Arayacağınız kelimeyi yazınız ve enter tuşuna basınız

Evde Bronzlaştırıcı Maske Nasıl Yapılır?

Evde Bronzlaştırıcı Maske Nasıl Yapılır?

Evde Bronzlaştırıcı Maske Nasıl Yapılır?

Bronzlaşma, güneşten ya da solaryumdan kaynaklanan ultraviyole ışık yardımıyla deri renginin koyulaşması durumudur. Özellikle açık tenli bireylerde bu renk değişimi daha hızlı görülmektedir. Güneşte fazla kalmak güneş yanıklarına ve güneş lekelerine sebep olabilmektedir. Sonrasında güneş leke kremi ve leke giderici yüz kremi arayışına girilmektedir. Bu duruma maruz kalmamak için düzenli olarak güneş kremi kullanımına dikkat edilmelidir.

Bronzlaşmış bir tene sahip olmak için pek çok birey yaz aylarını iple çekmekte ve bir an önce kendini güneşe bırakmak için sabırsızlanmaktadır. Güneşte, kozmetik ürünlerin desteğiyle ya da solaryumda bronzlaşmak mümkündür. Ancak bazı durumlarda bunlara erişim sağlanamamakta ve evde bronzlaşmanın yöntemleri aranmaktadır.

Evde hazırlanacak pek çok doğal tarif sayesinde bronzlaşmak mümkün olmaktadır. Meyve ve bitkilerden elde edilen bu doğal bronzlaşma maskeleri cilde zarar vermeden doğal yöntemlerle bronzluk sağlamaktadır. Güneşte bronzlaşmak etkili bir yöntem olsa da lekelere, kırışıklıklara ve erken yaşlanma gibi hasarlara neden olmakta ancak evde uygulanan maskeler bu hasarlara yol açmamaktadır.

Evde Yapılan Bronzlaştırıcı Maskeler Nasıl Kullanılmaktadır?

Evde hazırlanan bronzlaştırıcı maske uygulanmadan önce cilt temizlenmeli ve peeling yapılmalıdır. Sonrasında maske cilde uygulanmalı 5 dakika kadar kuruması beklenilmeli ve ikinci kat sürülmelidir. Evde yapılan bu maskeler bronzluk sağlamakta ancak kalıcı bir etki göstermemektedir. Kalıcı etki sağlamak için bu maskeleri cilde düzenli olarak uygulamak gerekmektedir.

Bu maskeler sayesinde hem cilde zarar vermeden hem de bütçeden harcama yapmadan doğal yollarla bronzlaşma sağlanmış olmaktadır. Evde hazırlanabilecek bronzlaştırıcı maske tarifleri şunlardır:

Bronzlaştırıcı Zeytinyağı ve Havuç Maskesi

Bronzlaştırıcı zeytinyağı ve havuç maskesi hazırlamak için 2 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı rendelenmiş havuç gerekmektedir. Maskeyi hazırlamak için havucu rendeleyip 1 çorba kaşığı ayırmak ve üzerine 2 çay kaşığı zeytinyağı eklemek yeterlidir. Hazırlanan bu karışım 10 dakika bekletildikten sonra dairesel hareketlerle masaj yapılarak cilde uygulanmalı ve 15-20 dakika bekletilmelidir. Bekleme süresi dolunca ılık su ile durulanmalıdır.

Bu maske haftada bir gün uygulanabilmektedir. Her uygulama yeni ve taze maske yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Bronzlaştırıcı Siyah Çay maskesi

Siyah çaydaki besin değerleri güne başlamaya yardımcı olmaktadır. Siyah çayın içeriğindeki bu besinler özellikle saçlar ve cilt için yararlıdır. E ve C vitamini barındıran siyah çay antioksidan özelliği taşımakta ve göz altı torbalarının giderilmesine de katkı sunmaktadır. Bronzlaşmaya da olumlu etkileri olan çayın maskesini hazırlamak oldukça kolaydır.

