında ürünleri test eder, inceler ve görüşlerini paylaşırlar.

Güzellik Blogları Türleri

Ne tür bir kitleye odaklanmak istediğinizi seçmek, geliştirdiğiniz içeriği şekillendirmeye yardımcı olacağından, blogunuzun uzun vadeli başarısı için çok önemlidir.

Aşağıdaki blog türlerini göz önünde bulundurun:

Makyaj için Güzellik Blogları: Ürünleri tanıtırken belirli "görünümler" elde etmek için eğitim içeriği sağladıkları için makyajı merkeze alan bloglar modadır.

Açık Ten için Güzellik Blogları: Çok açık tenlerin kendine özgü cilt bakımı ihtiyaçları ve özel makyajı vardır. Soluk tenli bloglar, daha açık ten tonlarıyla en iyi şekilde çalışan belirli görünümler önerir.

Koyu Ten için Güzellik Blogları: Bu blog kategorisi, Siyah, Asyalı ve Latin insanlar için makyaj ve cilt bakımı gibi birden çok cilt tonunu kapsar.

Kırk Üzeri İçin Güzellik Blogları: Elinizden gelenin en iyisini yapmak her yaş için çok önemlidir, bu nedenle daha yaşlı ve daha olgun yetişkinler için bloglar da yaygındır.

Altmışın Üzerindeki Güzellik Blogları: Bu bloglar, yaşlı erkekler ve kadınlar için cilt bakımı, moda ve güzellik konusunda uzmanlaşmıştır.

Devamını Oku..