Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Ginseng Nedir Ne İşe Yarar?

Ginseng Nedir Ne İşe Yarar?

Ginseng Nedir ve Ne İşe Yarar?

Ginseng, Asya kıtasında yetiştirilen ve faydaları saymakla bitmeyen bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır. Ginseng bitkisinin Latince adı “Panax”’tır ve tam iyileşme anlamına gelmektedir. Ginseng, yapısı nedeniyle insana benzetilen bir bitkidir. Bu nedenle adamotu olarak da adlandırılmaktadır.

Ginseng özü, özellikle Çinlilerin güzellik algısı için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle uzun yıllar boyunca Çin’de cilt bakımında ginsengden yararlanılmıştır.

Ginseng Çeşitleri

Ginsengin farklı türlerinin olduğu bilinmektedir. En çok kullanılan 3 ginseng çeşidi aşağıdaki gibidir:

Kırmızı Ginseng: Çin ve Kore’de yetiştirilmektedir. Cilt bakımı için en çok tercih edilen ginseng türüdür. Enerji verici özelliği sebebiyle sağlık alanında da çokça kullanılmaktadır.

Amerikan Ginsengi: ABD’de Georgia ve Wisconsin’de yetiştirilmektedir. Stres yatıştırıcı etkisi sebebi ile çay olarak tüketilmektedir.

Sibirya Ginsengi: Diğer ginseng türlerinde olan ginsenosit adı verilen madde bu türde bulunmamaktadır. Bu nedenle cilt bakımı için diğer türlerden daha az tercih edilmektedir.

Ginseng İçeren Besinler Nelerdir?

Ginseng faydaları ve cilt bakımına etkisi ile bilinen bir bitki çeşididir. Ginseng başlı başına bir bitki olduğu için diğer bitki türleri içerisinde bulunmamaktadır. Ginseng özü, hem cilt bakım ürünleriyle hem de besin olarak vücuda alınabilmektedir. Görünüşü bakımından zencefile benzetilen ginseng bitkisi farklı yöntemlerle de kullanılmaktadır.

Ginseng kök bitkisi kurutularak ginseng çayı yapılmaktadır. Günde bir ya da iki fincan ginseng çayı içmek, hücre yenilenmesine ve kolajen üretimine fayda sağlamaktadır. Ayrıca bağışıklık güçlendirici etkisi ile pek çok hastalığı önleyici özelliği de bulunmaktadır. Özellikle soğuk kış aylarında ginseng çayı tüketilmesi uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmektedir.

Ginseng içeren takviye edici gıdalar piyasada mevcuttur. Bu gıdaların içerisine farklı vitaminler eklenerek tek bir kapsülde birden çok fayda sağlanabilmektedir. Hafıza onarımı ve beyin fonksiyonlarına olan etkisi sebebi ile demans ve Alzheimer gibi hastalıklarda ginseng bitkisinden çokça yararlanılmaktadır.

Ginseng ve Cilt Bakımı

Ginseng ile cilt bakımı uzun yıllardır Çinlilerin bakım rutini arasında yer almaktadır. Ginseng sayesinde cilt daha genç bir görünüm kazanmaktadır. Bunun için ginseng özü içeren ürünlerin düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Ginseng içeren ürünlerin de yer aldığı haftalık bir cilt bakımı rutini oluşturmak, daha etkili sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Ginseng, yaşlanma karşıtı özelliği ile öne çıkmaktadır. 20’li yaşlardan sonra azalan kolajen üretimini desteklemek amacı ile ginseng içeren ürünlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu sayede cilt bariyeri sağlam kalarak cildin yaşlanması geciktirilmektedir.

30 – 35 yaş aralığındaki kişiler, ginseng içerikli ürünleri mutlaka cilt bakım rutinlerine eklemelidir. Haftada 3 – 4 kez ginseng içerikli ürünlerin kullanılmasının cilt elastikiyetini koruduğu bilinmektedir.

Ginseng özü, antioksidan özelliği ile vücuttaki serbest radikallerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Ginseng kullanımı sayesinde oksidanların ciltten uzaklaştırılarak daha canlı bir görünüm elde edilecektir.

Hassas göz çevresi için özel bir cilt bakım rutini oluşturulmalıdır. Hücre yenileyici ve onarıcı özelliği olan ginseng, koyu halka oluşumunun da önüne geçmektedir. Ayrıca kaz ayağı denilen kırışıklıkların giderilmesi ve önlenmesinde ginseng kullanımının önemi büyüktür.

Ginseng ile cilt bakımı denilince akla gelen bir diğer nokta ise ginsengin anti-enflamatuar özelliğidir. Egzamalı ciltlerde ve çeşitli yaraların iyileştirilmesinde ginseng mucizesinden faydalanılmaktadır. Ginseng özü, akne ve siyah nokta gibi cilt kusurlarını gidermede de etkili olmaktadır.

Ginseng, hassas ciltli kişiler için de iyi bir bakım ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yatıştırıcı özelliği sayesinde hassas ciltlerde oluşan kuruluk ve kaşıntı gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle ginseng içerikli ürünlerher cilt tipi için güvenle tavsiye edilmektedir.

Ginseng İçeren Ürünler Nasıl Kullanılmalıdır?

Ginseng ile cilt bakımı yapılırken cildi yormamak adına farklı ürünler aynı anda kullanılmamalıdır. Farklı içerikli nemlendirici ve serumlar kullanılacaksa bu ürünlerin 12 saat arayla kullanılması tavsiye edilmektedir. Ginseng özü içeren ürünlerin sabah, diğer bakım ürünlerinin akşam kullanılmasıyla iyi bir cilt bakımı rutini oluşturmak mümkündür.

Ginseng özlü ürünler kullanılmadan önce cilt temizliğinin yapılması gerekmektedir. Bu noktada Maruderm Yüz Yıkama Jeli ile temizleme yapılarak cilt serum kullanımına hazır hale getirilmelidir. Sebum tabakası fazla olan bölgelerde serumların cilde iyi nüfuz edebilmesi adına temizlik adımının atlanmaması önerilmektedir.

Cilde peeling yapılan günlerde cildin onarılması ve nemlendirilmesini sağlamak için ginseng özü içeren ürünlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Hücre yenileyici özelliği olan ginseng, peeling sonrası cildin ihtiyacı olan nemi geri kazanmasını sağlayacaktır.

Maruderm Ginseng Cilt Yenileyici Serum

Maruderm Ginseng Cilt Yenileyici Serumiçeriğindeki ginseng özü ile cildin ihtiyacı olan bakımın yapılmasına yardımcı olur. Niacinamide içeriğiyle birlikte B vitamininin cilde nüfuz etmesini sağlar. Bu sayede cilt çok daha ışıltılı ve canlı bir görünüm kazanır.

Marudem Cilt Yenileyici Serum içerisinde pantenol ve hyalüronik asit de bulunmaktadır. Bu iki madde, cildin nemini kaybetmemesi için cilt bariyerini onarma görevini üstlenmektedir. Hyalüronik asidin yüksek nem tutucu özelliği ile kuru ciltlere en iyi bakımın yapılmasını sağlamaktadır. 

İçerisinde paraben ve parfüm içermeyen ginseng özlü serum, doğal bir bakım için cildin ihtiyacı olan ürünler arasında yer alır. Çinlilerin güzellik sırlarının arasında yer alan ginseng özü ile kısa sürede parlak bir cilde kavuşmak mümkündür.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..