2 adet siyah poşet çay, çeyrek bardak su ve 2 yemek kaşığı kokusuz beyaz losyon maske için gerekli malzemelerdir. Maske için ilk olarak poşet çaylar 1 bardak suda demlenmeye bırakılmakta ayrı bir kapta ise su ve losyon karıştırılmaktadır. Çay demlendikten sonra karışımın üzerine dökülmekte ve bir blender yardımı ile iyice karıştırılmaktadır. Hazırlanan maske günlük olarak kullanılabilmektedir.

En iyi sonuca ulaşmak için maskenin saf ve doğal bir siyah çay ile hazırlanması önerilmektedir. Daha koyu bir renk için ise çayın demlendiği su miktarı azaltılabilmekte ya da çay miktarı arttırılabilmektedir. Bu sayede daha yoğun bronzlaşma elde edilmektedir.

Bronzlaştırıcı Dut Maskesi

Bronzlaştırıcı dut maskesi için 2 çay kaşığı bal ve 1 adet kara dut gerekmektedir. Maskeyi hazırlamak için bal ve kara dut bir kabın içerisinde karıştırılmakta ve bir çatal yardımıyla iyice ezilmektedir. Hazırlanan karışım temiz cilde masaj yapılarak uygulanmakta ve 15-20 dakika boyunca bekletilmektedir. Bekleme süresi dolduktan sonra ılık su ile yıkanmaktadır.

Hazırlanan bronzlaştırıcı maske, buzdolabında 15 gün boyunca saklanabilmektedir. Haftada 1 kez uygulama yapılabilen maskeyi 2 kullanımdan sonra kullanmamak ve yeniden kullanmak için taze maske yapmak gerekmektedir.

Bronzlaştırıcı Çilek Maske

Bronzlaştırıcı çilek maskesi yapımı için yarım tatlı kaşığı zeytinyağı, 2 tatlı kaşığı esmer şeker ve 1 adet olgunlaşmış çilek gerekmektedir. Çilek bir kabın içerisinde iyice ezilip püre haline getirilmekte ve içerisine zeytinyağı ve esmer şeker ilave edilmektedir. Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra cilde sürüp 15-20 dakika boyunca bekletilmekte ve bekleme süresi dolduktan sonra ılık su ile yıkanmaktadır.

Her uygulama yeniden yapılması gereken maskenin haftada bir kez uygulanması önerilmektedir.

Bronzlaştırıcı Çiğ Kakao Tozu Maskesi

Çiğ kakao, sağlık açısından büyük önem taşıyan, antioksidan açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip ve besin değerleri çok yüksek bir gıda maddesidir. Vücuttaki serbest radikalleri engellemeye yardımcı olan bu madde cildi de güneş ışınlarından korumaktadır. Bu bileşendeki c vitamini ve magnezyum içeriği cildin sağlıklı kalmasına katkı sunmakta ve omega-6 asitleri hücresel iyileşmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca kakao, ciltte kan akışını hızlandırmakta ve parlak bir görünüm sunmaktadır.

Bronzlaştırıcı çiğ kakao maskesi için, 2 yemek kaşığı kakao ve 2 yemek kaşığı kokusuz beyaz nemlendirici krem gerekmektedir. Maskenin hazırlanması için öncelikle iki malzeme iyice karıştırılmakta tamamen karıştığına emin olduktan sonra uygulama yapılmaktadır. Daha koyu renkli bir cilt için maske iki kat sürülebilmekte ya da kakao miktarında artış yapılabilmektedir.

Evde yapılan maskelerde kullanılan nemlendirici kremlerin özenle seçilmesi gerekmektedir. Cildi yumuşak ve esnek tutacak su bazlı nemlendirici krem ya da iyi bir cilt nemlendirici krem kullanılması gerekmektedir.

Pelda Yalçınkaya

Merhabalar ben Pelda. Cilt bakımı ve güzellik alanına büyük bir ilgi duyuyor ve bu alanda aktif şekilde araştırmalar yapıyorum. Araştırmalarım ve deneyimlerim sonucunda öğrendiklerimi Maruderm aracılığıyla sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.Yorumlar (0)

Henüz Yorum Eklenmemiş.


Yorum Yapın

Lütfen zorunlu alanları doldurunuz. *

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt Beyazlatıcı Ürünler Nasıl Kullanılır?

Cilt beyazlatma, cilt lekelerini azaltmak ve cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir uygulamadır. Beyazlatıcı kremler, içerdikleri aktif maddelerle ciltteki koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri düzenli olarak uygulanmalıdır ve cilde uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bu yöntemlerin düzenli kullanımı ile ciltteki koyu lekeler azaltılabilmekte ve cilt tonunu eşitleyebilmektedir.

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlak Kremi Nedir Ne İşe Yarar?

Çatlaklar, ciltteki esneklik kaybı sonucu ortaya çıkan yırtılmalar olarak tanımlanmaktadır. Bu durum, hızlı kilo alıp verme, genetik faktörler, hamilelik gibi durumlar sonucunda meydana gelmektedir. Çatlaklar estetik bir sorun olmanın yanı sıra, kaşıntı, hassasiyet ve ağrıya neden olabilmektedirler. Bu nedenle, çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli kremler üretilmektedir. Çatlak kremleri, ciltteki nem düzeyini arttırmak ve cilt esnekliği yeniden kazandırmak için tasarlanmaktadır.

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Pişik, ciltte oluşan tahriş ve kızarıklık ile kendini gösteren bir durumdur. Pişik, bebeklerin hassas ciltlerinin bezin sürekli temasından kaynaklanmaktadır. Pişik belirtileri, şiddeti ve nedenine göre değişebilmektedir. Pişik tedavisi için, nemli ciltten kaçınmak, pişik kremi kullanmak, uygun bez seçimi yapmak ve hava alan kıyafetler giyinmek gibi önlemler alınabilmektedir.

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Kusursuz Bir Görünüm İçin Minik İp Uçları 

Elde etmek istenilen kusursuz cilt görünümü için birkaç önemli noktaya dikkat edilmelidir. Cilt bakımına özen göstermek, cildi temiz ve nemli tutmak, düzenli olarak peeling yapmak ve güneşe karşı korunmak kusursuz bir cilt için en önemli adımlardır. Tüm bu faktörlere dikkat ederek, içeriden ve dışarıdan sağlıklı ve daha güzel bir görünüme sahip olmak mümkündür.

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Her Mevsim Kullanabiliceğiniz Nemlendirici Krem Önerileri

Nemlendirici kremler, ciltteki nemi korumak ve cildin yumuşak kalmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Nemlendirici krem kullanımı mevsimlere veya hava koşullarına bağlı değildir. Cilt kuruluğu hissedildiğinde veya ciltte çatlaklar ve pullanmalar oluştuğunda mümkün olan en kısa sürede kullanılmalıdır. Nemlendirici krem seçerken, cilt tipine, içeriklerine ve kişisel tercihlere dikkat edilmelidir. Cilt tipine uygun olan ve besleyici bir nemlendirici seçmek, cildin daha sağlıklı görünmesini olanak tanımaktadır.

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas Cildiniz Varsa Bunları Yapmayın - Hassas Ciltlere Bakım Tavsiyeleri

Hassas ciltler, tahrişe, kızarıklığa, kaşıntıya ve diğer cilt problemlerine yatkındırlar. Bu nedenle, hassas ciltler için uygun bakım ürünleri ve doğru bakım rutini önem taşımaktadır. Hassas ciltler için, doğal içerikli, hafif ve cildi tahriş etmeyen ürünleri tercih edilmelidir. Temizleyiciler, nemlendiriciler ve güneş koruyucuları hassas ciltler için uygun ürünlerdir. Hassas ciltler için doğal içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt Kuruluğu Neden Olur Kimlerde Görülür?

Cilt kuruluğu, cildin nem seviyesinin düşük olmasıyla karakterizedir. Bu durum, birçok faktörden kaynaklanabilmektedir. UV ışınları, yaşlanma süreci ve çeşitli cilt hastalıkları; cilt kuruluğu problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Cilt kuruluğu, ciltte rahatsızlık ve acıya neden olabilmekte ve sosyal anlamda da sıkıntılara yol açabilmektedir. Ancak doğru nemlendirici ve cilt bakım ürünleri kullanarak, cilt kuruluğuyla başa çıkmak mümkündür.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilde sahip olmak için önem taşımaktadır. Bu amaçla, kaliteli cilt bakım ürünleri seçilmeli ve düzenli bir cilt bakım rutini uygulanmaktadır. Ancak, yanlış bilinen bazı konular, yanlış ürün seçimi veya yanlış uygulama, cilt sağlığına zarar verebilmektedir. Bu nedenle, doğru bilgilere dayanarak cilt bakımı yapmak çok önemlidir.

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı Bir Cilt İçin Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslenmek; cildin sağlıklı, canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır. Tüketilen gıdalara ve su miktarına dikkat edilerek; akne, yağlanma ve dökülme gibi cilt problemlerinin önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı beslenmek, cilt problemlerinin tedavisinde de önemli rol oynamaktadır. Cilt ve vücut sağlığı için; vücudun ihtiyaç duyduğu suyun, turfanda bulunan meyve ve sebzelerin tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi; ağırlığın, boyun karesine bölünmesi ile elde edilmektedir. Vücut kitle indeksi hesaplamalarının temel amacı, bireyin hangi kilo kategorisinde bulunduğunu belirlemektir. Kilo kategorilerini oluşturan; vücut kitle indeksi değer aralıkları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmektedir. İdeal vücut kitle indeksine sahip olmak için; aynı boydaki kişilerin cinsiyet ve metabolizma hızına göre farklı kilolara sahip olması gerekmektedir.

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut Analizi Nasıl Yapılır?

Vücut analizi; vücuttaki yağ, su, kas ve kemik gibi ağırlıkların oranını belirlenmek için yapılmaktadır. Vücut analizi hesaplamaları; bioelektrikal implant tekniği kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Vücut analizi sayesinde; vücudun hangi bölgesinde, hangi ağırlıkların yoğunlukta olduğu görülebilmektedir. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarının oluşturulması için; doktor diyetisyen ve antrenörler tarafından vücut analizi yaptırılması istenebilmektedir.

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA Serum Nedir ve Nasıl Kullanılır?

AHA ve BHA; cilt sağlığı açısından faydalı organik asitlerdir. Cilt sağlığının korunmasını ve cildin, parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağladığından dolayı AHA ve BHA cilt bakım ürünlerinin içerisinde sıkça kullanılır.

Maruderm Blog; cilt, saç ve tırnak bakımı hakkında pek çok güzellik tüyosunu kullanıcılara sunmak amacıyla içerik üretmektedir. Doğanın saf ve eşsiz güzelliklerini cilt bakım sektörüyle buluşturan Maruderm, tamamını Fransa'dan getirdiği hammaddelerle cilt bakım ürünleri ve yüz serumları hazırlamaktadır.

Cilt Bakım Tüyoları

Cilt bakımı hem kadınlar hem de erkekler açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken cilt bakım tüyoları şunlardır:

  1. İyi bir cilt bakımı en temelde temizlik adımıyla başlamalıdır. İlk adımda cilt; temizleyici jel veya temizleyici su yardımıyla kirden ve ölü deriden arındırılmalıdır.
  2. İkinci adımda cilde tonik uygulanmalı ve gözeneklerde kalan makyaj ve kir kalıntıları derinlemesine temizlenmelidir.
  3. Cildin nem ihtiyacının karşılanması ve çeşitli cilt problemlerinin giderilmesi için yüz serumları kullanılmalıdır. Yüz serumu seçerken cilt tipine ve cildin ihtiyaç duyduğu bakım türüne dikkat edilmelidir.
  4. Son adımda ise cilt; iyi bir nemlendirici yardımıyla nemlendirilmeli ve güneş kremi sürülmelidir.

Dört mevsim boyunca gündüz saatlerinde dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanılmalıdır. Bakım gece saatlerinde yapılıyor ise nemlendirme adımıyla sonlandırılmalıdır.

 

Devamını Oku..